تعریف حسابداری حقوق و دستمزد

حسابداری حقوق و دستمزد چیست؟ و چقدر اهمیت دارد؟

 یکی از مهم ترین موضوعاتی که کسب و کارها، چه کوچک و چه بزرگ، با آن درگیر هستند حسابداری حقوق و دستمزد است. به جهت اهمیتی که این موضوع دارد، ما تصمیم گرفتیم تا در مورد آن، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه به حسابداری و مسائل مربوطه به آن علاقمند هستید و تمایل دارید در رابطه با حسابداری در حوزه حقوق و دستمزد مواردی را بدانید ادامه این متن با ما باشید. ما سعیمان بر این است تا اطلاعاتی را به صورت ساده و مختصر به شما ارائه کنیم.

تعریف حسابداری حقوق و دستمزد

همان طوری که اشاره کردیم یکی از مهم ترین مباحثی که در کسب و کارهای کوچک و بزرگ مطرح است، حسابداری حقوق و دستمزد می باشد. اصولا در هر سازمان و یا هر شرکتی که تعدادی کارمند حقوق بگیر داشته باشد این نوع حسابداری کاربرد زیادی دارد. در واقع اگر بخواهیم به صورت شفاف و واضح در این رابطه با شما صحبت کنیم باید بگوییم که این قسمت کارکرد و میزان حقوق دریافتی کارکنان و کارمندان را به صورت کاملا دقیق حساب کرده و در برگه ای به نام فیش حقوقی در اختیار کارمند قرار می دهد.

یکی از مسائلی که در مورد محاسبه مالیات باید در نظر گرفته شود، میزان حقوق کارکنان است. به همین دلیل، تمام اطلاعاتی مربوط به دستمزد پرسنل یک کارخانه و یا شرکت باید در دفاتر مربوط به حسابداری ثبت گردد.

وظایف دایره حسابداری دستمزد و حقوق چیست؟

با وجود تعریفی که در بالا در مورد این شاخه ارائه کردیم، ممکن است برای برخی این سوال پیش آید که وظایف دایره حسابداری حقوق و دستمزد و چیست. این قسمت موظف است لیستی را آماده کند و در آن مواردی مانند حقوق و دستمزد، میزان خالص و ناخالص حقوق و غیره را درج نماید. این لیست برای تمامی کارکنانی که در یک شرکت و یا یک کارخانه کار می کنند باید آماده گردد.

در این حسابداری به علت بالا بودن میزان و حجم اطلاعات، برای پردازش و افزایش سرعت از اتوماسیون استفاده می کنند. معمولا توصیه می شود برای آنکه در این حوزه اختلالی ایجاد نگردد و همه چیز به صورت کاملا دقیق انجام شود، تمام اطلاعات مربوط به پرسنل اعم از ساعت کاری و همچنین دستمزدی که به صورت روزانه دریافت می کنند در کامپیوتر ذخیره گردد. با این عمل، محاسبه کردن حقوق و دستمزد کارکنان بسیار راحت و با سرعت بالا انجام خواهد شد.

حسابداری حقوق و دستمزد

موضوعات مهم در حسابداری دستمزد و حقوق

برای آنکه حسابداران بتوانند در حوزه حسابداری حقوق و دستمزد به خوبی عمل کرده و حقوق کارکنان را با دقت بیشتری محاسبه کنند، باید موارد مختلف را در نظر داشته باشند. از جمله مواردی که در این نوع حسابداری مطرح می باشد می توانیم به لیستی که در ادامه آورده شده است، اشاره کنیم.

 • نگهداری کردن از مالیات کارمندان و کارفرمایان یکی از موضوعات مهم در حسابداری دستمزد است. این مورد شامل مواردی چون، مالیات بر درآمد، مالیات بر درآمد دولت، مالیات تامین اجتماعی و مالیات های دیگر، در صورتی که وجود داشته باشند، است.
 • تعیین دستمزد، پاداش، حقوق و کمیسیون ناخالص نیز از دیگر موارد مهم در حسابداری حقوق و دستمزد می باشد. تمام درآمدهایی که کارکنان دارند به اضافه حقوق اضافه کاری، حقوق سالانه و غیره در این شاخه قرار می گیرند.
 • نگهداری کردن از حقوق، طرح پس انداز و حق بیمه پرسنل نیز از دیگر مواردی است که در حسابداری حقوق به آن توجه می شود. معمولا این بخش با توجه به مزیت هایی که کارفرما تعیین می کند، مشخص خواهد شد.
 • هزینه های حاشیه ای کارفرمایان نیز شامل مواردی مانند جبران خسارت کارگر، تسهیلات بهداشتی و غیره است.

