پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

لیدو فایننس ( Lido Finance ) چیست؟⭐بررسی جامع و کاربردی

به دلیل افزایش محبوبیت و رشد مالی غیر متمرکز یا دیفای، افراد به صورت فزاینده به دنبال استفاده درست از سرمایه خود هستند. با توجه به آموزش های دوره ارز دیجیتال، پروژه هایی مثل لیدو فایننس Lido Finance  تقاضایی بالایی در بین سرمایه گذاران دارد. ما در این مقاله قصد داریم به صورت کامل این پروتکل را بررسی کنیم.

پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

این پروتکل راه حلی لیکوئید استیکینگ برای هر تریدر یا هولدر اتریوم است. به صورت خاص، لیدو فایننس این امکان را به کاربران می دهد که در زمان شرکت در فعالیت های زنجیره ای، مثل وام دادن اقدام به اشتراک گذاشتن اتریوم خود کنند. در حقیقت، هدف لیدو فایننس Lido Finance حل مشکلات شیوه های سهامداری قبلی مثل عدم نقد شوندگی، عدم دسترسی و عدم تحرک است.

در زمان استفاده از لیدو فایننس به منظور استیکینگ اتریوم، افراد یک توکن stETH دریافت خواهند که نسبت ۱:۱ اتریوم آن ها را نشان می دهد. در واقع این توان مانند پلی عمل می کند که پاداش های استیکنیگ را از اتریوم دو به یک تبدیل می کند. همانگونه که ETH استیکینگ افراد در اتریوم دو پاداش می گیرد، تعادل ETH کاربر در بیکن چین افزایش پیدا می کند.

پس تعادل stETH لیدو فایننس یکبار در طول روز بروزرسانی می شود و این امکان را به کاربر می دهد که به پاداش های اتریوم دو خود در اتریوم یک دسترسی پیدا کند. امکان استفاده از stETH به همان روش اتریوم برای کاربران وجود دارد و به دلیل اینکه توکن، سازگار با برنامه های دیفای است، از آن می توان به عنوان وثیقه وام استفاده کرد. بعد از فعال شدن تراکنش ها در اتریوم دو، کاربران می توانند اقدام به مبادله stETH با اتریوم کنند.

ویژگی های پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

ویژگی های پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) دارای ویژگی های مختلفی است. افراد پس از شرکت در دوره آموزش ارز دیجیتال به صورت کامل با ویژگی های این پروتکل آشنا خواهند شد. در این قسمت تعدادی از این ویژگی ها را بیان کرده ایم؛ این ویژگی ها عبارتند از:

  1. پشتیبانی از پروژه های Defi با توکن stETH

از توکن stETH می توان در پروتکل ها و برنامه های مبتنی بر اتریوم استفاده کرد. مثلا از آن می توان به عنوان وثیقه وام استفاده کرد.

  1. محدود نبودن تعداد اتریوم های سرمایه گذاری شده

همانطور که می دانید، اتریوم دو تنها اجازه استیکینگ در مضرب ۳۲ اتریوم را می دهد. در مقایسه با زمانی که کاربرد قصد بستانکار شدن را دارد، لیدو فایننس (Lido Finance) شیوه ای کاربر پسند تر و انعطاف پذیر تر است. افراد به وسیله لیدو فایننس می توانند هر تعداد توکنی را که دارند به اشتراک گذاشته و پاداش آن را دریافت کنند.

  1. استیکینگ اتریوم و حفظ نقدینگی توکن کاربر

افرادی که اقدام به ارسال اتریوم خود به قرارداد هوشمند و لیدو فایننس می کنند، توکن های stETH دریافت کرده و برای استیکینگ خود نیز پاداش دریافت خواهند کرد. این افراد می توانند همواره از توکن های خود برای معامله، خرید و فروش و یا سرمایه گذاری در پروژه های دیفای استفاده نمایند.

