کاشت مو به روش fit چیست

کاشت مو به روش FIT  چیست؟

 کاشت مو به روش FIT یکی از روش های نوین کاشت مو است که می خواهیم امروز در این مقاله به آن بپردازیم، چرا که کاشت مو به روش FIT یکی از متداول ترین روش های کاشت مو است.

مو یکی از مهمترین شاخصه های زیبایی در هر انسان است، اما بنا به دلایلی ریزش مو در برخی افراد اتفاق می افتد .در زمان های قدیم با استفاده از انواع داروهای گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو توسط عطاران و حکیمان تجویز می شد که نتایج ملموسی نداشت. با پیشرفت تکنولوژی، روش های جدید و بسیار موثرتری در زمینه رفع این مشکل پیش آمده که به کاشت مو معروف است. روشی موثر، دائمی و با ضریب موفقیت بسیار بالا.

  • کاشت مو نتیجه ی تلاش های گسترده یک پزشک ماهر است. آن  شخص دکتر نورمن اُرنتریک  متخصص پوست است . او با مطالعات گسترده روی مو به مدت دو دهه به روشی دست یافت که امروزه به آن پانچ گرافیت (به معنای منگنه پیاز مو) می گویند. ولی در سال های بعد پزشکان دیگر از روش کاشت پیاز موی 4 میلی متری استفاده کردند. امروزه روش های کاشت مو گسترش یافته و هر یک به شاخه ای جداگانه تبدیل گشته است.
  • متخصصان کاشت مو نیز همچون سایر زمینه های پزشکی، از روش های مختلف درمان با توجه به شرایط مراجعه کنندگان استفاده می کنند. چرا که بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و به همین دلیل مقدار ریزش مو نیز در هر فردی نسبت به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. ولی پیشرفت های تکنولوژی سبب شده که همواره کاشت مو آسان تر گردیده و درصد موفقیت کاشت مو نیز افزایش یابد.
کاشت مو به روش fit

جزئیات کاشت مو به روش FIT

کاشت مو به روش FIT  جزو برترین و محبوب ترین روش ها برای کاشت مو است. کلمه FIT  مخفف شده کلمه انگلیسی Follicular Isolation Technique است که به معنای استخراج واحد فولیکولی مو است.در این روش برای کاشت مو از یک پانچ گرد کوچک برای استخراج کردن واحد فولیکولی مو که در یک ناحیه از سر دارای تراکم بیشتری هستند استفاده می گردد. این روش بهترین و تضمینی ترین نتایج را داراست و همچنین کوتاه ترین دوره بهبود را دارد.

مراحل کاشت مو به روش FIT  به صورت زیر است:

1. مراجعه فرد به مراکز درمانی

2. عکس برداری جهت تعین روش کاشت مو

3. مشخص کردن نواحی کم تراکم و پر تراکم

4. شروع کاشت مو و استخراج واحد های فولیکولی

5. آماده سازی واحد های فولیکولی جهت کاشت

6. نگه داری واحد های فولیکولی

7. استراحت

8. کاشت واحد های فولیکولی

9. مشاوره و راهنمایی پزشک برای دوره بعد از کاشت مو و توصیه ها

  • همچنین قابل ذکر است که برای این روش باید مقدار فولیکول های استخراج شده برای پوشش نواحی طاس کافی باشد در غیر اینصورت باید این واحد ها از بانک مو برداشت و به نواحی مدنظر شخص متقاضی کاشت شود.
  • این روش به طور معمول 6 یا 7 ساعت وقت برده و انرژی بر است، پس بعد از استخراج معمولا فرصتی یک ساعته برای استراحت و صرف غذا برای تامین انرژی دوباره بیمار در نظر گرفته می شود.

