آیا درآمد دستیار دندانپزشک بر اساس وظایف دستیار دندانپزشک مشخص می شود؟

شرح وظایف دستیار دندانپزشک⭐در مراکز بهداشتی درمانی

همه وظایفی که یک دستیار دندانپزشک باید انجام دهد در دوره دستیار دندانپزشک نیک اندیشان به او آموزش داده خواهد شد؛ پس اگر آینده شغلی خود را در این حرفه می بینید می توانید در دوره این موسسه شرکت کنید.

وظایف دستیار دنداپزشک چیست؟

اول بهتر است بگوییم دستیار دندانپزشک کیست، سپس به شرح وظایف دستیار دندانپزشک در مراکز بهداشتی درمانی اشاره کنیم. هنگام مراجعه به مطب دندانپزشکی، متوجه یک نت دو خانم و یا بعضا آقا در مطب می شویم. این افراد هر کدام بسته به مسئولیت هایی که دارند دستیار دندانپزشک هستند. برخی از آن ها مشغول رسیدگی به کارهای اداری مراجعه کنندگان بوده و برخی دیگر نیز همواره در اتاق جراحی به پزشک کمک می کنند تا فرآیند ترمیم و جراحی با سرعت بیشتری انجام شود.

به افرادی که دارای اعتبار مدرک دستیار دندانپزشک هستند، در کنار دندانپزشک می ایستند، به او کمک کرده و نکات لازم را به بیماران گوشزد می کنند دستیار دندانپزشک می گویند. این افراد وظایف متعددی دارند که در این مطلب درصدد بیان هر کدام از این وظایف و تشریح آن ها هستیم.

آیا در نمونه قرارداد دستیار دندانپزشک، وظایف دستیار دندانپزشک شرح داده شده است؟

ا-مدیریت وسایل دندانپزشکی

هر مطب دندانپزشکی دارای وسایل و دستگاه هایی است که با کمک آن خدمات مختلف دندانپزشکی انجام می شود. این وسایل برای این که مورد استفاده مجدد قرار بگیرند باید استریل و میکروب زدایی شوند. این کار نیز باید توسط دستیار دندانپزشکی صورت گیرد؛ زیرا یک شستشوی معمولی نبوده و باید کاملا تخصصی این کار انجام شود.

۲-آماده کردن صندلی بیمار

قبل از این که بیمار بر روی صندلی بنشیند لازم است که دستیار، کاور مخصوص را روی صندلی کشیده تا بیمار با روکش صندلی تماس نداشته باشد. بعد از پایان کار نیز، باید کاور به سطل آشغال منتقل شده و کاور دیگری جایگزین گردد.

۳-کنترل هیجانات بیمار

از وظایف دستیار دندانپزشک کنترل هیجانات بیمار است‌. برخی از بیماران به صورت کلی استرسی هستند و قرار گرفتن در چنین موقیعیت هایی باعث استرس بیشتر در آن ها می شود. دستیار دندانپزشک با استفاده از آموزش هایی که در دوره آموزش دستیار دندانپزشک کسب کرده باید بیمار را آماده کند.

۴-کارهای اداری

از دیگر فعالیت هایی که یک دستیار دندانپزشک باید انجام دهد ثبت اسم و فامیل بیمار، رسیدگی به بیمه بیمار و ثبت تاریخ مراجعه بعدی بیمار است.

آیا درآمد دستیار دندانپزشک بر اساس وظایف دستیار دندانپزشک مشخص می شود؟

قطعا شرح وظایف دستیار دندانپزشک در مراکز بهداشتی  درمانی و میزان وظایف انجام شده بر روی درآمد دستیار دندانپزشک موثر است. به طور مثال، دستیار دندانپزشکی که در مطب وظایف زیادی بر عهده دارد بر حسب کارهایی که انجام می دهد حقوق و دستمزد دریافت می کند. البته این مورد به تنهایی تعیین کننده میزان درآمد این حرفه نیست، بلکه عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد تغییر در درآمد می شود.

برخی از عوامل، درآمد را افزایش داده در حالی که برخی دیگر کاهش دهنده درآمد هستند. فردی که سوابق بالایی در انجام دادن این حرفه دارد، همین سابقه بالا خود مزیتی می شود تا درآمد او افزایش یابد. اگر وظایف دستیاران دندانپزشک محدود باشد ولی دستیار تجربه و مهارت بالایی داشته باشد، قطعا درآمدی که به او داده می شود زیاد است؛ زیرا بر اساس مهارت و سابقه ای که دارد می تواند کمک خوبی به دندانپزشک در محیط کار کند.

