هزینه تحصیل mba در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل mba در ترکیه چقدر است؟⭐2023

با توجه به تنوع زیاد گرایش های mba، این رشته انتخاب مناسبی برای دانشجویان است. افراد پس از شرکت در دوره mba مهارت های لازم را در این زمینه کسب می کنند. ما در این مقاله قصد داریم، هزینه تحصیل mba در ترکیه را بیان کنیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

وضعیت رشته مدیریت mba در ترکیه چگونه است؟

رشته مدیریت mba یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی جهان است. تحصیل در رشته mba  در ترکیه به دلیل خوب بودن رنکینگ دانشگاه های این کشور، هزینه های مناسب متقاضیان بسیاری دارد. طول مدت این رشته در کشور ترکیه 2 سال بوده و این رشته علاوه بر گرایش های مختلف با بسیاری از علوم دیگر مانند جامعه شناسی، تدارکات، اقتصاد، ارتباطات و حقوق نیز مرتبط است.

تمامی برنامه های درسی این رشته مانند دوره mba تجارت الکترونیک، برپایه تجربیات علمی و کارآموزی ساخته شده است. اکثر دانشگاه های mba ترکیه، از دانشجویان خود می خواهند که کارآموزی و پروژه های طولانی را انجام دهند.

بازار مالی کشور ترکیه نیز بسیار مناسب و فعال بوده که این امر سبب می شود، دانشجویان به محض فارغ التحصیلی در این کشور مشغول کار شوند. همچنین دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل mba در ترکیه، می توانند به صورت پاره وقت کار کنند تا بخشی از هزینه های تحصیل در این کشور را تامین نمایند. فرقی نمی کند در ترکیه تحصیل کنید و یا در دوره mba قم، تنها این مسئله مهم این است که بتوانید از دانشی که به دست می آورید، به صورت عملی در کار استفاده کنید.

اخذ بورسیه رشته mba در ترکیه چگونه است؟

هزینه تحصیل mba در ترکیه چقدر است؟

هزینه تحصیل mba در ترکیه، با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است. البته به این نکته دقت کنید که به دلیل معتبر بودن دانشگاه های ترکیه دوره آموزش mba در دانشگاه های این کشور از محبوبیت زیادی برخوردار است. در کشور ترکیه، شهریه دانشگاه های دولتی در مقایسه با موسسات مشابه در اروپا و آمریکا بسیار مقرون به صرفه است.

دانشجویان بین المللی دانشگاه های ترکیه، برای تحصیل در رشته mba سالانه شهریه ای معادل هزار تا 4 هزار دلار می پردازند. نکته مهم در ارتباط با تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه این است که برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها، باید در آزمون ورودی شرکت کنید. همچنین اگر قصد داشته باشید در دانشگاه های خصوصی این کشور ادامه تحصیل دهید، هزینه تحصیل به نسبت دانشگاه های دولتی این کشور افزایش پیدا می کند.

البته دانشجویان بین الملل با جستجو می توانند دوره های تحصیلی با هزینه مناسب را پیدا کنند؛ اما برخی از دانشگاه های ترکیه برای تحصیل در رشته mba سالانه هزینه ای بیش از ۲۰۰۰۰ یورو دریافت می کنند. تعیین میزان شهریه نیز برعهده مدیریت دانشگاه هاست. همچنین دانشجویان باید به این مسئله توجه کنند که علاوه بر هزینه شهریه، ماهانه ۴۰۰ تا ۶۰۰ دلار هزینه معیشتی نیز برای زندگی در این کشور نیاز است.

مدارک لازم جهت تحصیل رشته mba در ترکیه کدامند؟

برای اخذ پذیرش در رشته mba از دانشگاه های ترکیه، باید شرایط ورود به دانشگاه مورد نظر را برآورده کنید. به دلیل اینکه هزینه تحصیل mba در ترکیه، با توجه به دانشگاه مورد نظر متفاوت است، اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها نیز با یکدیگر فرق می کند. افراد علاقمند به تحصیل در رشته mba در ترکیه می توانند از سایت دانشگاه مورد نظر، درباره مدارک لازم برای اخذ پذیرش آگاهی کافی را پیدا کنند. البته برخی از مدارک هستند که بین دانشگاه ها مشترک است؛ این مدارک عبارتند از:

  • ارائه فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
  • ارائه ترجمه مدرک دیپلم متقاضی به زبان ترکی و یا انگلیسی
  • ارائه ترجمه مدرک لیسانس به زبان ترکی و یا انگلیسی
  • ارائه ریز نمرات به همراه ترجمه آن
  • تسلط به زبان انگلیسی و اثبات آن با مدرک زبان بین المللی
  • ارائه انگیزه نامه قوی
  • ارائه توصیه نامه معلمان و استادان قبلی
  • پرداخت هزینه های مربوط به درخواست پذیرش
هزینه تحصیل mba در ترکیه را پرداخت کنیم یا در دوره هایی که در داخل کشور برگزار می شود، شرکت کنیم؟

