دستگاه لیزر چیست

دستگاه لیزر چیست؟

دستگاه لیزر وسیله ای است که در ان پرتوهای نور با یک طول موج و انرژی یکسان تولید میشود،و از طریق این پرتوها و تابش انها به پیاز مو بدون اینکه به پوست صدمه ای وارد کند ساقه و ریشه مو را مورد تابش خود قرار داده و باعث ضعیفی و در نهایت از بین رفتن ان میشود.
اشعه لیزر زمانی که به سطح پوست تابیده میشود پیاز و ساقه مو را سه برابر بیشتر از سطح پوست درگیر خود میکند و برا همین زمان برخورد اشعه و طول موج آن بسیار حائز اهمیت است.

آیا اشعه لیزر سرطان زا است؟

جواب این سوال خیر است.

تاکنون در سرتاسر دنیا موردی ثبت برا اینکه فرد بخاطر انجام لیزر موهای زایید دچار سرطان شده است دیده نشده ولی قابل ذکر است که این فرایند هم عوارض ناشی از استفاده را دارد ولی بسیار سطحی و جزیی و عوارض آن سوختگی و سرخی سطحی پوست است و دلیل آن این است که اشعه لیزر باید برای ازبین بردن پیاز مو به آن بتابد و ضعیفش کند تا ازبین برود و قابل ذکر است که پوست دارای لایه های متفاوت است اولین لایه سطح پوست “اپی درم “ نام دار و لایه بعدی که پیاز مو در آن قرار گرفته “درم “ نام دارد حال زمانی که اشعه به پیاز میخواد بتابد اول به لایه اپی درم میتابد و همین موضوع سبب میشوداشعه به این لایه برخورد و جذب آن توسط لایه پوست باعث سرخی و سوختگی ان شود و به همین دلیل است که انتخاب طول موج مناسب برا پرتو و دقت در مدت زمان برخورد پرتو با پوست توسط اپراتور بسیار باید دقت شود تا از صدمات ناشی از ان جلوگیری و یا به حداقل رسانده شود.

عوارض اشعه لیزر برای چشم

همانطور که میدانیم چشم بر اثر دریافت بازتاب نور به اجسام توانایی دیدن را بوجود می اورد و میدانیم که نور دارای پرتوهای متفاوت و طول موج های متفاوت است .پرتوهای ماورابنفش و مادون قرمز بطور طبیعی توسط چشم انسان فیلتر شده و از اسیب رسیدن به اعضای داخلی ان جلوگیری میکند،حال اگر این دو پرتو و طول موج انها از حد طبیعی و‌نرمال متفاوت باشد صدمات بدی به چشم وارد میکنند و باعث سوختکی و متورم شدن چشم میشوندو برای همین است که در مراکز لیزر هنگام لیزر هم اپراتور و هم کاربر هر دو از عینک‌های مخصوصا فیلتر اشعه توصیه و‌استفاده میشود دو پر تو ذکر شده منظور اشعه مادون قرمز و ماورا بنفش به دلیل غیر مرعی بودنشان قابل تشخیص نبوده و همین امر سسب میشود هنگام لیزر اگر اقدامات ایمنی رعایت نشده باشد به چشم صدمات جدی وارد شود مثل تورم و سوختگی اعضای داخلی چشم

آیا اشعه لیزر سرطان زاست

ساختار و فیزیک لیزر به زبانی ساده به چه صورت می باشد؟

هنگامی که افراد می توانند یک جسم را ببینند به این معنی است نور به آن جسم برخورد کرده است و بازتاب داشته اشت. این بازتاب به چشم افراد می رسد و آن ها می توانند جسم را ببینند. از طرفی اگر یک جسم نور را بازتاب ندهد افراد قادر به دیدن آن ها نخواهند بود. نور به اشکال مختلفی و درطیف های متنوعی وجود دارند.

اشعه های لیزر از طول موج و انرژی یکسانی برخوردار می باشند. در دستگاه لیزر موهای زائد اشعه های لیزر تولید شده از طول موجی برخوردار می باشد که توسط رنگدانه ای به نام ملانین جذب می شوند. ملانین نوعی رنگ دانه است که موجب ایجاد رنگ مو و رنگ پوست افراد می شود. در موهای افراد میزان ملانین بیشتر از مقدار ملانین موجود در پوست می باشد. ملانین در پیازو ساقه ی مو جمع می شود.

