لارو درمانی زخم چیست؟

لارو درمانی زخم چیست؟

پوست ساختار عجیبی و پیچیده ای دارد و به عنوان یک سد در برابر آلودگی و عوامل بیماری زا، اشعه خورشید و … از بدن محافظت می نماید. اما گاهی به دلایل مختلف همچون ایجاد خراش یا زخم، پوست دچار آسیب قرار می گیرد و در این حالت راه برای عوامل بیماری زا و سایر عواملی که برای بدن خطرناک می باشند باز می شود. سوالی که این جا وجود دارد این می باشد که چگونه می توان خراش یا زخم را درمان نماییم؟ راه های مختلفی برای درمان وجود دارد. در صورتی که زخم به صورت سطحی باشد می توان در منزل به درمان آن پرداخت اما زمانی که زخم عمیق باشد درمان آن بایستی توسط پزشک انجام پذیرد. یکی از راه های درمان زخم لارو درمانی زخم می باشد.

تا کنون در مورد لارو درمانی زخم چیزی دانسته یا شنیده اید؟ اگر تا کنون با این چنین درمانی آشنایی نداشته آید با ما در این مقاله همراه شوید تا با یکدیگر لارو درمانی زخم آشنا شویم و ببینیم این درمان چیست و چه مزایایی می تواند در بهبود زخم داشته باشد.

لارو درمانی چیست؟

از بهترین درمان های زخم های مزمن می توان به لارو درمانی اشاره نمود. این درمان تا کنون به عنوان یک درمان برتر شناخته و تا کنون نتایج رضایت بخشی را به همراه داشته است.

پیدایش این درمان به زمان های بسیار قدیم باز می گردد و می توان به زمان حضرت ایوب این درمان را مربوط دانست. این درمان توسط اقوام مایا، قبایل برمه و استرالیا شناخته و استفاده می شد و پس از آن در قرن ۱۶ میلادی برای درمان زخم مجروحان جنگ مورد استفاده قرار می گرفت.

همچنین در کتاب های مقدس: قرآن مجید، تورات و انجیل هم از این درمان یاد شده است.

لارو درمانی زخم

اما سوالی که وجود دارد، این می باشد که لارو درمانی زخم اصلا چیست؟

ماگوتراپی و لاروتراپی از دیگر نام های لارو درمانی زخم می باشد و به عنوان یک روش درمانی کنترل شده شناخته می شود. لارو با ترشح نوعی آمونیاک باعث می شوند تا PH زخم به ۵.۸ تا ۸ برسد. با کمک این ترشح فرایند درمان زخم تسریع پیدا می کند. ترشحی که توسط لارو صورت می پذیرد همچنین باعث شستشو زخم می شود. البته این را هم اضافه کنیم، جنب و جوش لاروها باعث می گردد تا یک ماساژ خفیف زخم هم داشته باشید و خون رسانی بهتر انجام پذیرد.

این را هم اضافه کنیم که این درمان مورد تایید کشورهای پیشرفته همچون: امریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و انگلستان قرار گرفته است.

لارو چیست؟

تا حدودی با لارو درمانی زخم آشنا شدیم اما سوالی که شاید ممکن است برای شما پیش آمده این باشد که اصلا لارو چیست؟ باید گفت لارو نوزاد مگس است که در ابتدا به شکل کرم های ریز نمایان و پس از مدتی تبدیل به مگس می شوند، است. این درمان توسط لارو مگس لوسیلیا سریکاتا انجام می پذیرد. لارو این مگس به صورت بهداشتی در آزمایشگاه‌ها و به صورت کاملا استریل و به آشتی تولید می گردد و به هیچ وجه احتمال عفونت از طریق آنها وجود ندارد.

این لارو با کمک ترشح نمودن و تغذیه کردن پوست آسیب دیده اطراف زخم  به درمان سریع زخم کمک می نماید.

نحوه درمان با لارو به این صورت بوده که لاروها با کمک قلاب های ضدهانی خود قسمت های نکروز یا مرده زخم را خراش داده و با ایجاد ترشح آنزیم های Proteolitic بافت های مرده را به صورت نیمه مایع در می آورند و سپس آن را می مکنند. با این روش بهبود زخم سریع تر انجام می پذیرد و از ایجاد عفونت جلوگیری می شود. چرا که بزاق لارو دارای نوعی آنتی بیوتیک به نام Allantoin است.

