شرایط تحصیل در رشته مدیریت در ایتالیا چگونه است؟

هزینه تحصیل mba در ایتالیا چقدر است⭐بررسی 0 تا 100

چنانچه علاقمند به شرکت در دوره mba هستید و می خواهید این دوره را در داخل و خارج از کشور بررسی کنید تا پایان مقاله همراه ما باشید؛ زیرا ما در این مقاله، هزینه تحصیل mba در ایتالیا را بررسی می کنیم.

شرایط تحصیل در رشته مدیریت در ایتالیا چگونه است؟

ایتالیا همانند سایر کشور های جهان، برای تحصیل در رشته مدیریت شرایط خاص خود را دارد که لازم است پیش از آگاهی از هزینه تحصیل رشته مدیریت در ایتالیا، از شرایط تحصیل در این رشته آگاهی کسب کنید. زمانی که قصد دارید برای تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی، در دانشگاه های کشور ایتالیا درخواست بدهید، باید از شرایط پذیرش آن دانشگاه آگاهی داشته باشید تا بتوانید آن شرایط را برآورده کنید.

با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر، شرایط پذیرش در رشته مدیریت و mba متفاوت است. علاوه بر این، معیارهای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و هزینه تحصیل mba در ایتالیا، با توجه به دولتی و یا خصوصی بودن آن ها فرق می کند. شرایط عمومی پذیرش از رشته مدیریت در ایتالیا عبارت است از:

 • حداقل سن ۲۱ سال
 • دانش اولیه زبان ایتالیایی
 • شرکت در آزمون ورودی در برخی از دانشگاه ها
 • مدرک لیسانس معادل برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • مدرک دیپلم ۱۲ ساله به همراه ترجمه
 • ریز نمرات به همراه ترجمه

با ادامه تحصیل در رشته مدیریت و mba در ایتالیا، دانشجویان می توانند از برنامه های دانشگاه های سطح بالای ایتالیا استفاده کرده و با تمام تکنیک های این رشته از جمله تکنیک ریفریمینگ آشنا شوند. همچنین دانشجویان، یک محیط آموزشی چند فرهنگی را نیز تجربه می کنند که این نیز از جمله مزیت های تحصیل در رشته ام بی ای در ایتالیا است.

آیا می دانید هزینه تحصیل mba در ایتالیا چقدر است؟

هزینه تحصیل mba در ایتالیا چقدر است؟

یکی از مسائلی که دانشجویان در زمان تحصیل در رشته مدیریت در ایتالیا باید به آن توجه کنند، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل mba در ایتالیا در مقایسه با سایر کشور های اروپایی، بسیار ارزان و به این صورت است:

۱.هزینه مدرک زبان؛

تسلط به زبان ایتالیایی و یا انگلیسی، از شروط اصلی پذیرش بسیاری از دانشگاه های ایتالیا است. البته نمره مورد نیاز برای اخذ پذیرش، برای هر یک از دانشگاه ها متفاوت است که باید برای آگاهی از آن ها به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید. هزینه مدرک زبان عبارت است از:

 • آزمون IELTS : حدودا بین ۲۱۰ تا ۲۵۰ دلار
 • آزمون TOEFL : حدودا ۲۴۵ دلار
 • آزمون TOLIMO : حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
 • آزمون FCE : حدودا ۳۵۰ هزار تومان

۲. هزینه های مربوط به اخذ ویزا؛

هزینه مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا، در حال حاضر حدود ۵۰ یورو است که با توجه به درخواست سفارت می توانید به صورت حضوری، آنلاین و یا از طریق مراجعه با بانک آن را پرداخت کنید. همچنین لازم است مبلغ ۵۷ یورو نیز برای امور کنسولی پرداخت کنید.

