حسابداری هزینه چیست؟ (انواع حسابداری هزینه)

حسابداری هزینه چیست؟ (انواع حسابداری هزینه)

حسابداری هزینه موضوع بسیار مهمی در حسابداری به شمار می رود و به همین جهت ما سعی کردیم به صورت خلاصه و کاملا شفاف در مورد آن توضیحاتی را به شما ارائه کنیم. این زیر شاخه از حسابداری سال هاست که توسط مدیران به کار برده می شود تا هزینه های اجرایی یک شرکت به صورت کامل شناخته و ارزیابی گردد. زمانی که انقلاب صنعتی به وقوع پیوست، این نوع حسابداری با گسترش بیشتری مواجه شد و بسیاری از شرکت های بزرگ برای آنکه هزینه های مالی خود را ثبت کنند، از حسابداری مربوط به هزینه ها استفاده های زیادی بردند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص بیان کنیم.

تعریف هزینه کدام است؟

تعریف هزینه، اولین موضوعی است که در حسابداری هزینه در مورد آن صحبت می شود. هزینه به تمام مخارجی گفته می شود که یک واحد تجاری و یا یک تولیدکننده برای به دست آوردن درآمد، آن را متقبل می شود. واحدهای تجاری و یا واحدهایی که تحت عنوان تولیدکننده از آنها یاد می شود، مبالغ متفاوتی را تحت عنوان هزینه می بایست پرداخت کنند. وقتی که لیست سود و زیان توسط حسابداران آماده می گردد، هزینه ها نیز در آن لحاظ می شود. هزینه از درآمد، کسر شده تا سود و یا زیان خالص به دست آورده شود.

نکته مهمی که خوب است در خصوص هزینه مطرح گردد، این است که معمولا هزینه ها در زمان اتفاق افتادن شناسایی می شوند نه در زمانی که نیاز است پرداخت گردند. ثبت هزینه ها و بررسی آنها به منظور مشخص شدن میزان سود انجام می گیرد. واحدهای تجاری تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا سود خوبی به دست آورند؛ این مورد به کمک کنترل هزینه ها و بررسی آنها صورت خواهد گرفت. وقتی هزینه ها کنترل می شود، درآمد و سودآوری افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع هزینه ها در حسابداری چیست؟ (حسابداری هزینه)

حسابداری از نوع هزینه چیست؟

حسابداری هزینه نوعی حسابداری مدیریتی به شمار می رود. وظیفه اصلی این نوع حسابداری، تحلیل و بررسی تمام هزینه های ثابت و متغیر در فرآیند تولید یک محصول می باشد. مدیران واحدهای تولیدی و یا تجاری با اعداد و ارقامی که در این نوع حسابداری به دست می آید، می توانند مقدار بودجه مورد نیاز برای هر بخش را مشخص کنند. به عبارت دیگر به کمک این زیرشاخه از علم حسابداری، می توان متوجه شد کدام یک از قسمت های واحد تولیدی، سودآور است و کدام یک، نیازمند توسعه و گسترش هستند.

با کمک این حسابداری می توان نقطه سودآور و یا نقطه ضررده یک شرکت را مشخص کرد. خوب است توجه داشته باشید، با کمک سودی که از فروش به دست می آید، می توان به رشد قسمتی که دچار ضرر است، کمک فراوانی کرد.

انواع هزینه ها در حسابداری چیست؟

در حسابداری هزینه، هزینه ها نیز انواع و اقسام متفاوت دارند که لیست آنها به شرح زیر است:

هزینه های ثابت

هزینه های ثابت به هزینه هایی گفته می شود که به تولید وابستگی ندارند. از جمله هزینه های ثابت واحدهای تجاری می توانیم به اجاره بها، رهن، هزینه استهلاک ماهانه و مسائلی از این دست اشاره کنیم.

هزینه  های متغیر

هزینه های متغیر نیز به هزینه هایی گفته می شود که با میزان تولید شرکت در ارتباط است. هزینه ای که برای خرید مواد اولیه در نظر گرفته می شود، نمونه ای از هزینه های متغیر به شمار می رود.

هزینه های عملیاتی

هزینه عملیاتی به هزینه صرف شده برای فعالیت های عادی و روزمره یک کسب و کار گفته می شود. توجه داشته باشید، این هزینه ها می توانند از نوع ثابت و یا متغیر باشند.

انواع حسابداری هزینه چیست؟

انواع حسابداری هزینه موضوع دیگری است که باید در مورد آن نیز نکاتی را با شما به اشتراک بگذاریم. انواع این زیرشاخه حسابداری به شرح زیر است:

حسابداری فعالیت

به علم بررسی هزینه هایی که در هر بخش به صورت مازاد صرف می شود، حسابداری فعالیت می گویند. در حسابداری فعالیت، کلیه عملیات انجام شده، مبتنی بر تمامی فعالیت هایی است که در بخش های مختلف واحد تولیدی در جهت طراحی یک کالا، تنظیم ماشین های مختلف و توزیع کالا صورت می پذیرد. توجه داشته باشید هزینه های ناشی از فعالیت بر اساس سرعت دستگاه نیز ارزیابی می شوند. در این نوع حسابداری، با توجه به سرعت دستگاه، میزان تولید و میزان سود حاصله را محاسبه می کنند و در اختیار مدیران واحد تولیدی قرار می دهند.