زمانی که لارو در زخم وجود دارد احساس خارشی شکل می گیرد و برای درمان زود هنگام بهتر است به این خارش یا درد جزی اهمیتی ندهید  . زمانی که درمان انجام پذیرد، لارو های بزرگ شده از روی زخم برداشته می شوند.

آیا لارو درمانی برای دیابتی ها مناسب است؟

افراد دیابتی که دچار زخم های دیابتی می شوند می توانند برای درمان خود از لارو درمانی زخم استفاده و از مزایای آن نهایت بهره را ببرند. لارو درمانی به غیر از اینکه به بهبود زخم افراد دیابتی کمک بسزایی می نماید، برای درمان زخم های سرطانی، عفونت استخوان، زخم بستر، درمان آبسه، زخم های سوختگی و زخم های پوستی هم مناسب و بهترین درمان می باشد.

لارو درمانی چیست؟

مزایا و فواید انجام لارو درمانی زخم

اگر تا کنون درمان های دیگر را برای بهبود زخم مزمن خود استفاده اما اثری از آن ندیده اید، پیشنهاد می کنیم به این درمان که آخرین درمان برای زخم های مزمن است هم اطمینان کرده و از آن استفاده نمایید.

حال که با لارو درمانی زخم آشنا شدیم بد نیست در رابطه با فواید این درمان هم آشنا گردیم.

از مهمترین فواید انجام لارو درمانی زخم می توان به این موارد اشاره کرد:

لازم نیست برای انجام لارو تراپی در بیمارستان بستری شویم.

با کمک این درمان بار میکروبی زخم تا حد ممکن کاهش پیدا می کند.

لایه های زخمی و مرده پوست تجزیه و نابود می گردند.

هزینه انجام این درمان نسبت به سایر درمان ها بسیار ناچیز و قابل قبول می باشد.

احتیاجی به جراحی و برداشتن بافت عفونی ندارد. چرا که لارو خود به

تنهایی بافت نرده را نیمه جامد نموده و ازبین میبرد.

برای انجام لارو درمانی به غیر از اکسیژن به هیچ چیز دیگری احتیاج نمی باشد.

با کمک این درمان، بهبودی زخم های مزمن، پس از ۶ هفته حاصل می گردد.

چه زخم های را می توان با کمک لارو تراپی درمان نمود؟

می توان از لارو درمانی برای بهبود همه زخم ها بهره نمود. این زخم ها شامل: زخم های فشاری، زخم پای دیابتی، زخم های ترمیم نشده جراحی ها یا آسیب ها، زخم های وریدی و …  می باشد.

آیا لارو درمانی زخم دارای عوارض هم می باشد؟

می توان گفت عوارض آنچنانی نداشته و بسیار نادر می باشد. از عوارض لارو درمانی زخم می توان به این موارد اشاره کرد:

داشتن اضطراب

درد و خارش

خونریزی

در آخر

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف همچون: خراش های عمیق، جراحی، دیابت، بریدگی و … دچار زخم شود. راه های مختلفی برای درمان زخم وجود دارد که می توان لارو درمانی زخم را به عنوان آخرین درمان برای این نوع از بیماران تجویز نمود‌. ابتدا باید شدت زخم را بررسی کنید و راه های عمومی تر را مورد استفاده قرار دهید. در صورت بهبود نیافتن زخم، با مشاوره پزشک خود، بهترین راه درمان میتواند لارو تراپی باشد. اما این موضوع باید زیر نظر متخصص انجام شود و از غیر متخصصین درخواست چنین کاری را به هیچ وجه نداشته باشید.

زخم ها ممکن است دچار عفونت شوند و این عفونت به خون برسد. به همین علت نباید رسیدگی به زخم را ساده انگاشت و بدون اطلاع و یا به شکل سرخود دست به اقدامات خطرناک زد.

برای ثبت نام در دوره آموزش مدیریت زخم نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره مدیریت زخم، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی و طب، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی و طب، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره تکنسین داروخانه (دوره داروخانه) ، دوره بازی درمانی ، دوره mmt درمان سوء مصرف مواد

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
تعمیر کولرهای اسپلیت
نوشته بعدی
کاردانو چیست؟ مزایا و معایب کاردانو چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image