شاخص سهام

معامله شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام چگونه است؟

شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام موضوعی است که در این مقاله قصد داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم. امروزه صحبت های زیادی در مورد معامله شاخص سهام و یا  موضوعات مشابه هر از رسانه ای شنیده می شود. متاسفانه افرادی هستند که بدون داشتن اطلاعات کافی، به بازار بورس وارد شده و خسارت های سنگین مالی را متحمل می شوند. ما در این متن قصد داریم در مورد معامله شاخص های بازار جهانی نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم؛ امیدواریم که با این نکات بتوانید حضور همراه با سودی را در این بازار تجربه کنید.

شاخص های بازار جهانی

تعریف شاخص و انواع آن

شاید بهتر باشد قبل از آنکه در مورد شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام نکاتی را ارائه کنیم در مورد بورس یک معرفی کوتاه و اجمالی داشته باشیم. بورس به صورت کلی به بازاری گفته می شود که در آن یک خریدار و یک فروشنده به انجام مبادله و معامله می پردازند. موردی که در این بازار خرید فروش می شود، سهام شرکت های متفاوت است.

بعد از آنکه متوجه شدید بورس چیست باید با واژه شاخص نیز آشنایی پیدا کنید. شاخص، در واقع عددی است که می توانید به کمک آن روند رشد و یا افت در بازار بورس را مشاهده کنید. به عبارت دیگر می توان این گونه گفت که این شاخص است که به شما وضعیت کلی بورس را نشان می دهد.

موضوعی که در مورد شاخص باید به آن توجه و دقت داشت این است که معمولا برای رصد کردن وضعیت کلی بازار، یک شاخص وجود ندارد و شاخص های متفاوتی را می توان معرفی کرد تا خریداران و فروشندگان راحت تر بتوانند ترید کنند.

از جمله مهم ترین انواع شاخص بازار می توان به انواع زیر اشاره داشت:

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس همان عددی است که از رسانه های مختلف در مورد بورس تهران از آن صحبت می شود. این شاخص از جمله معروف ترین و رایج ترین شاخص ها بوده و معمولا سود سهام و یا سطح عمومی قیمت را به کمک این می توان به راحتی متوجه شد.

شاخص قیمت

از دیگر شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام، شاخص قیمت است. این شاخص نیز از جمله اصلی ترین شاخص های مطرح در بورس بوده و کسانی که قصد دارند در این حوزه وارد شوند باید به خوبی با آن آشنا باشند. موضوعی که این شاخص در مورد آن صحبت می کند قیمت سهم تمامی شرکت هایی است که بورس اوراق بهادار، آنها را پذیرفته است. در این شاخص، تنها چیزی که مورد بررسی قرار خواهد گرفت قیمت سهام و  معامله شاخص سهام شرکت هایی است که در بورس حضور فعال دارند.

شاخص های قابل معامله در بازار فارکس

موضوع دیگری که باید در رابطه با شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام مورد بحث و بررسی قرار گیرد، شاخص های قابل معامله در بازار فارکس است. تحلیل شاخص سهام در این بازار به دو روش تکنیکال و فاندامنتال صورتی می گیرد. در تحلیل معامله شاخص های بازار جهانی به صورت فاندامنتال، آمارهایی که به صورت روزانه منتشر می شوند بسیار کمک کننده هستند. برخی آمارهایی که می توانند در حوزه شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام کمک فراوانی کنند به شرح زیر هستندد:

نرخ بهره

برخی از متخصصان اعتقاد دارند که هیچ یک از شاخص های مالی موجود در بازار نمی‌توان به اندازه نرخ بهره بر حرکت ها و فعالیت هایی که در بازار مشاهده می شود، تاثیرگذار باشد. خوب است بدانید که در واقع نرخ بهره از جمله اهرم هایی است که بانک مرکزی برای تاثیرگذاری بر پول ملی از آن بهره می برد. این نرخ یکی از زنجیره های سیاست پولی در یک کشور را تشکیل داده است.

تولید ناخالص داخلی

از دیگر موضوعاتی که در حوزه معامله شاخص های بازار جهانی مطرح می باشد، تولید ناخالص داخلی است. این نرخ در مورد تمام هزینه هایی که برای تولید یک کالا در یک بازه زمانی صرف شده است صحبت می کند. آماری که در مورد تولید ناخالص داخلی مطرح می شود، به صورت فصلی ارائه می گردد. این شاخص اهمیت زیادی در اقتصاد یک کشور داشته و به بیان دیگر می توان با این عدد در مورد وضعیت اقتصادی و مالی کشور نظر داد.

اشتغال در بخش کشاورزی

از دیگر شاخص ها و آمار تاثیرگذار در شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام می توان به اشتغال در بخش کشاورزی اشاره کرد. معمولا میزان شغلی که در این بخش در یک طی یک سال ایجاد می شود مبنای محاسبه و صحبت در مورد این شاخص می باشد. از این شاخص تحت عناوین دیگری مانند شاخص اشتغال ثبت شده نیز یاد می کنند. چنانچه شاخص اشتغال در بخش کشاورزی رشد کند به معنای آن است که اشتغال نیز افزایش داشته و نرخ مبادلاتی دلار نیز با رشد خوبی مواجه شده است.

شاخص بهای مصرف کننده

شاخص بهای مصرف کننده نیز از دیگر شاخص های مطرح در بازار فارکس است. این شاخص به عنوان یک شاخص اولیه برای برآورد و ارزیابی هزینه های زندگی در کشور مطرح می باشد. هر زمانی که این شاخص، افزایش نرخ پیدا کند به معنای آن است که نرخ بهره ارز ملی نیز در حال افزایش است. این شاخص را یکی از فرّارترین شاخص های بازار فارکس می دانند.

معامله شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام

جمع بندی

موضوعی که در این متن در مورد آن با شما صحبت کردیم شاخص های بازار جهانی و شاخص سهام بود. معمولا شاخص ها برای ارزیابی و سنجش وضعیت بازار بورس در ایران و جهان به کمک می آیند. باید دقت داشت که بدون اطلاعات و بدون دانش کافی در مورد بورس نمی توان به این حیطه جذاب و ترسناک وارد شد. توصیه می کنیم قبل از آنکه سرمایه خود را در معرض نابودی و خُسران قرار دهید در دوره هایی آموزشی مانند دوره آموزشی بورس نیک اندیشان شرکت کنید. نکاتی که در این دوره آموزش داده می شود بسیار کاربردی هستند و می توانند به شما کمک کنند تا بتوانید با موفقیت در بازار بورس به فعالیت مشغول شوید و دانش خوبی در رابطه با معامله شاخص سهام به دست آورید. مناسب بودن هزینه های این دوره و پرداخت اقساطی از دیگر مزیت های شرکت در دوره بورس این موسسه است. به جز دوره بورس میتوانید در دوره فارکس و دوره ارز دیجیتال شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزشی بورس یا دوره فارکس و یا دوره ارز دیجیتال نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
چگونه مدرک بین المللی آشپزی بگیریم؟
نوشته بعدی
رام گوشی چیست؟ چه کاربرد و اهمیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image