مدرک مورد نیاز حسابداری صنعتی

دوره حسابداری صنعتی چیست؟ 🧾

حسابداران شاغل در سازمان های تجاری و صنعتی با اطلاعات مالی و مدیریتی سر و کار دارند. آن ها صورت های مالی را تهیه می کنند،  اطلاعات مالی را تجزیه و تحلیل می کنند و به کارفرمایان خود مشاوره می دهند. هدف حسابداران بهبود عملکرد شرکت و به حداکثر رساندن سود و کارایی است.

حسابداران علاوه بر گردآوری ارقام هزینه های مختلف در پایان سال و متعادل کردن دفاتر، محل و نحوه مصرف پول را بررسی کرده و سودآوری حوزه ‌های مختلف را ارزیابی می‌ کنند. حسابداران با مدیران مربوطه در جهت کاهش هزینه ها و برنامه ریزی فعالیت هایی برای افزایش فروش به مشتریان مشاوره ارائه می دهند.

حسابداران بیشتر وقت خود را صرف برقراری ارتباط با همکاران تجاری داخلی می ‌کنند و هم به داده ‌های مالی و هم به فرآیند های کاری توجه می ‌کنند.

با رعایت قوانین داخلی، آن ها می توانند راه هایی را برای بهبود و افزایش منفع مالی شرکت ها شناسایی کنند. این کار ممکن است شامل تجزیه و تحلیل عملکرد فروش، هزینه های بازاریابی، هزینه های مشتری، اهداف و اثرات اقتصادی باشد.

دوره حسابداری صنعتی چیست

 حسابداری چیست؟

زمانی که واژه ی حسابداری به میان می آید بعضی از مردم فکر می کنند که حسابداری تنها بازی با اعداد و حساب و کتا است. اما بایستی بدانید که حسابداری خیلی بیشتر از خرد کردن اعداد است. حسابداری در اصل شیوه استراتژیک ثبت رسمی، تجزیه و تحلیل و انتقال اطلاعات در مورد تراکنش های مالی می باشد. حسابداری یک کار مشاوره ای است و مبتنی بر داده هایی استز که بر هر گوشه ای از دنیای تجارت مدرن تأثیر می گذارند.

مقاله مرتبط: آموزش حسابداری از پایه تا پیشرفته

وظایف حسابدار

حسابداران و یا متخصصان حسابداری نقش مهمی در تصمیم گیری امور مالی شرکت ها دارند. حسابداران مجموعه ای از مهارت های منحصر به فرد خود را به کار می گیرند تا بتوانند وظایف مختلفی را که برای یک کسب و کار کارآمد ضروری هستند، انجام دهند. وظایف معمول یک حسابدار عبارتند از:

 • حقوق و دستمزد کارمندان
 • گزارش های مالیاتی
 • تهیه و تجزیه و تحلیل اسناد مالی
 • ثبت موجودی اموال
 • تولید لیست و اطمینان از سوابق مالی
 • شناسایی ضرر های مالی
 • پیشگیری از فعالیت های مجرمانه مالی
 • برنامه ریزی مالی

حسابداری صنعتی

حسابداری انواع مختلفی دارد که حسابداری صنعتی یکی از انواع حسابداری می باشد. یک حسابدار صنعتی وظیفه دارد که بهای محصولات را محاسبه نماید. حسابداری صنعتی می تواند ضمن ارزیابی ساخت کالا، هزینه های موجود را کاهش دهد. همچنین حسابداری صنعتی با کنترل کردن موجودی کالا ها و تصمیم گرفتن در مورد قیمت کالا ها در ارتباط است. در اصل یک حسابدار صنعتی هزینه های تولید را پیش بینی می کند. این کار به پیشرفت و توسعه ی شرکت بسیار کمک می کند. حسابداری صنعتی همچنین به موارد زیر می پردازد:

 • تنظیم بودجه
 • تعیین کردن هزینه های استاندارد
 • تعیین کردن هزینه های اصلی پروژه

یک حسابدار صنعتی چه وظایفی دارد؟

یک حسابدار صنعتی با برآورد کردن هزینه های مورد نیاز تولید یک کالا، سعی در کنترل و کاهش معقول هزینه ی تولید کالا را دارد. حسابدار صنعتی وظیفه دارد قبل از تخمین هزینه ها ابتدا یک لیست از هزینه ی مواد مصرفی را تهیه کند. پس از آنکه حسابدار صنعتی بهای مواد اولیه را سنجید، تصمیمات خود را با مدیر پروژه در میان می گذارد. حسابدار صنعتی با بررسی دقیق هزینه ها و برآورد صحیح سود و زیان احتمالی، میزان شکست در پروژه های تولیدی را به حداقل می رساند.

