بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری

بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری؟⭐بررسی کامل

بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداري، سوالی است که هر فردی قبل از ورود به رشته های مرتبط با امور مالی مانند حسابداری از خود می پرسد. در این مقاله به طور مفصل درباره بازار کار دو رشته مدیریت مالی و حسابداری صحبت خواهیم کرد.

رشته مدیریت مالی چیست؟

اولین سوالی که می خواهیم به آن جواب دهیم رشته مدیریت مالی چیست، است. به صورت تخصصی، معمولا مدیریت مالی به معنای برنامه ریزی، هدایت، سازمان دهی و کنترل فعالیت های مالی، مانند تامین بودجه و استفاده از وجوه شرکت است. علاوه بر این موارد، اجرا و به کارگیری اصول مدیریت عمومی در منابع مالی سازمان، از دیگر موارد مهمی است که توسط مدیریت مالی انجام می شود. یک مدیر مالی می تواند تحصیلات تکمیلی خود را در دوره mba پشت سر بگذارد. به عبارت ساده تر می توان این طور بیان کرد که مدیریت موثر و کارا در مورد منابع مالی و وجوه مربوط به یک سازمان، در راستای دستیابی به اهداف سازمانی را مدیریت مالی می گویند.

هدف مدیریت مالی معمولا افزایش میزان سهام و ارزش شرکت است که نهایتا منجر به افزایش ثروت و سرمایه سهامداران می شود. مدیریت مالی به مانند کسی که در دوره mba عمران شرکت می می کند، معمولا نگاهی رو به جلو دارد. بدین ترتیب که در ابتدا، جایگاه فعلی سازمان با استفاده از اطلاعات حسابداری شرکت کاملا بررسی شده و سپس برای رسیدن به آینده ی مالی مورد نظر با توجه به اهداف سازمان، برنامه ریزی می شود. برای اینکه درباره موضوع بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری بیشتر بدانید، بهتر است کمی هم با رشته و شغل حسابداری آشنا شوید.

بر اساس تعریف خلاصه حسابداری، رشته حسابداری چیست؟

بر اساس تعریف خلاصه حسابداری، به طور کلی به فرآیند اندازه گیری، شناسایی، ثبت، گزارش گیری اطلاعات مالی و اقتصادی، حسابداری گفته می شود که به منظور تصمیم گیری اصولی و آگاهانه به وسیله استفاده کنندگان آن تدوین می شود. مبحث حسابداری معمولا نگاهی رو به عقب دارد و این بدین معنی است که اطلاعات ارایه شده در حسابداری کاملا تاریخ محور بوده و هدف آن ثبت وقایع و اطلاعات مالی گذشته است.

گاهی واژه ی حسابداری با دفتر داری به اشتباه یکی تلقی شده و به جای هم به کار برده می شوند. خوب است بدانید که دفترداری خود بخشی از حسابداری است و شامل طبقه بندی، ثبت و خلاصه سازی معاملات و وقایع اقتصادی و تجاری است.

بررسی کامل بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری

بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری؟

بازار کار رشته حسابداری از وضعیت بسیار خوبی برخوردار است، زیرا هر کسب و کار نوپایی که شروع به فعالیت می ‌کند در مرحله نخست نیاز به یک سیستم حسابداری برای نظارت بر عملیات اقتصادی خود دارد. کسب ‌و کار های بالغ هم نیاز به سیستم حسابداری قدرتمندی دارند تا همچنان به رقابت خود ادامه دهند.

با توجه به گسترده بودن بازار کار این رشته، افرادی که دارای تحصیلات تکمیلی در این زمینه هستند، شانس داشتن شغل بهتری را دارند. از حوزه‌ های شغلی این رشته می‌توان به حسابداری مالی، حسابداری دولتی، حسابداری بانک ‌ها، حسابداری مالیاتی، حسابداری صنعتی، حسابداری بیمه و … اشاره داشت. تا اینجای کار متوجه شده اید که با توجه به نیاز تمامی کسب و کار ها، بازار کار رشته حسابداری بسیار پر رونق است. حال برای اینکه بدانید بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری، به بررسی بازار کار رشته مدیریت مالی می پردازیم.