خبرگی پزشک و مقبولیت آن در جامعه نیز گزینه دیگری است که می تواند باعث تغییر در درآمد پرسنل دندانپزشکی شود. از این رو باید گفت وظایف، نقش مهمی در میزان درآمد دارد.

آیا در نمونه قرارداد دستیار دندانپزشک، وظایف دستیار دندانپزشک شرح داده شده است؟

هنگامی که افرادی می خواهند در هر شغلی مشغول به کار شوند به آن ها قراردادی داده می شود تا با پر کردن آن و قبول وظایفی که در آن تشریح شده، استخدام شوند. شرح وظایف دستیار دندانپزشک در مراکز بهداشتی درمانی نیز از جمله موارد اولیه استخدام است.

برای شاغل شدن در مطب دندانپزشکی نیز نمونه قرارداد دستیار دندانپزشک به فرد داده می شود که در آن کلیه وظایفی که باید انجام دهد به صورت کامل آورده شده است. این مورد سبب می شود تا افراد در هنگام کار، متعهد به انجام وظایف شده و تخطی صورت نگیرد؛ زیرا آن ها قبل از شروع کار و در فرم قرارداد وظایف دستیاری دندانپزشکی را مطالعه کرده و با شناخت وظایف و امضای آن وارد این حرفه شده اند.

شرح وظایف در واقع باعث منظم شدن افراد می شود. به علاوه زمانی که در یک مطب دندانپزشکی چندین پرسنل در حال کار باشند تعیین وظایف سبب می شود هر دستیار وظایف خود را بداند و بر اساس وظایفی که برای او مشخص شده فعالیت خود را در روز را آغاز کند.

ایا ساعت کاری دستیار دندانپزشک می تواند پوشش دهنده وظایف دستیار دندانپزشک باشد؟

ایا ساعت کاری دستیار دندانپزشک می تواند پوشش دهنده وظایف دستیار دندانپزشک باشد؟

عموما در ایران، افرادی که به این حرفه مشغول بوده طبق ساعت تعیین شده وزارت کار، ۸ ساعت در محیط کار هستند. بنابراین در ساعت بیان شده باید شرح وظایف دستیار دندانپزشک در مراکز بهداشتی درمانی مشخص شود. وظایف تعریف شده برای آن ها در این ساعت قابل انجام است. این در شرایطی است که هر دندانپزشک برای مطب خود، دستیاری با حوزه کاری متفاوت استخدام می کند. به این صورت که یک دستیار، صرفا مخصوص رسیدگی به کارهای بیمار و یک دستیار صرفا مشغول رسیدگی به کارهای اداری بیمار خواهد بود.

البته در ایران برخی از مطب ها را می توانیم ببینیم که یک دستیار هم به کارهای بالینی بیمار مشغول بوده و هم به کارهای اداری، که در چنین مواقعی ۸ ساعت زمان، برای رسیدگی به کلیه وظایف کافی نبوده و باید حتما دو شیفت در مطب دندانپزشکی مشغول به کار باشد

این در شرایطی است که برخی از این کشورها برای حفظ رفاه افراد و در نظر گرفتن سلامت آن ها تاکید بر ساعت کار کم دارند. البته افرادی که در این کشورها استخدام می شوند می توانند با همان ساعت کاری مقرر شده از حقوق دستیار دندانپزشک بهره مند شوند. اگر به موسسه ای بروید که اولویت خود را اعطای مدرک بین المللی دستیار دندانپزشکی قرار داده است، شانس زندگی در کشورهای پیشرفته را پیدا خواهید کرد.

سخن آخر

در این مقاله نیک اندیشان مباحثی راجع به وظایف دستیار دندانپزشک بیان شد تا افرادی که تمایل دارند در این زمینه کار کنند با وظایف آن اشنا شوند.

برای ثبت نام در دوره آموزش دستیار دندانپزشک نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
نحوه تست ترانس جرقه زن پکیج چگونه است؟⭐جامع و کاربردی
نوشته بعدی
چگونه گوشی شیائومی را روشن کنیم؟⭐نحوه راه اندازی گوشی شیائومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image