اخذ بورسیه رشته mba در ترکیه چگونه است؟

با وجود اینکه هزینه تحصیل mba در ترکیه بسیار مناسب است، اما همچنان دولت این کشور برای رفاه حال دانشجویان بورسیه های مختلفی را در نظر گرفته است. دولت این کشور برای دانشجویان با استعداد و توانمند رشته mba امکان این را فراهم کرده تا با دریافت کمک هزینه تحصیلی از طرف موسسات خیریه و دولت، در دانشگاه های مطرح این کشور تحصیل کرده، به مدیرانی لایق تبدیل شوند، نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار را درک کرده و از آن برای توسعه مجموعه استفاده کنند. انواع بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه عبارتند از:

  1. بورسیه درصدی

در این بورسیه، دانشجویان با در دست داشتن رزومه قوی می توانند از دانشگاه مورد نظر، بورسیه ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی دریافت کنند.

  1. بورسیه فول فاند

کامل ترین بورسیه ترکیه محسوب می شود که تمام هزینه های دانشجو، حتی هزینه های پزشکی و حمل نقل را هم در بر می گیرد.

هزینه تحصیل mba در ترکیه را پرداخت کنیم یا در دوره هایی که در داخل کشور برگزار می شود، شرکت کنیم؟

هزینه تحصیل mba در ترکیه و برخی مسائل مرتبط با آن را در بالاتر مورد بحث و بررسی قرار دادیم. درست است که این کشور در همسایگی کشور ما قرار دارد، اما به هر جهت شما برای آنکه بتوانید به ترکیه بروید و در آنجا تحصیل کنید، باید شرایط خاصی را فراهم کرده باشید. این موضوع در حالی است که شما برای تحصیل در داخل کشور نیازی نیست کار خاصی انجام دهید؛ تنها اقدام شما در تحصیل در ام بی ای، شناسایی موسسه های معتبری است که دوره ام بی ای را برگزار می کنند.

البته هر موسسه برای برگزاری این دوره مناسب نیست و خوب است اگر به مهاجرت کاری فکر می کنید موسسه های آموزشی چون نیک اندیشان را انتخاب کنید؛ این موسسه بعد از پایان دوره یک مدرک معتبر و قابل ترجمه در اختیار شما قرار می دهد.

آیا هزینه تحصیل mba در ترکیه در مقابل بازار کار این مدرک، به صرفه است

آیا هزینه تحصیل mba در ترکیه در مقابل بازار کار این مدرک، به صرفه است؟

شاید برای شما هم این سوال پیش بیاید که آیا رشته های mba در ترکیه ارزش هزینه کردن را دارند یا نه؟ در پاسخ باید گفت که شما بعد از فارغ التحصیلی در یکی از گرایش های mba می توانید در مقطع مدیریتی یک سازمان یا شرکت مشغول به کار شوید. مدرک پایانی گرایش های mba، نشان دهنده این است که شما در دوره های آموزشی شرکت کرده اید و توانایی اداره و حل مسائل یک سازمان را دارید. با این توضیحات می توان بازار کار قابل‌ قبولی را برای این مدرک، نه تنها در ترکیه بلکه در کشور های دیگر پیش بینی کرد.

علاوه بر موارد بالا، شما می توانید با بورسیه شدن، هزینه تحصیل mba در ترکیه را کاهش دهید. هرچند که به نظر کارشناسان و اساتید، این هزینه در واقع یک نوع سرمایه گذاری روی خودتان است که تا پایان عمر می توانید از آن درآمد کسب کنید. هرچقدر که شما در حوزه های مدیریتی، توانایی و مهارت های بالایی برای رفع چالش های سازمانی داشته باشید، قطعا موفق تر بوده و به خصوص در زمینه فروش، پیشرفت های قابل ملاحظه ای نصیبتان می شود.

سخن آخر

ما در این مقاله هزینه تحصیل mba در ترکیه را به صورت کامل بررسی کردیم. چنانچه علاقمند به تحصیل در این رشته و آشنایی با تکنیک های آن مانند تکنیک ریفریمینگ هستید، می توانید در دوره ام بی ای نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
بهترین دانشگاه مدیریت ترکیه چه نام دارد؟⭐2023+بررسی
نوشته بعدی
علت گرم نشدن شوفاژ بعد از هواگیری⭐راهنمایی 0 تا 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image