نحوه عملکرد منبع انبساط باز پکیج چگونه است؟

آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است؟⭐هر آنچه که باید بدانید

به دلیل اینکه آبگرمکن ها جای خود را به پکیج داده اند، لازم است با این وسیله آشنا شوید. تعمیرکاران پس از شرکت در دوره تعمیر پکیج، مهارت لازم را برای تعمیر این وسیله به دست می آورند. ما در این مقاله قصد داریم بیان کنیم که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است یا نه؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

منبع انبساط پکیج چیست؟

پکیج از قطعات مختلفی تشکیل شده است و تعمیر آن نسبت به آبگرمکن ها پیچیده تر بوده که این از معایب شغل تعمیرات پکیج است. پیش از اینکه نکات مربوط به تعمیر منبع انبساط را بیان کنیم، لازم است در ابتدا بدانیم که منبع انبساط پکیج چیست و چه کاربردی دارد.

منبع انبساط، قطعه ای فلزی به شکل مکعب مستطیل یا استوانه است. در بدنه پکیج مشعل هایی وجود دارد که مبدل پکیج با کمی فاصله، روی آن قرار گرفته است. این مبدل از فلزی با رسانایی بالا ساخته شده است و سریع گرم می شود. آب برای گرم شدن، در ابتدا وارد این قسمت می شود. با روشن شدن مشعل ها، به سرعت آب گرم می شود.

همه ما می دانیم که با افزایش دمای آب، حجم آن نیز افزایش پیدا می کند و این مسئله سبب افزایش فشار سیستم می شود. تا حدودی این افزایش گرما در سیستم و برای اتصالات و لوله ها، طبیعی است اما اگر فشار سامانه بیش از حد افزایش پیدا کند، ترکیدگی و انفجار رخ می دهد که در این صورت حتی اگر به افرادی که شغل تعمیرات پکیج در آلمان را انجام می دهند نیز مراجعه کنید، امکان تعمیر آن وجود ندارد. منبع انبساط برای جلوگیری از این اتفاق، فشار دستگاه را متعادل می کند و اجازه نمی دهد که پکیج آسیب ببیند.

علائم خرابی منبع انبساط پکیج کدامند؟

نحوه عملکرد منبع انبساط باز پکیج چگونه است؟

پیش از اینکه بدانیم آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است، لازم است با عملکرد منبع انبساط باز آشنا شویم. همانطور که می دانید، گاز ها تراکم پذیری زیادی دارند. در این حالت، وقتی که فشار در داخل دستگاه زیاد می شود، تراکم در بالون هوا نیز افزایش پیدا کرده و در پی آن، آب درون منبع حجم زیادی را اشغال می کند. هنگامی که فشار کاهش پیدا کند بالن هوای داخل منبع، آب درون منبع را به بیرون می فرستد و به این شکل، فشار داخل دستگاه کمتر شده و خطر انفجار کاهش پیدا می کند.

همچنین تمام پکیج ها دارای شیر اطمینان هستند. این شیر از ترکیدن و یا انفجار سیستم پکیج جلوگیری می کند. البته این موضوع نباید خیال شما را راحت کند و در صورت خرابی، سریعا اقدام به تعمیر منبع انبساط پکیج کنید؛ در غیر این صورت حتی اگر به تکنسین های فعال شغل تعمیرات پکیج در کانادا نیز مراجعه کنید، دستگاه شما قابل تعمیر نیست.

برای تعمیر منبع انبساط، ابتدا قیمت آن را استعلام کنید و با توجه به قیمت، آن را تعمیر و یا تعویض کنید. البته برای تعمیر و یا تعویض نیاز دارید از تعمیرکار پکیج کمک بگیرید؛ زیرا این افراد پس از شرکت در دوره آموزش تعمیر پکیج، مهارت های لازم برای انجام این کار را کسب می کنند.

علائم خرابی منبع انبساط پکیج کدامند؟

علائم خرابی منبع انبساط پکیج، یکی از مواردی است که نشان می دهد که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است یا نه. موارد مختلفی هستند که نشان دهنده خرابی منبع انبساط پکیج هستند. اما به صورت کلی بالا رفتن بیش از حد فشار، افت فشار و نوسان، ۳ عامل کلیدی هستند که خرابی منبع انبساط را در پکیج نشان می دهند‌. این نوسان فشار، معمولا از صفحه مانومتری پنل پکیج قابل رویت است.

