برای رفع علائم خرابی منبع انبساط پکیج چه کنیم

علائم خرابی منبع انبساط پکیج چیست؟⭐0 تا 100

پکیج های دیواری از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که همیشه احتمال خرابی هر یک از این قطعات وجود دارد. تعمیرکاران پس از شرکت در دوره تعمیر پکیج، شناخت کافی نسبت به این قطعات و شیوه تعمیر آن ها پیدا می کنند. ما در این مقاله قصد داریم، علائم خرابی منبع انبساط پکیج را برای شما شرح دهیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

منبع انبساط چیست؟ (شرح وظیفه منبع انبساط)

منبع انبساط، قطعه ای گرد و گاهی به شکل مستطیل و استوانه بوده که در تمامی پکیج ها تعبیه شده است و فشار آب را در پکیج ثابت نگه می دارد. همانطور که می دانید با افزایش دما، حجم آب نیز افزایش پیدا می کند، اما فضای درون پکیج و لوله ها ثابت است. این بالا رفتن دما سبب افزایش فشار پکیج می شود و چنانچه منبع انبساط در پکیج وجود نداشته باشد، موجب افرایش بیش از حد فشار پکیج شده و شیر اطمینان فعال خواهد شد.

در این زمان، منبع انبساط که از بالشتک هوایی برخوردار است، به سرعت این افزایش فشار را جبران می کند. چنانچه این قطعه، دچار خرابی شده باشد لازم است به سرعت تعمیر شود تا از خرابی قطعات دیگر جلوگیری شود؛ در صورت دیرکرد، حتی اگر به کسانی که در شغل تعمیرات پکیج در کانادا فعالیت می کنند نیز مراجعه کنید، باز هم امکان تعمیر آن وجود نخواهد داشت.

با توجه به توضیحاتی که اشاره کردیم، الان می دانید که این قطعه وظیفه ثابت نگه داشتن فشار آب را برعهده دارد. در واقع، این قطعه مشکل نوسان آب را در پکیج های دیواری حل می کند. منبع انبساط در زمان افزایش حجم آب از بروز مشکل در سایر قطعات پکیج جلوگیری می کند.

چنانچه پس از مشاهده نشانه های خرابی منبع انبساط پکیج متوجه شدید که این قطعه به درستی عمل نمی کند، باید فورا در هر نقطه از جهان که هستید، حتی آلمان، به تکنسین تعمیر پکیج (تکنسین های فعال در شغل تعمیرات پکیج در آلمان) مراجعه کنید و وظیفه تعمیرات این دستگاه را به آنها بسپارید.

علائم خرابی منبع انبساط پکیج

علائم خرابی منبع انبساط پکیج چیست؟

موارد متعددی هستند که می توانند از علائم خرابی منبع انبساط پکیج باشند، اما به صورت کلی، افت فشار، نوسانات و افزایش بیش از حد فشار، ۳ عامل کلیدی بوده که نشان دهنده خرابی منبع انبساط پکیج هستند. این نوسانات از روی نمایشگر پکیج قابل مشاهده است.

با خرابی منبع انبساط، عقربه و نشانگر فشار بسیار بالا می رود؛ از سویی دیگر با سرد شدن آب، این عقربه مقادیر کم تری را نسبت به حد نرمال نشان می دهد. گاهی نیز به دلیل افزایش بیش از حد فشار، شیر اطمینان وارد عمل شده و سبب نشت آب موجود در مدار می شود. به همین دلیل مدار گرمایش سرد شده و دما کاهش می یابد که سبب خاموش شدن کامل دستگاه خواهد شد.

تعمیرکاران در دوره آموزش تعمیر پکیج به صورت کامل با آن با نکات مربوط به تعمیر پکیج آشنا می شوند‌ و سعی می کنند در زمان تست قطعات، مسائل ایمنی را رعایت کنند. این افراد، به منظور تست منبع انبساط پکیج پس از اینکه از باز بودن شیلنگ یا لوله رابطه مطمئن شدند، سوزن شیر منبع انبساط را با کمک پیچ گوشتی فشار می دهند. در صورتیکه هوا خارج شود، یعنی منبع انبساط سالم است. اما اگر پس از فشار دادن سوزن آب خارج شود به این معنی است که منبع انبساط خراب است.

گاهی ممکن است که با علائم خرابی منبع انبساط پکیج مواجه شویم اما پس از بررسی ببینیم که این قطعه سالم است. در این صورت فورا باید شیلنگ و رابط متصل به منبع انبساط پکیج را چک کنیم. چنانچه علاقمند به فعالیت در این حوزه هستید می توانید با پرداخت هزینه آموزش تعمیرات پکیج و فراگیری آن، مهارت های لازم را کسب کرده و در این عرصه مشغول به کار شوید.