۳. هزینه شهریه دانشگاه های ایتالیا؛

یکی از مزایای تحصیل در کشور ایتالیا و شرکت در دوره آموزش mba، شهریه مناسب دانشگاه های آن است. علت این مسئله نیز، تنوع دانشگاه های خصوصی و دولتی است. این هزینه ها در دانشگاه های ایتالیا با توجه به دولتی یا خصوصی بودن آن به صورت زیر است:

 • دولتی: تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا صرفا به زبان ایتالیایی صورت می گیرد، به همین دلیل هزینه تحصیل mba در ایتالیا در دانشگاه های دولتی، بسیار مناسب تر است. این شهریه سالانه حدودا بین ۷۵۰ تا ۱۸۰۰ یورو متغیر است که رتبه جهانی و رنکینگ دانشگاه ها سبب ایجاد این تفاوت می شود.
 • خصوصی: دانشگاه های خصوصی ایتالیا، محدودیت زبانی دانشگاه های دولتی را ندارند و دانشجویان در آن می توانند به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی تحصیل کنند. شهریه دانشگاه های خصوصی ایتالیا حدودا بین ۵۵۰۰ تا ۱۳۰۰۰ یورو در سال بوده که با توجه به رنکینگ دانشگاه، این هزینه متغیر است.

۴. هزینه زندگی دانشجویی؛

هزینه زندگی دانشجویی در ایتالیا ماهانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. این هزینه در مقایسه با سایر کشور های اروپایی بسیار مناسب است که این مسئله سبب می شود تا هزینه تحصیل mba در ایتالیا کم تر از سایر کشور ها باشد و دانشجویان در کشور ایتالیا زندگی راحتی داشته باشند. همچنین هزینه زندگی در برخی از شهر های کشور ایتالیا نظیر پیزا، بولونیا، پادوآ و تورین، به نسبت سایر شهر های ایتالیا پایین تر بوده و ماهانه حدود ۵۵۰ تا ۷۵۰ یورو است.

۵. هزینه مسکن؛

دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان خود خوابگاه هایی مجهز را فراهم کرده اند که اگر بخواهید از امکانات آن استفاده کنید، لازم است ماهانه چیزی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو بپردازید. در غیر این صورت می توانید از گزینه های دیگری مانند آپارتمان های اشتراکی که هزینه آن حدود ۲۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است، استفاده کنید و یا در مسافرخانه های دانشجویی که هزینه آن ها ماهانه حدود ۲۰ تا ۳۰ یورو است، اقامت کنید.

دلایل تحصیل در رشته mba در ایتالیا چیست؟

دلایل تحصیل در رشته mba در ایتالیا چیست؟

دلایل تحصیل در رشته mba در ایتالیا عبارتند از:

۱-هزینه پایین؛

هزینه تحصیل mba در ایتالیا در مقایسه با کشور های دیگر پایین تر است. اقساطی بودن هزینه تحصیل برای دانشجویانی که نمی توانند از عهده پرداخت یکباره شهریه ها برایند، یک ویژگی مثبت است.

۲-سطح علمی بالا؛

از جمله اصلی ترین ویژگی دانشگاه های ایتالیا، بالا بودن سطح علمی آن ها است. تمامی اساتید دانشگاه های ایتالیا در حوزه خود بسیار متخصص بوده و می توانند تمامی مطالب را به صورت کامل به دانشجویان منتقل کنند.

۳-اعتبار بالای مدرک تحصیلی؛

اعتبار مدرک دانشگاه های ایتالیا بسیار بالا بوده و به زبان های زیادی در دنیا ترجمه می شود. شما با استفاده از این مدرک در هر جای دنیا می توانید مشغول به کار شوید.

۴-امکان کار حین تحصیل؛

دانشگاه ایتالیا این امکان را برای دانشجویان مدیریت خود فراهم کرده تا در حین تحصیل در صنایع مختلف مشغول به کار شوند. دانشجویان بین المللی می توانند در طول تحصیل خود علاوه بر تامین هزینه های زندگی در ایتالیا، رزومه ای قوی نیز برای خود بسازند.

