اتوکد چیست AutoCAD

اتوکد چیست؟ معرفی نرم افزار اتوکد AutoCAD

اتوکد چیست؟ چه قابلیت هایی دارد بازار کار آن چگونه است؟ محیط کاری این نرم افزار به چه شکلی است؟ کاربردهای اتوکد چگونه به مهندسان می کند؟ این ها برخی از مهم ترین سوالاتی است که در مورد نرم افزار اتوکد مطرح شده و ما در این مقاله قصد داریم به آنها پاسخ دهیم. چنانچه مشتاق دریافت پاسخ این سوالات هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

نرم افزار اتوکد AutoCAD چیست؟

اتوکد چیست، اولین موضوعی است که قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم. از این برنامه برای ترسیم و طراحی نقشه ها استفاده می کنند. افرادی که در حوزه مهندسی ساختمان کار می کنند با کاربردهای این برنامه به خوبی آشنا بوده و از این نرم افزار برای کشیدن نقشه های دقیق مهندسی و یا صنعتی استفاده می کنند.

اتوکد از جمله محصولات شرکت آمریکایی اتودسک است و امکان طراحی به صورت دو بعدی و سه بعدی را در اختیار مهندسان و کاربران قرار داده است. اتوکد به صورت سالانه در حال بِروزرسانی است و امکاناتی که در آن قرار داده می شود به گستردگی بیشتر این برنامه کمک کرده و کار با آن را راحت تر از قبل کرده است. این برنامه قابلیت های زیادی دارد که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

قابلیت های اتوکد چیست؟

به نظر شما قابلیت های اتوکد چیست که باعث شده این نرم افزار به صورت گسترده مورد استفاده قرار گیرد؟ چرا این برنامه محبوبیت زیادی نزد کاربران به دست آورده است؟ برخی از مهم ترین قابلیت های این نرم افزار به شرح زیر است:

 • یکی از ساده ترین محیط های کاربری متعلق به اتوکد است.
 • میانبرهای کاربردی زیادی در این برنامه تعریف شده است.
 • نرم افزار اتوکد AutoCAD، به ابزارهای قدرتمندی مجهز شده است.
 • در آن برای نیازهای گوناگون، ابزارهای متفاوتی تعریف شده است.
 • خلق ایده های خلاقانه با این نرم افزار به راحتی امکان پذیر شده است.
 • با اتوکد می توان به کاربردهای خاص نیز پاسخ داد.
اتوکد چیست

محیط اتوکد چگونه است؟

در ادامه صحبت در خصوص اتوکد چیست، لازم می دانیم به صورت کوتاه و مختصر در مورد محیط این برنامه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. عناصر زیر در محیط نرم افزاری اتوکد دیده می شود:

نوار عنوان

بالاترین نوار در برنامه اتوکد، نوار عنوان است. در این نوار، نام برنامه مشاهده می شود.

منوی برنامه

منوی برنامه اتوکد، در بالا و گوشه سمت چپ این برنامه قرار گرفته و عمومی ترین ابزارها را می توانید در آنها ببینید. با کمک دستورهایی که در این منو قرار گرفته، می توان یک فایل را باز کرد، پرینت کرد و یا منتشر کرد. دکمه میانبر این منو، alt و f می باشد.

نوار ابزار

از دیگر قسمت های این برنامه، نوار ابزار دسترسی سریع است. این نوار در کنار منوی کاربردی قرار داشته و برخی از دستورهایی که کاربر با آنها زیاد کار می کنند، در این قسمت قرار داده شده است. اگر می خواهید درک دقیقی از اتوکد چیست داشته باشید، می بایست به صورت عملی با این برنامه کار کنید.

قسمت مرکز اطلاع رسانی

از دیگر قسمت های برنامه اتوکد، قسمت مرکز اطلاع رسانی است. اگر سوالی در مورد این برنامه داشتید، در کادری که برای همین موضوع تعریف شده است، سوال خود را تایپ کنید و سپس دکمه اینتر را فشار دهید. در صورتی که اتوکد را روی سیستمتان داشته باشید، می توانید به سرعت پاسخ خود را دریافت کنید.

Autodesk A36

Autodesk A36 به کاربر کمک می کند فایل هایی که ایجاد کرده است را به اشتراک گذاشته و فایل های سفارشی شده را همگام کند.

کاربردهای اتوکد چیست؟

پاسخ به سوال کاربردهای اتوکد چیست را می توانیم به شکل زیر ارائه کنیم:

 • یکی از مهم ترین کاربردهای این برنامه، ترسیم نقشه نگاری است.
 • ترسیم نقشه های معماری از دیگر کاربردهای اساسی و مهم اتوکد می باشد.
 • مهندسان ساختمان، نقشه های مورد نیاز خود را با کمک این برنامه می کشند.
 • کشیدن چارت ها و دیاگرام ها به کمک این برنامه امکان پذیر شده است.
 • ترسیم طرح های دو بعدی و سه بعدی با اتوکد بسیار راحت شده است.
 • طراحی و ترسیم کارت های تبریک و برخی آثار هنری با اتوکد نیز انجام می شود.
 • کشیدن نقشه های صنعتی و مونتاژ قطعات نیز با کمک این برنامه صورت می گیرد.
 • گاهی اوقات با این برنامه می توان تایپ و یا حتی حروف چینی نیز انجام داد.
 • اگر نیاز دارید برچسب و یا آرم های گرافیکی تهیه کنید، اتوکد کمک خوبی در این راستا خواهد بود.
اتوکد چیست؟ معرفی نرم افزار اتوکد AutoCAD