شیوه کار لیدو فایننس (Lido Finance) چگونه است؟

لازم است افرادی که شغل تریدر ارز دیجیتال را انتخاب می کنند، به صورت کامل با شیوه کار لیدو فایننس آشنا باشند. برای اینکه کاربران به یک اعتبار سنج در اتریوم ۲ تبدیل شوند، باید حداقل ۳۲ اتریوم داشته باشند. از مسائل دیگر نیز پیچیده بودن فرآیند احراز هویت و زمان قفل طولانی توکن است. در این بین، کاربران عادی اتریوم، از قابلیت های لازم برای اعتبارسنجی برخوردار نیستند و نمی خواهند نقدینگی دارایی خود را به وسیله استیکینگ از دست بدهند. به همین دلیل برای رفع مشکلات، لیدو فایننس Lido Finance به عنوان پروتکل لیکوئید استیکینگ راه اندازی شده است.

لیدو فایننس این امکان را به کاربران می دهد که ETH خود را در این پروتکل واریز نمایند و بعد اقدام به واگذاری ETH استیکینگ شده به اعتبارسنجی حرفه ای کنند. در این حین، افراد پس از استیکینگ اتریوم در لیدو فایننس، دارایی مشتق شده توکن stETH را دریافت می کنند. این دارایی توسط لیدو فایننس صادر شده و مالکیت اتریوم های استیکینگ شده را نشان می دهد. زمانی که اپراتور ها با استفاده از نرم افزارهای برتر ترید ارز دیجیتال، گره اتریوم سپرده شده در لیدو فایننس را دریافت می کنند، بعد از کسر هزینه های مربوط به اپراتور، گره و هزینه های سرویس استیکینگ لیدو فایننس، سایر این پاداش ها به اتریوم استیکینگ شده فرد واریز می شود.

ریسک استیکینگ با پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

ریسک استیکینگ با پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) چیست؟

با وجود اینکه لیدو فایننس (Lido Finance) راه حلی مناسب برای سرمایه گذاری و بهینه سازی سرمایه کاربر است، اما این معنی را نمی دهد که هر چیزی در این پروتکل، ایمن است. همانند تمام پروژه ها در لیدو فایننس نیز ریسک های بالقوه ای وجود دارد و با توجه به مشکلات شغل تریدری در ایران، این ریسک ها افزایش نیز پیدا خواهند کرد؛ از جمله این ریسک ها عبارتند از:

  • مثل هر پروتکلی در بلاکچین اتریوم، لیدو فایننس Lido Finance نیز در معرض آسیب های هوشمند بالقوه مثل هک و خطا قرار دارد. به منظور کاهش این خطر و برای ارزیابی، شناسایی و برطرف کردن ایرادات، لازم است قرارداد های هوشمند لیدو فایننس تحت ممیزی های امنیتی منظم قرار بگیرند.
  • امکان اینکه کاربر، پیش از راه اندازی کامل اتریوم ۲، اتریوم استیکینگ شده خود را برداشت کند، وجود ندارد.
  • علاوه بر همه این ها، امکان دارد کاربران در معرض خطر آفلاین شدن طولانی مدت اعتبارسنجی ها باشند. در این حالت، امکان از دست رفتن سرمایه کاربر وجود دارد. به همین علت، لیدو فایننس روی چند اعتبارسنجی معتبر استیکینگ می کند.

سخن آخر

ما در این مقاله پروتکل لیدو فایننس (Lido Finance) را به صورت کامل بررسی کردیم. همانطور که بیان شد این پروتکل مشکلات استقرار اتریوم را کاهش داده و امکان این را فراهم کرده که کاربران از مزایای اتریوم بهره ببرند. چنانچه شما نیز علاقمند هستید که در این حوزه سرمایه گذاری کنید، می توانید در دوره های نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
اگر منبع انبساط پکیج باد نداشته باشد⭐چه حادثه ای رخ می دهد
نوشته بعدی
معرفی و لیست بروکرهای کلاهبردار فارکس ⭐نحوه تشخیص آنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image