انواع پولبک در پرایس اکشن

انواع پولبک در پرایس اکشن (هر معامله گر حرفه ای باید بداند)

انواع پولبک در پرایس اکشن، یکی از استراتژی های کارآمد است و هر معامله گری که قصد فعالیت در بازارهای کریپتوکارنسی را دارد، باید با آن آشنایی داشته باشد. این تکنیک به شما کمک می کند تا با دید بهتری وارد این بازار شوید و معاملات خود را انجام دهید.

البته آشناییِ صرف و تئوری محور با این تکنیک کافی نیست؛ شما می بایست در دوره ارز دیجیتال و دوره فارکس نیز شرکت کرده و اطلاعات عملی و تجربی خود را در مورد انواع پولبک افزایش دهید. در ادامه با ما باشید تا اطلاعات مختصری در مورد این استراتژی به دست آورید.

پولبک چیست؟ این تعریف نیازتان می شود!؟

ابزار تکنیکال پولبک یا به عبارتی عقب نشینی، محبوبیت زیادی در بین معامله گران بازارهای کریپتوکارنسی دارد. با استفاده از پولبک ها و با پایین آمدن قیمت، در کوتاه ترین زمان به هدف مورد نظر دست پیدا می کنید.

همانطور که قبلاً در مقاله “پولبک در فارکس چیست” اشاره کردیم، فلسفه پولبک در واقع براساس شکست یک روند است. در ساده ترین انواع پولبک، وقتی یک روند مقاومتی یا حمایتی شکسته می شود، قیمت برای آخرین بار به سطح شکسته شده باز می گردد که اصطلاحا به آن، بوسه خداحافظی می گوییم. در این حالت، می توان نسبت به ورود و یا خروج سهم اقدام کرد.

انواع پولبک در پرایس اکشن و چگونگی عملکرد هر کدام

انواع پولبک در پرایس اکشن که باید بشناسید؟!

انواع پولبک در پرایس اکشن و آشنایی با آنها برای تریدرها، یک نیاز اساسی است. برخی از معروف ترین استراتژی های پولبک را در ادامه توضیح خواهیم داد:

۱. پولبک به سطوح حمایت و مقاومت

این پولبک به سطوح مقاومتی و حمایتی، از ساده ترین و البته رایج ترین استراتژی ها مخصوصا در نقطه ورود محسوب می شود. به طور کلی در نظر داشته باشید که نحوه شکل گیری خطوط مقاومت و حمایت و یافتن نقطه شکست، می تواند شما را در استفاده از این ابزار یاری کند.

ممکن است یک پولبک دقیقا به همان قیمت شکست باز نگردد و از کمی بالاتر یا پایین تر روند خود را عوض کند؛ در نتیجه بهتر است به جای مشخص کردن یک خط مقاومتی یا حمایتی، ناحیه ای از این خطوط را مشخص کنید. در این صورت است که می توان با اطمینان بیشتری از روند پولبک و حضور در بازار فارکس استفاده کرد.

۲. پولبک به خط روند

به طور کلی، خط روند به معنی این است که حرکت کلی سهم با تمامی نوسانات آن به کدام سمت است. عموما برای تشخیص روند، از ابزار خطوط موازی استفاده می شود. این ابزار، متشکل از سه نقطه است و از انواع پولبک در پرایس اکشن به حساب می آید. خط مقاومت توسط دو نقطه و خط حمایت به واسطه یک نقطه و موازی خط اول تشکیل می گردد.

خط روند، شامل یک خط چین میانی است که منحصرا یک نوع مقاومت-حمایت محسوب می شود. مادامی که نمودار در این دو خط اصلی قرار دارد، می گویند که نمودار در این روند، حضور دارد. حال وقتی نمودار، خط میانی را رد می کند، می توان آن را به نوعی شکست یک خط مقاومت-حمایت در نظر بگیریم. از این رو می توان انتظار داشت که در صورت شکست قوی، شاهد یک پولبک باشیم.

۳.پولبک به سطح فیبوناچی بازگشتی

پولبک به سطح فیبوناچی بازگشتی انواع پولبک در پرایس اکشن، به حساب می آید. به طور جامع، سطح فیبوناچی براساس رفتار روانی و کلی سهامداران طراحی شده است؛ یعنی خطوط مشخص شده در این فاکتور، بر اساس بیشترین احتمال خرید و یا فروش، و توجه کارگزاران ایجاد شده است. این سطوح براساس عدد طلایی است که فیبوناچی آن را کشف کرده است. به همین دلیل این استراتژی را فیبوناچی می نامند.

از آنجایی که پولبک یک مفهوم رفتاری در بازار است، می توان آن را با فیبوناچی ترکیب کرد. برخی از اعداد مانند عددهای ۳۸ درصد و ۶۸ درصد از اهمیت بالایی در تحلیل تکنیکال برخوردارند؛ بدین صورت که سهامداران، ناخودآگاه نسبت به اعداد این واکنش نشان می دهند. با توجه به این موضوع، تمامی تریدرها انتظار دارند که سطح فیبو مانند سطح های مقاومتی و یا تغییر روند عمل کند.

از این رو وقتی یک سطح فیبو شکسته می شود، در صورت برگشت قیمت به آن سطح می توان آن سطح را یک پولبک دانست. از آن جایی که پولبک و سطوح فیبو هر دو براساس رفتار سهامدار ایجاد شده است، می توان پولبک های ایجاد شده روی سطوح فیبوناچی را قوی دانست.

