وظایف کمک پرستار

وظایف کمک پرستار چیست؟

کمک پرستار (بهیار) یا بهورز، زیر مجموعه کادر پرستاری است. بهیاران جزو اولین کسانی هستد که در بیمارستان به بیماران کمک می کنند. آن ها دارای برخی مهارت های به خصوص هستند و وظایف مخصوصی برعهده دارند در حالی که نسبت به پرستاران و پزشکان کمتر درگیر کارهای خطیر و ریسک دار هستند. بهیاران باید دارای مهارت ارتباطی، مهارت فیزیکی و برای ارتباط بیشتر و راحت تر و تسکین دادن به بیماران هستند.

سخت کوشی در بهیاری بسیار مهم است زیرا ممکن است گاهی کار ها در شرایط سخت و طولانی باشند در این شرایط آن ها نباید روحیه خود را از دست داده و باید کار های خود را جلو ببرند. بهیاران می توانند در خانه های بهداشت ، بیمارستان ها ، مراکز بهداشتی روستایی ، و اورژانس های جاده ای وشهری به خدمت بپردازند.

البته گفتنی است که بهیاران دستیار پزشک هستند و با نظر آن ها عمل میکنند . بهیاران همچنین می توانند در صورت دارا بودن شرایط خاص به پرستاری تغییر رشته داده و به پرستاری مشغول شوند که این تغییر خود دارای شرایط و ضوابط خاصی است که هر ساله اعلام می گردد .در ادامه به بررسی برخی وظایف بهیاران می پردازیم تا با آن ها آشنا شویم.

شایان ذکر است که این وظایف را همه بهیاران مجبور نیستند انجام دهند چرا که با نظر پرستار و پزشک برخی از این وظایف را به عنوان مسئولیت پذیرفته و بقیه وظایف را دیگر بهیاران انجام می دهند

وظایف کمک پرستار چیست

وظایف کمک پرستار یا بهیاری

بهیاران شرایط متفاوت تری نسبت به بقیه کادر درمان دارند، وظیفه آن ها بیشتر جنبه خدماتی و آرامش بخشی به بیماران دارد. در زیر به وظایف بهیاران که در منشور حقوق مبتنی بر پرستاری آمده به طور کامل می پردازیم:

 1. کسب دستور از سرپرستار یا پزشک
 2. کمک در امر پذیرش ، ترخیص و انتقال بیماران از مراکز بهداشتی درمانی و انتقال درون بیمارستانی
 3. رسیدگی به نیاز های بهداشتی بیماران : رفع نیاز های بهداشت پوست و مو و بهداشت دهانی
 4. کمک به رفع نیاز های تغذیه ای: کمک در خوردن غذا ببه بیماران فاقد توانایی خوردن و یا تغذیه به وسیله لوله معده ( گاواژ )
 5. تامین نیازهای مربوط به سرویس بهداشتی مددجو
 6. کمک به تثبیت درجه حرارت بدن با استفاده از پاشویه، دارو،کیف آبگرم و …
 7. رسیدگی به تخت مددجویان و مرتب نمودن آن ها و برانکارد
 8. کمک به مددجویان فاقد توانایی راه رفتن برای خروج یا کار های دیگر
 9. کنترل علایم حیاتی ،مانند نبض ،درصد اکسیژن و ثبت آن ها
 10. گرفتن نمونه های آزمایشگاهی مثل خون
 11. حضور در تحویل شیفت به بهیار دیگر و گزارش دادن اقدامات انجام شده
 12. برقراری ارتباط موثر و مداوم با مددجویان با ملاحظات حال آنان و گزارش کردن آنان
 13. ثبت دقیق مراقبت های انجام شده بطور دقیق از مددجویان در پرونده آن ها
 14. انجام آمادگی های قبل و پس از عمل جراحی بر اساس استانداردهای موجود پرستاری
 15. آماده سازی مددجو جهت ترخیص

   16.آماده کردن بیمار جهت انجام معاینات پزشکی با رعایت منشور حقوق بیمار شامل ( برقراری ارتباط با مددجو / در وضعیت صحیح قرار دادن بیمار / بر داشتن پوشش از محل معاینه و در معرض قرار دادن برای پزشک / حفظ محیط مناسب جهت معاینه / در دسترس قرار دادن وسایل معاینه )