قوانین حسابداری دستمزد و حقوق

حسابداران برای آنکه بتوانند حقوق و دستمزد را به درستی محاسبه کنند، باید خود را به قوانینی که در این حوزه مطرح می باشد، قائل بدانند. از جمله مهمترین قوانین حسابداری حقوق و دستمزد موارد زیر را می توانیم مثال بزنیم:

 • موضوعی که مبنا و پایه حساب حقوق و دستمزد قرار داده می شود، تعداد روزهای کاری است. برای محاسبه حقوق باید 30 روز کار در ماه را در نظر داشت.
 • حداقل تعداد ساعاتی که یک کارمند باید در محل کار خود حضور داشته باشید، 24ساعت است.
 • برای حساب کردن دستمزد پرسنل یک مجموعه، حقوق را بر عدد 30 تقسیم می کنند و سپس عدد به دست آمده را در 31 ضرب می نمایند.
 • میزان مبلغی که برای اضافه کاری در نظر گرفته شده است، 40 درصد بیشتر از مبلغی است که برای کار در ساعات معمولی پرداخت می شود.
 • یک کارگر و یا یک کارمند در طول ماه حداقل باید 220 ساعت کار کرده باشد.
 • مبنایی که برای محاسبه عیدی در نظر می گیرند، دو برابر حقوقی است که به عنوان حقوق پایه تعیین شده است. میزان این مبلغ نباید از 3 برابر حقوق دریافت شده در همان سال فزونی پیدا کند.
 • ساعت کاری در هر روز، از ساعت 6 صبح شروع شده و پایان ساعت کاری نیز ساعت 10 همان شب می باشد.

در مورد محاسبه روزهای کاری، باید این مطلب عنوان شود که جمعه ها نیز به عنوان روز کاری در نظر گرفته می شود. با اینکه کارکنان در روزهای جمعه تعطیل هستند اما به هنگام محاسبه حقوق، روز جمعه نیز در نظر گرفته می شود.

نحوه آغاز حسابداری دستمزد

معمولا افرادی که در حوزه حسابداری حقوق و دستمزد فعالند برای شروع کار خود مراحل زیر را طی می کنند:

 • اقلام اصلی و اساسی که برای این نوع حسابداری لازم است باید فراهم و مرتب شود.
 • در قدم بعدی، باید مدارک کارمندان تعیین گردد.
 • مجموع پرداختی های هر کارمند باید دقیقا مشخص شود.
 • حقوق و دستمزد سند مربوط به هر هزینه باید ثبت شود.
 • مالیات نیز از دیگر اموری است که باید برای ثبت آن اقدام گردد.
حسابداری حقوق و دستمزد چیست

سرفصل های حسابداری حقوق و دستمزد چیست؟

در خصوص حسابداری حقوق و دستمزد چیست، صحبت کردیم و حال وقت آن است که در مورد سرفصل های این حوزه نیز نکاتی را بیان کنیم. به صورت کلی برخی از سرفصل های حسابداری حقوق و دستمزد به شرح زیر است:

 • بیان قوانین مرتبط با سازمان بیمه تامین اجتماعی کشور
 • ارائه و بیان قوانین مالیاتی مرتبط با حقوق و دستمزد کارکنان
 • آموزش نحوه حسابداری دستمزد و حقوق
 • تنظیم کردن لیست مربوط به حقوق و دستمزد کارکنان و پرسنل
 • ارائه و آموزش قوانین مرتبط با وزارت کار و امور اجتماعی
 • آموزش نحوه تنظیم و تهیه لیست بیمه ی تامین اجتماعی هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین
 • ثبت کردن و تنظیم کردن سندهای مربوط به حسابداری حقوق و دستمزد
 • تنظیم، تهیه و آماده سازی لیست های مربوط به مالیات حقوق و ارسال مالیات حقوق چه به شکل آنلاین و چه به شکل آفلاین
 • نحوه ی حسابداری حقوق و دستمزد به کمک نرم افزارهای حسابداری

مواردی که در بالا عنوان کردیم، تنها بخشی از سرفصل ها و مباحثی است که در دوره های آموزش حسابداری حقوق و دستمزد ارائه می شود. برای آنکه بتوانید کامل ترین و جامع ترین مباحث را فرا بگیرید، بهتر است در دوره ی آموزشی موسسه هایی شرکت کنید که این دوره را به صورت کامل برگزار می کنند.

جمع بندی

حسابداری دستمزد و حقوق موضوعی بود که در این متن در مورد آن با شما صحبت کردیم. همان طوری که اشاره شد این حسابداری یکی از مهم ترین قسمت ها و بخش ها در تجارت های کوچک و بزرگ است. کسب و کارهایی که بیش از یک نفر در آن شاغل بوده و دستمزدی به آنها پرداخت می شود، باید از خدمات این نوع حسابداری بهره ببرند. با توجه به گسترده شدن تجارت ها، نیاز به افرادی که در این حوزه اطلاعات کافی دارند، بیش از پیش احساس می شود. برای آنکه از فرصت پیش آمده به نحو احسن استفاده کنید و در صورتی که به دنبال یک شغل می گردید توصیه می کنیم در دوره آموزشی حسابداری نیک اندیشان شرکت کنید. بالا بودن اعتبار مدرک این موسسه و مناسب بودن هزینه این دوره، تنها بخشی از مزیت های شرکت در دوره حسابداری این موسسه می باشد.

برای ثبت نام در دوره حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
50 مورد از مهم ترین اصطلاحات حسابداری که باید بدانیم؟
نوشته بعدی
10 مورد از مهم ترین و فوق العاده ترین سایت های عکاسی که باید بدانیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image