کاشت مو بدون جراحی

در روش کاشت مو به صورت FIT که به کاشت مو به روش غیرجراحی نیز معروف است مراحل کاشت بدون درد و خونریزی است، چرا که بر خلاف روش های قدیمی، روش های مبتنی بر FIT با پانچ اقدام به برداشت واحد ها کرده واندازه برداشت ها بسیار کوچک است پس خونریزی در کار نیست.

ویژگی های کاشت مو به روش FIT

1.قطر برش ها کمتر از یک میلی متر است.

2.به دلیل کم بودن قطر برش خونریزی در کار نیست.

3.به دلیل نبود خونریزی بخیه ای استفاده نمی شود.

4.با توجه به استفاده از بی حس کننده درد بسیار کم خواهد بود.

5.بعد از کاشت، به دلیل نبود خونریزی احتمال بروز عفونت بسیار کم است.

6.دوره بهبودی بعد از کاشت مو بسیار کم بوده و معمولا در عرض یک هفته، بهبودی اولیه حاصل می شود.

  • لازم به ذکر است که به هنگام کاشت به دلیل پانچ کردن واحد های فولیکولی التهابی در محل کاشت به وجود می آید که عادی است و هیچ گونه نگرانی ندارد.
  • دوره بهبودی کامل معمولا چندین ماه طول می کشد و منظور از بهبودی کامل، رویش دوباره مو ها به صورت کامل و برگشت آن ها به حالت مطلوب است. معمولا چند هفته بعد از کاشت، مو های رشد یافته ریخته و دوباره رشد می کنند که رشد دوباره نشان دهنده موفق آمیز بودن پیوند است.
کاشت مو به روش FIT

نکات تکمیلی کاشت مو به روش FIT

این روش همانطور که گفته شد یکی از محبوب ترین روش های کاشت مو است. دلیل این موضوع : بدون خونریزی بودن، سرعت کاشت بالا، بدون بخیه و درصد موفقیت بالای این روش است.

این روش امروزه گسترش یافته و خود به عنوان پایه ای برای سایر روش های کاشت مو شده است. از جمله این روش های مبتنی بر FIT می توان به Micro FIT, BHT, SUT  اشاره کرد.

این روش همچون روش های دیگر دارای مزایا و معایبی است که در اینجا آن ها را با هم مرور می کنیم.

مزایای کاشت مو به روش FIT چیست؟

  1. در صورت کم بودن واحد های فولیکولی بیماران و با صلاح دید پزشک میتوان از موهای سایر نواحی بدن مانند موهای سینه استفاده کرد.
  1. با توجه به عدم خونریزی، و عدم زخم عمیق بسیاری از عوارض موجود در سایر روش ها همچون عفونت، ایجاد لخته های خونی یا بی حس شدن برخی از محل های پوست به صورت دائمی را ندارد.
  2. با توجه  به قطر کم برش، سرعت بهبود بسیار بالاتر از روش های دیگر است ولی باید توجه داشت که تا رویش مجدد موها و صلاح دید پزشک از انجام فعالیت های سنگین جلوگیری شود.
  3. به این روش، کاشت مو کم تهاجمی نیز می گویند. در این روش برخلاف روش FUT برداشت نواری پوست وجود ندارد پس بدون بخیه و خونریزی کاشت انجام می شود.

معایب کاشت مو به روش FIT

1.در این روش بر خلاف بروش FUT فولیکول ها از کل ناحیه بانک مو استخراج می شوند تا خونریزی وجود نداشته باشد، به همین دلیل احتمال وجود فولیکول های ضعیف در آن ها بیشتر است.

2.در این روش محدودیت برداشت گرافت کاملا ملموس است که این به دلیل تنها برداشت در طی یک جلسه است که تعداد برداشت را محدود می کند.

3.در این روش قبل از کاشت باید مو به صورت کامل تراشیده شود .درحالی که در کاشت مو به روش FUT تنها بحش ناحیه کاشت تراشیده می شود.

4.کاشت با این روش احتمال استخراج ناقص فولیکول را بالا می برد که به آن خطای برداشت ناقص می گویند.

