بازار کار دوره dba

یکی از روش ها و دوره های آموزشی که باعث می گردد تا ما در یک مسیر شغلی موفق و آینده دار قرار بگیریم دوره DBA می باشد. دوره DBA مخفف (Doctorate of Business Administration) است و به زبان فارسی معنای آن: دکتری مدیریت حرفه ایی کسب و کار می باشد. و بازار کار دوره dba نیز بسیار مناسب می باشد.

شما با کمک این دوره می توانید با آخرین تحقیقات، اطلاعات بازرگانی، نظریه ها و … برای موفقیت سازمان و شرکت از آنها بهره ببرید.

اینکه مدرک DBA  برای آینده مناسب است یا خیر به خود فرد بستگی دارد. زمانی که فرد تمام مراحل تحصیل در این دوره را با موفقیت بگذراند، مطمئنا جواب پشتکار و موفقیت خود را در زمینه های کاری مشاهده خواهد نمود.

در این مطلب بر این آمده ایم تا با دوره DBA آشنا شده و ببینیم بازار کار دوره DBA چیست و آیا بازار کار این دوره در ایران وجود دارد یا خیر؟ اگر شما هم برای پیشرفت خود مایل هستید تا از این دوره بهره ببرید اما در مورد آینده پس از آموزش آن خبری ندارید، ما در این مطلب شما را در تصمیم گیری در این رابطه کمک خواهیم نمود. با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

 بازار کار دوره dba و DBA

همانطور که در بالا هم ذکر نمودیم مخفف عبارت DBA (Doctorate of Business Administration) به معنای دکتری مدیریت کسب و کار است. قبل از اینکه بتوان به این  بازار کار دوره dba ورود نمود بایستی حتما مدرک MBA  را کسب نمایید. البته می توان با مدرک کارشناسی ارشد و داشتن سابقه کاری مدیریتی نیز به این دوره وارد شد.

این را هم اضافه کنیم که آموزش دوره DBA در ایران در برخی از دانشگاه های معتبر ایرانی در حال اجرا می باشد. فردی که این دوره را گذرانده باشد به درجات بالای علمی خود رسیده و تمام هوش و ذکاوت خود را ارتقا داده است و به عنوان یک مدیر و راهبر این توانایی را دارد تا یک بخش، یک سازمان و … را مدیریت و به درجات بالا برساند.

دوره DBA این امکان را فراهم می نماید تا مدیران و رهبران آینده بتوانند ذهن و خلاقیت خود را با کمک اساتید، مشاورین و هم دوره های خود و همچنین با تحقیقات میدانی و … ارتقا داده و یک مدیر و رهبر لایق گردند. همچنین این دوره برای افراد کارآفرین و مدیران کسب و کارهای کوچک نیز مناسب می باشد.

 

دوره dba

مزایای دوره  DBA

دوره  و مدرک DBA  کامل کننده دوره MBA  بوده و دارای مزایایی مهمی و مفیدی می باشد. در ادامه به مزایای دوره DBA خواهیم پرداخت و همچنین در مورد  بازار کار دوره dba صحبت خواهیم کرد. با ما همچنان همراه باشید.

زمانی که اقدام به آموزش این دوره می نماییم خود را در یک مسیر رشد موفقیت قرار خواهیم داد. این دوره این آموزش را می دهد تا یک دیده وسیعی به کسب و کار خود داشته باشیم و در بدترین شرایط بتوانیم به تحلیل بحران پرداخته و یک مسیر رشد و موفقیت را برای زیر مجموعه آماده و پیاده سازیم. همچنین زمانی که دانش کافی و مهارت لازم را در زمینه مدیریت مالی و حسابداری در این دوره کسب نماییم، می توانیم برای پیشرفت شغل خود بهترین استراتژی های مالی و مدیریتی را برای کسب و کار خود به صورت کاربردی به کار ببریم.

به عبارتی در این دوره تمام آنچه که باید یک مدیر و رهبر موفق داشته باشد را به طور کامل به صورت عملی و تحقیقاتی فرد فرا خواهد گرفت.

