بازار کار حسابداری در تهران و دیگر نقاط کشور

بازار کار حسابداری در تهران و دیگر نقاط کشور

با پیشرفت هوش مصنوعی  و تکنولوژی در سال‌های اخیر، بسیاری از مشتاقان علم ریاضی و اعداد شروع به پرسیدن یک سوال منطقی کرده‌اند: “بازار کار  حسابداری در تهران چگونه است؟”

اگر بخواهیم به این سوال یک پاسخ سریع بدهیم باید بگوییم که بازار کار حسابداری در تهران خوب است با این حال، فناوری موجب تغییر حرفه ها و شغل ها می شود  و بر کار حسابداران و مهارت هایی که انتظار می رود در آینده به آن ها نیاز داشته باشند تأثیر می گذارد.

بازار کار حسابداری در تهران

بازار کار حسابداری در تهران چگونه است؟

بر اساس اعداد گزارش مشاغل از سوی اداره آمار کار تقاضا برای حسابداران همچنان بالاست. کارفرمایان نزدیک به 16200 شغل در زمینه حسابداری و حسابداری رسمی اضافه کرده اند. انتظار نمی‌رود که روند رشد این حرفه به این زودی‌ها کاهش یابد. اداره آمار کار همچنین پیش‌بینی می‌ کند که استخدام حسابداران و حسابرسان از سال 2018 تا 2028 6 درصد رشد خواهد داشت. میانگین نرخ رشد برای همه مشاغل پنج درصد می باشد.

اما پر رونق بودن بازار کار حسابداری در تهران بدان معنا نیست که هر حسابداری دارای چشم انداز شغلی عالی است. به لطف تغییر در فناوری حسابداری، بیشتر کارهای سنتی که یک حسابدار انجام می دهد، خودکار می شود. در نتیجه، نقش یک حسابدار در حال تغییر از یک نقش سنگین در ورود داده ها و ریزش اعداد، به نقش یک مشاور است. به همین جهت افرادی که خواهان پیشرفت در این حرفه هستند بایستی تنها به مدرک خود اکتفا نکنند و به دنبال کسب مدارک جدیدتر هم باشند. برای کسب این مدارک ابتدا باید به موسسات و دانشگاه هایی که دوره حسابداری برگزار می کنند مراجعه کنید. موسسه ی نیک اندیشان یکی از موسسات معتبری است که پس از پایان دوره ی آموزشی مدرک با اعتبار بالا از آکادمی urs انگلستان را به افراد می دهد. در دوره های آموزشی نیک اندیشان شما با مهارت های جدیدی آشنا می شوید. همانطور که می دانید تکنولوژی موجب تغییر شغل ها می شود و این تغییر باعث می شود که به مهارت های جدیدی احتیاج پیدا شود.  این مهارت ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • هوش تجاری و مهارت های تجزیه و تحلیل داده. این مهارت ها به حسابداران کمک می کنند تا نحوه ی به کار گیری هوش مصنوعی، یادگیری نرم افزار ها و ماشین های مختلف را به خدمت علم حسابداری در آورند.
 • مهارت‌های «نرم»، مانند هوش هیجانی و مهارت ‌های ارتباطی، که آن ها را برای ارائه خدمات مشاوره‌ای و مشاوره‌ای به ذینفعان مجهز می کند.

خوشبختانه موسسه ی نیک اندیشان در دوره های آموزشز خود به خوبی این مهارت ها را آموزش می دهد.

شایعات بازار کار حسابداری در تهران

با نگاهی به وقایع گذشته پی می بریم که پیشرفت های فناوری در طول تاریخ برخی از مشاغل را حذف کرده و برخی دیگر را ایجاد کرده است. شایعاتی شنیده شده است که با ظهور هوش مصنوعی، موقعیت های حسابداری در معرض خطر شدید قرار خواهند گرفت. گارتنر پیش بینی کرده است که هوش مصنوعی 1.8 میلیون شغل را حذف می کند، اما در واقع 2.3 میلیون شغل ایجاد می کند. مشاغلی که بیشتر در معرض خطر قرار گرفتن توسط هوش مصنوعی هستند، مشاغلی هستند که شامل کارهای بسیار معمولی هستند و نیاز به ورود اطلاعات به صورت دستی  دارند.

