چگونه خیاط ماهر شویم

چگونه خیاط شویم؟ (بهترین و سریع ترین راه خیاط حرفه ای شدن)

آیا تا به حال به یادگیری مهارت خیاطی فکر کرده اید؟ اگر چنین است، احتمالا به دنبال نقطه شروع برای یادگیری این مهارت گشته و به دوره های چرخکاری و خیاطی رسیده اید. خیاطی مهارتی است که نقطه آغازین آن کار با چرخ خیاطی و آموزش انواع دوخت های ساده تا پیشرفته با استفاده از این وسیله است. این مهارت مقدماتی دارد که لازمه آن داشتن دقت و حوصله و هم چنین علاقه مند بودن به آن است. اگر به صورت جدی به این فکر افتاده اید که مهارت خیاطی را فراگیرید، باید دوره های آموزشی این مهارت را زیر نظر اساتید حرفه ای این رشته بیاموزید. این دوره ها در مراکز متعددی در حال برگزاری است و در صورت تمایل باید دوره ای مناسب را برگزیده و با شرکت در آن، این مهارت را به صورت کاربردی فراگیرید. اما در این دوره ها باید چه مواردی گنجانده شده باشد که در انتها بتوان انتظار یادگیری کامل این مهارت را داشت؟ در این مطلب شما را برای تبدیل شدن به چرخکار حرفه ای راهنمایی کرده و پاسخ این پرسش را که چگونه خیاط شویم به شما خواهیم داد.

خیاطان حرفه ای چه ویژگی هایی دارند؟

خیاطی، لذت های پنهان و آشکار زیادی با خود به همراه دارد. وقتی لباسی را در یکی از فروشگاه های لباس فروشی سطح شهر مشاهده می کنید و بعد با خرید پارچه مناسب، آن لباس را برای خود می دوزید، هیجان و لذت زیادی را تجربه خواهید کرد؛ تنها پیش نیاز این احساس، حرفه ای بودن در خیاطی است.

برای آنکه علاقه مندان به این حوزه به پاسخ سوال چگونه خیاط شویم، دست پیدا کنند ابتدا باید با ویژگی ها و متدهایی که کمک می کنند در مسیر حرفه ای شدن گام برداشت، آشنا باشند. لازمه تبدیل شدن به یک خیاط حرفه ای مواردی است که در ادامه عنوان خواهیم کرد:

صبور بوده و پشتکار داشته باشید

در نگاه اول به این حرفه، زیبا و دوست داشتنی به نظر می آید، اما در ادامه هر چه به پیش می روید سختی های آن بروز می کنند. در اینجاست که علاقه مندان به این حرفه نباید ناامید شده و می بایست صبوری به خرج داده و پشتکار داشته باشند. اوایل کار و تا زمانی که فرد به تمامی مباحث و ریزه کاری های این حوزه آشنایی پیدا کند، ممکن است با سختی های زیادی مواجه شود، اما هر چه تمرین و ممارست بیشتر شود، توانایی فرد در دوختن لباس های بی عیب و نقص نیز افزایش پیدا خواهد کرد و سختی ها به پایان می رسند.

با تمامی متدهای خیاطی آشنا باشید

در خیاطی، یک متد وجود نداشته و متدهای زیادی در آن ابداع شده است. هر یک از این روش ها، اصول و نکات خاص خود را داشته و یک خیاط حرفه ای موظف است تمامی تکنیک ها را به خوبی فرا بگیرد تا به فراخور موقعیت، از آنها استفاده کند. توجه داشته باشید که  هر یک از متدهای خیاطی، عیب و یا مزیتی داشته و این هنر خیاط را می طلبد که بر اساس اندام مشتری و با توجه به دیگر مسائل، یک متد مناسب برای دوخت لباس انتخاب کند. قدیمی ترین روش خیاطی، گرلاوین است و پیچیدگی های زیادی دارد. روش مولر نیز دیگر متد خیاطی است و از آن به عنوان یکی از بهترین روش های الگوکِشی یاد می کنند. اگر سوال چگونه خیاط شویم نیز برای شما پیش آمده، توصیه می کنیم در یادگیری متدهای مختلف خیاطی، کوشا باشید.

به سایر مهارت های خیاطی نیز توجه داشته باشید

تمام هنر خیاط در کشیدن الگو و برش خلاصه نشده و بعد از برش یک لباس، کار اصلی خیاط ها شروع می شود. خیاط های حرفه ای لباس، علاوه بر برش بی عیب و نقص پارچه، به تمیز بودن دوخت نیز توجه زیادی مبذول می دارند.

چنانچه قصد دارید بهترین و مناسب ترین جواب را برای سوال چگونه خیاط شویم، پیدا کنید باید در مورد سایر مهارت های مورد نیاز این حیطه نیز اطلاعاتی را به دست آورید.

در مورد انواع پارچه اطلاعات کافی داشته باشید

از دیگر مهارت های خیاطان حرفه ای شناخت انواع و اقسام پارچه است. برخی مشتریانی که برای دوخت لباس مراجعه می کنند معمولا در این رابطه و اینکه چه جنس پارچه ای برای این طرح لباس، مناسب تر است، سوال می کنند. اگر یک خیاط در این حیطه دانش کافی نداشته باشد، نمی تواند مشتریان خود را به خوبی راهنمایی کند. البته شناخت کافی در مورد انواع پارچه مساله ای است که در طی زمان و با توجه به تجربه به دست خواهد آمد، اما نیاز به دقت و هوش خیاط دارد تا ویژگی های آنها را به ذهن بسپارد.