مدیریت مالیِ اصولی و تاثیر گذار برای نگه ‌داشتن یک تجارت موفق امری ضروری است. افرادی که در دوره آموزش mba شرکت کرده باشند به خوبی می توانند از پس وظایف شغل مدیریت مالی برآیند. تمامی سازمان ها نیازمند مدیر مالی حرفه‌  ای در سطح های متفاوت هستند. از مهم ‌ترین حوزه‌ های شغلی مدیریت مالی که به دو بخش مدیریت مالی شرکتی و بازار سرمایه تقسیم می‌شود، می‌توان به مواردی مثل واحد سرمایه ‌گذاری و بازارگردانی، واحد مدیریت ریسک و مهندسی مالی، واحد تامین مالی، شرکت های کارگزاری، شرکت های تامین سرمایه، صندوق‌ های سرمایه گذاری و … اشاره کرد. مدیران مالی که دوره mba کوچینگ را پشت سر گذاشته باشند، قطعا موفقیت و پیشرفت شغلی بیشتری نسبت به بقیه خواهند داشت. این دوره ها به همراه سایر دوره های آموزشی در موسسات مختلفی همچون نیک اندیشان برگزار می شوند.

با این تفاسیر و در پاسخ به این سوال که بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری می توان گفت که گستردگی شغل حسابداری و نیاز به آن، حتی در کسب و کار های کوچک بیشتر احساس می شود.

همه چیز در رابطه با بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداری

درآمد حسابداری بیشتر است یا مدیریت مالی؟

درآمد حسابداری یا مدیریت مالی در وهله اول به مدرک تحصیلی، سابقه کاری و نوع شرکت یا سازمانی که فرد در آن جا کار می کند بستگی دارد. مسلما هرچقدر که سطح تحصیلی و مهارتی حسابدار یا مدیر مالی بیشتر باشد، درآمد او هم بالاتر است. به عنوان مثال، در آمد مدیرانی که در دوره mba در شهرکرد و شهرهای بزرگ مانند تهران شرکت کرده اند، نسبت به کسانی که تنها مدرک دیپلم دارند، بسیار بیشتر است. حسابدارانی نیز هستند که با شرکت در دوره های مفید آموزشی، مدرک تحصیلی معتبری دریافت کرده و علاوه بر ارتقا موقعیت شغلی، درآمدشان هم افزایش پیدا کرده است.

اما در مقایسه بین حسابداری و مدیریت مالی، با توجه به وظایف و شرح شغلی مدیریت مالی، درآمد و حقوق مدیران مالی بیشتر از حسابداران است. البته این موضوع برای تمامی مدیران و حسابداران صدق نمی کند.

بعد از بررسی اینکه، بازار کار مدیریت مالی بهتره یا حسابداري بهتر است درآمد این دو شغل هم باهم مقایسه کنیم. به طور میانگین، یک حسابدار با مدرک تحصیلی کارشناسی بین ۱۲،۰۰۰،۰۰۰ تا ۱۸،۰۰۰،۰۰۰ تومان درآمد دارد. متوسط درآمد برای حسابداران با مدرک کارشناسی ارشد بیشتر بوده و رقمی بین ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰،۰۰۰ تومان است. مدیران مالی در شرکت ها به دلیل اينکه موقعیت شغلی شان از کارمندی به مدیریت تغییر کرده است، حقوق بالاتری دریافت می کنند. به علاوه اینکه پاداش کاری آن ها نیز بالاتر است.

سخن اخر

پاسخ سوال “بازار کار مدیرت مالی بهتر است یا حسابداری” می تواند شما را در انتخاب یکی از این رشته ها کمک کند. به علاوه اینکه درآمد این دو رشته و شغل در کشورهای متفاوت، فرق می کند. برای مثال، درامد mba در ترکیه با درآمد حسابداری در ترکیه یکی نبوده و تفاوت هایی بین آنها وجود دارد.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
هزینه مخراج کاری طلا و جواهر چقدر است؟
نوشته بعدی
نیک اندیشان بهترین آموزشگاه طراحی طلا و جواهر+مدرک بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image