دوره فوت فن نسخه خوانی

فوت و فن نسخه خوانی حرفه ای ( از 0 تا 100 )

گزارشات حاکی از آن است که، افرادی که در حرفه ی کمک پرستاری یا نسخه خوانی مشغول به کار هستند بایستی داشتن فوت و فن نسخه خوانی و سواد سلامت را به عنوان یک مؤلفه مهم در ارتباطات بهداشتی، ایمنی محصولات پزشکی و بهداشت دهان و دندان  در نظر بگیرند. سواد سلامت به عنوان میزان توانایی افراد برای به دست آوردن، پردازش و درک اطلاعات اولیه بهداشتی و خدمات مورد نیاز برای اتخاذ تصمیمات بهداشتی مناسب تعریف شده است.

و همچنین یکی از پر درآمد ترین مشاغل در حوزه دارو را می توان نسخه خوانی حرفه دانست. همواره نیاز به فردی ماهر و خبره در داروخانه ها که به نسخه خوانی و کار کردن با نرم افزار های داروخانه مسلط باشد، احساس می شود. این افراد کسانی هستند که فوت و فن نسخه خوانی را به خوبی می دانند و می توانند با بالاترین سرعت ممکن در صدد مهیا کردن نسخه های وارده برآیند. اما این مهارت از کجا به دست می آید؟ فوت و فن نسخه خوانی را چگونه می توان فرا گرفت و وارد این حوزه شد؟ در این مطلب شما را با حرفه ای شدن در حوزه نسخه خوانی آشنا می کنیم. هم چنین نکاتی کاربردی در زمینه ورود به بازار کار را نیز متذکر خواهیم شد.

مراحل نسخه پیچی

نسخه خوانان حرفه ای کسانی هستند که می توانند به سرعت نسخه های وارد شده را خوانده و داروها را آماده کنند. لازمه این فرآیند آشنایی با انواع داروها و دسته بندی آنهاست. هم چنین نحوه نگارش داروها توسط پزشک از دیگر مراحل نسخه پیچی است که باید در دوره های آموزشی به مهارت جویان آموخته شود. داروها انواع مختلفی دارند که هر کدام طبق دسته بندی باید در قفسه مخصوص به خود در داروخانه قرار گیرند. بنابراین آموزش قفسه بندی در داروخانه نیز از دیگر مواردی است که باید در طول دوره به مهارت جویان آموزش داده شود. این مهارت ها را با شرکت در دوره های مهارتی که توسط اساتید خبره تدریس می شود، می توان کسب کرد. در بین موسساتی که در حال حاضر مشغول به این فعالیت هستند، نام مرکز نیک اندیشان به چشم می خورد که به حرفه ای ترین شکل نسخه پیچی را آموزش می دهد.

نکات برتر نسخه خوانی

در بین کلیه کسانی که این مهارت را فرا می گیرند، افرادی هستند که بیش از دیگران در حوزه کار موفق می شوند. علت این امر را باید حرفه ای شدن این گروه در نکات برتر نسخه خوانی دانست. اما نکات برتر نسخه خوانی شامل چیست؟

کسانی که به این حوزه وارد می شوند، باید از سرعت عمل بالایی بهره مند باشند تا بتوانند به سرعت امور مشتریان را پیش برند. در کنار سرعت عمل بالا، دقت کافی در خواندن نسخه و تحویل دارو به بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است. مسلط بودن به نرم افزارهای تخصصی داروخانه ها که برای فروش دارو طراحی شده است، از دیگر نکات برتر نسخه خوانی است که کارجو را در بازار کار از دیگران متمایز می سازد.

نیک اندیشان با استفاده از اساتید با تجربه توانسته این نکات کاربردی را به خوبی به دانشجویان خود بیاموزد. افرادی که از نیک اندیشان مدرک نسخه خوانی خود را دریافت می کنند، ضمن مسلط بودن به همه موارد کاربردی مورد نیاز به بازار کار، مدرک بین المللی از آکادمی URS انگلستان دریافت خواهند کرد.

استخدام نسخه پیچ در تهران

داروخانه های متعددی  در سطح شهر تهران هستند که به نسخه پیچ ماهر و کارکشته نیاز دارند. در صورتی که شما مدرک نسخه پیچی خود را از موسسه نیک اندیشان دریافت کنید، در انتهای دوره توسط همین مرکز به بازار کار حرفه ای وارد خواهید شد. این مرکز متعهد شده است که پس از پایان دوره، دانشجویان خود را به مراکز کار حرفه ای معرفی خواهد کرد و زمینه ساز ورود آنها به بازار کار می شود.