هنگامی که لیزر به پوست افراد برخورد می کند توسط پیاز مو و ساقه مو جذب خواهد شد. به همین جهت دستگاه لیزر به نوعی طراحی شده است که تنها به پیاز و ساقه مو آسیب می زند و بدین صورت مانع از ایجاد رویش موهای زائد افراد می شود.

عوارض لیزر چیست؟

معمولا روش های درمانی به چندین شکل عوارض خود را نشان می دهند. برخی از این عوارض تلقی می شوند. این عوارض کم هستند و در کوتاه مدت حذف می شوند. اما  گاها لیزر عوارض  ناخوشایندی را هم برای بیماران و هم برای اپراتور به همراه دارند.

برخی از عوارض لیزر برای بیماران عبارتند از:

  • بالا بودن هزینه ها: لیزر برای بیمارانی که به داروهای مبتنی بر لیزر نیاز دارند، پرهزینه و در نتیجه مصرف بیشتر است.
  • ایجاد قرمزی و التهاب در پوست
  • درد
  • پوسته پوسته شدن پوست

برخی از عوارض لیزر برای اپراتور کدامند؟

یکی از عوارض لیزر برای اپراتور گران بودن آن می باشد به همین جهت هزینه بیشتری برای متخصصان و مدیران کلینیک به دنبال دارد.

از دیگر عوارض لیزر برای اپراتور این است که لیزر پروسه ی درمان را پیچیده کرده و طول درمان را به ابزارهای لیزری یا انواع تجهیزات افزایش می دهد.

  • ایجاد بیماری های پوستی برای اپراتور لیزر
  • ایجاد آسیب شکل برای اپراتور لیزر

اپراتور لیزر از چه نوع محافظ چشمی باید استفاده کند؟

هر قطعه از تجهیزات لیزر دارای کنترل ‌های مهندسی داخلی مانند محفظه، اینتر لاک‌ های ایمن، سوئیچ ‌های اصلی، توقف‌ های پرتو و تضعیف ‌کننده‌ها برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض تصادفی لیزر می باشد. با این حال، هنگام استفاده از لیزرهای  پیشرفته برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض پرتوهای لیزر منعکس شده و پراکنده مضر، محافظت از چشم مورد نیاز است. پوشیدن محافظ چشم ممکن است به اندازه نور مرئی و پرتوهای لیزر فرابنفش برای مادون قرمز درجه محافظتی نداشته باشد. اپراتور ها باید حتما ازعینک‌ های محافظ جانبی استفاده کنند زیرا محافظت در برابر انعکاس پشت و ورودی جانبی پرتوهای لیزر سرگردان را فراهم می ‌کنند.

عوارض لیزر موهای زائد

آیا اپراتور در نتیجه لیزر موثر است؟

بطور کلی در سطح دانشگاه رشته تخصصی برای گذراندن این حرفه وجود ندارد ولی داشتن دانش و تجربه کافی اپراتور لیزر بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر اپراتور دانش کافی نداشته باشدباعث بوجود امدن عوارض ناشی از لیزر بر روی پوست بدن میشوند. اپراتور باید دوره اموزشی کامل کار با دستگاه رو گذرانده باشد و بداند هر رنگ پوستی چه پرتو و پالسی باید بهش تابیده بشود، بداند نوع مو و رنگ و ضخامتش چه نوع پرتویی لازم دارد و دانش کافی برا اینکه بداند هر جلسه درجه اشعه رو چطور برای ضعیف کردن ریشه تنظیم کند را بداند.در اخر مطلب جا دارد بگوییم در انتخاب مرکز لیزر خود تحقیق کامل را به عمل بیاورید تا بهترین نتیجه رو از گذروند دوره خود داشته باشید.

دوره لیزر موهای زائد ، دوره ای است که در اکثر آموزشگاه های مختلف مانند آموزشگاه نیک اندیشان برگزار میشود. و شما میتوانید با شرکت در این دوره ها این مهارت را فرا گرفته و از آن درآمد زایی کنید.

برای ثبت نام در دوره اپراتور لیزر نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
ثبت نام دوره کمک پرستاری ۱۴۰۰ جهاد دانشگاهی
نوشته بعدی
کاشت مو جهاد دانشگاهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image