طراحی گرافیک سایت چیست؟ (به زبانی ساده و جامع)

طراحی گرافیک سایت چیست؟⭐همه چیز درباره طراحی گرافیکی سایت

هیچگاه نمی توان تاثیر جذابیت بصری بر دیدگاه مخاطبان از وبسایت شما را نادیده گرفت. در اکثر مواقع، تاثیری که محتوای بصری یک وبسایت بر مخاطب می گذارد، دو برابر محتوای نوشتاری آن است. در این مقاله می خواهیم هر آنچه لازم است را درباره طراحی گرافیک سایت چیست، بدانیم.

طراحی گرافیک سایت چیست؟ (به زبانی ساده و جامع)

 طراحی گرافیک سایت در چیزهای مختلفی خلاصه می شود. در حقیقت هر آنچه که جذابیت بصری به وبسایت شما می بخشد، گرافیک سایت نامیده می شود. از رنگ های استفاده شده در صفحات مختلف سایت گرفته، تا تصاویری که در قالب پوستر، اسلایدر و … درون بخش های مختلف وبسایت استفاده می شوند، همگی بخشی از گرافیک یک وبسایت به حساب می آیند.

ضمنا طراحی گرافیک سایت باید به نحوی مرتبط با حوزه فعالیت وبسایت مربوطه باشد. زیرا هر یک از انواع سایت های فروشگاهی، شرکتی، خدماتی و … رنگ های سازمانی و طراحی گرافیکی مختص خود را می طلبند. گرافیک یک وبسایت درست مانند ویترین یک مغازه است. طراحی ویترین یک فروشگاه باید به نحوی باشد که در عرض مدت کوتاهی که مخاطب از کنار آن عبور می کند، توجه مخاطب را جلب کرده و کنجکاوی او را برانگیزد.

به عبارتی اگر بخواهیم سوال طراحی گرافیک سایت چیست را به شکل دیگری پاسخ دهیم، باید بگوییم که گرافیک سایت همان چیزی است که بر افزایش فروش، تعداد مشتریان بالقوه و سئو سایت تاثیر گذار است. در همین یک جمله می توان تاثیر گرافیک سایت را متوجه شد. حال سوالی که مطرح می شود این است که مسوولیت این کار با چه کسی است؟

طراحی گرافیک سایت بر عهده چه کسی می باشد؟

طراحی گرافیک سایت بر عهده چه کسی می باشد؟

در تعریف شغل طراحی سایت چیست گفته ایم که طراحی سایت به معنای بکارگیری خلاقیت و استفاده از تکنیک های مختلف، برای خلق و طراحی یک وبسایت است. در واقع، بخشی از طراحی گرافیک یک وبسایت توسط طراح سایت انجام می شود. منتهی بخشی از هویت بصری یک وبسایت را پوستر ها، تصاویر گرافیکی، بنر ها، اسلایدر ها و … تشکیل می دهند. این موارد توسط طراح گرافیک یا گرافیست به کمک نرم افزارهایی همچون فوتوشاپ طراحی می شوند.

از آنجایی که امروزه اکثر وبسایت ها بر پایه وردپرس و جوملا طراحی شده اند، طراح وبسایت به کمک ابزارها و افزونه هایی که این پلتفرم ها در اختیارشان قرار می دهد، وظیفه دارد صفحات و بخش های مختلف سایت را طراحی کند. طراحان وبسایت برای اینکه بتوانند سایتی را به بهترین شکل ممکن طراحی کنند، در دوره آموزش طراحی سایت شرکت می کنند.

همچنین پیش می آید که برخی طراحان به نرم افزارهای گرافیکی نیز مسلط باشند و بتوانند صفر تا صد طراحی گرافیک سایت را خودشان انجام دهند. در هر صورت، به هنگام ساخت یک وبسایت باید توجه ویژه ای به جنبه بصری آن داشت. در شناخت هرچه بیشتر طراحی گرافیک سایت چیست، می خواهیم بدانیم که در طراحی سایت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مهم ترین اصول طراحی گرافیک وبسایت که باید آنها را رعایت کنید!

چه در طراحی سایت با وردپرس و چه در طراحی گرافیک، همواره اصولی وجود دارد که توجه به آنها می تواند تاثیر کار را دو چندان کند. گاهی حتی باید بر روی برخی نکات تامل کرد و دقت و خلاقیت کافی به خرج داد. مهم ترین اصول و نکات طراحی گرافیک سایت عبارتند از:

انتخاب صحیح رنگ ها و استفاده از رنگ های سازمانی منحصر بفرد

مطالعات نشان داده است استفاده صحیح از رنگ ‌ها و تعادل میان آن ‌ها در میزان نرخ پرش و نرخ تبدیل تفاوت ایجاد می ‌کند. رنگ ها یک ابزار قدرتمند و با اهمیت در جذابیت بصری سایت به شمار می روند. این موضوع همچنین در طراحی گرافیک نیز اهمیت دارد.