فوت و فن نسخه خوانی

آیا دوره نسخه خوانی در یادگیری نسخه خوانی موثر است؟

دوره نسخه خوانی شامل توانایی درک دستورالعمل های مربوط به داروهای تجویزی، برگه های ملاقات، بروشورهای آموزش پزشکی، دستورالعمل ها و فرم های رضایت پزشک، بلد بودن فوت و فن نسخه خوانی و توانایی مذاکره در مورد سیستم های مراقبت بهداشتی پیچیده است. فوت و فن نسخه خوانی صرفاً شامل توانایی خواندن نسخه نمی باشد. این امر مستلزم گروه پیچیده ای از مهارت های خواندن، گوش دادن، تحلیل و تصمیم گیری و توانایی به کارگیری این مهارت ها در موقعیت های بهداشتی مختلف است.

نسخه خوانی برحسب زمینه و محیط متفاوت است و لزوماً به سال های تحصیل یا توانایی عمومی خواندن نسخه مربوط نمی شود. با حرکت به سمت یک سیستم مراقبت بهداشتی «مصرف ‌محورتر» به عنوان بخشی از تلاش کلی برای بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی و کاهش هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی، افراد باید نقش فعال‌ تری در تصمیم‌گیری‌ های مربوط به مراقبت‌ های بهداشتی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، افراد به مهارت های اطلاعاتی سلامت قوی نیاز دارند.

مهارت های مورد نیاز برای نسخه خوانی

نسخه خوانان اغلب با اطلاعات پیچیده و تصمیمات درمانی مواجه می شوند. برخی از وظایف خاصی که آنان باید انجام دهند عبارتند از:

  • ارزیابی اطلاعات از نظر اعتبار و کیفیت
  • تجزیه و تحلیل خطرات و منافع نسبی
  • محاسبه دوز

برای انجام این وظایف، افراد ممکن است به مهارت های زیر نیاز داشته باشند:

  • سواد بصری (توانایی درک نمودارها یا سایر اطلاعات بصری)
  • تسلط داشتن به کامپیوتر (توانایی کار با کامپیوتر)،
  • سواد اطلاعاتی (توانایی به دست آوردن و به کارگیری اطلاعات مربوطه)
  • داشتن سواد عددی یا محاسباتی (توانایی محاسبه یا استدلال عددی)

مهارت های زبان شفاهی نیز حائز اهمیت است. بیماران باید نگرانی های سلامتی خود را بیان کنند و علائم خود را به طور دقیق توصیف کنند. آن ها باید سؤالات مربوطه بپرسند، و باید توصیه های پزشکی گفتاری یا دستورالعمل های درمانی را درک کنند.

چرا سواد سلامت و داشتن فوت و فن نسخه خوانی اهمیت دارد؟

هر روز، مردم با موقعیت هایی مواجه می شوند که باعث می شود تصمیمات مهمی در جهت تغییر دادن شرایط زندگی خود بگیرند. این تصمیمات در مکان هایی مانند داروخانه ها، محل کار، زمین های بازی، مطب پزشکان، کلینیک ها و بیمارستان ها و اطراف میز آشپزخانه گرفته می شود. به دست آوردن، برقراری ارتباط، پردازش و درک اطلاعات و خدمات بهداشتی گام های اساسی در اتخاذ تصمیمات بهداشتی مناسب است. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که اطلاعات بهداشتی امروزی به گونه ای ارائه می شود که برای اکثر بزرگسالان قابل استفاده نیست.

آموزش فوت و فن نسخه خوانی

وظایف تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه، وظایف مختلفی از جمله دریافت نسخه بیمار، خواندن نسخه، جمع آوری داروهای بیمار و در نهایت تحویل به فرد بیمار و دریافت هزینه بر عهده دارد. این فرد باید بتواند دستخط پزشکان مختلف را به خوبی بخواند و داروها را بر اساس مواردی که در نسخه درج شده، در اختیار بیمار قرار دهد. یک تکنسین حرفه ای باید به فوت و فن نسخه خوانی مسلط بوده و در انجام کار خود دقت فراوانی به کار گیرد. تمام مواردی که در فوق اشاره کردیم، از مهم ترین وظایف تکنسین داروخانه ها می باشد.

مباحث مهم در فوت و فن نسخه خوانی چیست؟

تکنسین های داروخانه، به فوت و فن نسخه خوانی به خوبی آشنا هستند. این فوت و فن شامل برخی مباحث مهم است که در ادامه در مورد مهم ترین مباحث آن صحبت خواهیم کرد:

مباحث داروشناسی

یکی از مهم ترین مباحثی که در فوت و فن نسخه خوانی، آموزش داده می شود، مباحث داروشناسی است. یک تکنسین حرفه ای داروخانه باید با اسامی داروها، شکل های متفاوت داروها، گروه های مختلف دارویی، حروف اختصاری درج شده بر روی آنها، اخلاق در داروخانه و وظیفه تکنسین دارویی آشنا باشد. کسانی که می خواهند در این حوزه موفق عمل کنند باید به این موارد آشنا باشند تا بتوان از آنها به عنوان یک تکنسین حرفه ای یاد کرد.