    17.آماده کردن وسایل جهت ضد عفونی کردن آن ها

   18.انجام فرآیند های پس از کار های پزشکی مانند تعویض پانسمان، انجام نوار قلب، کشیدن بخیه، تزریقات( عضلانی ، زیر پوستی ، داخل پوستی ، تزریق واکسن ) و کمپرس ها تحت نظارت مسئول شیفت

   19.کمک در امر توانبخشی مددجو ( مانند کمک در بکاربردن چوب زیر بغل و پروتزها )

 1. انجام و مشارکت در امور مراقبت از جسد طبق موازین شرعی
 2. حفظ امنیت بیمار در برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی

    22.شرکت در کلاس های بازآموزی و دوره های تعیین شده

 1. انجام دستورات سرپرست شیفت

این وظایف، جزو وظایفی است که مطابق قانون باید هر بهیاری توانایی کامل برای انجام دادن آن ها را داشته باشد تا با نظر پرستار یا پزشک به انجام آن ها مشغول باشد.

تفاوت کمک پرستار با پرستار

تفاوت کمک پرستاری (بهیاری) با پرستاری:

بهیار یا کمک پرستار همانطور که گفتیم بیشتر جنبه خدمات به بیماران را دارد. این خدمات باید مطابق با دستور و قانون باشد.پرستاران با انجام خدمات پزشکی و با توجه به دانش پزشکی شان، بقیه کار ها نظایر آن چه در بالا تحت عنوان وظایف کمک پرستار گفته شد همچون، انجام آزمایش، بررسی و ثبت حال بیماران و گزارش نویسی آن ها، و رسیدگی به بیماران را به بهیاران واگذار می کنند و بهیاران  از این حیث مکمل کار های درمانی پزشکان و پرستارانند تا راحتی و آرامش بیماران را در بیمارستان یا مراکز درمانی دیگر تامین کنند.

 • علت دیگر، پر مشغله بودن پرستاران و عدم رسیدگی به بیماران در زمان مناسب است، پس وجود ارگانی مخصوص برای رسیدگی دایم و ثبت حال بیماران و گزارش دادن حال آن ها ضروری است که همچین ارگانی وجود داشته باشد. قوانین بهیاری توسط وزارت بهداشت و آموزش پزشکی تدوین شده و گزارش می گردد.همچنین بهیاران جهت بهداشتی نگه داشتن محیط و بیماران آموزش های خاص می بینند که  انجام آن ها برای بیمارستان یا مراکز درمانی امری حیاتی  بسیار مهم است .
 • بهیاران می توانند با ارتباط بیشتر و عاطفی تر با خانواده بیمار و خود بیمار حال اورا جویا شده و از نکاتی که شاید پرستار متوجه نشده باشد رابه سرپرست خود خبر داده و کمک شایانی به بیمار کنند .تمامی بهیاران باید این را در نظر داشته باشند که ممکن است محیط های مختلف را تجربه کنند و باید توانایی های خود را همواره بروزکنند تا بتوانند در وقت خود از آن توانایی ها استفاده کنند

تفاوت وظایف کمک پرستار و پرستار

تفاوت اصلی وظایف کمک پرستار با پرستار در این است که بهیار دستیار پزشک است و در قوانین نیز به عنوان دستیار پزشکی محسوب می شود اما در بیمارستان بهیار ها زیر مجموعه کادر پرستاری قرار می گیرند.

تفاوت دیگر بهیار با پرستار در آموزش های آنان است، آموزش های پرستاری مبتنی بر آموزش های بالینی و بیمارستانی بوده در حالی که آموزش های بهیاری مبتنی بر آموزش های اورژانسی و آموزش های سیار است،تفاوت دیگر در این است که بهیاری مبتنی بر دانسته های پزشکی است و دارای مهارت های اخلاقی عاطفی نگهداری  است.

همچنین محل خدمت پرستار ها در بیمارستان ها و مراکز درمانی است اما بهیار ها می توانند در مراکز نگهداری سالمندان، اورژانس ها، خانه ها ، بیمارستان ها، مراکز نگهداری حضور و ارائه خدمت کنند.

نوشته قبلی
کاشت مو به روش FIT چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)
نوشته بعدی
کاشت مو به روش fut چیست؟ (بررسی مزایا و معایب)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image