5.طی فرآیند کاشت ممکن است فولیکول به لایه های عمیق تر پوست فرو رود که به آن دفن شدن فولیکول گویند که توسط جراح باید خارج شود.

مزایا و معایب کاشت مو به روش fit

آیا کاشت مو به روش FIT نتیجه بخش است؟

افرادی که قبلاً نازک شدن قابل توجهی از موهای سر خود را تجربه کرده اند، کاندیدای معمولی برای کاشت مو به روش FIT شمار می آیند. افراد پس از آنکه کاشت مو انجام دادند نتایج کاشت مو را به وضوح مشاهده می کنند. این نتایج ماندگار هستند و دائمی در نظر گرفته می شوند. این روش همچنین زمان بر است و شامل یک روند نقاهت و بهبودی می باشد.

آیا کاشت مو به روش FIT دائمی است؟

بعد از اینکه فولیکول های مو به مناطقی که موهای شما در حال نازک شدن است پیوند زده شد، مدتی طول می کشد تا پوست سر شما بهبود یابد. در واقع، ریزش برخی از موهای شما در سه ماه اول پس از عمل طبیعی است. بهبودی ممکن است بین 6 تا 12 ماه طول بکشد. اما هنگامی که فرآیند بهبودی کامل شد، فولیکول‌های پیوند شده شروع به رشد مو می ‌کنند که باعث پر شدن تکه‌ های طاس روی پوست سر شما می شود. این موها با افزایش سن به رشد طبیعی خود ادامه می دهند.

رشد فولیکول های مو دائمی است. هیچ راهی برای بازگرداندن آن ها به موقعیت قبلی وجود ندارد. اما مانند بقیه فولیکول‌های مو، فولیکول‌های پیوند شده طول عمر دارند. در برخی مواقع، آن ها ممکن است به تدریج تولید مو را به همان اندازه که قبلا انجام می دادند متوقف کنند.

آیا با کاشت روش FIT ممکن است فرد به یک عمل کاشت مو دیگر نیاز داشته باشد؟

این امکان وجود دارد که اولین عمل کاشت مو آخرین مورد شما نباشد. برخی از افراد هستند که پزشک به آن ها می گوید که برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود به چندین “جلسه” جراحی کاشت مو نیاز دارند. سایر افراد پس از بهبود اولین عمل کاشت مو به روش FIT از نتایج راضی هستند و بعداً تصمیم می ‌گیرند تا تکه ‌های نازک‌ بیشتری را روی سر خود پر کنند یا خیر.

ظاهر افراد پس از کاشت مو به روش FIT چگونه خواهد بود؟

زمانی که عمل کاشت مو انجام شد، مدتی طول می کشد تا فرد بتواند نتایج را مشاهده کند. همانطور که بخش‌ های کاشته ‌شده مو شروع به بهبود می‌ کنند، ممکن است فرد متوجه شود که در چند ماه اول بخش بیشتری از موهای او می ‌ریزد. پزشک متخصص به فرد اطمینان می دهد که این ریزش مو کاملا طبیعی است و قابل انتظار است و پس از مدتی متوقف می شود.

هنگامی که پیوند مو بیمار به طور کامل بهبود یافت، فولیکول های موهای او به تدریج شروع به رشد می کنند. موها رشد می کنند و در نهایت ظاهری همانند همان بافت و طول موهای فرد ایجاد خواهند کرد. کاشت مو که توسط میکروگرافت انجام می شود را می توان بر اساس ترجیح فرد برش داد. آن ها را می توان مطابق میل خود به شکل و حالت های مختلف در آورد. علاوه براین افراد می توانند موهای تازه رشد کرده ی خود را رنگ کنند.

نوشته قبلی
مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری کدام اند؟
نوشته بعدی
وظایف کمک پرستار چیست؟ (مقاله ای جامع و کاربردی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image