درآمد فارکس حلال است

درآمد فارکس حلال است؟⭐نظر مراجع تقلید

آیا درآمد فارکس حلال است؛ نظر شما چیست؟ اگر برای شما حلال و حرام بودن درآمد به دست آمده از فارکس با شک و شبهه همراه است، در ادامه با ما همراه باشید؛ چنانچه به این نتیجه رسیدید که درآمد این حوزه، حلال است در دوره فارکس شرکت کنید.

بازار فارکس کجاست؟ چه چیزهایی در آن معامله می شود؟

قبل از آنکه در مورد حلال و حرام بودن بازار فارکس حرف بزنیم، خوب است در مورد چیستی و چرایی این بازار نکاتی را بیان کنیم. بازار فارکس، یکی از بازارهای مالی دنیاست؛ از این بازار به عنوان بزرگ ترین بازار مالی دنیا یاد می کنند. حجم بالایی از معاملات در روز، در این بازار رخ می دهد. برخی می گویند که حجم معاملات انجام شده در آن، به 5 تریلیون دلار نیز می رسد.

نکته ای که خوب است در مورد این بازار مورد توجه قرار دهید، این است که فارکس به صورت غیر حضوری و مجازی کار می کند و این را می توان به عنوان یکی از معایب فارکس در ایران مطرح کرد. این فعالیت غیر فیزیکی باعث شده میزان کلاهبرداری در آن افزایش پیدا کند.

کسانی که نمی خواهند در دام کلاهبرداران این بازار بیفتند و سرمایه و بودجه خود را بی خود و بی جهت از دست بدهند، باید با علم کافی، در فارکس حضور پیدا کنند. این بهترین راه برای در امان ماندن از کلاهبرداری در فارکس است.

نکته ی دیگری که خوب است در مورد فارکس در جریان باشید، اقلام و موضوعاتی است که در این بازار معامله می شود. در بازار فارکس، موضوعات متفاوت، از ارزهای دیجیتال بگیرید تا ارزهای واقعی همچون دلار، یورو، دینار و غیره معامله می شود. تریدرها (تریدر فارکس کیست) باید موضوعی را که می خواهند روی آن سرمایه گذاری کنند، مشخص کرده و سپس سرمایه خود را در همان راستا به جریان بیندازند.

درآمد فارکس حلال است؟ ⭐ نظر مراجع تقلید

آیا درآمد فارکس حلال است؟ آیا ممکن است حضور در این بازار، معاملات حرام از نظر شرعی را رقم بزند؟

موضوع مهمی که می خواهیم در مورد آن با شما صحبت کنیم، بررسی سوال “درآمد فارکس حلال است” است. خوب است بدانید، وجود برخی شرایط زیر، باعث شده اند که درآمد حاصله از بازار فارکس از نظر برخی مراجع در کشورمان حلال نباشد:

  • یکی از مواردی که باعث شده درآمد فارکس حلال به نظر نیاید، مشخص نبودن کارگزاران است. برخی افراد، تنها به جهت کلاهبرداری، خود را به عنوان یک کارگزار معرفی می کنند و باعث به زحمت افتادن تریدرها می شوند. البته برای آنکه در دام چنین کلاهبردارهایی نیفتید، بهتر است در دوره آموزش فارکس شرکت کنید تا بتوانید کارگزاران معتبر و مطرح را شناسایی کنید.
  • مشکل دیگری که در مورد فارکس مطرح می کنند، این است که برخی از معامله های انجام شده در این بازار، به صورت صوری است و از آنجایی که برخی سرمایه گذارها، سرمایه خود را در خرید و فروش ارز به کار نمی گیرند، به همین دلیل، این بازار ممکن است نتواند درآمدی حلال نصیب تریدر کند.
  • تعیین کردن شرط های خلاف شرع، از دیگر مواردی است که باعث شده سود به دست آمده از این بازار، حلال به نظر نیاید.

اگر تمامی اشکالاتی که در فوق مطرح کردیم، از میان برداشته شود؛ یعنی هویت واقعی کارگزار محرز شده؛ کارگزار، معامله را طبق خواست سرمایه گذار ترتیب دهد و همه قوانین مربوط به سرمایه گذاری رعایت گردد، حضور پیدا کردن در این بازار هیچ اشکالی ندارد و کاملا مجاز است.

درآمد فارکس حلال است یا حرام

نظر مراجع مختلف در مورد مورد سوال “درآمد فارکس حلال است” چیست؟

با توجه به نکاتی که در فوق، در خصوص سوال درآمد فارکس حلال است، بیان کردیم، خوب است نظر برخی مراجع که در این حوزه فتوا صادر کرده اند، به بحث و بررسی بگذاریم:

  • حضرت آیت الله خامنه ای، فرموده اند، اگر معامله هایی که در فارکس انجام می شود، با توجه و رعایت ضوابط قانونی و شرعی انجام شود، درآمد به دست آمده از آن حلال است.
  • آیت الله سیستانی به کسانی که از ایشان تقلید می کنند، اجازه ورود به فارکس را نمی دهند.
  • آیت الله صافی گلپایگانی نیز معتقدند که این بازار، صوری است و به همین دلیل معامله هایی که در آن انجام می شود، صحیح نیست.
  • آیت الله نوری همدانی نیز می گویند که این بازار و معامله هایی که در آن انجام می شود، صورت شرعیه ندارد.

