رشته mba

وارد شدن به دوره MBA کار بسیار آسانی است اما خوب برای همه افراد نمی تواند مناسب و برگزیده باشد. قبل از این که بخواهیم وارد این رشته شویم بایستی ابتدا ببینم که اصلا این MBA چه نوع رشته تحصیلی است، چه مزایا و معایبی دارد؟ چه کسانی می توانند وارد این رشته شوند؟ رشته mba برای چه کسانی مناسب است؟ و … . اگر شما هم به این رشته علاقمند شده اید و در مورد آن تا کنون شناختی نداشته اید ما شما را در این امر راهنمایی می کنیم. پس با ما تا انتهای این همراه باشید.

تعریف MBA

یکی از رشته های معروف مدیریتی در سطح جهان است که به تحصیل کنندگان در این رشته نحوه مدیریت، رهبری، استراتژی و … را آموزش می دهد و در کنار آن، آنها را با مدیران و رهبران موفق در حیطه کاریشان آشنا و باعث ایجاد تبادل نظر بین آنها می شود.  MBA  به عبارت کلی  یکی از بالاترین درجه های علمی در زمینه کارآفرینی و تجارت می باشد و به دو صورت: آکادمی و تکمیلی ارائه می گردد.

MBA از عبارت انگلیسی: (Master of Business Administration) سرچشمه گرفته و به معنای: کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار است. پس با این اوصاف این رشته بر روی مدیریت کسب و کارها نظارت داشته و تمام نواقص و رویکردهای مناسب در این حوزه را به آموخته آموزش می دهد.

این رشته بر روی تمام حوزه های مدیریتی از قبیل: منابع انسانی، حسابداری، مدیریت بخش، تجارت و … تمرکز کرده و آنها را آموزش می دهد. امروزه این رشته به عنوان یکی از بهترین رشته های اقتصادی در کل جهان شناخته می شود و پایه ورود به مدرک DBA است. پس اگر مایل به اخذ مدرک DBA هستید در ابتدا باید مدرک MBA را اخذ نمایید. چرا که این مدرک پیش نیاز دوره DBA است.

مزایا و معایب دوره MBA

از مزایایی دوره  MBAمی توان به طور خلاصه به این موارد اشاره کرد:

 • تقویت مهارت های ارتباطی
 • مدیریت کردن زمان
 • گسترش شبکه حرفه ای خود
 • آگاهی کامل نسبت به بازار جهانی
 • وجود فرصت های شغلی فراوان
 • وجود نداشتن محدودیت سنی
 • انعطاف پذیر بودن
 • درآمد بالا

از معایب این دوره هم می توان به: پرهزینه بودن، وجود نداشتن تضمین موفقیت، زمان بر بودن، بالا رفتن توقع فرد و … اشاره کرد.

کارایی دوره MBA

این دوره به عنوان یکی از بهترین دوره های کسب علم تجارت و کارآفرینی می باشد. با کمک این دوره مدیران و رهبران از آن نقطه امنی که برای خود همچون پیله آماده کرده اند خارج شده و موجب شکوفایی سازمان، شرکت و گروه خود خواهند شد. از کارایی که این دوره می تواند برای ما به همراه داشته باشد می توان به این موارد اشاره کرد.

 • این توانایی را ایجاد می کند تا با تبلیغات، توسعه نیازهای موجود باعث افزایش پیدا کردن فروش و در نتیجه ارتقا خود شویم.
 • در مواقع بحرانی و حاد با داشتن تحلیل های مناسب از بروز اتفقات سهمگین جلوگیری و باعث روند بهتر اوضاع شویم.
 • ایجاد توانایی مدیریت کردن: تیم، شبکه، سازمان، شرکت و … .
 • توانایی مدیریت کردن تمام نقاط کسب و کار: مدیریت بودجه، برنامه ریزی و … .
 • ایجاد برنامه ریزی های استراتژیک
 • برند سازی
 • استخدام و جذب نمودن نیروهای وفادار و کارآمد
 • و بسیار دیگر.

رشته mba برای چه کسانی مناسب است؟

حال نوبت این است که ببینیم آیا این رشته برای همه افراد مناسب می باشد و یا فقط افرادی خاصی می توانند به این دوره ورود نمایند؟ این دوره دارای گرایش های متفاوتی است که شما می توانید بسته به علاقه و نوع کار خود یکی از گرایش ها را انتخاب نمایید.