 همچنین گزارش ها حاکی از آن است که ربات ‌ها، الگوریتم‌ ها و عملکرد آینده مالی، وظایف حسابداری را که احتمالاً در آینده خودکار می‌شوند، پیش‌بینی می کنند. مواردی که احتمال می رود توسط هوش مصنوعی به صورت خودکار انجام شوند عبارتند از:

 • عملیات حسابداری عمومی
 • پرداخت نقدی
 • مدیریت درآمد
 • کنترل مالی و گزارش های خارجی
 • مالیات
 • برنامه ریزی و تحلیل مالی

این پیش‌بینی‌ها با کارمندان حسابداری و حسابرسی هم مطابقت دارد، به نحوی که پیش‌بینی می شود در دهه آینده شاهد کاهش 4 درصدی این مشاغل باشیم.

در همین حال، برای مشاغل حسابداری که شامل روابط خارجی و توسعه کسب و کار هستند، خودکارسازی دشوارتر است. به همین دلیل است، اگرچه نقش‌هایی که حول ورود داده‌ها و اجرای وظایف ساده می چرخند، خودکار می شوند اما ما معتقدیم حسابداران به همان اندازه قبل مهم هستند.

درآمد رشته حسابداری چقدر است؟

درآمد رشته حسابداری چقدر است؟

درآمد رشته حسابداری با توجه به سطح کاری و موقعیت شغلی افراد، نرخ های مختلفی دارد. استخدام شدن در موسسات و سازمان های بزرگ، قطعا درآمد بیشتری نسبت به حسابداری در فروشگاه ها به همراه دارد. البته خوب است بدانید همان طور که بازار کار حسابداری در تهران با سایر شهر ها متفاوت است، درآمد این رشته نیز در شهر های مختلف یکسان نیست‌. با این حال در ادامه مقاله، متوسط درآمد حسابداران در مقاطع شغلی متفاوت آورده شده است.

حقوق یک حسابدار در پست های مختلف سازمانی در سال ۱۴۰۲:

1-در سطح کارشناسی

 • حداقل حقوق: ۷ میلیون تومان
 • حداکثر حقوق ۱۲ میلیون تومان
 • میانگین حقوق ۱۰ میلیون تومان

2-در سطح سرپرستی

 • حداقل حقوق: ۱۰ میلیون تومان
 • حداکثر حقوق: ۲۰ میلیون تومان
 • میانگین حقوق: ۱۵ میلیون تومان

3-در سطح مدیریتی

 • حداقل حقوق: ۱۵ میلیون تومان
 • حداکثر حقوق: ۳۰ میلیون تومان
 • میانگین حقوق: ۲۰ میلیون تومان

همان طور که مشاهده کردید، هرچه سطح شغلی و تحصیلی حسابدار بیشتر باشد، حقوق دریافتی او نیز افزایش پیدا می کند. مواردی همچون ساعات کاری حسابدار، پاره وقت یا تمام وقت بودن کار و اضافه کاری نیز در حقوق حسابداران نقش دارد. به طور کلی، بازار کار حسابداری در تهران و درآمد این شغل در تهران، نسبت به سایر شهر های ایران، بیشتر بوده و رونق بالاتری دارد.

بازار کار حسابداری

با مدرک حسابداری چه مشاغلی  را می توانید بدست آورید؟

همانطور که در راهنمای شغلی حسابداری و امور مالی مدیران حسابداری توضیح داده شده است، کلید یک حرفه درخشان در حسابداری، همراه داشتن مدرک حسابداری با مهارت هایی مانند تفکر استراتژیک، تجزیه و تحلیل داده ها، ارتباطات، و مدیریت افراد است. با درک اولیه اصول حسابداری و قدرت اتوماسیون، حسابداران زمان بیشتری برای تمرکز بر ارائه مشاوره استراتژیک و تبدیل داده های خام به بینش عملی برای مشتریان یا کارفرمایان خود خواهند داشت.

در اینجا چند شغل حسابداری در سطح ورودی با پتانسیل زیاد آورده شده است.