بازار کار اتوکد چگونه است؟

با توجه به پاسخی که برای سوال کاربردهای اتوکد چیست ذکر کردیم، احتمالا می توانید حدس بزنید که بازار کار خوبی برای کسانی که این برنامه را آموزش دیده اند، فراهم می باشد. درست است که یادگیری و کار کردن با این برنامه برای کسانی که با آن آشنایی زیادی ندارند، ممکن است اندکی سخت و پیچیده به نظر آید، اما به دلیل کاربردی بودن این برنامه، درآمد زایی ناشی از اتوکد نیز قابل توجه به نظر می رسد.

کسانی که این برنامه را به صورت کامل و جامع آموزش می بینند، می توانند در شرکت های مهندسی نقشه کشی و یا معماری مشغول به کار شده و از آموزه های خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند. کار کردن در کارگاه هایی که مونتاژ قطعات را انجام می دهند، از دیگر فرصت های شغلی است که می توانیم برای اتوکد مثال بزنیم.

مدرک اتوکد چیست

مدرک اتوکد چیست؟

حال که می دانیم اتوکد چیست، خوب است در مورد مدرکی که برای این دوره صادر می شود، نکاتی را بیان کنیم. شما برای آنکه بتوانید در شرکتی که نیاز به یک متخصص اتوکد دارد، مشغول به کار شوید، باید چندین پیش نیاز را فراهم کنید. یکی از این پیش نیازها، مهارت و تخصص است. اگر بتوانید در یک دوره ی جامع و کامل اتوکد حضور پیدا کنید، لازم نیست نگرانی از بابت این مورد داشته باشید؛ زیرا در این دوره ها، همه چیز به صورت کامل به شما آموزش داده خواهد شد.

پیش نیاز دیگری که برای استخدام باید ارائه دهید، مدرک اتوکد است. برخی موسسه های برگزارکننده دوره های آموزشی اتوکد، بعد از آنکه دوره به پایان رسید، یک مدرک معتبر به شما می دهند. وقتی از اعتبار این مدرک حرف می زنیم، منظورمان این است که نه تنها مدرک اعطا شده در داخل کشور می تواند به عنوان یکی از امتیازات رزومه شما محسوب شود، بلکه در کشورهای خارجی نیز، مدرک ارائه شده قابل قبول خواهد بود و شما به کمک آن می توانید در یکی از کشورهای خارجی، و شرکت هایی که به تخصص شما نیاز فراوان دارند، مشغول به کار شوید و درآمد خوبی به دست آورید. پس نه تنها برای شرکت در دوره ی اتوکد، بلکه برای شرکت در سایر دوره ها نیز، به فکر یافتن موسسه های آموزشی معتبر باشید.

جمع بندی

اتوکد چیست، موضوعی بود که ما در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. از این برنامه برای کشیدن نقشه های مهندسی و صنعتی استفاده می کنند و به همین دلیل اغلب کسانی که با ترسیم نقشه سروکار دارند، می بایست در مورد این برنامه کاربردی، اطلاعات کامل و جامعی داشته باشند. چنانچه رشته تحصیلی تان مهندسی است، حتما در دوره های مرتبط با نرم افزار اتوکد شرکت کنید. اگر نمی دانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی به کجا مراجعه کنید، توصیه می کنیم در دوره آموزش اتوکد نیک اندیشان حضور یابید. اساتید حرفه ای و کارکُشته، این نرم افزار را با دقیق ترین جزئیات به شما آموزش خواهند داد.

برای ثبت نام در دوره اتوکد نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش اتوکد نیک اندیشان ؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

باید بدانید اگر در انتهای دوره احساس کردید، باید در جلسات بیشتری شرکت کنید تا مفاهیم کل دوره را به طور کامل یاد بگیرید، میتوانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای دوباره در دوره جدید شرکت کنید و سر کلاس حاضر شوید و همچنین در انتهای دوره پس از آزمونی که از شما گرفته میشود، به شما مدارکی قابل استعلام از دانشگاه و فنی حرفه ای، و آکادمی URS انگلستان با مهر و هولوگرام و قابل استعلام داده می شود. و همچنین توسط موسسه نیک اندیشان معرفی به کار خواهید شد.

آیا نیک اندیشان به جز دوره آموزش اتوکد ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه نرم افزار و کامپیوتر، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه نرم افزار و کامپیوتر، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره طراحی سایت و سئو ، دوره آموزش تری دی مکس (3D MAX)

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
پرایمر لب چیست؟ کاربرد پرایمر لب
نوشته بعدی
تری دی مکس چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image