 چه تفاوتی بین DBA  و  MBA وجود دارد؟

همانطور که گفتیم DBA کامل کننده  MBAمی باشد. همین موضوع باعث می شود تا تفاوت هایی بین این دو دوره وجود داشته باشد. شایئ برایتان سوال باشد که این دو چه تفاوتی می توانند با یکدیگر داشته باشد و کدام یک بهترین است؟ با صحبت در مورد تفاوت هایی که بین این دو دوره وجود دارد می توانید خود ببینید که کدامسیک بهترین است.

 • MBA: مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و: DBA دکترای مدیریت کسب و کار است.
 • MBA کمک می کند تا دانش قدیمی با کسب نمودن تجربه های تازه ارتقا پیدا کند. اما DBA کمک می کند تا  دوره دیده به عنوان یک مدیر بتواند تحقیق کند و ببیند سود در کجا وجود دارد و چگونه می توان شرکت، سازمان و … را به سودهی واقعی رساند.
 • سال گذراندن این دو دوره هم با هم متفاوت می باشد. برای فارغ التحصیل شدن در دوره MBA بایستی 2 سال آموزش دید. دوره DBA هم برای دانش آموختگان خود 4 سال به همراه آماده سازی پایان نامه را تعیین نموده است.

 بازار کار دوره dba

DBA  را می توان به عنوان بالاترین و بهترین سطح مدرک در دنیای تجارت دانست. این دوره این فرصت را ایجاد می کند تا به طور گسترده با ابزارهای موفقیت کسب و کار آشنا گردند و بدانند برای اینکه بتوانند یک مدیر موفق شوند چه راهکار و اهدافی را باید در پیش بگیرند.

مطمئنا افرادی که در این دوره فعالیت می کنند تبدیل به مدیران موفق و کارآمد خواهند شد و قاعدتا فرصت های شغلی بی شمار و بسته به نوع گرایشی که در آن تحصیل نموده اند پیش رویشان خواهد بود.

 بازار کار دوره dba

فردی که در این دوره استعداد و هوش خود را افزایش و ارتقا می دهد و با استراتژی های مدیریتی آشنا می گردد، فرصت های شغلی عالی را می تواند در  بازار کار دوره dba به راحتی کسب و باعث ارتقا نهاد، سازمان، شرکت و … شود. از فرصت های شغلی که با کمک مدرک DBA می توان به آنها دست پیدا کرد به طور خلاصه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • استخدام در مشاغل دولتی
 • استخدام در بخش‌های خصوصی و غیرانتفاعی
 • مشاغل اجرایی
 • یک مشاور موفق
 • داشتن سمت مدیریتی
 • استخدام در مشاغل آموزشی
 • کارآفرین شدن یا صاحب کسب و کار
 • استخدام در دانشکده و دانشگاه

به عبارتی زمانی که در این دوره فارغ التحصیل می شویم می توانیم در  بازار کار دوره dba همچون: مشاغل دولتی، مشاغل خصوصی، تدریس در دانشگاه ها، مشاور، مدیریت و … فعالیت داشته باشیم.

اگر هنوز شک دارید به اینکه آیا اقدام به گرفتن این مدرک نمایید یا خیر باید بگوییم که مدرک DBA این امکان را فراهم می آورد تا مهارت مدیریتی خود را به نحو احسنت افزایش داد و ارتقا دهید. همچنین با کمک این دوره می توانید در بدترین شرایط کاری بهترین تصمیمات را برای سازمان و اعضای گروه خود بگیرید و با بهترین مدیریت بحران را از پیش رو بردارید.

