مزیت داشتن فوق دکترای مدیرت کسب و کار ( مدرک post dba )

مزیت داشتن فوق دکترای مدیرت کسب و کار ( مدرک post dba )

یکی از مدارک تحصیلی به نام که توانسته مسیر شغلی افراد بسیاری را مورد دگرگونی قرار دهد مدرک  DBAمی باشد. این مدرک با تلفظ عبارت (Doctor of Business Administration) شناخته می شود و به معنای دکترای مدیریت کسب و کار است. فردی که دارای این مدرک باشد توانسته تمام مراحل کسب مدرک DBA را با پشتکار و تلاش پشت سر بگذارد و به عنوان یک مدیر و رهبر حال می تواند یک سازمان، شرکت یا حوزه ایی را مدیریت و به سودهی و افتخار برساند.

این مدرک از پیش نیاز مدرک  MBA بدست آمده و فارغ التحصیلان ابتدا مدرک MBA را دریافت کرده و سپس اقدام به گرفتن مدرک DBA خود می کنند. البته با مدرک پایین تر از مدرک کارشناسی ارشد هم می توان به این دوره DBA ورود نمود که آن هم بسته به سابقه مدیریتی و … دارد.

 در کل DBA این امکان را برای فارغ التحصیلان ایجاد می کند تا، به بالاترین رتبه از سطح علمی و تجاری خود برسند و بتوانند در سخت ترین موارد ممکن بهترین تحلیل و رهبری را در پیش بگیرند. اما حال post dba چیست؟ آیا از MBA و DBA بالاتر است؟ مزایای post dba چیست؟ آیا Post DBA معایبی نیز دارد؟ و … .

با ما همراه باشید تا با این دوره و مزیت داشتن فوق دکترای مدیرت کسب و کار  post dba آشنا شویم؟

Post DBA از دوره هایی است که امروزه به خصوص در کشور ایران برای افرادی که مشتاق مدیریت و پرواز به سوی آینده بهتر هستند بسیار پر طرفدار بوده و در بسیاری از آموزشگاهها و حتی دانشگاه های معتبر ایرانی نی هم اکنون در حال تدریس می باشد.

اما بهتر است قبل از ورود به این دوره ابتدا کمی با آن آشنا شده و مزایا و معایب آن را بشناسیم و بسنجیم. سپس اقدام برای این دوره کنیم.

هزینه دوره post dba و دریافت مدرک post dba چقدر است؟

یکی از نگرانی ها و سوالاتی که در مورد مدرک post dba وجود دارد، هزینه آن است. این دوره از جمله دوره های پولی و غیر رایگان است و افراد برای شرکت کردن در آن باید هزینه ای را به موسسه برگزار کننده دوره پرداخت کنند. موضوعی که می بایست در مورد حدود قیمت بدانید این است که معمولا هزینه دوره post dba با توجه به پارامترهایی به شرح زیر تعیین می شود:

 • کیفیت دوره ی برگزار شده
 • سطح دوره ی برگزار شده
 • سطح و میزان دانش اساتید برگزار کننده دوره
 • ارزش گواهینامه ای که صادر می شود
 • امکانات موجود برای برگزاری دوره

با توجه به موضوعاتی که در بالا اشاره کردیم، الان به خوبی می دانید که موسسه های مختلف، هزینه های متفاوتی را برای برگزاری این دوره دریافت می کنند و به همین جهت است که افراد در زمان مراجعه به موسسه های آموزشی، با اعداد و ارقام متفاوت مواجه می شوند. توصیه ما به شما این است که موسسه هایی را انتخاب کنید که می دانید کیفیت ارائه دوره شان در حد عالی است و از حضور و وجود اساتیدی حرفه ای و با دانش استفاده می کنند. برخی از این موسسه ها شهریه دوره دی بی ای را به صورت اقساط از شما دریافت می کنند.

مدرک post dba چیست؟

دوره‌ی POST DBA تکمیل‌کننده‌ی دوره‌های MBA و DBA می باشد و مخفف (professional Doctor of Business Administration) و به معنای: دوره عالی مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکاراست. این دوره یک انتخاب مناسب برای افرادی است که مایل هستند رتبه خود را در مدیریت و رهبری بیش از پیش نمایند و یک پلکان ترقی برای افرادی است که به مراتع علمی کم قانع نمی باشند.

باید بگووییم که مدیر یا رهبر شدن در یک سازمان یا شرکت کار سختی نیست و اگر کمی هوش و ذکاوت وجود داشته باشد رسیدن به این مقصود بسیار هم کار راحت و آسانی است. اما با مدارک تحصیلی بالا و قوت بخشیدن به علم و هوش خود می توان این منصب را سالیان سال از آن خود کرد.