مدرک مورد نیاز حسابداری صنعتی

همانطور که همه می دانیم لازمه ی شروع هر کار داشتن مهارت و دانش کافی در خصوص آن کار است. داشتن دانش کافی پیش از شروع هر کار و حرفه ای باعث می شود احتمال موفقیت شغلی فرد در آن کار بیشتر شده و با دید بازتری در مسیر شغلی خود پیش برود. به همین جهت افرادی که به حسابدار صنعتی شدن فکر می کنند بایستی بدانند که قبل از شروع به کار نسبت به دریافت مدرک اقدام کنند. لازمه ی داشتن مدرک، آشنایی به مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری و شرکت در دوره حسابداری صنعتی می باشد.

دوره حسابداری صنعتی در موسسات علمی مانند موسسه نیک اندیشان برگزار می شود. دوره حسابداری نیک اندیشان یک دوره ی بسیار عالی برای افرادی است که می خواهند در این زمینه مهارت های مورد نیاز خود را کسب کنند.

موسسه ی نیک اندیشان پس از پایان دوره حسابداری مدرک معتبر از آکادمی urs انگلستان و دانشگاه به متقاضیان دوره اش اعطا می کند. مدرک موسسه ی نیک اندیشان دارای مهر و هولوگرام دانشگاه و قابل استعلام می باشد. اساتید دوره حسابداری نیک اندیشان پس از پایان دوره، کارآموزان خود را در مراکز مربوطه معرفی به کار می کنند و گام اول را در یافتن یک شغل مناسب برای آنان بر می دارند. از دیگر مزایای دوره حسابداری صنعتی موسسه ی نیک اندیشان علاوه بر هزینه ی مناسب و منطقی دوره، بهره گیری از اساتید باتجربه و با سابقه می باشد.

یک حسابدار صنعتی به چه مهارت هایی نیاز دارد؟

 • توانایی برقراری ارتباط و تعامل کاری
 • توانایی مدیریت و رهبری

توسعه مهارت های مدیریت و رهبری به شما کمک می کند از درون رشد کنید. وقتی در پروژه‌ها ابتکار عمل به خرج می دهید و درباره مشارکت ‌های خود صحبت می‌کنید نشان دهنده ی توانایی شما برای هدایت دیگران به سمت موفقیت خواهد بود.

 • قدرت تصمیم گیری صحیح

ایجاد مهارت های تصمیم گیری قوی مستلزم سطح معینی از اطمینان و دانش می باشد. وقتی وضعیت فعلی و اهداف مالی شرکت خود را بدانید، می توانید تصمیمات آگاهانه بگیرید و به حرکت شرکت در جهت مثبت کمک کنید.

 • تفکر استراتژیک

تقویت مهارت های تفکر استراتژیک شما کلید ارائه ارزش در دنیای تجارت به کار می رود. این امر مستلزم توانایی تطبیق قطعات مختلف اطلاعات با یکدیگر، تجزیه و تحلیل سریع همه عوامل و گرفتن بهترین تصمیم برای کمک به پیشبرد کسب و کار خواهد بود.

یک حسابدار صنعتی چه وظایفی دارد

آموزش حسابداری صنعتی رایگان چه مزایا و معایبی دارد؟

دوره حسابداری صنعتی به دو روش رایگان و پولی برگزار می شود. آموزش حسابداری صنعتی رایگان بدون پرداخت هیچ هزینه ای از طرف متقاضی انجام می شود. این آموزش ها اغلب به صورت ویدئو و جزوات آموزشی از قبل تهیه شده هستند که در اختیار متقاضیان قرار می گیرند.

مهم ترین مزیت آموزش رایگان حسابداری، عدم محدودیت زمانی و مکانی و رایگان بودن دوره های آموزشی است. دانش پذیر می تواند در هر کجا و در هر زمانی که بخواهد مباحث آموزشی را مطالعه کند. با این وجود چرا برخی از افراد در دوره ی حسابداری صنعتی پولی شرکت می کنند؟

دوره های پولی که در موسسات مختلفی برگزار می شود، گرچه محدودیت زمانی و مکانی دارد و متقاضی موظف به پرداخت هزینه است، اما کیفیت آموزش و جامع بودن مطالب آموزشی در این دوره ها اصلا قابل قیاس با دوره های رایگان نیست. تمامی اصطلاحات و موارد مهمی که یک حسابدار صنعتی باید بداند در محتوای آموزشی دوره حسابداری پولی بیان می شود.

در دوره حسابداری صنعتی پولی، مدرک و گواهینامه معتبری هم به دانش پذیر داده می شود که به واسطه آن می تواند در سازمان ها و شرکت های مختلف استخدام شود.

