حقوق دریافتی حسابداران طبق خصوصیات مختلف

در ایران حقوق حسابدار چقدر است؟ (طبق سال جاری)

در این مقاله قصد داریم به طور مختصر در مورد شغل حسابداری صحبت کرده و در آمد و میانگین حقوق این قشر از جامعه شغلی را با دقت و از زوایای مختلف بررسی کنیم و نهایتا به یک دید نهایی در مورد متوسط حقوق حسابدار در ایران برسیم.

معرفی شغل حسابداری

حسابداری همانطور که از نام آن پیداست به فرد یا افرادی گفته می شود که در شرکت ها و کارخانجات وظیفه مدیریت حساب ها و رسیدگی به این امور را بر عهده دارند. هنگامی که کلمه شرکت یا کارخانه را می آوریم می توانیم در مورد یک اتاق و یک نفر که خودش هم مدیر عامل و هم حسابدار شرکتش می باشد صحبت کنیم یا در مورد تشکیلاتی بزرگ این حرف در مورد کارخانه نیز صادق است بنابر این حقوق حسابدار بنابر جایی که در آن مشغول است،دولتی یا غیر دولتی بودن مکان فعالیت فرد و بسیاری از موارد دیگر اندازه گیری میشود. اگر در رشته حسابداری تحصیل کرده اید و یا در آینده قصد دارید این شغل را انتخاب کنید با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا به دید بهتری در مورد این شغل دست یابید.

وظایف معقول یک حسابدار در ایران

از وظایف هر حسابدار می توان به مدیریت معاملات شرکت یا کارخانه اشاره کرد که این کار اصلا کار ساده ای نیست و نیاز به تمرکز و حوصله ی بالایی دارد، نظارت بر انبوهی از اعداد و متن ها و محاسبات با توجه به اینکه مطلبی را اشتباه نکند یا جا نندازد حتی در سخن و فکر کردن هم کار ساده ای نیست، یکی حسابدار باید تمام فاکتور ها را چک کند ،با دیگر حسابداران خارج از شرکت در ارتباط باشد ،سود و زیان های ماهیانه و سالیانه و یا شش ماهه شرکت را به مدیر عامل گزارش دهد، دستمزد کارکنان را تهیه از حساب شرکت پرداخت نماید، پیگیری کار های مالیاتی را عهده دار باشد و در نهایت چارت های اطلاعات مالی شرکت را تجزیه و تحلیل کند و گزارش مناسبی به مدیر عامل شرکت بدهد.

حقوق حسابداران در ایران

متوسط حقوق حسابدار در ایران

افرادی که در کشور ما به این شغل مشغول هستند معمولا حقوق مشخصی دارند ، متوسط این حقوق ماهانه 6 میلیون تومان است و به این ترتیب کمترین مقدار آن در ایران 3 میلیون تومان و بیشترین مقدار آن 10 میلیون تومان است اما واضح است که این حقوق بر اساس مهارت و سابقه شغلی و جنسیت کارکنان فرق می کند و همینطور شامل هزینه های رفت و آمد به محیط کار و حق مسکن و … می باشد.

معیار سازماندهی حقوق حسابدار

تا به اینجا به این نتیجه رسیدیم که حسابدار می تواند در توسعه و گسترش کسب و کار شما نقش به سزایی داشته باشد ،معیار اصلی برای حقوق حسابدار ، کمیت و کیفیت شغل او می باشد، اگر حسابدار شما در بازه زمانی طولانی عملکرد ضعیف داشته باشد ممکن است حتی شرکت شما را ورشکسته کند،بنابر این بهترین حسابدار که حقوق بالاتری می گیرد کیفیت کار بالاتر و کمیت کار بیشتری دارد و به نوعی بیشترین بازدهی را دارد و طبیعی است در حالی که کار دو حسابدار را انجام می دهد به اندازه دو حسابدار نیز حقوق بگیرد.

