فیلمبرداری و تدوین چیست

فیلمبرداری و تدوین چیست؟

امروزه حرفه فیلمبرداری و تدوین رشد بسیاری به خود دیده و مشاغل متعددی در این زمینه بوجود آمده است. کسانی که به این کار علاقمند هستند باید بدانند که زمینه شغلی مناسبی برای این کار وجود دارد. فیلمبرداری و تدوین دو کار جدا از هم هستند که ریزه‌‌کاری‌های خاص خود را دارند.

داشتن مهارت و تبحر در هر یک از این دو مورد برای ورود به بازار کار کفایت می‌کند. هر چند داشتن هر دو تخصص شانس شما را افزایش می‌دهد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با این دو حرفه آشنا کنیم.

فیلمبرداری

فیلمبرداری هنری است که در آن تصاویر متحرک بوسیله ضبط تصویری از یک داستان ساخته و خلق می‌شود. تعریف فیلمبرداری از نظر فنی متفاوت است و به آن هنر ثبت نور به صورت الکترونیکی روی سنسور تصویر یا شیمیایی بر روی فیلم است. در فیلمبرداری مجموعه‌ای از تصاویر روایتی منسجم را بوجود می‌آورند.

تدوین و فیلم

عناصر فیلمبرداری

 نورپردازی

یک فیلمبردار باید نسبت به نورپردازی دانش کامل داشته باشد، هر چند که در پروژه‌های بزرگ حتما یک فرد به عنوان نورپرداز حضور دارد. نورپردازی سبک‌ ها و رویکرد‌ های متفاوتی دارد که یکی از متداول‌ ترین موارد آن، نورپردازی سه‌ نقطه‌ ای است. برای سوژه‌هایی که نیازمند نور بیشتری هستند و ابعاد بیشتری از نور لازم است نور‌پردازی رامبراند کاربرد دارد. همچنین برای خلق صحنه‌های تاریک و ترسناک از نورپردازی کیاروسکورو استفاده می‌شود.

فوکوس

فوکوس یا همان متمرکز کردن از دیگر کار‌های فیلمبردار است تا در مواقع لزوم اهمیت بعضی از سوژه‌ها را بوسیله آن در قاب تصویر بیشتر کند. فوکوس انواع مختلفی دارد و هر کدام به گونه‌ای بر روی قسمت‌های خاص داستان تاکید می‌کنند.

جایگاه قرار دادن دوربین

این عامل بر روی واکنش مخاطب نسبت به صحنه تاثیر زیادی دارد. این عامل به تنهایی می‌تواند تمام حس صحنه را به مخاطب منتقل کند. نحوه قرارگیری دوربین بر چگونگی بیان حس شخصیت و داستان فیلم بسیار موثر است.

حرکت دوربین

در فیلمبرداری حرکت دوربین باعث ایجاد حس و شک می‌شود. این عنصر از اهمیت بالایی برخوردار است و به هنر فیلمبردار و آن‌چیزی که گارگردان می‌خواهد بستگی دارد.

تدوین

تدوین فیلم، جزو کار‌های هنری محسوب می‌شود که نیاز به خلاقیت بالایی دارد. هر چند که در اکثر فیلم‌ها نقش تدوینگر به چشم نمی‌آید اما با این وجود، تدوینگر در همه جای فیلم نقش دارد. کار تدوینگر به گونه‌ای است که محصول نهایی را بدون اثری از دستکاری نشان دهد و به همین دلیل به آن هنر نامرئی می‌گویند.

تدوین از اهمیت بالایی برخوردار است و این اهمیت روز به روز در حال افزایش می‌باشد. در حال حاضر تدوین فیلم از بازار کار خوبی برخودار است و افراد علاقمند می‌توانند با کسب تخصص در این زمینه، وارد بازار کار این حرفه شوند و موفقیت‌های بالایی کسب کنند.

 تدوین در فیلمسازی از نمونه‌های بازار کار این هنر و تخصص است. به عنوان یک تدوینگر افکت‌ها، تصاویر گرافیکی و ویرایش صدا بر عهده شما می‌باشد. همه‌ی این تدوین و ویرایش‌ها باید به گونه‌ای باشد که موضوع و داستان فیلم حفظ شود و کمترین آثار دستکاری در آن دیده شود.

تدوین تبلیغات از دیگر بازار کار‌های این هنر است. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دنیای مجازی، ویدیو‌ها در تبلیغات بسیار موثر هستند و شرکت‌ ها، برند‌ ها و فروشگاه‌ های مختلف به دنبال تبلیغ محصول خود هستند. در این میان نیاز به تدوینگر و فیلمبردار بسیار افزایش یافته و بازار کار خوبی را برای این دو حرفه به وجود آورده است.