آموزش حسابداری صنعتی رایگان چه مزایا و معایبی دارد؟

دوره حسابداری صنعتی با دوره حسابداری مالی چه تفاوتی دارد؟

در مورد دوره حسابداری صنعتی و همه نکاتی که علاقه مندان با شرکت در این دوره فرا می گیرند، صحبت کردیم. حال می خواهیم در مورد شاخه دیگری از حسابداری که حسابداری مالی نام دارد، صحبت کرده و در مورد تفاوت هایی که بین این دو نوع حسابداری وجود دارد، نکاتی را بیان کنیم.

حسابداری مالی، یکی از گسترده ترین و وسیع ترین بخش های حسابداری به شمار می رود و حسابدارانی که در این حوزه اطلاعات و تخصص دارند، با توجه به فعالیت های اقتصادی که در سازمان رخ داده است، گزارش های مالی را آماده کرده و یک ارزیابی کلی از عملکرد سازمان و یا نهاد تهیه می کنند. حسابداران مالی، می بایست ستون های بدهکاری و بستانکاری را بررسی، آنها را در دفاتر روزنامه ثبت کنند و ببینند که آیا بدهکاری و بستانکاری شرکت، با هم تطابق دارد یا خیر.

در حسابداری صنعتی، همان طوری که در بالا نیز اشاره کردیم، حسابدار، بهایی که برای تولید یک محصول یا خدمت صرف شده است، محاسبه کرده و سپس روش هایی برای کاهش هزینه ها پیشنهاد می دهد. کسانی که در دوره های حسابداری صنعتی شرکت می کنند، در مورد وظایفی که باید انجام دهند، نکات کاملی آموزش می ببینند.

شرکت در دوره حسابداری صنعتی چه اهمیتی دارد؟

هر صنعتی با مباحثی نظیر، هزینه، سود، ضرر، درآمد و غیره روبرو است. برای این که مباحث ذکر شده با یکدیگر ادغام نشود و به صورت مجزا مورد تحلیل قرار گیرند، شرکت در دوره حسابداری صنعتی اهمیت دارد. در این روش به صورت جزئی بر روی شناخت هزینه ها تاکید می شود. با توجه به این که هزینه ها باعث کاهش سود یک شرکت می شود، حسابداران صنعتی هدف خود را بر به حداقل رساندن هزینه ها قرار می دهند.

با شرکت در دوره های آموزشی به این افراد آموزش داده خواهد شد که با استفاده از چه روش هایی هزینه های تولید را کم کنند‌ به علاوه محاسبه نرخ نهایی که بر روی کالا گذاشته می شود نیز به بررسی های حسابدار صنعتی مرتبط است. از این رو اهمیت دارد در دوره ای که برای حسابداری صنعتی برگزار می شود، شرکت کنندگان با محصول و چهارچوب آن به کلی آشنا شوند. از این طریق، گزارشات مربوط به سود و زیان یک محصول و این که آیا ارزش اقتصادی برای تولید دارد یا خیر به درستی مشخص می شود. گزارشاتی که توسط حسابداران صنعتی به شرکت ارائه می شود نقشی مهم در تدوین استراتژی جهت ادامه و یا توقف تولید دارد.

دوره حسابداری صنعتی با دوره حسابداری مالی چه تفاوتی دارد

انواع روش های تخمین هزینه های حسابداری صنعتی کدامند؟

حسابداری صنعتی ۶ روش  برای برآورد کردن هزینه ها دارد. این ۶ دسته عبارتند از:

 • هزینه یابی جذبی: هزینه هایی مانند هزینه تولید مواد به صورت مستقیم، هزینه دستمزد مستقیم افراد و …
 • هزینه یابی مستقیم یا متغییر
 • هزینه یابی براوردی یا تخمینی
 • هزینه سابی سفارش کار
 • هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله ای
 • هزینه یابی استاندارد

آیا آموزش مجازی حسابداری صنعتی بازده دارد؟

دوره حسابداری صنعتی معمولا به دو شکل برگزار می گردد؛ دوره آنلاین و دوره حضوری. معمولا کسانی که وقت و زمان خالی برای رفتن به کلاس های این حوزه را ندارند، در دوره هایی شرکت  می کنند که به صورت مجازی برگزار می گردد. درست است که در دوره های مجازی، هزینه ناشی از رفت و آمد حذف می شود، اما شما فرصت آشنایی با افرادی که به حسابداری صنعتی علاقه دارند، از خود سلب می کنید و این اتفاق خوبی نمی تواند باشد.