درست است که برای اینکه یک مدیر موفق باشیم باید تجربه کافی در کنار تخصص و دارایی مالی را داشت. اما خوب برای رسیدن به تجربه سالها زمان نیاز است. post dba این امکان را فراهم نموده تا با آموزش صحیح برای ترقی خود تلاش نموده و در کمترین زمان یک مدیر موفق از هر نظر باشید.  post dbaبا آموزش آینده نگری به مدیران خود این موضوع را گوشزد می نماید که فرد می تواند از دل چالش های خطرناک و تهدیدهای جدی فرصت خود را پیدا کرده و بهترین ها را با آن بسازد.

به عبارتی هر تهدیدی می تواند یک پل برای رسیدن به موفقیت باشد و این دوره تمام سعی خود را کرده تا تمام موضوعات آموزشی که مناسب یک مدیر موفق و کارآمد است همچون: اصول و فنون مدیریت سرمایه، انواع بازاریابی، داشتن استراتژی، مدیریت کسب و کار و … را آموزش دهد.

به عبارت ساده تر این دوره تمام چم و خمی را که یک مدیر باید به آن آشنا و از بر باشد را آموزش می دهد.

شما با وارد شدن به post dba چند پله بالاتر از مدرک dba خواهید رفت و به راحتی کسب و کار خود یا دیگران را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و به بالترین رتبه خواهید رساند.

 با ورود به این دوره شما می توانید تحصیلات خود را در مراتع بالاتر ادامه دهید و از سایر همکیشان خود پیشی بگیرید.

با مدرک  post dba در چه بخش هایی می توان ورود کرد؟

شما می توانید با داشتن مدرک post dba در بخش‌های مختلفی فعالیت کرده و روند بهبود آن را بیشتر از قبل نمایید. بخش هایی همچون:

 • بخش های خصوصی
 • مشاور
 • مدیریت
 • کارآفرین یا صاحب کسب و کار
 • مشاغل آموزشی
 • مشاغل دولتی
 • کار در دانشکده و دانشگاه
 • مشاغل اجرایی

اهداف دوره  Post DBA

از اهداف این دوره برای آموزش دیدگان می توان به ایجاد بستر تعاملی و درگیرانه اشاره نمود. با این کار متخصصان با دانش آموخته های خود بحث و جدال نموده و در این بین تجربیات و اهداف دانش آموخته ها را نمایان می سازند و این امر باعث می شود تا دیدگاه بازتری نسبت به قبل خود داشته باشند. همچنین در آینده و به عنوان یک مدیر، ابتدا قبل از پذیرش هر چیزی پژوهش را مد نظر و ابتدای روند کاری خود قرار دهند.

از دیگر اهداف این دوره می توان به نقد کردن مدیران و ایجاد رویکردهایی مناسب برای حل مسائل و خارج کردن و پیشرفت مدل های بومی طبق مدل های بین المللی اما با نیازهای داخلی کشور اشاره نمود.

مزایای داشتن مدرک Post DBA

همانطور که داشتن مدرک DBA و MBA  برای مدیران و افراد فن که مایل هستند به عنوان یک مدیر قابل شناخته شوند پر اهمیئت می باشد این دوره هم به نسبت از این دو مدرک بالاتر بوده و این امکان را برای فارغ التحصیلان ایجاد می کند تا بتوانند در تمام مقاطع کاری که مایل هستند از قبیل: مدیریت مالی، رهبری تیم سازمان، کار آفرینی و … فعالیت کنند. در نتیجه شگفت انگیز و فوق العاده خود را نشان دهند و در تمام مراحل کاری خود چه در زمان افت و چه در زمان شکوفایی بهترین تحلیل ها و تصمیمات را بگیرند.

از مزایای Post DBA  می توان به این موارد اشاره نمود:

 • داشتن درآمد بالا و داشتن رضایت شغلی: Post DBA نسبت به دو دوره قبلی خود تا حدودی افزایش قیمت خواهد داشت.
 • داشتن رتبه بالا از نظر علمی
 • داشتن بهترین گزینه های شغلی
 • تبادل نظر با سرمایه گذاران و کارآفرینان
 • سوق یافتن به مراتب بالاتر
 • آموختن رسیدگی به بحران ها و تکنیک های پیشرفته
 • ایجاد اشتیاق به کارهای مدیریتی
 • توسعه یافتن مهارت های مدیریتی و رهبری
 • ایجاد اعتماد به نفس
 • متکی بودن به خود
 • بالا رفتن رتبه علمی خود
 • انعطاف پذیر بودن آموزش
 • داشتن پشتیبانانی موفق همچون: اساتید و دانش آموخته های Post DBA

به طور کل انتخاب و رفتن به این راه نمی تواند بدون مشکل باشد اما با پیشرفتی که در خود فرد ایجاد می شود این مشکلات به مرور سهل و شیرین می گردند.

