راجع به تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب چه میدانید؟

تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب چیست؟⚡جامع و کاربردی

افرادی که درصدد آموزش مفاهیم حسابداری هستند تا بتوانند راحت تر تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب را درک کنند باید اقدام به شرکت در دوره حسابداری کنند‌. بدون شرکت در دوره و یاد گرفتن روش های مختلف حسابداری و حسابرسی امکان شاغل شدن وجود ندارد. نیک اندیشان از مجموعه های معتبری است که این دوره را در بالاترین سطح ممکن با اساتید مجرب برگزار می کند.

علی الحساب یعنی چه؟

علی الحساب یعنی چه، ممکن است سوال افراد مختلفی باشد. افرادی که روزانه با مسائل حسابداری سر و کار دارند، به صورت مداوم با این اصطلاح روبرو می شوند. علی الحساب یعنی این که افراد بر اساس نیازهای مختلفی که برای آن ها به وجود می آید مبلغی از حقوق و یا مبلغی از سود را قبل از زمان سر رسید حقوق و یا قبل از زمان سر رسید سود درخواست می کنند. البته این مورد صرفا برای دریافتی ها مطرح نیست، بلکه واژه علی الحساب برای پرداختی ها نیز به کار می رود.

 هنگامی یک شرکت، کاری را برای فرد حقیقی و یا حقوقی انجام داده باشد اسناد مالی جهت دادن دستمزد ارائه می شود. وقتی شرکت درخواست پرداخت زود هنگام داشته باشد بحث علی الحساب پرداختنی مطرح می شود. پردرآمدترین شغل رشته حسابداری نیز در همه حال مشغول بررسی درخواست های علی الحساب پرداختنی و دریافتنی هست. علی الحساب جامعیت داشته و فقط به یک مفهوم در حسابداری ختم نمی شود؛ بلکه در زمینه ها و مباحث مختلف این حرفه می توان اثری از علی الحساب را دید. به طور مثال، می توان در اسناد حسابداری شاهد علی الحساب مالیات نیز باشیم.

آیا درباره تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب حقوق کارمندان اطلاعاتی دارید؟

راجع به تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب چه میدانید؟

حسابداران ماهر به راحتی می توانند به تفکیک پیش پرداخت و علی الحساب بپردازند. حسابداران مبتدی و افرادی که مهارت چندانی در زمینه حسابداری کسب نکرده اند شناخت تفاوت های بین پیش پرداخت و علی الحساب از چالش های شغل حسابداری برای آن ها به شمار می رود.

با یک مثال، به بررسی تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب می پردازیم. شرکتی را در نظر بگیرید که قصد دارد یک فعالیت خدماتی برای شما انجام دهد. بعد از توافق، قرارداد با مبلغی مشخص بین شما صورت می گیرد. این شرکت قبل از این که هنوز کاری برای شما انجام داده باشد مبلغی از قرارداد را درخواست می کند. زمانی که شما مبلغ مورد درخواست شرکت را پرداخت کردید در واقع به شرکت خدماتی پیش پرداخت داده اید. پیش پرداخت یعنی مبلغی که هنوز خدمتی در قبال آن انجام نشده است باید پرداخت شود تا شرکت کار خود را شروع کند.

از طرف دیگر، شرکت خدماتی کار خدمات را آغاز می کند، بعد از مدتی که از شروع کار گذشت درخواست می کند که مبلغی به عنوان علی الحساب برای او پرداخت شود؛‌‌ این مبلغ در ازای خدماتی است که انجام داده ولی درخواست زودتر از موعد توسط شرکت صورت گرفته است. در دوره آموزش حسابداری به صورت کامل به مباحث پیش پرداخت و علی الحساب پرداخته می شود تا توانایی تشخیص این دو مفهوم مهم حسابداری در زمان کار به راحتی صورت گیرد‌.

آیا درباره تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب حقوق کارمندان اطلاعاتی دارید؟

افرادی که به صورت ماهیانه حقوق دریافت می کنند برای دریافت حقوق، پیش پرداختی ندارند. مبلغی به عنوان حقوق تعیین می شود و در زمان سر رسید حقوق به افراد داده می شود. البته این مورد برای افرادی که در سازمان ها و ادارات برای مدت طولانی استخدام می شوند.

از طرف دیگر برخی از افراد به صورت قرار داد یک ساله با شرکت ها کار خود را شروع می کنند. این افراد قبل از شروع، مبلغی را به عنوان پیش پرداخت دریافت می کنند سپس کار را شروع، و الباقی مبلغ قرار داد را به صورت حقوق ماهیانه دریافت می کنند.

 در این جا تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب حقوق کارمندان به این صورت است که پیش پرداخت حقوق برای دوره کوتاه کاری بوده و قبل از شروع کار پرداخت می شود و علی الحساب مقداری از حقوق است که بعد از شروع کار تقاضا می شود.

به طور مثال، اگر حقوق افراد ۵ میلیون باشد و زمان پرداخت آن آخر هر ماه باشد، درخواست می شود که ۱ میلیون آن در پانزدهم ماه واریز گردد، این واریزی زود هنگام همان علی الحساب حقوق است. با توجه به این موارد می توان گفت، کسانی که توانسته باشند به تسلط کامل بر مفاهیم حسابداری و از جمله علی الحساب رسیده باشند، بهترین پاسخ به سوال شغل حسابداری مناسب چه کسانی است، به شمار می روند.

راجع به تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب در کشورهای مختلف چه می دانید؟

راجع به تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب در کشورهای مختلف چه می دانید؟

حسابداری رشته ایت است که در کشورهای مختلف به آن نیاز پیدا می شود؛ زیرا حسابداری بخش مهمی در شرکت ها محسوب می شود. زمانی که کشوری پر از شرکت های بزرگ و بین المللی باشد این مفهوم، پر رنگ تر خواهد شد.

مفاهیمی مانند هزینه، سود، ضرر، درآمد، مالیات، پیش پرداخت، علی الحساب، در حسابداری تمام کشورهای جهان وجود دارد، آن چه که مطرح است قوانین و روش های متفاوت اجرای این اصطلاحات در کشورها است. به طور مثال، قوانین و اصولی که برای بیان تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب در ایران وجود دارد با قوانین و اصولی که شغل حسابداری در گرجستان برای بررسی این مفاهیم دارد متفاوت است.

مثلا، در قوانین حسابداری یک کشور چنین درج می شود که تا یک سقف مشخص می توان پیش پرداخت در نظر گرفت و از طرف دیگر ممکن است برای کشوری دیگر چنین قانونی وجود نداشته باشد و برای پیش پرداخت و علی الحساب سقفی تعیین نشود. به طور کلی باید گفت که تمامی عناوین حسابداری در هر کشوری رایج است و فقط نحوه اجرای آن در هر کشوری با یکدیگر تفاوت دارد.

سخن آخر

در این مقاله تفاوت پیش پرداخت و علی الحساب بررسی شد و بعد از ارائه توضیحاتی راجع به این که علی الحساب چیست، به بررسی تفاوت مریوط به پیش پرداخت و علی الحساب حقوق کارمندان نیز پرداخته شد و سپس تفاوت های پیش پرداخت و علی الحساب در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
علی الحساب چیست؟ هر آنچه که باید درباره علی الحساب بدانید
نوشته بعدی
مزایا و حقوق تکنسین داروخانه در عمان⭐ بررسی کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image