در ابتدا بگوییم که برای ورود به این دوره حداقل باید دارای کارشناسی باشید و سپس اقدام به شرکت در mba کنید. گرایش هایی که می تواند برای شما مناسب باشد از این قبیل هستند:

گرایش مدیریت عمومی

از پرطرفدارترین گرایش ها باشد. چراکه با تمام انواع کسب و کارها مغایرت داشته و کارایی دارد.

گرایش مدیریت استراتژیک

اگر همیشه در حال برنامه ریزی هستید و سمت کاریتان هم به این موضوع بازمی گردد. این گرایش می تواند برای شما در حیطه برنامه ریزی مثمر ثمر می تواند باشد.

گرایش مدیریت مالی رشته mba

اگر به دنبال کار: بانکداری، حسابرس، مدیر مالی و از این القاب هستید یا در این سمت ها کار می کنید می توانید برای پیشرفت کارایی خود از این گرایش نهایت استفاده را ببرید.

گرایش مدیریت بازاریابی

این گرایش برای افرادی که دارای شرکت های فروش کالا و خدمات هستند مناسب می باشد. با کمک این گرایش افراد می آموزند که چگونه باعث جذب مشتری، سود بیشتر و ارتقا شرکت و کسب و کار خود شوند.

گرایش کارآفرینی رشته mba

یکی از جذاب ترین و جدیدترین گرایش ها بوده و برای افرادی که به دنبال داشتن کسب و کار جدید همچون استارتاپ هستند یا دارای یک کسب و کار نوپا می باشند مناسب می باشد.

گرایش مدیریت منابع انسانی

با کمک گرایش مدیریت منابع انسانی فرد می تواند اعضای تیم را هم دل نموده و به نسبت به حل تضادها و مدیریت بین گروه های خود نمایید. این گرایش برای افرادی که مدیریت نیروهای انسانی و تیمی را در دست دارند مناسب است. چراکه باعث می شود تا نحوه رویایی بهتر و تعیین مسئولیت ها را بسته به کارایی افراد تیم تعیین و مشخص نماید.

گرایش مشاوره رشته mba

افرادی که علاقمند به مشاوره دهی هستند می توانند با کمک و فراگیری گرایش مشاوره اقدام به مشاوره تخصصی به مدیران، رهبران، مسئولان فروش، مسئولان کسب و کار و … کنند. این گرایش کمک می کند تا این افراد با بالا بردن هوش و ذکاوت خود در امر مشاوره بهترین پیشنهادات را به این افراد بدهند و در بدترین و بهترین لحظات تحلیلات مناسب و مفیدی را داشته باشند.

گرایش کسب و کار بین‌المللی

مناسب افرادی است که مایل هستند در خارج از کشور یا با شرکت های خارجی کار و یا نشست داشته باشند.

این گرایش به دلیل بین المللی بودن تمام جنبه های کسب و کار های متفاوت و مدیریتی در عرصه بین المللی را به افراد علاقمند به این گرایش آموزش می دهد.

گرایش مدیریت عملیات رشته mba

از دیگر گرایش های mba بایستی به مدیریت عملیات هم اشاره نمود. این گرایش برای آموزش تکنیک هایی که برای تولید مناسب هستند انتخاب شده و به مدیران مسئولیت بهینه سازی فرایندهای تولید را آموزش می دهد.

گرایش مدیریت فناوری اطلاعات

اگر مایل هستید در حوزه فناوری و اطلاعات کار کنید و در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید گرایش مدیریت فناوری اطلاعات گزینه مناسبی است.

این گرایش هایی که نام برده شده می تواند به شما در انتخاب مسیر درست راهنمایی کند. در صورتی که فرقی برایتان ندارد وارد کدام یک از گرایش ها شوید و فقط برای بالا بردن رتبه خود می خواهید وارد این دوره شوید بهتر است بی اندیشید که به کدام گرایش کشش دارید و موفقیتتان در کدام گرایش است؟

هدف از دوره MBA

این دوره به این دلیل روی کار آمد تا مدیرانی که به طور سنتی اقدام به مدیریت و فعالیت کاری خود می کردند از این طرح بیرون آمده و خود را به روز و مدرنیته نمایند. این دوره باعث می شود تا مدیران سنتی جای خود را به مدیرانی با تفکر و اندیشه جدید بدهند.