اگر منبع انبساط پکیج خراب باشد، عقربه و نشانگر فشار بسیار بالا می رود و در زمان سرد شدن نیز عقربه پایین تر از حالت عادی قرار می گیرد. گاهی نیز به دلیل بیش از حد بالا رفتن فشار مدار، شیر اطمینان دستگاه وارد عمل شده و موجب نشت آب از مدار دستگاه می شود. به دلیل نشت آب از مدار پکیج، دمای مدار گرمایشی به شدت کاهش پیدا می کند و پکیج به صورت کامل خاموش می شود. در این زمان باید بررسی شود که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است یا نه.

همچنین فشار، عدم کارکرد صحیح منبع انبساط پکیج را نشان می دهد و لازم است توسط تعمیرکار مجرب به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. باد نداشتن نیز ممکن است سبب ایجاد مشکل در منبع انبساط پکیج شود.

در سرویس دستگاه، لازم است تعمیرکار توجه ویژه ای به میزان باد منبع انبساط پکیج داشته باشد. چرا که باد نداشتن منبع انبساط یکی از دلایلی است که نشان دهنده سوراخ بودن منبع انبساط و عدم کارکرد درست پکیج است. شیوه ای که می توان مطمئن شد منبع انبساز باد ندارد، عبارت است از:

  1. تست باد پکیج به وسیله گیج مخصوص
  2. افت فشار پکیج
بررسی آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است؟

تنظیم منبع انبساط پکیج چگونه است؟

بعد از پاسخ به این سوال که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است، بهتر است با نحوه تنظیم منبع انبساط پکیج نیز آشنا شوید. تنظیم منبع انبساط به معنی تنظیم باد آن است. قبل از باد زدن منبع انبساط باید از دلیل خالی شدن باد منبع اطلاع پیدا کنید.

بهترین روش تنطیم باد منبع استفاده از تلمبه است. روند کار به این شکل است که اول پکیج باید خاموش باشد و تعمیرکار مطمئن شود که مدار گرمایشی خالی است. ضمن باز کردن شیرپرکن باید آب دستگاه و مدار به طور کامل تخلیه شود. بعد از اینکه فشار بار روی دستگاه به عدد صفر رسید، باید والف منبع باز شود. تعمیرکار برای اطمینان از سلامت منبع انبساط، با یک پیچ گوشتی سوزن انبساط را فشار می دهد؛ اگر آب به مقدار زیاد خارج شد، به این معنی است که تنظیم منبع انبساط فایده ای ندارد و این قطعه باید تعویض شود. چنانچه آب خارج نشد، منبع انبساط سالم است و می توان با تلمبه میزان باد آن را تنظیم کرد‌

پس از پایان کار باید شیر زیر پکیج را باز کرده و فشار را روی ۱/۵ تنظیم کنید. امیدواریم با این توضیحات متوجه شده باشید که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است و نحوه تنظیم آن چگونه است.

تنظیم منبع انبساط پکیج چگونه است؟

آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است؟

چنانچه مطمئن هستید منبع انبساط پکیج خراب است، باید اقدام به تعمیر و یا تعویض آن کنید. اما سوال اینجاست که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است؟ این منبع ها معمولا قابل تعمیر نیستند؛ زیرا آب بندی شده و باز کردن آن ها کار سختی است.

چنانچه هوا یا گاز نیتروژن کاهش پیدا کرده باشد، می توان این مشکل را برطرف کرد. این عمل از طریق شیر سوزنی انجام می شود. البته باید این کار را تعمیرکار انجام بدهد تا میزان فشار هوا دقیق باشد.

در سایر موارد که نشان دهنده خرابی منبع انبساط پکیج است، هزینه تعمیر ممکن است معادل هزینه خرید یک منبع انبساط جدید باشد. پس بهتر است، پس از تشخیص دلیل خرابی، منبع انبساط را تعویض کنید. برای تعمیر و یا تعویض این قطعه از افراد متخصص کمک بگیرید. این افراد تشخیص می دهند که آیا تعمیر این قطعه به صرفه است یا نه، تعمیر منبع انبساط در موارد زیر به صرفه نیست:

  • سوراخ و دفرمه شدن منبع انبساط
  • خرابی بالن درون مخزن یا منبع انبساط
  • باد دادن سوزن هوای مخزن
  • خرابی پرده دیافراگم

سخن آخر

ما در این مقاله بررسی کردیم که آیا منبع انبساط پکیج قابل تعمیر است یا نه. چنانچه علاقمند به یادگیری تعمیرات پکیج هستید، می توانید در دوره های نیک اندیشان شرکت کنید‌. هزینه آموزش تعمیرات پکیج در این مجموعه بسیار مناسب است.

برای ثبت نام در دوره آموزش تعمیر پکیچ نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
چگونه شیر پرکن پکیج را باز کنیم؟⭐جهت باز شدن شیر پرکن
نوشته بعدی
اگر منبع انبساط پکیج باد نداشته باشد⭐چه حادثه ای رخ می دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image