رازهای نسخه خوانی

موضوع دیگری که در فوت و فن نسخه خوانی ارائه می گردد، رازها و یا تکنیک های نسخه خوانی است. یک تکنسین حرفه ای باید بتواند نسخه پزشکان متفاوت را به خوبی بخواند و داروهایی که در آن درج شده را در اختیار ارباب رجوع قرار دهد. گاهی اوقات دستخط برخی پزشکان، بسیار بدخط است، اما یک نسخه خوان باید توانایی خواندن این نسخه های ناخوانا را نیز داشته باشد.

خواندن نسخه آموزشی

خواندن نسخه آموزشی از دیگر مباحث فوت و فن نسخه خوانی است. کسانی که در دوره های آموزشی نسخه خوانی شرکت می کنند، ابتدا با کلیات این حوزه آشنایی پیدا کرده و سپس برای تمرین بیشتر و افزایش تسلط می بایست، نسخه های نمونه را مورد بررسی قرار داده و مطالعه کنند. این روش، زمانی کاربرد دارد که فرد نمی تواند به عنوان یک کارآموز در داروخانه مشغول به کار شده و در حین کار نیز برخی نکات را آموزش ببیند. با گشتن و جستجو در اینترنت می توان برخی نسخه های آموزشی را مشاهده کرد و برای تمرین، از آنها کمک گرفت.

کار آموزی

از دیگر مباحث مهمی که در یادگیری فوت و فن های نسخه خوانی تاثیر زیادی دارد، کارآموزی است. کارآموزی در داروخانه ها می تواند به آماتورها و تکنسین های غیره حرفه ای کمک کند تا در حین کار، بسیاری نکات ریز و مهمی که جزئی از وظایفشان است را فرا بگیرند. یادگیری اصول اولیه برای کار در داروخانه لازم هست، اما کافی نیست و به همین جهت است که افراد بعد از تمام کردن دوره نسخه خوانی باید مدتی را در یک داروخانه به عنوان یک کارآموز حضور پیدا کنند. افرادی که دقت زیادی داشته باشند می توانند در این شغل موفق عمل کنند و دوره کارآموزی خود را در مدت زمان کوتاهی به پایان ببرند.

آموزش فوت و فن های نسخه خوانی

سوالات متداول دوره نسخه خوانی

مراحل نسخه پیچی شامل چیست؟

نسخه خوانان حرفه ای کسانی هستند که می توانند به سرعت نسخه های وارد شده را خوانده و داروها را آماده کنند. لازمه این فرآیند آشنایی با انواع داروها و دسته بندی آنهاست. هم چنین نحوه نگارش داروها توسط پزشک از دیگر مراحل نسخه پیچی است که باید در دوره های آموزشی به مهارت جویان آموخته شود. داروها انواع مختلفی دارند که هر کدام طبق دسته بندی باید در قفسه مخصوص به خود در داروخانه قرار گیرند. بنابراین آموزش قفسه بندی در داروخانه نیز از دیگر مواردی است که باید در طول دوره به مهارت جویان آموزش داده شود.

نکات برتر نسخه خوانی شامل چیست؟

کسانی که به این حوزه وارد می شوند، باید از سرعت عمل بالایی بهره مند باشند تا بتوانند به سرعت امور مشتریان را پیش برند. در کنار سرعت عمل بالا، دقت کافی در خواندن نسخه و تحویل دارو به بیمار از اهمیت زیادی برخوردار است. مسلط بودن به نرم افزارهای تخصصی داروخانه ها که برای فروش دارو طراحی شده است، از دیگر نکات برتر نسخه خوانی است که کارجو را در بازار کار از دیگران متمایز می سازد.

بازار کار نسخه خوانی چگونه است؟

داروخانه های متعددی  در سطح شهر تهران هستند که به نسخه پیچ ماهر و کارکشته نیاز دارند. در صورتی که شما مدرک نسخه پیچی خود را از موسسه نیک اندیشان دریافت کنید، در انتهای دوره توسط همین مرکز به بازار کار حرفه ای وارد خواهید شد. این مرکز متعهد شده است که پس از پایان دوره، دانشجویان خود را به مراکز کار حرفه ای معرفی خواهد کرد و زمینه ساز ورود آنها به بازار کار می شود.

برای ثبت نام در دوره داروخانه (نسخه خوانی) نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره تغذیه تناسب اندام رژیم نویسی
نوشته بعدی
استخدام مانتو دوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image