 طراحان گرافیک با دانستن اصول استفاده از رنگ ها می توانند با ایجاد هارمونی، تصاویر خیره کننده ای طراحی کنند. رعایت اصول استفاده از رنگ ها، در بخش های مختلف طراحی گرافیک سایت ضروری و مهم است.

استفاده از تصاویر باکیفیت در گرافیک سایت

برای کاربر، هیچ چیز خسته کننده تر از یک وبسایت خشک و بی روح نیست. اینکه شما در صفحه اصلی و صفحات مقالات و وبلاگ از تصاویر باکیفیت و زیبا استفاده کنید، کاربر مدت زمان بیشتری در وبسایت شما خواهد ماند. این موضوع بر سئو سایت شما تاثیر مثبتی می گذارد. در حقیقت می توان گفت که در تعریف طراحی گرافیک سایت چیست، تصاویر بخش عمده‌ی گرافیک یک سایت را تشکیل می دهند.

متون و فونت نوشته ها

فونت نوشته های سایت، یکی دیگر از جنبه های بصری تاثیرگذار وبسایت است. فونت نوشته ها موضوعی است که کمتر به آن اهمیت داده می شود. غافل از اینکه اگر فونت نوشته مناسب نباشد، کاربر از خواندن متون سایت صرف نظر می کند. امروزه یکی از چالش های طراحان سایت، محدودیت فونت های فارسی مناسب است.

 منتهی خوشبختانه هر چقدر که پیش می رود، سیستم های مدیریت محتوا در به روز رسانی محدودیت های اینچنینی پیشرفته تر می شوند. در دوره طراحی سایت به این موضوع و راه حل هایی که می توان برای برطرف کردن آن بکار برد، پرداخته شده است.

استفاده از پلاگین ها و قالب های مختلف در طراحی هرچه منحصر بفردتر وبسایت

سیستم های مدیریت محتوا همچون وردپرس، با در اختیار گذاشتن تعداد بیشماری افزونه، کار طراحان وبسایت را به طبع راحت تر کرده اند. اگر مقاله طراحی سایت با جوملا چیست را بخوانید، متوجه خواهید شد که با استفاده از قالب های آماده و ابزار های مختلفی که این سیستم ها در اختیار طراحان قرار می دهند، می توان یک سایت منحصر بفرد با گرافیک زیبا طراحی کرد.  توجه به این نکات حین خلق و طراحی وبسایت تان باعث می شود تا هر روزه تعداد زیادی مخاطب از سایت شما بازدید کنند و خرید خود را از آن انجام دهند. به نوعی، گرافیک سایت شما می تواند از جنبه های زیادی برای سایت تان سودآور باشد.

مهم ترین اصول طراحی گرافیک وبسایت که باید آنها را رعایت کنید!

دیگر استانداردهای مهم در طراحی گرافیک سایت چیست؟

برای اینکه گرافیک سایت هم از نظر کاربر و هم از نظر کارفرما تایید شده باشد باید طبق معیار ها و استانداردهایی که در ادامه مطرح می شود، طراحی شود:

1-نوع سایت

استاتیک یا داینامیک بودن سایت در طراحی گرافیک آن بسیار اهمیت دارد. معمولا سایت های استاتیک ظاهر ساده تر و سایت های داینامیک از نظر گرافیکی جذاب تر و شلوغ تر هستند.

2-انتخاب زبان

یکی از ویژگی هایی که طراح سایت و گرافیک باید به آن دقت کند، چند زبانه بودن سایت است. با این امکان می توان سایت را به زبان ها و حتی کشور های دنیا معرفی کرد. آیکون تغییر زبان باید در دید کاربر باشد تا به راحتی از آن استفاده کند.

۳-فولد بندی مناسب

دیگر پاسخی که به می توان در پاسخ به سوال استانداردهای مهم در طراحی گرافیک سایت چیست، بیان کنیم فولد بندی و دسته بندی است. دسته بندی جذاب و دقیق مطالب سایت، مهم ترین وظیفه یک طراح سایت است که باید کاربر پسند و بر اساس اصول به خصوصی انجام شود.

4-قابلیت جست و جو

در سایت های تعاملی با کاربر، مانند سایت های فروشگاهی، امکان جست و جوی یک محصول یا کلمه باید در گرافیک سایت به کار برده شود تا کاربر به راحتی محصول یا مطلب مد نظرش را پیدا کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا به سوال طراحی گرافیک سایت چیست پاسخ دهیم. این ظاهر وبسایت شماست که باید مخاطبان رهگذر را به مشتریان همیشگی تبدیل کند. به مبحث گرافیک سایت در دوره‌های آموزشی، به شکل تخصصی‌تری پرداخته می‌شود. اگر به دنبال چنین دوره‌ای می‌گردید، پیشنهاد ما دوره طراحی سایت نیک اندیشان به شماست.

برای ثبت نام در دوره آموزش طراحی سایت نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
درآمد و بازار کار⭐شغل تعمیرات موبایل در آلمان
نوشته بعدی
بازار کار و درآمد ⭐ طراحی سایت در کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image