علائم خرابی منبع انبساط پکیج چیست

علت خرابی منبع انبساط پکیج چیست؟

پس از اینکه با علائم خرابی منبع انبساط پکیج آشنا شدید، اکنون زمان آن رسیده که با علت خرابی منبع انبساط پکیج نیز آشنا شوید. به صورت کلی سه علت عمده برای این خرابی وجود دارد که عبارتند از:

  1. شیلنگ رابط

چنانچه دلیل خرابی پکیج، گرفتگی لوله و یا شیلنگ اتصال باشد، از طریق علائم قابل تشخیص است و به آسانی این مشکل رفع می شود. به این منظور، شیلنگ  اتصال را جدا کرده و با کمک یک اسید ضعیف مثل جوهر نمک یا سرکه تمیز کنید و سپس آن را ببندید. گاهی اوقات منبع نشتی در محل اتصال لوله در مدار گرمایش و یا زیر منبع انبساط قرار دارد. در این حالت ممکن است که اورینگ پکیج خراب شده باشد و یا مهره شل شده باشد.

  1. میزان فشار باد منبع انبساط پکیج

با توجه به مدل و توان حرارتی، پکیج ها دارای منبع انبساط متفاوتی هستند. هر چه ظرفیت حرارتی پکیج بیش تر باشد، مدار گرمایش بزرگ تر بوده و حجم آب در این مدار بیش تر است. به همین دلیل است که منبع انبساط در پکیج های مختلف، متفاوت است.

  1. علت خالی شدن باد منبع انبساط پکیج

یکی دیگر از علت های خرابی منبع انبساط که با توجه به علائم خرابی منبع انبساط پکیج به آسانی قابل تشخیص است، باد منبع انبساط است. چنانچه منبع سالم باشد، باد کمی از آن خارج شده و یا اصلا باد خارج نمی شود. اما اگر منبع انبساط دارای باد نباشد، ابتدا اقدام به بستن ورودی آب پکیج کنید و شیر پر کن دستگاه را باز نمایید. دریچه آب گرم را تا کم ترین حد باز کنید تا آب داخل پکیج به صورت کامل تخلیه شود.

هنگامی که بخش بالایی پکیج در پشت هود دستگاه، روی انبساط قرار دارد، فرآیند را شروع می کنیم. به منظور این کار از یک پمپ معمولی استفاده می کنیم و اگر گیج فشار را به همراه داشتیم، منبع انبساط را با فشار یک اتمسفر باد می کنیم.

در مورد علائم خرابی منبع انبساط پکیج چه میدانید

نحوه تست منبع انبساط پکیج و تعمیر آن چگونه است؟

بعد از آشنایی با علائم خرابی منبع انبساط پکیج، بهتر است با نحوه تست منبع انبساط پکیج نیز آشنا شوید. برای تست منبع انبساط باید اطمینان پیدا کنید که شیلنگ یا لوله رابط متصل به مدار گرمایشی باز باشد. حال به کمک یک پیچ گوشتی به آرامی سوزن شیر منبع را فشار دهید. اگر از منبع انبساط هوا خارج شود، نشان از سالم بودن آن است، اما اگر آب خارج شود، به احتمال زیاد منبع انبساط خراب شده و باید تعویض شود.

اگر علائم خرابی منبع انبساط پکیج ناشی از عواملی مانند مسدود شدن مسیر منبع یا آب از زیر منبع انبساط باشد، قابل تعمیر است. حال اگر مشکلات منبع انبساط ناشی از عوامل داخلی باشد، تعمیر منبع انبساط کار بیهوده ای است.

در صورت مشاهده هر کدام از مشکلات زیر بهتر است منبع انبساط را تعویض کنید:

  • خرابی سوزن هوای مخزن
  • خرابی دیافراگم پکیج
  • بالون داخل مخزن یا منبع انبساط پکیج
  • سوراخ شدن و تغییر شکل منبع انبساط پکیج

با این توضیحات به این نتیجه می رسیم که تعمیر منبع انبساط در بسیاری از موارد توجیه اقتصادی ندارد و بهتر است با وجود هزینه بر بودن، آن را تعویض کنید.

سخن آخر

ما در این مقاله علائم خرابی منبع انبساط پکیج را برای شما کاربران شرح دادیم. چنانچه علاقمند به یادگیری تعمیرات پکیج هستید لازم است ابتدا با مزایا و معایب شغل تعمیرات پکیج آشنا شده و سپس در دوره تعمیرات پکیج نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات پکیج نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
تایم فریم در فارکس چیست؟⭐همه چیز درباره آن
نوشته بعدی
بهترین روز معامله در فارکس ⭐روز های معامله گری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image