 • حسابرس خارجی
 • حسابرسان سطح ورودی که در جهت تعیین حسابداری کار می کنند و دارای مهارت های مدیریت پروژه و ارائه گزارش هستند بسیار مورد تقاضا خواخند بود. در گذشته، فارغ التحصیلان جدید که وارد یک شرکت حسابداری دولتی می شدند، می توانستند انتظار داشته باشند که چندین سال اول را صرف انجام آزمایشات معمول معاملات و تهیه گزارش حسابرسی کنند. اما با وجود هوش مصنوعی این امر دیگر میسر نخواهد بود.
 • حسابدار مالیاتی: بخشی از شرح شغل حسابدار مالیاتی شامل کمک به افراد و مشاغل برای برنامه ریزی و ثبت مالیات های محلی، ایالتی و دولتی است. مانند سایر نقش های حسابداری، بسیاری از کارهای معمول وارد کردن داده‌ها که از لحاظ تاریخی برای تهیه مالیات مورد نیاز است، خودکار می ‌شوند. اما به لطف پیچیدگی قوانین مالیاتی کشور، قوانین مالیات بر فروش، و مالیات بر خرده فروشان آنلاین و رشد اقتصاد جهانی، هنوز مورد تقاضا است. مجدداً، تمرکز روی تهیه اظهارنامه مالیاتی به منظور کمک به سازمان‌ ها برای عبور از قوانین پیچیده مالیاتی و به حداقل رساندن بار مالیاتی کنار رفته و شرایط تغییر کرده است.

حسابداری شرکت یا مدیریت

حسابداران سطح ابتدایی در تجارت و صنعت ممکن است در همه چیز از کمک به مذاکره در مورد معامله املاک گرفته تا تعامل با بانکداران دخیل باشند. آن ها همچنین در فعالیت ‌های ارزش افزوده مانند بهبود فرآیندهای تجاری، افزایش سودآوری، و کمک به ادغام و تملک شرکت می ‌کنند. پرتقاضاترین کاندیداها مهارت های فنی خود را با تجزیه و تحلیل داده ها، ارتباطات، مهارت ها و توانایی انجام پروژه های متعدد در مهلت مقرر افزایش می دهند.

فناوری ابزار ارزشمندی برای حسابداران است، اما نمی ‌تواند تعاملات حیاتی با مشتری را مدیریت کند یا در مورد تصمیم‌ های حیاتی تجاری حرف آخر را بزند. سازمان‌ ها هنوز برای این کار به حسابداران نیاز دارند، و آن ‌هایی که درک می‌ کنند و می ‌توانند از فناوری برای انجام وظایف خود استفاده کنند، در دنیای بازار کار حسابداری در تهران به مراتب بالای شغلی خواهند رسید. به همین جهت اگر به این حرفه علاقه مند هستید می توانید به موسسات مربوطه جهت اخذ مدرک حسابداری مراجعه کنید ، چرا که بازار کار حسابداری در تهران روند خوبی دارد.

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؛ اولین و مهم ترین سوال تمام کسانی است که می خواهند وارد حوزه حسابداری شده و از طریق آن، درآمد کسب کنند. برای ورود به بازار کار حسابداری، به نکات مهم زیر توجه و دقت داشته باشید:

1- آموزش

اولین و مهم ترین کاری که علاقه مندان به حسابداری باید نسبت به آن، توجه ویژه و خاصی نشان دهند، آموزش است. امروزه، تعداد کسانی که در این حوزه تحصیل کرده اند، بسیار زیاد است و تنها راهکاری که این افراد می توانند به کمک آن، وارد یک شرکت شده و در بخش حسابداری آن مشغول به کار شوند، مجهز شدن به سلاح اطلاعات و دانش است.

2- آشنا بودن با نرم افزارهای مطرح در حسابداری

دیگر راهکار قطعی و اثرگذار برای ورود به بازار کار حسابداری، آشنا بودن با نرم افزارهای حسابداری است. برخی کسب و کارها، برای آنکه اوضاع مالی خود را سروسامان دهند، از نرم افزارهای متفاوتی استفاده می کنند. بر یک حسابدار، واجب است تا با نرم افزارهای کاربردی رشته خود، آشنا بوده و بلد باشد با آنها کار کند. درست است که نمی توان از یک حسابدار مبتدی انتظار داشت تا همه نرم افزارها را بشناسد، اما کسانی که از این امتیاز برخوردار هستند، راحت تر از بقیه می توانند یک شغل مناسب پیدا کنند.

بازار کار حسابداری در تهران و دیگر نقاط کشور به چه شکلی است

بازار کار رشته حسابداری برای خانم ها چگونه است؟

گرچه تعداد کسانی که از طریق دانشگاه وارد رشته حسابداری شده و در آن تحصیل می کنند در مقایسه با سایر رشته ها بیشتر است، اما باید توجه داشت که تعداد کمتری از فارغ التحصیلان حسابداری بیکار می مانند؛ زیرا از فروشگاه های کوچک گرفته تا شرکت ها و صنایع بزرگ به حسابدار نیاز دارند. با توجه به محیط های متنوعی که می توان در حوزه بازار کار حسابداری در تهران مشاهده کرد، خانم ها نیز می توانند در این رشته تحصیل کرده و بعد از تمام شدن تحصیلات، کاری متناسب با رشته خود بیابند.