۴.پولبک به میانگین های متحرک

پولبک به میانگین های متحرک چیزی شبیه به خطوط روند است؛ این پولبک، یکی از انواع پولبک در پرایس اکشن است. تنها تفاوت آن ها این است که صاف و خطی نیستند و همراه با نمودار تغییر کرده اند. در بورس ایران، خطوط متحرک ۲۰ روزه کارایی بالاتری دارند.

زمانی که یک پولبک در این خط روند پیدا می شود، می توان آن را بسیار مطمئن و قابل تحلیل دانست؛ چرا که این پولبک روی خط متحرک سهم، زده شده است. باید به یاد داشته باشید که خطوط متحرک، حرکت کلی سهم را نشان می دهند و از این رو است که اهمیت بالاتری دارند.

انواع پولبک در پرایس اکشن که باید بدانید

۵.پولبک به روش پله افقی

در روند تحلیل تکنیکال در بورس، حرکات پله ای دیده می شود. این تکنیک، از انواع پولبک در پرایس اکشن است. مسئله ای که کارکرد افزایشی و کاهشی را در نمودارهای بورسی نشان می دهد، روش پله ای و افقی شناخته می شود. در صورتی که موفق به استفاده از دیگر روش های پولبک نشدید، از روش پله های افقی تبعیت کنید.

چگونه از فرمول پولبک و انواع پولبک در پرایس اکشن استفاده کرده و سود به دست آوریم؟

موضوع بسیار مهمی که بعد از شناخت انواع پولبک در پرایس اکشن باید مورد توجه قرار دهید، نحوه کسب سود از آنهاست. اصولا، مبحثی که در کسب سود تاثیرگذار نباشد و یا نتوان به کمک آن سودی به دست آورد، در حوزه بازارهای مالی جایی ندارد. پولبک ها از جمله ابزارهایی هستند که می توان به کمک آنها سود کسب کرد؛ اما سوالی که در اینجا ممکن است پیش آید این است که این امر، چگونه محقق می شود؟

برای استفاده بهتر و بهینه تر از پولبک، مراحل مختلفی باید طی شود. اولین کاری که باید در همین راستا صورت گیرد، بررسی کردن رفتار سهم یا ارز دیجیتال است؛ این بررسی با کمک استراتژی های متفاوت صورت می گیرد. برای مثال، یکی از استراتژی هایی که می تواند به شما کمک کند تا به کمک پولبک سود به دست آورید، بررسی تاریخچه ی موضوع معامله است. این استراتژی، قدرت بررسی گذشته ی یک سهم را در اختیار شما قرار می دهد و شما می توانید با ارزیابی آن متوجه شوید که اگر با پولبک وارد یک معامله می شدید، چقدر سود به دست می آوردید. با استفاده از دیگر استراتژی ها و تحلیل ها نیز می توان از پولبک سود کسب کرد.

پولبک و انواع پولبک در پرایس اکشن

تفاوت پولبک و بریک اوت چیست؟

پولبک و بریک اوت از نظر تفسیر نمودار شباهت های زیادی باهم دارند. در قسمت های قبلی با انواع پولبک در پرایس اکشن آشنا شدید حال نوبت این است که درباره تفاوت پولبک و بریک اوت صحبت کنیم.

به طور کلی، بریک اوت زمانی خودش را نشان می دهد که نمودار از سد حمایتی یا مقاومتی خود عبور کرده و به اصطلاح وارد فاز جدیدی از قیمت می شود. در واقع، زمانی که قیمت در یک محدوده مقاومتی گیر می افتد، با افزایش حجم معاملات، نمودار سطوح مقاومتی را می شکند و وارد ناحیه جدیدی می شود.

مهم ترین تفاوت انواع پولبک در پرایس اکشن با بریک اوت در این است که زمانی که پولبک اتفاق می افتد، خط روند یا سطح دیگری را نمی شکند و صرفا بین حمایت و مقاومت در نوسان است، اما شکست از سقف یا کف قبلی عبور می کند.

در بازار ارز های دیجیتال چیزی که اهمیت دارد، نحوه برخورد با پولبک و بریک اوت است. در واقع استراتژی که در زمان وقوع این دو رخداد باید پیش بگیرید می تواند شما را به سود دهی نزدیک کرده یا باعث ضرر شما شود.

تفاوت پولبک و بریک اوت چیست؟

جمع بندی

در این نوشتار تلاش کردیم تا شما را با انواع پولبک در پرایس اکشن آشنا کنیم. پولبک هر خطی که اطمینان بیشتری به آن دارید و می دانید که این خط می تواند یک روند مشخص را برای سهام شما داشته باشد، با ارزش و مهم است.

اگر به دنبال یک آموزش جامع برای ورود به بازارهای مالی هستید، پیشنهاد ما دوره آموزش ارز دیجیتال  و آموزش فارکس نیک اندیشان است که توسط تریدرهای متبحر ارائه می شود؛ این فرصت، یک فرصت طلایی است و توصیه می کنیم به راحتی آن را از دست ندهید.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
تفاوت پولبک و بریک اوت چه می باشد؟! ⭐ (جامع و کاربردی)
نوشته بعدی
تریدر فارکس کیست ⭐ و چه ویژگی هایی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image