با شرکت در دوره های حضوری، امکان پرسش سوال راحت تر بوده و زمان کافی برای طرح سوالات و برطرف کردن ابهامات وجود دارد و افراد می توانند بازخورد بهتری از کلاس داشته باشند. به همین جهت اگر شرکت در این دوره و کسب اطلاعات در مورد آن برایتان اهمیت دارد، توصیه می کنیم در دوره های حسابداری موسسه هایی شرکت کنید که این دوره را به صورت حضوری برگزار می کنند. قبل از انتخاب یک موسسه آموزشی در مورد اعطای مدرک، اعتبار مدرک، کیفیت دوره برگزار شده و کامل بودن مباحث، تحقیق کاملی ترتیب دهید.

آموزش صفر تا صد حسابداری صنعتی به چه طریق حاصل می شود؟

دوره حسابداری صنعتی موسسات حرفه ای، قادر است صفر تا صد حسابداری صنعتی را به مهارت جویان و شرکت کنندگان آموزش دهد. هر چه مباحثی که در این دوره ارائه می گردد کامل تر باشد، توانایی فرد در این رشته افزایش پیدا کرده و بازار کاری مناسب تری انتظار او را خواهد کشید. انتخاب موسسات حرفه ای و برتر آموزشی به علاقه مندان کمک می کند، در راستای تبدیل شدن به یک حسابدار با تجربه، با اطمینان خاطر قدم بردارند.

حسابداری صنعتی در صنایع بزرگ و کوچک کاربرد زیادی داشته و به همین دلیل بازار کار خوبی برای دانش آموختگان این رشته فراهم می باشد. اغلب کسانی که به امور حسابداری علاقه دارند و از کار کردن با اعداد و ارقام خسته نمی شوند، می توانند با شرکت دوره های آموزشی صاحب یک شغل با درآمد بالا شوند.

دوره حسابداری صنعتی پیشرفته چیست؟

دوره حسابداری صنعتی، به منظور آشنایی افراد با حسابداری بهای تمام شده کالا و یا خدمات برگزار می گردد. این دوره از جمله دوره های معتبر در کشور بوده و افراد با شرکت در آن می توانند به اطلاعات خوبی در این حوزه دست پیدا کنند. کسانی که در دوره حسابداری صنعتی پیشرفته موسسه های معتبر شرکت می کنند، قادر خواهند شد در صنایع کوچک و بزرگ مشغول به کار شده و درآمد خوبی کسب کنند.

از آنجایی که برای اشتغال به کار، نیاز دارید یک مدرک معتبر ارائه دهید، موسسه های آموزشی را انتخاب کنید که در آخر کار یک مدرک معتبر به شما اهدا می کنند. این مدرک، می تواند زمینه پیدا کردن یک شغل مناسب را برای فرد ایجاد کند. رشته حسابداری صنعتی یکی از رشته های پرطرفدار حسابداری است و آینده کاری خوبی دارد. روشی که حسابداران برای حسابداری صنعتی به کار می برند، با مشاغل غیر صنعتی فرقی نداشته و اصولی یکسانی برای برآورد هزینه ها به کار برده می شود

تفاوت دوره جامع حسابداری نیک اندیشان با سایر موسسات

خیلی از موسسه های آموزشی فعال در کشور در حال برگزاری دوره حسابداری صنعتی هستند؛ اما همه ی آنها نمی توانند دوره جامع حسابداری صنعتی را برگزار کنند. این دوره های جامع که تنها توسط موسسه های آموزشی معتبر و مطرح در کشور برگزار می شوند، مشخصات و ویژگی هایی به شرح زیر دارند:

 • مدرکی که در دوره های جامع حسابداری صنعتی صادر می شود، اعتبار بالایی دارد. این مدارک نه تنها در داخل کشور قابل قبول هستند، بلکه اگر در رزومه افراد نیز یک مدرک معتبر وجود داشته باشد، شرایط مهاجرت خیلی راحت تر و بهتر می شود.
 • مدارکی که موسسه های معتبر به دانشجویان ارائه می دهد، قابل ترجمه و بین المللی است.
 • دوره های جامع حسابداری توسط اساتیدی مطلع و با دانش برگزار می شود. این اساتید هم به صورت عملی در حوزه حسابداری کار کرده اند و هم تحصیلات عالیه مرتبط با حسابداری دارند.
 • به دوره های جامع حسابداری، دوره های صفر تا صد آموزشی نیز گفته می شود. در این دوره ها، همه نکاتی که در کار حسابداری باید رعایت شود به دانشجویان آموزش داده شده و هیچ نکته ای، نگفته باقی نخواهد ماند.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره حسابداری ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریت و حسابداری، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مدیریت و حسابداری ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
املاک در خرید خانه رویایی
نوشته بعدی
تفاوت کاپوچینو با کافی میکس، قهوه و نسکافه در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image