بازار کار رشته حسابداری برای خانم ها به دلیل دقت بالایی دارند، بسیار داغ است. خانم ها اگر کار کردن با نرم افزارهای حسابداری را یاد بگیرند و سعی کنند در انجام کار، نهایت امانتداری را از خود نشان دهند، قطعا می توانند در یک شرکت و یا سازمان مشغول به کار شوند و درآمد به دست آورند.

خانم ها برای تبدیل شدن به یک حسابدار و ورود به بازار کار حسابداری در تهران، دو راه پیش روی خود دارند. یکی از این راه ها، شرکت در دوره های آموزشی آزاد است که معمولا زمان کمتری می گیرد و دیگر روش، رفتن به دانشگاه است که معمولا 4 سال به طول می انجامد.

بازار کار حسابداری در تهران برای چه افرادی پر رونق تر است؟

فارغ التحصیلانی که هر ساله از دانشگاه های مختلف کشور وارد بازار کار می شوند، نباید از همان ابتدا توقع درآمد آنچنانی داشته باشند. برای رونق بیشتر و درآمد بالاتر چندین فاکتور، موثر است که در ادامه متن به آن ها اشاره می کنیم.

 • مدرک معتبر حسابداری و مدیریت های مالی برای استخدام شدن در نهاد ها و شرکت های مطرح بسیار تاثیر گذار است.
 • سابقه کاری: بهتر است دانشجویان، حین تحصیل برای تکمیل رزومه خود در چندین شرکت یا حتی مراکز فروش مشغول به کار شوند تا پس از اتمام تحصیل، مشکل سابقه کاری نداشته باشند.
 • آشنایی با نرم افزار های رایج حسابداری: نرم افزار های زیادی برای محاسبه و مدیریت مالی ارائه شده اند. هر حسابداری برای موفق تر شدن در این حرفه باید کار با این اپلیکیشن ها را بلد باشد و بتواند در آنِ واحد مشاوره های مالی سودمندی به کارفرما عرضه کند.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و آپدیت شدن با جدید ترین ابزار های مالی و حسابداری نقش زیادی در رونق این حرفه دارد.

با این توضیحات متوجه شده اید که بازار کار حسابداری در تهران برای چه افرادی پر رونق تر است؛ بنابراین باید این نکات را اجرا کرده تا از بقیه همکارانتان عقب نمانید.

 

بازار کار حسابداری در تهران بهتر است یا بازار کار حسابداری در کانادا؟

بازار کار حسابداری در تهران بهتر است یا بازار کار حسابداری در کانادا؟

همان طور که گفته شد، بازار کار حسابداری در تهران برای افرادی با مهارت بالا و مدرک مربوطه بسیار مناسب است. این شغل نه تنها در تهران، بلکه در سایر نقاط جهان مانند کانادا نیز متقاضیان زیادی داشته که هر کدام سطح درآمدی متفاوتی دارند.

با توجه به واحد پول کشور کانادا و شرایط اقتصادی این کشور، قطعا درامد یک حسابدار در آن جا بسیار بیشتر از تهران است. پس اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، می توانید با مدرک معتبر حسابداری، مشکل کسب و کارتان را حل کنید. البته باید این موضوع را در نظر بگیرید که با وجود درامد بالا در کانادا، هزینه های زندگی و رفت و آمد هم در این کشور زیاد است. اینطور نیست که شما درصد بالایی از درآمدتان را بتوانید پس انداز کنید. در هر صورت حسابداری در کانادا یک شغل رسمی است که تقریبا درآمد ثابتی هم دارد.

بسیاری از حسابداران چه در تهران و چه در کشور های دیگر برای افزایش درآمدشان علاوه بر مشاغل رسمی و استخدامی، در ساعات فراغتشان در دفاتر حسابداری یا مشاغل مرتبط با این رشته مشغول به کار هستند.

 

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؟

چگونه وارد بازار کار حسابداری شویم؛ اولین و مهم ترین سوال تمام کسانی است که می خواهند وارد حوزه حسابداری شده و از طریق آن، درآمد کسب کنند. برای ورود به بازار کار حسابداری، به نکات مهم زیر توجه و دقت داشته باشید:

1- آموزش

اولین و مهم ترین کاری که علاقه مندان به حسابداری باید نسبت به آن، توجه ویژه و خاصی نشان دهند، آموزش است. امروزه، تعداد کسانی که در این حوزه تحصیل کرده اند، بسیار زیاد است و تنها راهکاری که این افراد می توانند به کمک آن، وارد یک شرکت شده و در بخش حسابداری آن مشغول به کار شوند، مجهز شدن به سلاح اطلاعات و دانش است.

