اهمیت بهداشت روانی در محیط کار

اهمیت بهداشت روانی در محیط کار آن را جدی بگیرید

بهداشت روانی، موضوعی کلیدی در سازمان های امروزی محسوب می شود. بر اساس اهمیت این مورد، سرفصلی در دوره mba برای شرح کامل موضوع، به آن اختصاص داده شده است.

چرا باید به اهمیت بهداشت روانی در محیط کار توجه کرد؟

در زندگی امروز ما انسان‌ها، چالش‌های مختلفی وجود دارد. این چالش‌ها علاوه‌ بر این‌ که در محیط سازمانی رخ می ‌دهند، ممکن است در زندگی روزمره و زندگی شخصی کارکنان نیز به وجود آیند. به‌ همین دلیل، باید توانایی کنار آمدن با این چالش‌ها و قدرت حل کردن آن‌ها درون افراد به وجود آید. به این معنی که، بتوانند با داشتن شخصیتی منعطف، خود را بر حسب شرایط وفق دهند.

داشتن بهداشت روان برای افراد باعث می‌شود، بتوانند شناخت کلی نسبت ‌به احساسات خود داشته باشند و بر اساس همین شناخت، قادر باشند، مسائل و مشکلات به‌وجودآمده را کنترل و مدیریت کرده و از تأثیر آن بر روی عملکرد خود بکاهند. به‌ همین منظور، می‌توان گفت، اهمیت دادن به بهداشت روانی در محیط کار، می تواند باعث شود کارکنان عهده دار تمام وظایف خود باشند. با توجه به این که، فعالیت آن ها در یک محیط پویای سازمانی است. تغییرات رخ داده، آن ها را آزرده نمی کند، به علاوه در پذیرش چالش با مانعی مواجه نبوده و می توانند با راهکارهایی دقیق، چالش را به فرصت تبدیل کنند.

اهمیت دادن به این مساله، مفهومی بوده که در تاریخچه رشته mba نیز قابل ملاحظه است و در دوره mba روانشناسی شرح مفصل آن، بر اساس شناخت رفتاری کارکنان بیان شده است تا جایی که مدرک حاصل از آن به عنوان یکی از معتبرترین مدرک mba در زمینه روانشناسی مطرح است.

اهمیت بهداشت روانی در محیط کار

مخاطرات روانی محیط کار چه عواملی هستند؟

عواملی که در سازمان وجود داشته و باعث بر هم زدن آرامش روان کارکنان می شود، مخاطرات روانی نام دارند. مخاطرات روانی مبحثی پیچیده بوده که برای شناخت کامل زاویای آن، می توانید در دوره آموزش mba شرکت کنید. و با استفاده از کاربرد مدرک mba  در سازمان مشغول به کار شوید. زیرا به تخصص کافی در زمینه شناخت اختلالات روانی رسیده اید. برخی از مخاطرات روانی معمول، که سازمان با آن روبرو می شود در زیر آورده شده است.

۱-امنیت شغلی

هنگامی که کارکنان منصب خود را در خطر ببینند، اضطرابی همیشگی با خود به همراه دارند،‌ اضطرابی که می تواند سبب برهم زدن سلامت روان افراد شود. از این رو، برای اهمیت بهداشت روانی در محیط کار، بهترین راه حل حذف این اختلال به وسیله امنیت دادن به کارکنان است.

۲-روابط خشک

زمانی که، روابط میان کارکنان گرم و صمیمانه باشد، احساس آرامش وجود کارکنان و مدیران را فرا می گیرد. این مورد عموما در زمینه ارتباط بین مدیر و کارکنان خود را نشان می دهد. زمانی که یک مدیر با افراد زیر دست خود، خشک و جدی برخورد کند، فضا پر از استرس خواهد شد. تا جایی که استرس مانع از سلامت روان شده و افراد را همواره مضطرب می کند.

۳-ساعات زیاد کار

زمانی که افراد برای جلب رضایت مدیر ساعات زیادی را به کار مشغول شده اند، جسم آن ها خسته می شود تا جایی که خستگی جسمی به روان آن ها سرایت کرده و باعث می شود سلامت روان آن ها با تهدیدی جدی روبرو شود و اهمیت بهداشت روانی در محیط کار در نظر گرفته نشود.

۴- سیاست های غلط در زمینه سلامت کارکنان

زمانی که کارکنان بدون توجه به سلامت خود، بدون وقفه کار می کنند و این سیاستی هست که سازمان از آن ها خواسته و به اجبار بوده، نوعی آسیب روانی برای آن ها ایجاد خواهد شد.