فرقی نمی کند مدیریت یک شرکت یا سازمان کوچک یا بزرگ را به عهده دارید با توجه به پیشرفت تکنولوژی ایستایی در زمان سنتی می تواند چه شرکت یا سازمان بزرگ و چه کوچک را مورد خطر قرار دهد. این دوره کمک می کند تا تفکر و اندیشه های نوین روی کار بیاییند و با تبادل در بین کارآفرینان و مدیران تحلیل های به روز و جامع تری در کنار تجربیانت خود کسب نمایند.

با این اوصاف در صورتی که مایل هستید برای ترقی و پیشرفت خود این دوره را بگذرانید دانشگاه ها و آموزشگاههای مختلفی در کشور ایران هستند که هم اکنون در حال تدریس این دوره می باشند. شما می توانید بسته به گرایشی که مایل هستید آن را دنبال کنید در این دوره نام نویسی داشته باشید.

این نکته را هم اضافه کنیم که آموزش این دوره ها توسط  وزارت علوم تحقیقات و فناوری تایید شده می باشد و به همین دلیل بدون آنکه نگران نداشتن اعتبار این مدرک باشیم می توانیم در دوره MBA ثبت نام و نگرش مورد نظر خود را فرا بگیریم.

درآمد رشته mba در ایران چقدر است؟

درآمد رشته mba در ایران چقدر است؟

رشته mba، یکی از رشته هایی است که در سال های گذشته با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان مواجه شده و به دلیل مزیت هایی که دارد، می توان به خوبی، رشد و محبوبیت رو به افزایش آن را مشاهده کرد. این رشته با وضعیت مناسبی که در ایران پیدا کرده، از جمله رشته هایی است که فارغ التحصیلان آن می توانند با داشتن سمت های مدیریتی، در برخی سازمان های بزرگ فعالیت خود را شروع کرده و درآمد خوبی به دست آورند. از آنجایی که در همه کسب و کارها، باید یک مدیر لایق و آگاه وجود داشته باشد، درآمد رشته mba در ایران برای بسیاری افراد، امیدوار کننده است.

موضوعی که خوب است در مورد علاقه مندان به شرکت در رشته mba بدانید، این است که تخصص و تلاش فرد برای به کارگیری همه نکاتی که در کلاس، آموزش دیده است، روی درآمد این گروه تاثیر مستقیم دارد. هر قدر خلاقیت و تجربه فرد در امور مدیریتی بیشتر باشد، مسلما درآمد نیز افزایش پیدا خواهد کرد. مدیرانی که بتوانند سازمان خود را به بهترین شکل ممکن اداره کنند، کسانی اند که بیشترین درآمد را از آنِ خود خواهند کرد.

در آخر

ما در این مطلب دانستیم که مدرک و دوره mba  چیست و دارای چه مزایا و معایبی می باشد. دانستیم که با داشتن این مدرک باعث افزایش اعتبار خود یا کسب و کار خود یا دیگران می شویم. اینکه چه کارایی دارد و از گرایش های متنوعی که در این دوره موجود است کدام یک از گرایش ها می تواند برایمان مناسب و موفقیت آمیز باشد.

همچنین دانستیم با کمک آموزش در این دوره ما می توانیم در بدترین شرایط به عنوان یک مدیر یا مسئول بهترین انتخاب های موفقیت آمیز و پرسود را داشته باشیم و از شرکت، سازمان و یا کسب و کار مان با استراتژی هایی که آموختیم محافظت نماییم.

برای ثبت نام در دوره MBA (دوره آموزش mba)نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره mba ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریت کسب و کار، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره MBA (دوره آموزش mba) ، دوره POST DBA، دوره DBA یکساله ، دوره BBA (با مدرک بین المللی معتبر)

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
ورود به بازار ارز دیجیتال در ایران
نوشته بعدی
مزیت داشتن فوق دکترای مدیرت کسب و کار ( مدرک post dba )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image