حسابداری استاندارد

حسابداری استاندارد نوع دیگری از حسابداری هزینه به شمار رفته و به جای آنکه به بحث هزینه ها پرداخته شود، سود ناشی از فروش مورد ارزیابی قرار می گیرد. توجه داشته باشید پایه و اساس این نوع حسابداری، کارآمدی نیروهای انسانی، کیفیت مواد مورد استفاده و همین طور خدمات عملیاتی است. در این نوع حسابداری، هزینه ای که برای تولید یک کالای خوب در واقعیت صرف می شود، مبنا قرار می گیرد.

انواع حسابداری هزینه چیست

چرا ثبت سند هزینه در حسابداری مهم است؟

موضوع بسیار مهمی که در خصوص حسابداری هزینه باید توجه داشت، علت ثبت سند هزینه در حسابداری است. این نوع حسابداری می تواند در جای خود بسیار مفید و کارا ظاهر شود. همان طوری که در فوق اشاره کردیم، مدیران شرکت به کمک این نوع حسابداری متوجه خواهند شد، بودجه را باید در کدام بخش هزینه کنند تا سود بیشتری حاصل شود. در ضمن، نقاط ضررده نیز به کمک این زیرشاخه شناسایی شده و طرح هایی برای کاهش ضرر و افزایش سود ریخته می شود.

ثبت حسابداری هزینه چیست

مزیت های ثبت حسابداری هزینه (حسابداری هزینه) چیست؟

حسابداری هزینه مزیت های زیادی دارد و مدیران واحدهای تولید از این حسابداری قدردانی کرده و به آن توجه ویژه ای می کنند. برخی از مزیت های ثبت حسابداری هزینه به شرح زیر است:

  • این نوع حسابداری را می توان متناسب با نیازهایی که در هر کسب و کار وجود دارد، تطبیق داد و سازگار کرد.
  • از جمله مزیت های این نوع حسابداری آن است که مشخص می شود یک شرکت، دارایی های خود را کجا صرف می کند و چه قدر درآمد به دست می آورد.
  • از دیگر مزیت های حسابداری مربوط به هزینه می توان به نشتی های هر سازمان اشاره کرد. با اطلاعاتی که از این حسابداری به دست می آید، مدیران به راحتی متوجه خواهند شد که سرمایه و بودجه شرکت از چه منفذی خارج شده و به هدر می رود.
  • کنترل کردن و بهبود کارایی داخلی مربوط به هزینه ها از دیگر مزیت هایی است که ثبت حسابداری مربوط به هزینه آن را فراهم می کند.
  • کنترل هزینه ی ضایعات مواد نیز دیگر مزیت این نوع حسابداری است. وقتی هزینه ها به صورت دقیق کنترل می شوند و در مورد میزان مصرف مواد توسط واحدهای تولیدی، اطلاعات دقیقی در دسترس قرار دارد، می توان از هدر رفت سرمایه جلوگیری کرد.
مزیت های ثبت حسابداری هزینه (حسابداری هزینه) چیست؟

ثبت حسابداری هزینه چیست؟

در مورد حسابداری هزینه در بالاتر صحبت کردیم، و حال لازم می دانیم در مورد ثبت حسابداری هزینه نیز نکاتی را بیان کنیم. این حسابداری، در دو مرحله به شرح زیر انجام می شود:

  1. ثبت سندی که مربوط به شناسایی هزینه هاست
  2. ثبت سندی که مربوط به پرداخت هزینه هاست

نکته ای که می بایست در خصوص ثبت مربوط به هزینه ها ذکر شود، این است که قبل از آنکه هر هزینه ای پرداخت شود، می بایست در دفتر مجموعه، شناسایی گردد. شناسایی، به معنای این است که هزینه یاد شده، روی کدام یک از حساب ها تاثیر می گذارد. این قانون و قاعده، حتی برای زمان هایی که قسمتی از هزینه پرداخت نشده است، وجود دارد.

برخی دیگر از هزینه ها، با آنکه هنوز پرداخت نشده اند، می بایست ثبت و شناسایی شوند. از جمله این هزینه ها می توانیم به هزینه استهلاک دارایی اشاره کنیم. در سندهای مربوط به استهلاک، هزینه استهلاک در قسمت بدهکار، و در قسمت بستانکار نیز استهلاک انباشته ثبت می شود.

گاهی اوقات، اگر قبل از تاریخ سررسید سند، هزینه پرداخت شده باشد، هیچ نیازی به ثبت سند شناسایی نخواهد بود. این نیز از دیگر نکات مهمی است که در حسابداری هزینه مورد توجه و اهمیت قرار دارد.

جمع بندی

حسابداری هزینه موضوعی بود که ما در این مقاله راجع به آن صحبت کردیم. همان طوری که می دانید حسابداری قلب تپنده هر سازمان و یا واحد تولیدی به شمار رفته و اگر کوچکترین نقصی در این حوزه اتفاق افتد، وقایع ناخوشایندی در آینده حادث می شود. کسانی که به دنبال یافتن یک شغل آینده دار هستند، می توانند با شرکت در دوره های مرتبط، به یک حسابدار حرفه ای تبدیل شوند؛ برای دستیابی به این هدف توصیه می کنیم در دوره حسابداری نیک اندیشان شرکت کنید. این دوره یکی از بهترین و کامل ترین دوره های حسابداری در کشور به شمار رفته و هر آنچه برای تبدیل شدن به یک حرفه ای نیاز باشد، در این دوره ارائه می گردد.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره حسابداری ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریت و حسابداری، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مدیریت و حسابداری ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
حسابداری اموال چیست؟ (همه چیز درباره حسابداری اموال)
نوشته بعدی
انواع تجارت در جهان چیست؟

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image