از نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار چه میدانید

نقش منابع انسانی در رشد کسب و کارانواع منابع انسانی

نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار کسب و کار بسیار گسترده است. در دورهmba  به صورت جامع مباحث این موضوع تحت پوشش قرار می گیرد و هر آن چه که یک مدیر در این رابطه به آن نیاز دارد، به او منتقل می شود.

منابع انسانی؛ آنچه که باید در مورد آن بدانید!؟

به مجموعه افرادی که در یک سازمان مشغول به فعالیت هستند تا هدف کلی و اصلی سازمان تحقق پیدا کند، منابع انسانی گفته می شود. هرکدام از این افراد، بر اساس تخصص در شغل های مرتبط مشغول به کار هستند. همین مورد سبب شده که انواع منابع انسانی در سازمان، نقش های متغیری داشته باشد. در واقع، منابع انسانی در یک سازمان علاوه بر کارکنان، تمام مدیران رده های مختلف را نیز در بر می گیرد. کلیه فعالیت هایی که توسط آن ها انجام می شود در قالب فعالیت های منابع انسانی مطرح می شوند.

در واقع اگر منابع انسانی در یک سازمان نتواند عملکرد موثری از خود بر جای بگذارد، شرایط سازمان را بحرانی کرده تا جایی که ممکن است، باعث ورشکستگی سازمان نیز شود. از طرف دیگر اگر یک سازمان دارای منبع غنی انسانی باشد، منابعی که دلسوزانه و متعهدانه در حال پیگیری فعالیت ها باشند، در این زمان، رشد سازمان مسیر ترقی را به خود خواهد گرفت. به همین دلیل می توان نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار را درک کرد.

بر همین اساس، همواره تاکید شده که یک سازمان اگر قصد توسعه و ماندن در فضای رقابت را داشته باشد، باید بتواند بر انگیزه و روحیه کارکنان خود تاثیر بگذارد. پیرو این جریان، موسسات و سازمان های مختلف دوره mba روانشناسی را در دستور کار قرار دادند تا در این دوره، به صورت کاملا تخصصی، انگیزه کارکنان را به سمت تحقق بخشیدن اهداف سازمان، افزایش دهند.

نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار

آیا از اهمیت منابع انسانی چیزی می دانید؟

تمام منابع موجود در سازمان از منابع مالی تا منابع فیزیکی و فنی توسط منابع انسانی معنا پیدا می کنند. به همین دلیل شاید بتوان گفت، از ارزشمند ترین منابع موجود در سازمان، کارکنان فعال بخش های مختلف آن هستند. در گذشته، به این منبع با ارزش اهمیت داده نمی شد و افراد نسبت به انجام دادن وظایف خود بی میل می شدند و در پی پیدا کردن سازمانی دیگر  بودند؛ سازمانی که در آن با رفتاری منصفانه عزت نفس آن ها حفظ می شد.

بعد از خروج های پی در پی کارکنان و نارضایتی آن ها، سازمان ها متوجه نقش منابع انسانی، و تاثیر حضور در رشته mba در رشد کسب و کار شدند. آن ها برای تقویت این بخش، دوره های مختلف را برگزار و یا در دوره های معتبر آموزشی شرکت می کردند که دوره آموزش mba جزء مشهورترین آنها بود. این سازمان ها اعتقاد دارند، کسانی که مشتاق دانستن پاسخ سوال رشته mba برای چه کسانی مناسب است، هستند، همان هایی اند که می دانند منابع انسانی نقشی تعیین کننده در رشد کسب و کار دارد. در زیر به خلاصه ای از اهمیت و نقش منابع انسانی در فرآیند رشد کسب و کار اشاره شده است:

۱-افزایش رقابت مفید و موثر در صنعت

۲- بالا رفتن خلاقیت و تبدیل آن به نوآوری

۳-افزایش دانش و اطلاعات منابع انسانی

آیا چیزی در مورد مدل های توسعه منابع انسانی شنیده اید؟

هنگامی که یک سازمان در پی ارتقای کارکنان خود از لحاظ سطح دانش باشد، در واقع به سمت بهره وری بیشتر هدایت شده است. گاها، دلایل مناسب برای تحصیل در رشته MBA افزایش ذخایر اطلاعاتی انواع منابع انسانی است؛ زیرا یک نیروی انسانی کارآمد می تواند باعث سوق دادن کسب و کار به سمت بهره وری بیشتر و ارتقای آن شود. به همین منظور برای توسعه منابع انسانی مدل های مختلفی برگزیده شد تا با استفاده از آن نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار پر رنگ تر شود. این مدل ها به این شرحند:

۱- مدل منطقی

در این مدل، کارکنان باید بر اساس قوانین و قواعد تعیین شده در یک جهت عمل کنند. جهتی که همسو با هدف کلی کسب و کار باشد. این رابطه باید به شکل خطی بین یک مدیر و زیر دستان آن، مدیر و زیر دستان با استراتژی و اهداف سازمان برقرار باشد.

