حملات فرانت رانینگ

حملات فرانت رانینگ (Front Running) چیست؟ ⭐ 0 تا 100

چنانچه علاقمند به یادگیری دنیای ارز های دیجیتال هستید و قصد دارید در دوره ارز دیجیتال شرکت کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید؛ زیرا ما در این مقاله بیان می کنیم که حملات فرانت رانینگ چیست و انواع آن کدامند.

فرانت رانینگ (Front Running) چیست؟

زمانی که ارز های دیجیتال با تمام وعده ها و جذابیت های خود به عرصه مالی وارد شدند، علاوه بر تمامی امکانات جدید و قابل توجه خود، تهدیدات و چالش هایی را نیز برای کاربران خود به وجود آوردند. یکی از این چالش ها، حملات فرانت رانینگ است که در آن، افراد و یا گروه هایی با استفاده از اطلاعات غیر عمومی و در زمانی خاص، ترتیب وقوع معاملات را به سود خود تغییر می دهند. به بیان دیگر، به حمله ای که در آن، هکر ها با کمک داده های داخلی بازار کریپتوکارنسی و ورود به بازار، پیش از آغاز رقابت، دارایی های تریدر یا هولدر را به سرقت می برند، فرانت رانینگ می گویند.

این حملات، در بازار های مالی سنتی نیز وجود دارد، اما با ورود ارز های دیجیتال به صحنه سرمایه گذاری، تازگی و نوآوری های جدیدی به این تاکتیک افزوده شده که آن را تبدیل به یکی از مشکلات بزرگ شغل تریدر ارز دیجیتال کرده است. در واقع، فرانت رانینگ (Front Running) شیوه ای غیر اخلاقی و نامشروع در بازار های مالی است که در آن، یک شخص یا سازمان با دسترسی به اطلاعات داخلی یا پیش بینی معاملات دیگران، قبل از آن ها عمل کرده و از تغییر قیمت به نفع خود استفاده می کند.

این حملات به روش های مختلفی انجام می شود؛ برای مثال، ممکن است کارمندی در شرکت ارز دیجیتال اطلاعاتی درباره معاملات آینده داشته باشد و از این اطلاعات برای انجام معاملات خود و دیگران استفاده کند، یا اینکه شخصی از روابط خود با یکی از کارمندان شرکت ارز دیجیتال در به دست آوردن اطلاعات داخلی شرکت استفاده کند و از آن ها در انجام معاملات بهره ببرد.

این حمله، مشکلات زیادی را در بازار ارز های دیجیتال ایجاد می کند؛ زیرا سبب نابرابری، ناکارآمدی و بی ثباتی بازار کریپتوکارنسی می شود و سرمایه افراد و اعتماد مردم به بازار ارز های دیجیتال را از بین می برد.

انواع حملات فرانت رانینگ

انواع حملات فرانت رانینگ (Front Running) کدامند؟

حال که می دانید فرانت رانینگ چیست، باید با شیوه های مختلفی که برای حملات فرانت رانینگ استفاده می شود، آشنا شوید. به صورت کلی، انواع حملات فرانت رانینگ (Front Running) که در دوره آموزش ارز دیجیتال نیز به آنها اشاره می شود، سه نوع به شرح زیر است:

۱.جابه جایی؛

فرانت رانر در حمله جابه جایی، اقدام به کپی کردن یک تراکنش کرده و با تغییر پارامتر هایی مثل قیمت، حجم یا هزینه، آن را جایگزین تراکنش اصلی می کند. به عنوان مثال، فرض کنید که شخصی بخواهد ۱۰۰ توکن A را با قیمت ۱۰۰۰ تومان بخرد. فرانت رانر می تواند همین تقاضا را با قیمت ۱۰۰۱ تومان بفرستد و خریدش پیش از شخص تایید شود. سپس می تواند با فروش توکن A به شخص سود خوبی کسب کند.

