بهترین متد های خیاطی در 2022

معرفی انواع متدهای خیاطی (بهترین متدهای خیاطی در 2022)

خیاطی به معنای واقعی، یک هنر می باشد. این هنر نیز مانند تمامی هنر هایی که آدمی نسبت به انجام آن عشق و علاقه از خود نشان می دهد، متد و اصولی دارد. آشنایی با انواع متدهای خیاطی و اینکه کدام متد کاربردی تر بوده و اصول اجرایی آن راحت تر است، یکی از مهم ترین نگرانی هایی است که تازه کارهای این هنر دوست داشتنی و جذاب را به خود مبتلا می کند. برای کاهش این نگرانی و آشنایی با این متدها، ما این مقاله را آماده کرده و در اختیار شما قرار داده ایم.

متد گرلاوین

متد گرلاوین یکی از قدیمی ترین انواع متدهای خیاطی است و اساس و پایه آن، کشیدن الگو است. الگو با توجه به اندازه گیری قسمت های متفاوت اندام فرد، ترسیم می شود. وقتی کشیدن الگو به پایان می رسد، روی پارچه انداخته شده و در ادامه، برش پارچه صورت می گیرد و بعد از دوخت، مشتری لباس را به تن زده و یا به اصطلاح پرو می کند. با این متد، عیوب لباس راحت تر برطرف شده و فرصت برای اصلاح آنها به وجود می آید. این متد به خیاط کمک خواهد کرد تا لباس هایی خوش فرم و بدون ایراد به دست مشتریان دهد. متد گرلاوین یکی از روش های منسوخ شده در حوزه خیاطی است، اما از آنجایی که اساتید فعال در آموزشگاه ها به دنبال یادگیری جدیدترین انواع متدهای خیاطی نیستند، هنوز هم این متد آموزش داده می شود.

متد مولر

از دیگر انواع متدهای خیاطی، متد مولر است. این متد، برگرفته از روش خیاطی در کشور آلمان بوده و از آنجایی که اندام و فرم بدن آلمانی ها به فرم بدنی ایرانی ها شباهت زیادی دارد، این متد چند سالی است که در ایران نیز رواج پیدا کرده است. این روش در مقایسه با متد گرلاوین، پیچیدگی های کمتری داشته و به همین دلیل، محبوبیت بیشتری دارد. مولر، پیچیدگی و ظرافت کمتری داشته، اما این موضوع باعث نشده از دقت آن کاسته شود. الگویی که با متد مولر ترسیم می شود، بسیار دقیق بوده و فردی که با این روش لباس می دوزد، لباسی با کمترین عیب آماده می کند. برش پارچه، تهیه الگو، دقت در دوخت تکه های مختلف لباس و تجسم نهایی طرح از جمله مباحثی است که در روش مولر به کارآموزان خیاطی آموزش داده می شود. بسیاری از افرادی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت دارند، این روش را بهترین متد های خیاطی در 2022 می دانند.

معرفی انواع متدهای خیاطی (بهترین متد های خیاطی در 2022)

متد ایتالیایی

یکی از آسان ترین انواع متدهای خیاطی، متد ایتالیایی است. در این روش، خیاط الگو ترسیم نکرده و همه چیز مستقیما روی پارچه انجام می شود. برش پارچه و دوخت لباس بر اساس سایزبندی و الگوهایی انجام می شود که قبلا ترسیم شده است. این روش، بسیار  راحت و بی دردسر است، اما محدودیت هایی داشته و جای زیادی برای مانور دادن وجود ندارد.