معایب Post DBA

همانطور که می دانید هیچ چیز بدون عیب و ایراد نیست و در کنار مزیت، معایبی نیز وجود دارد که گاها با ندانستن و ورود به آن حیطه می تواند این معایب برای فرد مشکل ساز شده و از ابتدا یک راه ناهموار برای فرد ایجاد نماید. دوره  Post DBA هم از این قاعده مستثنا نخواهد بود و بهتر است قبل از ورود، این معایب را شناسایی و در مورد آنها یک تصمیم جدی گرفت.

از معایب Post DBA می توان به این موارد اشاره نمود:

 • زمان نسبتا طولانی برای کسب این مدرک بایستی طی گردد.
 • امکان تغییر محل سکونت (که با ثبت نام آنلاین قابل حل شدن است.)
 • امکان رقابت وجود دارد. چرا که تمام تحصیل کنندگان در این مقطع به دنبال پیشرفت و ترقی خود هستند.
 • انجام تحقیقات سخت و گاها کسل آور(برای یک رهبر یا مدیر موفق شدن مسلم است که تحقیق اصولی و گاها طاقت فرسا می خواهد )

برای ثبت نام مدرک Post DBA در دوره به چه مدارکی احتیاج است؟

برای پذیرش دوره Post DBA بایستی این شرایط را داشت:

 • داشتن مدرک MBAمعتبر
 • داشتن حداقل 10 سال سابقه کار اجرایی
 • داشتن مدرک DBA معتبر
 • داشتن مدرک کارشناسی ارشد مدیریتی
 • داشتن مدرک دکترا در رشته های مدیریتی
 • تسلط روی زبان انگلیسی

در آخر

در این چند سالی که دوره های آموزشی MBA  و  DBAتاسیس و ورود به دنیای آموزشی کرده باعث شده که حتی مدیران واجد الشرایط هم برای آنکه بتوانند بهتر از قبل خود را نشان دهند در این دوره ها وارد شوند. Post DBA یکی از دوره های مهمی است که پس از دو دوره MBA  و DBA مطرح می شود و کامل کننده این دو دوره است. عزیزانی که مایل هستند این دوره را فرا بگیرند بایستی این دو مدرک یا یکی از آن را داشته باشند.

Post DBA به نوبه خود هم دارای مزایا بوده و هم معایبی را نیز به همراه خواهد داشت. پس بهتر است قبل از ورود به این دوره از مزایا و معایب آن ابتدا با خبر شده و آنها را بسنجیم و سپس در صورذت تمایل وارد این دوره گردیم. که البته ورود به این دوره هم برای خود شرایطی دارد.

Post DBA با مورد قرار دادن نکات مثبت و منفی دوره دیده به او کمک می کند تا به عنوان یک رهبر یا مدیر بتواند در بدترین و بهترین شرایط تحلیل مناسب و در عین حال موفقی را برای کادر و گروه خود آماده سازد.

برای ثبت نام در  دوره POST DBAنیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره mba ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مدیریت کسب و کار، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه مالی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از:

دوره MBA (دوره آموزش mba) ، دوره POST DBA، دوره DBA یکساله ، دوره BBA (با مدرک بین المللی معتبر)

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
رشته mba چیست؟⭐ چه کسانی می توانند در رشته mba تحصیل کنند؟
نوشته بعدی
ورود به بازار فارکس با چه مشکلاتی مواجه است؟

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مدیر و تاجر
  مهر 27, 1402 4:00 ب.ظ

  فوق دکتری عالیست ، ولی باید راستی آزمایی در مورد اعتبار مدارک خارج از کشور انجام گیرد

  پاسخ
  • nickandishan-admin
   مهر 28, 1402 5:55 ب.ظ

   بله . کاملا درست است . نیک اندیشان مدارک بین المللی معتبر قابل استعلام ارائه می دهد.

   پاسخ
 • عالی و جامع بود ، مرسی ، فوق دکتری DBA بسیار عالی است و کاربردی ، سپاسگزارم

  پاسخ
  • خواهش می کنم، ما در موسسه آموزشی نیک اندیشان تمامی تلاشمون رو می کنیم تا خدمات رو با بهترین کیفیت ارایه کنیم. ممنون از شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image