2- آشنا بودن با نرم افزارهای مطرح در حسابداری

دیگر راهکار قطعی و اثرگذار برای ورود به بازار کار حسابداری، آشنا بودن با نرم افزارهای حسابداری است. برخی کسب و کارها، برای آنکه اوضاع مالی خود را سروسامان دهند، از نرم افزارهای متفاوتی استفاده می کنند. بر یک حسابدار، واجب است تا با نرم افزارهای کاربردی رشته خود، آشنا بوده و بلد باشد با آنها کار کند. درست است که نمی توان از یک حسابدار مبتدی انتظار داشت تا همه نرم افزارها را بشناسد، اما کسانی که از این امتیاز برخوردار هستند، راحت تر از بقیه می توانند یک شغل مناسب پیدا کنند.

بازار کار حسابداری در تهران و دیگر نقاط کشور به چه شکلی است

بازار کار رشته حسابداری برای خانم ها چگونه است؟

گرچه تعداد کسانی که از طریق دانشگاه وارد رشته حسابداری شده و در آن تحصیل می کنند در مقایسه با سایر رشته ها بیشتر است، اما باید توجه داشت که تعداد کمتری از فارغ التحصیلان حسابداری بیکار می مانند؛ زیرا از فروشگاه های کوچک گرفته تا شرکت ها و صنایع بزرگ به حسابدار نیاز دارند. با توجه به محیط های متنوعی که می توان در حوزه بازار کار حسابداری در تهران مشاهده کرد، خانم ها نیز می توانند در این رشته تحصیل کرده و بعد از تمام شدن تحصیلات، کاری متناسب با رشته خود بیابند.

بازار کار رشته حسابداری برای خانم ها به دلیل دقت بالایی دارند، بسیار داغ است. خانم ها اگر کار کردن با نرم افزارهای حسابداری را یاد بگیرند و سعی کنند در انجام کار، نهایت امانتداری را از خود نشان دهند، قطعا می توانند در یک شرکت و یا سازمان مشغول به کار شوند و درآمد به دست آورند.

خانم ها برای تبدیل شدن به یک حسابدار و ورود به بازار کار حسابداری در تهران، دو راه پیش روی خود دارند. یکی از این راه ها، شرکت در دوره های آموزشی آزاد است که معمولا زمان کمتری می گیرد و دیگر روش، رفتن به دانشگاه است که معمولا 4 سال به طول می انجامد.

بازار کار حسابداری در تهران برای چه افرادی پر رونق تر است؟

فارغ التحصیلانی که هر ساله از دانشگاه های مختلف کشور وارد بازار کار می شوند، نباید از همان ابتدا توقع درآمد آنچنانی داشته باشند. برای رونق بیشتر و درآمد بالاتر چندین فاکتور، موثر است که در ادامه متن به آن ها اشاره می کنیم.

 • مدرک معتبر حسابداری و مدیریت های مالی برای استخدام شدن در نهاد ها و شرکت های مطرح بسیار تاثیر گذار است.
 • سابقه کاری: بهتر است دانشجویان، حین تحصیل برای تکمیل رزومه خود در چندین شرکت یا حتی مراکز فروش مشغول به کار شوند تا پس از اتمام تحصیل، مشکل سابقه کاری نداشته باشند.
 • آشنایی با نرم افزار های رایج حسابداری: نرم افزار های زیادی برای محاسبه و مدیریت مالی ارائه شده اند. هر حسابداری برای موفق تر شدن در این حرفه باید کار با این اپلیکیشن ها را بلد باشد و بتواند در آنِ واحد مشاوره های مالی سودمندی به کارفرما عرضه کند.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و آپدیت شدن با جدید ترین ابزار های مالی و حسابداری نقش زیادی در رونق این حرفه دارد.

با این توضیحات متوجه شده اید که بازار کار حسابداری در تهران برای چه افرادی پر رونق تر است؛ بنابراین باید این نکات را اجرا کرده تا از بقیه همکارانتان عقب نمانید.

نوشته قبلی
آموزش حسابداری با مدرک معتبر
نوشته بعدی
کارگاه cbt چیست؟ (رفتار درمانی شناختی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image