5- بورسیه؛

گرچه هزینه تحصیل mba در ایتالیا بسیار پایین است، اما دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی برخوردارند، می توان از تحصیل رایگان، خوابگاه رایگان و امکانات دیگر دانشگاه به صورت رایگان بهره مند شوند.

همه چیز در رابطه با هزینه تحصیل mba در ایتالیا

معایب تحصیل در ایتالیا چیست؟

اگر بخواهیم یک بررسی عادلانه داشته باشیم، باید باید علاوه بر مزایا و پایین بودن هزینه تحصیل mba در ایتالیا، معایب آن هم بازگو کنیم. به طور کلی معایب تحصیل در ایتالیا عبارتند از:

۱-قوانین سخت گیرانه اقامت دائم؛

شما برای مهاجرت؛ احتمالاً به کشوری فکر می‌ کنید که بتوانید در آن جا زندگی کنید و کارت شهروندی را بگیرید. ایتالیا از این لحاظ، قوانین سفت و سختی دارد و شما باید بعد از دوران دانشجویی، به مدت پنج سال مداوم کار و زندگی کنید تا ایتالیا به شما کارت شهروندی بدهد. برای کار پیدا کردن بعد از تحصیل هم، یک سال به شما وقت می دهد. اگر بعد از یکسال کار پیدا نکنید، با مشکلات شهروندی و اقامت مواجه می شوید.

۲-تفاوت در سیستم آموزشی؛

سیستم آموزشی دانشگاه های ایتالیا تفاوت زیادی با ایران دارد. در ایتالیا شاید رفتن به دانشگاه آسان باشد، اما حین تحصیل، پروژه ها و فعالیت های درسی زیادی وجود دارد که باید انجام دهید. البته این مورد به خاطر کیفیت بالای سیستم آموزشی در آنجاست.

۳-تنهایی و غربت؛

گرچه هزینه تحصیل mba در ایتالیا منصفانه است، اما برای مهاجران ایرانی، این کشور یک کشور غریب بوده و ممکن است در اوایل مهاجرت احساس آزاردهنده تنهایی داشته باشند.

تفاوت تحصیل در رشته مدیریت در ایتالیا با تحصیل مدیریت در ایران چیست؟

تفاوت تحصیل در رشته مدیریت در ایتالیا با تحصیل مدیریت در ایران چیست؟

اولین نکته ای که لازم است به آن دقت کنید این است که هزینه تحصیل mba در ایتالیا، بسیار بالاتر از هزینه تحصیل رشته mba در ایران است. رشته مدیریت از جمله رشته هایی محسوب می شود که علاوه بر تحصیلات آکادمیک، لازم است فرد از مهارت و تجربه کافی برخوردار باشد؛ به همین دلیل، بین تحصیل در ایتالیا و تحصیل در ایران تفاوت چندانی نیست و آنچه اهمیت دارد میزان مهارت فرد و درک او از نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار است.

در نتیجه لازم است کسی که در این رشته تحصیل می کند، همواره تلاش کند تا تجربه و مهارت خود را افزایش دهد. به طور کلی نیز در ایران، دوره ی mba موسسه نیک اندیشان در مقایسه دوره mba قم، شهرکرد و سایر شهر ها در سطح بسیار بالا تری قرار دارند و قابل رقابت با موسسات و دانشگاه های خارجی هستند.

کلام آخر

ما در این مقاله هزینه تحصیل mba در ایتالیا را به صورت کامل بررسی کردیم. چنانچه علاقمند به ادامه تحصیل در رشته mba هستید، می توانید در دوره mba تجارت الکترونیک نیک اندیشان و یا سایر دوره های mba این موسسه شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
حملات فرانت رانینگ (Front Running) چیست؟ ⭐ 0 تا 100
نوشته بعدی
بازار کار و درآمد رشته مدیریت در آلمان چگونه است؟⭐بررسی کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image