متوسط حقوق حسابدار بر اساس سابقه

مهم ترین شرط شرکت ها و کارخانجات برای استخدام حسابدار و تعیین میزان حقوق آنها تجربه کاری و یا همان سابقه آنها می باشد و طبق اطلاعاتی که در ادامه متن دریافت خواهید کرد متوجه خواهید شد که مدرک تحصیلی تاثیر چندانی در ، افزایش درآمد شما نخواهد داشت، براساس گزارش حقوق و دسمزد سال 99 متوسط حقوق حسابدار با تجربه ی کاری کمتر از سه سال به طور متوسط در هر ماه حدود چهار میلیون و پانصد هزار تومان است و رنج حقوق این افراد از کمترین حد آن که دو میلیون و چهارصد تومان است تا بیشترین حد آن که هفت میلیون و ششصد تومان است متغیر است ، حال اگر تجربه کاری فرد به سه تا هفت سال افزایش یابد به طورمیانگین شش میلیون تومان در ماه دریافت می کندکه به تبع از سه میلیون تومان که کمترین مقدار تا ده میلون تومان که بیشترین مقدار است ، متفاوت است.

خواندن مقاله مرتبط : نرم افزار حسابداری هلو چیست؟

حقوق حسابداران در ایران در سال 1400

میانگین حقوق حسابدار با سوابق کاری بالاتر

متوجه شدیم که هرچه سال های تجربه یک حسابدار بیشتر باشد حقوق حسابدار نیز بیشتز می شود و اگر فردی هفت تا پانزده سال سابقه داشته باشد حقوق ماهیانه وی حدود هفت میلیون تومان در ماه می باشد و کمترین مقدار آن سه میلیون و هشتصد و بیشترین مقدار ان یازده میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود و در نهایت اگر حسابداری پانزده سال سابقه کاری داشته باشد و نیز در شغل خود حرفه ای باشد ماهیانه هشت میلیون تومان کسب می کند که کمترین مقدار سه میلیون و نهصد و بیشترین مقدار این حقوق دوازده میلیون و هشتصد هزار تومان خواهد بود اما لازم به ذکر است که تمام این ارقام بر اساس حساب و کتاب ریاضی است و واضح است که میزان حقوق کارکنان شرکت و یا کارخانجات ها به نوع سیاست شرکت ها و یا کارخانه ها بستگی دارد.

ارتباط مدرک تحصیلی حسابداری با حقوق حسابدار

مدارک مورد نیاز برای حسابداری از دیپلم آغاز و فوق دیپلم،لیسانس،کارشناسی ارشد و دکترا را شامل میشود . در شرکت های غیر دولتی و خصوصی اکثرا به سابقه ی شغلی و مهارت فرد توجه می شود اما در شرکت های دولتی یکی از مهم ترین شروط برای استخدام مدرک تحصیلی بالای لیسانی می باشد اما با تحقیقاتی که در چند سال اخیر به دست آمده و با یک آمار گیری کلی می توان دریافت که میزان حقوق حسابدار نهایتا 10 % در بین مدارک تحصیلی مختلف متفاوت است و بهتر است برای انتخاب این کار روی سابقه ی شغلی خود سرمایه گذاری کنید و نه صرفا تحصیل.

دوره حسابداری بازار کار هلدینگ آموزشی و کاریابی نیک اندیشان ، دریچه ای نو

هلدینگ آموزشی و کاریابی نیک اندیشان بیش از 70 دوره به صورت عملی توانسته به اشخاص زیادی مهارت های عالی و مناسب بازار کار آموزش دهد. این هلدینگ دارای اساتید مجرب میباشد که این اساتید هر آنچه که برای بازار کار آن مهارت نیاز دارید را به شما منتقل می کنند مانند دوره حسابداری. قابل توجه شما عزیزان باید بدانید شما پس از گذراندن دوره مدارکی معتبر و قابل استعلام از آکادمی urs انگلستان و فنی حرفه ای و دانشگاه علمی کاربردی دریافت می کنید.

نوشته قبلی
فیلمبرداری و تدوین چیست؟
نوشته بعدی
10 تا از بهترین برنامه های حسابداری در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image