در صورت تمایل می توان به یکی از گرایش های زیر روی آورد:

 • گرایش تجارت الکترونیک
 • گرایش مالی
 • گرایش بازاریابی
 • گرایش فناوری و اطلاعات IT
 • گرایش مدیریت راهبردی
 • گرایش بازرگانی

آیا مدرک DBA در ایران برای  بازار کار دوره dba اعتبار دارد؟

اوایل مدرک DBA در ایران ارزشی نداشت. اما رفته رفته این مدرک جای خود را درایران پیدا کرده و از طرف وزارت علوم و فناوری مورد تایید قرار گرفت و حال نیز در برخی از دانشگاه های معتبر داخلی تدریس این دوره انجام می گیرد. این مدرک به دو صورت در ایران قابل استفاده می باشد:

 • تایید گواهینامه از طرف وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور
 • تاییدیه گواهینامه بین المللی از دادگستری و دولتی که مدرک از آنجا داده شده است.

جمع بندی بازار کار دوره dba

DBA (Doctorate of Business Administration) تمام کننده مدرک MBA  می باشد و همانگونه که از نامش هم بر می آید دکترای مدیریت کسب و کار است. همچنین دارای مزایای فروان شغلی برای افراد علاقمند این دوره می باشد.

زمانی که فرد اقدام به آموزش این دوره می نماید خود را برای ارتقا شغلی و همچنین کسب تجربیات بالاتر، رشد ذهنی و … آماده می سازد. زمانی که با موفقیت در این دوره فارغ التحصیل می شویم موقعیت های شغلی بسیار و مهم همچون: مدیر عاملی، مدیریت مالی، مشاور و … برای ما بوجود خواهد آمد.

بازار کار دوره dba در سایر کشورهای جهان

بازار کار دوره dba در سایر کشورهای جهان به چه شکل است؟

همان طوری که وضعیت کاری رشته ی dba در ایران، خوب و عالی پیش بینی شده است، این رشته در سایر نقاط جهان نیز از نظر کاری در موقعیت خوبی قرار دارد. تحصیل در این رشته برای کسانی که به مهاجرت فکر می کنند، فرصت خوبی است تا بتوانند در یک حوزه پولساز و خوش درآمد، مشغول به کار شوند. بازار کار دوره dba در سایر کشورهای دنیا، مناسب ارزیابی شده و معمولا کسانی که در این دوره شرکت می کنند، بعد از آنکه مدرک خود را دریافت کردند، می توانند به کشورهای خارجی سفر کرده و در یکی از مشاغل زیر مشغول به کار شوند:

 • تدریس در دانشگاه ها
 • مدیریت یک سازمان و توسعه ی آن
 • مدیریت ارشد سازمان و یا یک شرکت
 • فعالیت به عنوان یک اقتصاد دان کار کردان و حرفه ای
 • مدیریت برنامه ها
 • تدوین کننده ی استراتژی در سازمان های خصوصی
 • فعالیت به عنوان یک استراتژیست در کسب و کارهای مختلف
 • محقق و تحلیل کننده وضعیت بازار
 • مدیریت پروژه های مختلف
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت توسعه ی سازمان
 • ارائه مشاوره و راهنمایی به سازمان ها و کسب و کارها
 • مدیریت اجرایی در سازمان ها و کسب وکارها
آیا برای موفقیت در بازار کار دوره dba به پیش نیاز دوره dba احتیاج است؟

آیا خرید مدرک dba، تضمینی برای موفقیت در بازار کار دوره dba است؟

با توضیحاتی که در مطالب قبلی درباره بازار کار دوره dba داده شد، حتما متوجه شده اید که این دوره ها، بازار کار خوب و سمت های شغلی زیادی دارند. اما، آیا تنها با خرید مدرک dba می توان در این سمت های شغلی موفق بود؟

متاسفانه بعضی از موسسات بدون برگزاری کلاس یا آموزش خاصی، مدرک dba را در گرایش های گوناگونی به متقاضیان اعطا می کنند‌. شاید این مدرک به عنوان یک رزومه تحصیلی برای خریدار، باعث استخدام او در نهاد های دولتی یا شرکت های خصوصی شود، اما موفقیت و پیشرفتی برای او و سمتی که در آن استخدام شده است وجود ندارد.

