دوره dba در خارج از کشور بهتر ایت یا داخلی

دوره dba در خارج از کشور یا داخلی⚡(سرمایه خود را مدیریت کنید)

دوره dba در خارج از کشور ، مناسب کسانی است که تصور می کنند، دوره های خارجی می تواند در تبدیل شدن آنها به یک مدیر حرفه ای، بیش از دوره های داخلی، موثر واقع شود. ما در این مقاله، دوره dba داخلی و خارجی را با هم مقایسه خواهیم کرد. امیدواریم این مقایسه، در روشن کردن تکلیف شما برای شرکت در یکی از این دوره ها موثر واقع شود و به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

دوره ی dba چیست؟ گرایش های آن چیست؟

Dba، شکل مخفف عبارت Doctorate of Business Administration است که به معنای دکترای مدیریت کسب و کار است. این دوره ها، با هدف آموزش نحوه مدیریت کسب و کارها در گرایش های مختلف، ارتقا سطح کیفی تجارت، رویارویی با چالش ها و پیروزی در آن ها آموزش داده می شود.

دوره هایی مانند دوره dba دانشگاه تهران، به شما می آموزند که چگونه دانش تئوری داخل کتاب ها را عملی کرده و در کسب و کار خود از آن استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید، تنها راه شرکت در دوره های آموزش dba فقط دانشگاه تهران نیست و بسیاری موسسه های آزاد دیگر نیز این دوره را با قیمت مناسب تر از هزینه دوره dba دانشگاه تهران برگزار می کنند.

دوره dba در خارج از کشور از چند گرایش تشکیل شده که شما به عنوان کسی که دوره را می گذراند باید انتخاب کنید می خواهید در کدام گرایش برای تحصیل اقدام کنید. با توجه به علاقه ای که دارید، سعی کنید در یکی از این دوره ها شرکت کنید. ما برخی از جذاب ترین و بهترین گرایش های دکتری مدیریت کسب و کار را در زیر نام برده ایم:

 • بازاریابی
 • سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات
 • رفتار سازمانی و منابع اسناد
 • فناوری
 • مالی
 • استراتژی
دوره dba در خارج از کشور و داخلی

آیا از مزیت های دوره ی dba در داخل کشور چیزی می دانید؟

دوره dba در خارج از کشور و داخل کشور برگزار می شود، اما اینکه مخاطبان انتخاب کنند کدام یک را بگذرانند، موضوعی است که با دانستن مزیت های دوره داخلی می توان راحت تر در مورد آن تصمیم گیری کرد. از جمله مزیت های دوره آموزش dba موسسه های داخلی می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • این دوره ها به زبان فارسی برگزار می شود و نیازی نیست مدارک زبان، مانند آیلتس و تافل داشته باشید. البته این به آن معنا نیست که شما نباید از سطح زبانی خوبی برخوردار باشید؛ زیرا منابع خوب در بعضی از مواقع به زبان انگلیسی یافت می شوند. آموزش زبان می تواند به شما کمک کند تا کامل ترین اطلاعات را در مورد این رشته به دست آورید.
 • برای گذراندن این دوره در دانشگاه ها و یا موسسات مختلف داخلی، نیازی نیست دنبال کسب ویزا، گرفتن اقامت و فاند گرفتن باشید و می توانید با خیالی راحت داخل کشور آن را بگذرانید. این یکی از بزرگ ترین مزیت هایی که دوره های داخلی dba در مقایسه با دوره dba در خارج از کشور دارد.
 • سرفصل های دوره های داخلی متناسب با سرفصل های بین المللی است و برخی از آن ها بومی سازی شده اند تا متناسب مخاطب ایرانی باشند. برخی موسسه های داخلی، این مدرک را با اعتبار بین الملی در اختیار شما قرار خواهند داد. خوب است با شناسایی این موسسه ها، در بهترین و مطرح ترین دوره های dba شرکت کنید.
 • با شرکت در دوره های داخلی، نیاز به صرف هزینه برای اقامت چند ماهه تا چند ساله در کشور خارجی ندارید. هزینه هایی که برای حضور در دوره های خارجی باید پرداخت کنید، سرسام آور هستند. گذراندن این دوره ها در داخل کشور، صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی را برای شما به دنبال خواهد داشت.
دوره dba در خارج از کشور

دوره dba در خارج چه مزیت هایی دارد؟ آیا این صرف هزینه، ارزش دارد؟

ممکن است گذراندن دوره dba در خارج از کشور همراه با هزینه بیشتری باشد، اما اینکه انتخاب کنید این هزینه را بپردازید کاملا به خود شما بستگی دارد. خوب است این نکات را در مورد دوره های خارجی dba بدانید:

 • مهم ترین عیب این دوره ها تلاش دانشجو برای گرفتن پذیرش است. این تلاش ممکن است طاقت فرسا باشد و حتی موفقیت آمیز نباشد؛ بنابراین باید بدانید که راه سختی در پیش دارید.
 • دوره های خارج از کشور نیاز به مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با حداقل نمره 15 از 20 دارند.
 • افراد باید سه توصیه نامه از اساتید محل تحصیل درخواست دهنده داشته باشند
 • ارائه انگیزه نامه متناسب با رشته و موضوع تحقیق
 • ارائه مدرک زبان (IELTS 6.5 – TOEFL iBT: 100; TOEFL CBT: 250; TOEFL PBT: 600)
 • ظرفیت پذیرش پایین دانشجو، به خصوص در مقطع دکتری