تجهیزات و ابزار‌های مورد نیاز برای فیلمبرداری و تدوین

استفاده رو به افزایش از دوربین‌های دیجیتالی باعث تغییر در مدل کاری بسیاری از فیلمبرداران و تدوینگر ها شده است. بیشتر فیلمبرداران ترجیح می‌دهند که از دوربین‌های دیجیتال برای فیلمبرداری استفاده کنند، چرا که کار با آن‌ها بسیار ساده و قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و فیلمبردار در زاویه‌های مختلف فیلمبرداری به راحتی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند‌.

اکثر کار تدوینگر‌ها با رایانه است و آن‌ها معمولا کار ویرایش ویدیو را با نوع خاصی از نرم‌افزارهایی که آموزش دیده‌اند انجام می‌دهند.

مهارت‌های مورد نیاز برای فیلمبرداری و تدوین

  • مهارت ارتباطی: فیلمبردار و تدوینگر باید قادر باشند با دیگر عوامل و همکاران خود ارتباط برقرار کنند.
  • مهارت‌های رایانه‌ای: تدوینگران مخصوصا باید توانایی کار با نرم‌افزار‌های پیچیده رایانه‌ای را داشته باشند.
  • خلاقیت: خلاقیت در کارهای هنری لازمه و ضروری است. در فیلمبرداری و تدوین نیز این خلاقیت برای بهبود کار بسیار نیاز است.
  • جزئی نگری: تدوینگران بایستی هر فریم از فیلم را بررسی کنند و درباره چگونگی قرار‌گیری آن در فیلم تصمیم بگیرند.
  • قدرت بدنی: فیلمبرداران معمولا در حال جابجایی وسایل و ابزار سنگین هستند.
دوره آموزشی فیلمبرداری و تدوین در نیک اندیشان

درامد و چشم ‌انداز شغلی فیلمبرداری و تدوین

درامد حاصل از فیلمبرداری و تدوین در آمریکا بالا می‌باشد. در سال ۲۰۱۶ درامد فیلمبرداران حدود ۵۵۰۰۰ دلار در سال و درامد تدوینگران حدود ۶۲۰۰۰ دلار در سال بوده است. بازار کار این شغل به دلیل گسترش صنعت فیلمسازی و نیز گسترش نیاز به تبلیغات ویدیویی همواره در حال افزایش است.

در ایالات متحده پیش‌بینی شده است که از سال ۲۰۱۴ تا سال ۲۰۲۴ میزان استخدام تدوینگر و فیلمبردار ۱۱ درصد رشد داشته باشد. این میزان از رشد متوسط بقیه مشاغل بیشتر است.

دوره فیلمبرداری و تدوین فیلم در نیک اندیشان

برای ورود به هر کاری شما نیاز به آموزش در آن زمینه دارید. فیلم‌برداری و تدوین نیز به عنوان یک هنر تخصصی نیاز به آموزش دارد. موسسه آموزشی نیک اندیشان با در اختیار داشتن اساتید حرفه‌ای اقدام به برگزاری دوره‌ آموزش تدوین و فیلم‌ برداری کرده است. علاقمندان به این حرفه می‌توانند با شرکت در این دوره ضمن کسب مهارت و تجربه، مدرک معتبر بین‌ المللی و قابل استعلام با مهر و هولوگرام از دانشگاه و آکادمی urs انگلستان را نیز دریافت کنند.

کلام آخر

حرفه فیلمبرداری و تدوین یک حرفه هنری است که نیازمند خلاقیت می‌باشد. با داشتن مهارت و تجربه همراه با خلاقیت و حوصله، چشم‌ انداز شغلی خوبی برای شما رقم خواهد گرفت. رشد بازار کار این حرفه در آینده، چه در ایران و چه در خارج از کشور عالی خواهد بود.

 اگر علاقمند ورود به این حرفه هستید، می‌توانید از دوره‌ های موسسه نیک اندیشان که یک برند آموزش و کاریابی با اساتید کار کشته و با تجربه میباشد، استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان ما در موسسه ارتباط برقرار کنید. یا با کلیک بر روی دوره تدوین یا دوره آتلیه عکاسی، اطلاعات مربوط به دوره بدست آورید.

نوشته قبلی
آتلیه عکاسی چیست؟
نوشته بعدی
در ایران حقوق حسابدار چقدر است؟ (طبق سال جاری)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image