گرچه مدرک دوره های dba اعتبار زیاری دارد، اما این مهارت ها و تکنیک های مدیریتی و تحقیقاتی است که می تواند دانش آموخته را از دیگران متمایز کند. در واقع، فارغ التحصیلان رشته های مدیریت حرفه ای کسب و کار از این نظر بر سایر مدیران برتری دارند و می توانند با تکنیک هایی که آموخته اند، مسائل و مشکلات سازمانی را به نحو احسن حل کرده و کسب و کار مد نظر را تا حد امکان توسعه دهند.

بهترین دوره dba در ایران چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین دوره dba در ایران چه ویژگی هایی دارد؟

با توجه به گسترده بودن بازار کار دوره dba، متقاضیان زیادی تصمیم می گیرند در این دوره ها شرکت کنند. دانشگاه ها و موسسات متعددی در داخل کشور دوره های دی بی ای را به صورت حضوری و غیر حضوری برگزار کرده که هر کدام ویژگی های مختص خود را دارند. به طور کلی بهترین دوره dba باید شاخصه های زیر را داشته باشد:

۱-سرفصل ها کامل و جامع باشد؛

از آن جایی که دوره دی بی ای به عنوان بالاترین سطح تحصیلی در تجارت شناخته می شود، مباحثی که در این دوره ها آموزش داده می شوند باید از همه لحاظ کامل و جامع باشند.

۲-اساتید دوره باید شناخته شده و رزومه کاری و تحصیلی قوی داشته باشند؛

هرچقدر سطح علمی و مهارتی اساتید دوره بالاتر باشد، امکان انتقال مفاهیم و تکنیک های مدیریتی توسط آن ها نیز بیشتر است.

۳-اعتبار مدرک پایانی مورد تایید نهاد های دولتی باشد؛

مدرکی که در پایان دوره ها به دانش آموختگان ارائه می شود، باید از نظر وزارت علوم مورد تایید باشد. گرچه، برخی موسسات مدرکی با اعتبار بین المللی نیز ارائه می دهند که برای مهاجرت متقاضیان و بازار کار دوره dba در خارج از کشور می تواند مفید باشد.

آیا خرید مدرک dba، تضمینی برای موفقیت در بازار کار دوره dba است؟

آیا برای موفقیت در بازار کار دوره dba به پیش نیاز دوره dba احتیاج است؟

یکی از موضوعاتی که در راستای موفقیت در بازار کار دوره dba باید مورد توجه قرار داد، پیش نیاز دوره dba است. کسانی می توانند مشاغل بهتری با حضور در این دوره پیدا کنند که پیش نیازهای آن را فراهم کرده باشند. از جمله پیش نیازهای این دوره می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • یکی از حداقل ترین مواردی که برای شرکت در این دوره باید فراهم گردد، داشتن مدرک کارشناسی است. کسانی که مدرک کارشناسی آنها مدیریت است، بهتر از سایرین می توانند از حضور در دوره دی بی ای بهره ببرند.
 • سابقه مدیریتی بالا، برای کسانی که در سایر رشته ها تحصیل کرده اند، از دیگر پیش نیازهای حضور در این دوره است.
 • دارندگان مدرک ام بی ای نیز شایستگی لازم برای شرکت در این دوره را دارند.
 • دیگر پیش نیازی که برای حضور در این رشته باید فراهم گردد، خلاقیت و کنجکاوی است. بدون داشتن این دو صفت نمی توان در دی بی ای به موفقیت بالایی دست پیدا کرد.
 • انعطاف پذیری از دیگر پیش نیازهایی است که برای شرکت در این دوره باید فراهم گردد. کسانی که از این صفت بی بهره هستند نمی توانند امیدوار باشند که دی بی ای برای آنها معجزه کند.

برای ثبت نام در دوره DBA یکساله نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره DBA، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریتی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مدیریتی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره MBA (دوره آموزش mba)، دوره آموزش BBA، دوره آموزش POST DBA

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
نحوه پانسمان زخم سطحی و عمیق
نوشته بعدی
کاریابی در دوره mba در ایران چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image