چگونه خیاط شویم

همه چیز در مورد خیاطی

در این قسمت شما را با مهارت هایی که باید در دوره های آموزشی به دانشجویان آموخته شود، آشنا می کنیم. دوره های چرخکاری باید شامل کلیه مهارت هایی باشد که یک خیاط به صورت پایه ای باید به آنها مسلط باشد. زیگزال دوزی، منحنی دوزی، ساده دوزی، شکسته دوزی و اریب دوزی از جمله این موارد می باشند. آموزش کار با دستگاه چرخ خیاطی نیز از دیگر مواردی است که انتظار می رود در دوره های مهارتی این رشته به مهارت جویان آموخته شود. بنابراین زمانی که به دنبال مرکز آموزشی برای یادگیری همه چیز در مورد خیاطی هستید، به این موارد و گنجانده شدن آنها در محتوای دوره دقت کنید. هم چنین لازم است تا آموزش هایی که به دانشجویان چرخکاری داده می شود، توسط مدرسی حرفه ای و کاربلد باشد تا به صورت تجربی بتوان این مهارت را فراگرفت. با این تفاسیر به سابقه فعالیتی مدرس دوره هم توجه ویژه ای داشته باشید. فاکتورهای دیگری هم در انتخاب این دوره وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته شده است.

چه مهارت هایی برای انجام دادن شغل خیاطی لازم است؟

اگرچه انتخاب مرکزی درست و حرفه ای برای یادگیری مهارت خیاطی بسیار ضروری است، اما باید در نظر گرفت که چه مهارت هایی برای انجام دادن شغل خیاطی لازم است؟ آیا صرف داشتن علاقه می توان به این مهارت مسلط شد؟ پاسخ این است که داشتن علاقه اولین شرط برای شرکت در دوره های خیاطی و یادگیری این مهارت است. اما این کافی نیست. شما باید در کنار علاقه مندی به این حوزه، از دقت بالایی هم برخوردار باشید و بتوانید با حوصله به دوخت های ظریف و حساس بپردازید. هم چنین تمرکز بالا در این کار می تواند به موفقیت شما منجر شود. با این حال اگر در این حوزه هیچ اطلاعاتی هم نداشته باشید، تنها با داشتن این شرایط می توانید به این مهارت مسلط شوید. در بین مراکزی که به برگزاری دوره های مهارتی چرخکاری اقدام کرده اند، موسسه نیک اندیشان یکی از برترین هاست. این موسسه ضمن اینکه کلیه مهارت های لازم برای چرخکار شدن حرفه ای شرکت کنندگان را آموزش می دهد، از مدرسان حرفه ای نیز بهره می گیرد که می توانند در این حوزه یاری گرتان باشند.

آینده شغلی خیاطی

اگر در کنار علاقه مندی به خیاطی، با هدف کسب درآمد وارد این حوزه شده اید، خبر خوشی برایتان داریم. موسسه نیک اندیشان در انتهای دوره خیاطی و چرخکاری، شما را به بازار کار حرفه ای این رشته معرفی می کند. به این ترتیب نگرانی بابت جذب شدن به بازار کار وجود ندارد و می توانید پس از دریافت مدرک، به سرعت جذب مراکز کار و فعالیت تخصصی شوید. هم چنین این مرکز مدرکی معتبر از موسسه URS انگلستان نیز به شما اعطا می کند که می تواند برای ورودتان به بازار کار موثر باشد. در کنار این مزیت ها، مدرکی دانشگاهی و مدرکی از سازمان فنی و حرفه ای کشور، دیگر ارمغان های این موسسه برای شماست. با این تفاسیر می توان گفت آینده شغلی خیاطی برای کسانی که در موسسه نیک اندیشان این دوره را سپری می کنند، روشن و درخشان است.

خواندن مقاله مرتبط : استخدام نیرو برشکار و الگوساز

سوالات متداول دوره چرخکاری

چگونه خیاط شویم؟

برای تبدیل شدن به خیاط حرفه ای باید آموزش هایی نظیر زیگزال دوزی، منحنی دوزی، ساده دوزی، شکسته دوزی و اریب دوزی را فرا گیرید. آموزش کار با دستگاه چرخ خیاطی نیز از دیگر مواردی است که انتظار می رود در دوره های مهارتی این رشته به مهارت جویان آموخته شود. بهره مندی از آموزش های حرفه ای توسط مدرسان مجرب می تواند در تبدیل شدن شما به خیاط حرفه ای یاری گرتان باشد.

چه مهارت هایی برای انجام دادن شغل خیاطی لازم است؟

پاسخ این است که داشتن علاقه اولین شرط برای شرکت در دوره های خیاطی و یادگیری این مهارت است. اما این کافی نیست. شما باید در کنار علاقه مندی به این حوزه، از دقت بالایی هم برخوردار باشید و بتوانید با حوصله به دوخت های ظریف و حساس بپردازید. هم چنین تمرکز بالا در این کار می تواند به موفقیت شما منجر شود

آینده شغلی خیاطی چگونه است؟

اگر در کنار علاقه مندی به خیاطی، با هدف کسب درآمد وارد این حوزه شده اید، خبر خوشی برایتان داریم. موسسه نیک اندیشان در انتهای دوره خیاطی و چرخکاری، شما را به بازار کار حرفه ای این رشته معرفی می کند. به این ترتیب نگرانی بابت جذب شدن به بازار کار وجود ندارد و می توانید پس از دریافت مدرک، به سرعت جذب مراکز کار و فعالیت تخصصی شوید.

برای ثبت نام در دوره چرخکار ماهر (خیاطی) نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
فهرست دوره های آموزش ماساژ پیشرفته
نوشته بعدی
دوره دستیار ازمایشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image