۲- مدل طبیعی

در مدل های طبیعی برای پیشبرد و توسعه منابع انسانی فقط به ارتباطات خطی توجه نشده است، بلکه همواره تاکید بر این است که متغیرها و پارامترهای موثر دیگری نیز وجود دارد که می توانند بر روی نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار و الگوهای توسعه آن تاثیر بگذارند. .

۳-مدل استراتژیک

هر کسب و کار از مجموعه استراتژی هایی برای رسیدن به هدف استفاده می کند. در مدل استراتژیک، هدف این است که استراتژی های مشخص شده برای مدیریت منابع انسانی با استراتژی هایی کلی سازمان و ماموریت اصلی آن منطبق باشد. این مورد به صورت جزء نیز مطرح است، به صورتی که استراتژی در بخش منابع انسانی باید بر اساس انواع منابع انسانی نوشته شود.

نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار چیست

آیا از نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار اطلاع دارید؟

هر آن چه که در محیط بیرون سازمان وجود دارد، می تواند برای سازمان یک تهدید و البته یک فرصت باشد. منبعی که می تواند از سازمان در برابر تهدید، با اتخاذ برنامه هایی هدفمند محافظت کند، و منبعی که می تواند فرصت های موجود را غنیمت شمرده و از آن نردبانی برای ترقی سازمان بسازد، منابع انسانی است. نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار انکار ناپذیر است. در زیر به سه نقش کاربردی آن اشاره می کنیم:

۱-تغییر

هنگامی که سازمان تغییرات را بپذیرد و درصدد هماهنگ کردن خود با آن ها برآید، در واقع پذیرش رشد بوده است. تغییرات می تواند با رویکردهای مختلفی رخ دهد؛ به این صورت که گاهی برای تغییر، محیط بیرون ملاک قرار می گیرد و گاهی برای تغییر، از درون یک سازمان به مسایل نگاه می شود.

۲-تنوع

تنوع، عنصر موثر دیگری در رشد کسب و کار است. بر این اساس، سازمان نباید بر روی روش های قدیمی خود تاکید ورزیده و راه را بر روی به کار گیری روش های جدید ببندد، بلکه باید به تنوع در استفاده از روش ها اهمیت داده و همواره در حال متنوع کردن خود باشد.

۳-توجه

سَرسری نگاه کردن به جریان های موجود، باعث کاهش توجه خواهد شد؛ به گونه ای که ممکن است بسیاری از عوامل مهم نیز از قلم بیفتد. پس هنگامی که در حال بررسی نقش انواع منابع انسانی در رشد کسب و کار هستید، باید بدانید توجه نیز بسیار مهم است.

نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار چه قدر مهم است

چرا به مدیریت منابع انسانی در کسب و کار اهمیت زیادی داده می شود؟

با مطالعه مطالب قبلی دانستید که نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار چیست، حال بهتر است بدانید که چرا مدیریت منابع انسانی در کسب و کار مهم است.  برخی از دلایل مهم بودن این مقوله به شرح زیر است:

۱-افزایش بهره وری کارکنان؛

وظیفه مدیریت منابع انسانی این است که از کارکنان یک کسب و کار یا سازمان، نهایت بهره وری را دریافت کند. قطعا بهره وری بیشتر کارکنان موجب افزایش درآمد و پیشرفت کلی سازمان می شود.

۲-ایجاد فضای کاری مثبت؛

هر چقدر که محیط کاری برای کارکنان، دلنشین تر بوده و از نظر روحی و جسمی، مانند راحتی نشیمن ها، سرما و گرما و غیره باب میل آن ها باشد، قطعا عملکرد بهتری خواهند داشت. مهیا کردن این شرایط ایده آل به عهده مدیر منابع انسانی است.

۳-توانمند سازی منابع انسانی؛

وظیفه دیگر مدیریت منابع انسانی این است که با توجه به نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار، باید با برگزاری کلاس های آموزشی یا سایر روش های آموزشی، به توانمند سازی کارکنان بپردازد.

۴-فرایند جذب و استخدام؛

ساده ترین کاری که یک مدیر منابع انسانی در یک سازمان انجام می دهد، فرآیند جذب و استخدام یا تعدیل نیرو است. البته این کار باید متناسب با اهداف سازمان انجام شود.

کلام آخر

در این مقاله نیک اندیشان به تعریف منابع انسانی، اهمیت آن، مدل های توسعه منابع انسانی و نقش منابع انسانی در کسب و کار پرداخته شد. امیدواریم با شرکت در دوره های ام بی ای نیک اندیشان اطلاعات کاملی را در خصوص این موضوع به دست آورید.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
تکنیک ریفریمینگ چیست؟⭐ذهن مشتری را عوض کنید
نوشته بعدی
معرفی بهترین کشور برای تعمیرات موبایل⭐در دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image