با توجه به مواردی که بیان کردیم، توصیه می کنیم در هنگام ورود به این بازار، با هوشمندی عمل کنید تا در دام کلاهبرداران نیفتید. با توجه به ایرادهایی که در مورد فارکس بیان می کنند، تریدرها باید حواس خود را جمع کرده و هوشیارانه در یک معامله حضور پیدا کنند.

حساب اسلامی فارکس حلال است

آیا فارکس قانونی است؟ متخصصان در این رابطه چه نظری دارند؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در راستای درآمد فارکس حلال است، ممکن است به وجود آید، قانونی بودن و یا قانونی نبودن فارکس است. اگر به تازگی می خواهید با فارکس آشنا شوید، قطعا این سوال که فارکس قانونی است یا خیر برای شما پیش خواهد آمد.

تصوری که در مورد فارکس وجود دارد، این است که این بازار منجر به خارج شدن ارز از کشور می شود و به همین دلیل، قانون گذاران در کشور ما فارکس را غیر قانونی اعلام کرده اند.

موضوع دیگری که باعث شده این بازار را غیر قانونی بخوانند، ضررهایی است که تریدرها و سرمایه گذاران از این بازار متحمل می شوند. متاسفانه برخی افراد با تصور اینکه یک شبه می توانند از فارکس به درآمدهای بالایی برسند، همه سرمایه و بودجه خود را بدون آنکه اطلاعات و دانش قوی در مورد این بازار داشته باشند، به فارکس وارد کرده و بعد از آن، با انجام معامله های احساسی و به دور از دانش، هر آنچه که داشته اند از دست می دهند. اگر تمامی مشکلاتی که در بالا اشاره کردیم، حل شود، بعد از آن است که می توان با اطمینان خاطر بیان کرد که درآمد فارکس حلال است.

دستگیری فعالان فارکس طبق قانون چطور انجام می شود؟

بعد از پاسخ به این سوال که درآمد فارکس حلال است یا خیر بهتر است این بازار پر رونق را از جنبه قانونی بررسی کنیم. قانون کشور به طور مستقیم جرم مشخصی را برای این معامله تدوین نکرده است؛ اما بر اساس ماده ۴۹ قانون اوراق بهادار، تریدر های ایرانی در فارکس مشغول یک فعالیت غیر قانونی هستند.

در صورت دستگیری فعالان فارکس، مجازات آن ها به دو عامل وابسته است:

1-معامله گر فارکس در این بازار سود کرده باشد؛

در این حالت، مجازات فردی که با ترید کردن توانسته سرمایه خود را افزایش دهد، از یک تا ۶ ماه حبس یا جریمه نقدی به اندازه چند برابر سود دریافتی، و اگر سود حاصل از ترید بسیار زیاد باشد هر دوی این مجازات شامل حال او می شود.

2-معامله گر با ضرر در فارکس مواجه شده باشد؛

در صورتی که تریدر فارکس سرمایه خود را در این بازار از دست داده باشد، به عنوان قربانی شناخته شده و مجازات خاصی برایش در نظر گرفته نشده است.

با توجه به‌ اینکه، درآمد فارکس حلال است، اگر شرایط گفته شده توسط عظام و مراجع تقلید در آن صدق کند، تاسیس کارگزاری فارکس در ایران نیز جرم محسوب می شود.

آیا فارکس قانونی است؟ متخصصان در این رابطه چه نظری دارند؟

حساب اسلامی فارکس حلال است؟ آیا این حساب، ابهامات سوال “درآمد فارکس حلال است” را از بین می رود؟

اگر سوال “درآمد فارکس حلال است” برای شما نیز پیش آمده، اصلا نگران نباشید. با روی کار آمدن حساب اسلامی فارکس، می توان به راحتی وارد این بازار شد و به کمک آن، درآمد حلال کسب کرد. این حساب، یک اکانت معامله ای به شمار رفته و به همه مسلمانانی که می خواهند در فارکس حضور داشته باشند و درآمد حلالی به دست آورند، کمک می کند. این حساب باعث می شود، که تریدرها سرمایه گذاری حلالی انجام دهند و در پی آن سود کسب شده نیز عاری از هر گونه ربا و معاملات حرام باشد. پس در یک کلام، معامله کردن در فارکس از طریق حساب اسلامی، حرام نیست و کاملا حلال است.

حال که فهمیدید حساب اسلامی فارکس، حلال است، خوب است در مورد نحوه بار کردن این حساب نیز نکاتی را بیان کنیم. برای باز کردن حساب اسلامی می توانید به سراغ برخی بروکرهای فعال در این حوزه بروید. بروکرهای لایت فارکس، آلپاری و هات فارکس به تریدرها امکان می دهند که حساب اسلامی باز کرده و از طریق آن در فارکس، درآمدی حلال به دست آورند. عدم پرداخت هزینه های شبانه از دیگر مزیت های حساب اسلامی فارکس به شمار می رود.

کلام آخر

درآمد فارکس حلال است؛ موضوع صحبت ما در این متن بود. با توجه به نکاتی که بیان کردیم، توصیه می کنیم برای آنکه در صدد انجام معامله های حرام بر نیایید، در دوره های آموزشی فارکس موسسه های معتبر همچون نیک اندیشان حضور پیدا کنید. با افزایش اطلاعات، می توانید از ایجاد ضرر جلوگیری کرده و در یک معامله حلال سرمایه گذاری کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
آموزش طراحی وب سایت از مبتدی تا پیشرفته⭐(با استخدام)
نوشته بعدی
منظور Amm در کوینکس چیست؟⭐(جامع و کاربردی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image