متد متریک

از بهترین متد های خیاطی در 2022 که بسیار دقیق بوده و سایزبندی آن نیز راحت است، متد متریک است. در این روش با توجه به جدول سایزبندی، امکان کشیدن الگو برای خیاط امکان پذیر است. همان طوری که اشاره کردیم این روش، بسیار ساده است، اما در مقابل، پیچیدگی های کاری فراوانی داشته و دستور العمل های زیادی برای محاسبه ابعاد مورد نیاز برای کشیدن الگو باید رعایت گردد. با وجود سختی های این روش، محبوبیت زیادی نزد خیاطان داشته و از جمله روش هایی است که بسیار برای دوختن لباس هایی بی عیب و نقص از آن کمک می گیرند. بسیاری از آموزشگاه ها و دانشگاه هایی که رشته طراحی دوخت و یا خیاطی را آموزش می دهند، روش متریک را که یکی از انواع متدهای خیاطی است، در سرفصل های آموزشی خود گنجانده اند.

کسانی که علاقه مند به یادگیری انواع متدهای خیاطی هستند، ممکن است در هنگام آماده کردن الگو به روش متریک، دائما مضطرب و نگران باشند که آیا الگوی ترسیم شده درست هست یا خیر؛ این نکته را باید در نظر داشت که هر چقدر مهارت و دقت در محاسبه فرمول ها برای ترسیم الگو بیشتر و دقیق تر باشد، الگویی که در نهایت ترسیم می گردد، عیب و ایراد کمتری داشته و در پی آن، لباس نیز با کمترین نقص آماده می گردد. به همان اندازه که کشیدن الگو در این روش وقت گیر است، دوخت لباس با سرعت بیشتری انجام شده و لباس خوش فرم تر خواهد بود.

خواندن مقاله مرتبط : چگونه خیاط شویم؟ 

انواع متدهای خیاطی

متد abm

متد abm از دیگر انواع متدهای خیاطی است و الگوهایی که پارچه بر اساس آنها برش داده می شود، با توجه به سایزبندی های از قبل آماده شده، ترسیم می شود. این متد، آمریکایی است و یکی از بهترین متد های خیاطی در 2022 به شمار می رود. معمولا خیاط هایی که به دنبال یادگیری یک متد خیاطی تجاری هستند و قصد دارند در کوتاه ترین زمان ممکن، الگو را بکشند و لباس را بدوزند از طرفداران این روش هستند.

الگوها با توجه به سایزبندی که در جدول سایز آورده شده، رسم می شوند و خیاطی با این متد را به کاری بسیار آسان و راحت تبدیل کرده اند. اغلب لباس های  فروشگاه ها و مغازه های لباس فروشی، به همین روش دوخته می شوند. توجه داشته باشید که روش abm مناسب خیاط های شخصی دوز نیست و حتی با فرم و هیکل بدن ایرانی ها نیز تطابق ندارد. برای برخی خیاطان حرفه ای، این متد به جای آنکه یک متد خیاطی باشد، یک متد اندازه گیری است.

جمع بندی

انواع متدهای خیاطی که شامل، گرلاوین، مولر، متریک و غیره هستند، در این مقاله معرفی شد. این متدها شامل نکات و ریزه کاری های خاص خود بوده و یادگیری تمام این ریزه کاری ها می باشد که از یک فرد آماتور، یک خیاط حرفه ای می سازد. یادگیری تمامی فوت و فن های این هنر، تنها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که علاقه مندان در دوره های خیاطی نیک اندیشان (دوره خیاطی ضخیم دوزیدوره خیاطی نازک دوزیدوره چرخکار ماهر) شرکت کنند. تمام اساتیدی که این دوره را آموزش می دهند، از جمله کسانی هستند که قبلا این حرفه را به صورت تئوریک آموزش دیده اند و در ادامه به صورت حرفه ای در آن مشغول به کار شده اند. شرکت در این دوره، بهترین فرصت برای یادگیری نکات کلیدی و کاربردی خیاطی است.

برای ثبت نام در دوره ضخیم دوزی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره نازک دوزی نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره خیاطی (دوره چرخکار ماهر) نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
ایردراپ (Airdrop) چیست؟ همه چیز در مورد ایردراپ (Airdrop)
نوشته بعدی
بروکر کیست؟ تنظیم قرارداد بروکری چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image