تامین بهداشت روانی در محیط کار وظیفه کیست؟

تامین بهداشت روانی در محیط کار وظیفه کیست؟

همان طور که گفته شد، بهداشت روانی در محیط کار تاثیر زیادی در عملکرد کارکنان دارد. به طور کلی، در یک شرکت و سازمان وظیفه تامین شرایط لازم برای ایجاد بهداشت روانی بر عهده مدیر شرکت است. یک مدیر، علاوه بر وظایف مدیریتی خود باید بتواند شرایط لازم برای آسایش کارکنان را فراهم کند.

حتی کوچک ترین کار ها مانند تامین نور و شرایط محیطی مناسب می تواند عملکرد کارمندان را تا حد زیادی بهبود ببخشد، و لازم نیست که مدیر حتما کار های خارق العاده ای انجام دهد. متاسفانه در بعصی از سازمان ها و کسب و کار ها، سلامت روانی کارکنان برای مدیر چندان اهمیتی ندارد و به دنبال آن کارایی و عملکرد مفید کارکنان نیز کاهش پیدا می کند.

مدیر یک سازمان برای اینکه با شرایط و اقدامات لازم برای بهبود شرایط روانی در محیط کار بیشتر آشنا شود، بهتر است در دوره های بهداشت روانی در محل کار شرکت کرده تا اطلاعاتش را ارتقاء دهد. در این دوره ها به طور مفصل درباره سلامت و بهداشت روانی در محل کار و اقداماتی که لازم است برای تامین آن انجام دهد، صحبت می شود.

اهمیت بهداشت روانی در محیط کار چیست

هدف های بهداشت روانی در سازمان شامل چه مواردی است؟

هدف های بهداشت روانی در سازمان شامل موارد زیر است:

۱-شناخت هر نوع آسیب روانی

از اولین فعالیت هایی که در جهت اهداف بهداشت روانی صورت می گیرد شناخت آسیب های روانی موجود در درسازمان است.

۲-بررسی علل مقابله با آسیب روانی

بعد از این که آسیب روانی شناخته شد با استفاده از یک برنامه مشخص، راهبردهایی برای مقابله با آن در جهت اهمیت بهداشت روانی در محیط کار طرح ریزی می شود.

۳- تامین سلامت روانی کارکنان

هدف بعدی تامین سلامت روانی کارکنان با اجرای سیاست های مشخص است.

۵- مراقبت از سلامت روانی کارکنان

هدف آخر نیز مراقبت از سلامت روانی ایجاد شده در کارکنان است که، این مورد نیازمند برنامه ریزی بلند مدت است.

دلایل اهمیت بهداشت روانی در محل کار

سلامت روان کارمندان بر روی عملکرد آن ها چه تاثیری دارد؟

یکی از عوامل مهم اهمیت بهداشت روانی در محیط کار  تاثیر آن بر روی عملکرد است. هنگامی که فضای کسب و کار مملو از آرامش بوده و به بهداشت روان و سلامت روان ‌توجه شود، در چنین فضایی، راندمان کاری کارکنان افزایش می یابد. آن ها توانایی این را دارند تا بتوانند، هر چالشی که در سازمان ایجاد می شود را به دید فرصت به آن نگاه کرده و درصدد رفع آن برآیند.

اما اگر در محیط کار هیچ آرامشی وجود نداشته باشد، بالطبع انگیزه ای نیز برای فعالیت ایجاد نخواهد شد. در چنین وضعیتی افراد تمام کارها را در حالت افسردگی کامل انجام می دهند. در نتیجه همواره هراس این مورد را دارند که، سازمان با مساله روبرو شود که آن مساله، به تمرکز و توان بالا برای حل شدن نیاز داشته باشند.

افرادی که در چنین فضایی در حال کار کردن باشند، فضایی که سلامت روانی عملا در آن دیدا نمی شود، قدرت تمرکز نیز ندارند. در چنین وضعیتی، فعالیت های محوله خود را، در شرایط عدم تمرکز انجام می دهند. این مورد سبب می شود که پیامد فعالیت های آنان مطلوب و اثربخش نباشد.

کلام آخر

در این مقاله نیک اندیشان، به اهمیت بهداشت روانی در محیط کار، انواع مخاطرات و آسیب های روانی، اهداف آن و تاثیر بهداشت روان بر عملکرد پرداخته شد.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره mba کوچینگ چیست؟⭐مدیریت کوچینگ
نوشته بعدی
وظایف و اهداف مدیریت منابع انسانی چیست؟⭐شرح کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image