۲. سرکوب؛

فرانت رانر در حمله سرکوب، تلاش می کند که تراکنش دیگران را از فرآیند اجرا خارج کند. برای مثال، تصور کنید که آلیس خواستار خروج ۱۰ هزار توکن A و آلف خواستار ورود ۱۰ هزار از همان توکن است. فرانت رانر می تواند پیش از تراکنش آلیس، ۱۰۰ توکن  A را خریداری کرده و بعد از تراکنش آلف، آن را با قیمت بالاتری بفروشد.

۳. درج؛

فرانت رانر در حمله درج، اقدام به قرار دادن چند تراکنش بین دو تراکنش معاملات بزرگ می کند. به عنوان مثال، فرض کنید که شخص بخواهد ۱۰۰۰ توکن A را با قیمت ۱۰۰۰ تومان بخرد. فرانت رانر می تواند پیش از تراکنش او، تقاضای خروج ۱۰۰ توکن A با قیمت ۹۹۹ تومان را بفرستد و سبب کاهش قیمت توکن شود. این عمل، ممکن است سبب انصراف شخص از خرید خود شود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که انواع حملات فرانت رانینگ (Front Running) می توانند به صورت ترکیبی انجام شوند. به عنوان مثال، فرانت رانر می تواند به صورت همزمان چندین تقاضای ورود و خروج درج کند و سبب نوسان زیاد قیمت یک رمز ارز شود.

مزایای فرانت رانینگ چیست؟

مزایای فرانت رانینگ چیست؟

فرانت رانینگ، معایب و عواقب منفی زیادی برای بازار های مالی و کریپتوکارنسی دارد؛ اما شاید باورش برای شما سخت باشد که این حملات مزایایی نیز دارند. در ادامه به صورت کامل متوجه می شوید که مزایای فرانت رانینگ چیست:

  • به تسهیل تراکنش های حجم زیاد، بدون تاثیر چشمگیر روی حرکت قیمت کمک می کند و سبب می شود که تقاضای ورود و خروج در بازار، پخش شده و نوسانات شدید قیمت، کاهش پیدا کند.
  • به نفع سرمایه خُردی است که امکان دسترسی به اطلاعات داخلی و پروفایل تریدر های بزرگ را ندارد. این مسئله سبب می شود که سود تریدر های بزرگ به صورت عادلانه بین تریدر های کوچک تقسیم شود.
  • فرانت رانینگ (Front Running) به کارگزارانی که می توانند به سایر مشتریان خود نیز این خدمات را ارائه دهند، کمیسیون پرداخت می کند. این کمیسیون، منبع درآمد برای کارگزارانی است که با کمک اطلاعات داخلی خود و نرم افزارهای برتر ترید ارز دیجیتال، به سایر سرمایه گذاران کمک می کنند تا در بازار سود آوری داشته باشند.
  • این حمله ها از نظارت های کمیسیون بورس در امان بوده و قابل ردیابی نیستند. شیوه ای هوشمندانه برای استفاده از اطلاعات داخلی است که معمولا در بازار های مالی مخفی و پنهان می شوند.

البته این مزایا توانایی پوشش دادن جنبه های غیر اخلاقی و منفی فرانت رانینگ را ندارند. فرانت رانینگ در واقع، حمله ای به قوانین و اصول بازار است که سبب می شود برخی اشخاص با استفاده از اطلاعات غیر عمومی، به شکل غیر منصفانه ای از تغییر قیمت، به نفع خود سود ببرند.

کلام آخر

ما در این مقاله به صورت کامل، حملات فرانت رانینگ (Front Running) را بررسی کردیم. چنانچه قصد فعالیت در بازار ارز های دیجیتال را دارید، باید در ابتدا با مشکلات شغل تریدری در ایران آشنا شوید؛ پس از آن می توانید در دوره آموزش ارز های دیجیتال موسسه نیک اندیشان شرکت کنید تا تمامی نکات لازم را یاد بگیرید.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
نحوه تعویض شیر پر کن پکیج⭐بوتان+ ایران رادیاتور
نوشته بعدی
هزینه تحصیل mba در ایتالیا چقدر است⭐بررسی 0 تا 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image