مشاغل مربوط به دوره dba در خارج از کشور

مشاغل مربوط به دوره dba در خارج از کشور کدامند؟

شما بعد از گذراندن دوره dba در خارج از کشور و یا داخل کشور، و با داشتن مدرک تحصیلی مربوط به یکی از گرایش های آن می توانید هم به صورت مستقل و هم به صورت وابسته، در یکی از سازمان ها و شرکت ها مشغول به کار شوید. رایج ترین مشاغلی که با داشتن مدرک dba می توانید به آن مشغول شوید عبارتند از:

1-مشاوره کسب و کار؛

مشاوره کسب و کار یکی از مشاغلی است که فرد می تواند با جمع آوری اطلاعات لازم و دانش مدیریتی که آموخته است، به دیگر افراد مشاوره های لازم را ارائه بدهد.

2-مدیر سازمانی؛

مدیر سازمانی، مسئول توسعه و اجرای برنامه ها و رویه های مربوط به یک کسب و کار است. مدیریت یک کسب و کار و سازمان اگر با دانش کافی و تکنیک های مدیریتی همراه باشد، باعث پیشرفت و افزایش درآمد یک کسب و کار خواهد شد.

3-مدیر اجرایی سطح c؛

یک مدیر اجرایی سطح C به هر سمتی در مجموعه اجرایی، مانند مدیر ارشد اجرایی، مدیر عملیاتی یا مدیر ارشد مالی گفته می شود.

4-استاد دانشگاه؛

افرادی که علاقه مند به محیط های آموزشی هستند، می توانند با داشتن مدرک dba به عنوان مدرس در دانشگاه ها و موسسات آموزشی مشغول شوند.

آیا راجع به مدارک لازم برای ثبت نام دوره dba در خارج از کشور چیزی می دانید؟

شرکت کنندگانی که به دنبال شرکت در دوره های dba خارج از ایران هستند، باید مدارک لازم برای شرکت در این دوره را داشته باشند. مدارک درخواست شده نیز توسط هر مرکز متفاوت است. در اینجا به برخی از این مدارک اشاره می کنیم:

۱-داشتن معرفی نامه

برخی از مراکزی که ارائه دهنده دوره های آموزشی mba و در خارج dba هستند از متقاضیان کشورهای دیگر معرفی نامه معتبر و قانونی می خواهند.

۲-داشتن مدرک تحصیلی

برای شرکت در دوره dba در خارج از کشور باید مدرک تحصیلی ارائه کرد. داشتن مدرک دکتری و یا کارشناسی ارشد برای شرکت در این دوره ها لازم است.

۳-تکمیل فرم ثبت نام دوره

هر مرکز سایتی دارد که در فرم مخصوص به ثبت نام در آن قرار گرفته است. بنابراین هر فرد می تواند در کشور خود به این فرم دسترسی داشته و آن را پر کند.

۴-رزومه

تعدادی از مراکز آموزش دهنده از افراد شرکت کننده در دوره های آموزشی رزومه درخواست می کنند. بنابراین توصیه می شود هر شرکت کننده قبل از شرکت در دوره رزومه ای برای خود تنظیم کرده باشد.

گذراندن دوره dba در خارج از کشور بهتر است، یا تحصیل در بهترین گرایش dba در ایران؟

گذراندن دوره dba در خارج از کشور بهتر است، یا تحصیل در بهترین گرایش dba در ایران؟

افرادی که دوره های ام بی ای را از سر گذرانده اند، می بایست برای آنکه با رویکردهای پژوهش محور مدیریت آشنا شوند، در دوره های دی بی ای نیز شرکت کنند. برخی کسانی که به حضور در این دوره ها فکر می کنند، تصورشان بر این است که بهترین راه برای تبدیل شدن به یک مدیر موفق، شرکت در دوره dba در خارج از کشور است. درست است که این موضوع مزیت هایی دارد، اما معایب نیز کم ندارد.

توصیه می کنیم، سعی کنید بهترین گرایش dba را انتخاب کرده و در آن به تحصیلات خود ادامه دهید. برای انتخاب بهترین گرایش های دی بی ای، می بایست چند نکته بسیار مهم را مد نظر قرار داد و با توجه به آنها عمل کرد. این نکات بسیار مهم و کلیدی به شرح زیر هستند:

 • آموزش های مورد نیاز
 • مهارت های فرد
 • نوع کسب و کار

کسانی که علاقه دارند به مدیریت، با رویکردی پژوهش محور نگاه کنند و در آن به موفقیت برسند، خوب است با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم برای انتخاب بهترین گرایش اقدام کنند.

کلام آخر

ما در این مقاله در مورد دوره dba در خارج از کشور صحبت کرده و سعی کردیم این دوره را با دوره ی dba در داخل کشور مقایسه کنیم. اگر می خواهید در بهترین دوره های داخلی شرکت کنید، بهتر است موسسه هایی مطرح و با سابقه همچون، نیک اندیشان را برای این مورد انتخاب کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش dba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره mba حضوری یا دوره mba آنلاین⭐(مزایا و معایب)
نوشته بعدی
آینده شغلی تعمیرات موبایل در ایران چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image