وظایف مدیر مالی چیست

وظایف مدیر مالی چیست؟ ⭐ شرح و بررسی تمامی وظایف

وظایف مدیر مالی چیست، این سوالی است که قبل از انتخاب مسیر شغلی تان در زمینه حسابداری و امور مالی باید پاسخ مشخصی برایش بیابید. در این مقاله با وظایف و مهارت های مدیر مالی در یک سازمان بیشتر آشنا خواهید شد.

رشته مدیریت مالی چیست و مدیر مالی به چه کسی می گویند؟

برای اطلاع کسانی که نمی دانند رشته مدیریت مالی چیست، باید بگوییم، مدیریت مالی شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی، کنترل و نظارت بر منابع مالی با هدف دستیابی به اهداف سازمانی است. این نوع از مدیریت، یک روش ایده‌آل برای کنترل فعالیت‌ های مالی یک سازمان، مانند تهیه بودجه، استفاده از وجوه، حسابداری، پرداخت، ارزیابی ریسک و سایر موارد مرتبط با پول است.

مدیر مالی یکی از مهم‌ ترین پست‌ های هر سازمانی است که عموما مدرک معتبری از یک دوره mba یا تحصیلات کارشناسی ارشد دارد و نظارت و مدیریت بر منابع مالی و برنامه‌ ریزی آن برای رسید‌ن به اهداف آن سازمان را بر عهده اوست. تصمیمات مدیر مالی تاثیری مستقیم بر عملکرد مالی سازمان داشته و رسید‌ن به اهداف سازمان مانند پرداخت حقوقی، پرداخت قبوض، تسویه بدهی‌ ها و… را میسر می‌ کند. اینکه دقیقا وظایف یک مدیر مالی چیست بسته به نوع سازمان و کسب و کار متفاوت است. به عنوان مثال، مدیریت نقدینگی در یک شرکت یکی از مهم ‌ترین مسئولیت های مدیر مالی است.

مهارت های مدیر مالی چیست؟

برای آنکه بتوانیم به سوال وظایف مدیر مالی چیست بپردازیم، باید ابتدا در مورد مهارت های آن صحبت کنیم. مهارت های مدیر مالی که لازمه این شغل است عبارتند از:

۱-داشتن تجربه و مهارت در حسابداری

از خصوصیات مدیر مالی موفق این است که باید بتواند بحران ‌ها را به راحتی مدیریت کند و تجربه حضور در بحران را داشته باشد.

۲-اعتماد به نفس و روابط عمو‌می ‌بالا

اعتماد به نفس و روابط عمومی بالا یکی دیگر از خصوصیات مدیر مالی موفق است. یک مدیر باید تصمیمات درست و منطقی که ‌می ‌گیرد براساس اعتماد به نفس باشد.

۳-داشتن اطلاع کافی از دانش روز دنیا

هر فرد علاقه مندی به رشته مدیریت مالی باید بداند که وظایف مدیر مالی چیست و آیا این وظایف در همه کشور ها یکسانند یا خیر. با توجه به درامد mba در ترکیه و سایر کشور ها، یک مدیر موفق معمولا از تکنولوژی‌ های روز دنیا مانند نرم افزار ‌های هوشمند و سخت افزار ‌ها و… که به کار آن‌ ها مرتبط است آشنایی دارد و ‌می‌ تواند به راحتی و بدون وجود هیچ مشکلی امور را انجام دهد. پس اگر مدیر مالی تصمیم به مهاجرت داشته باشد، باید بعد از انتخاب بهترین کشور برای رشته mba مالی و بازار کار آن، مهارت و سابقه خود را ارتقا دهد.

۴-داشتن هوش و دانش صنعت

داشتن هوش تجاری یا کسب و کار یکی از مهم ‌ترین خصوصیات مدیر مالی موفق است.

۵-مهارت حل مشکلات

در برخی از مواقع، کار ها به درستی انجام نمی ‌شوند. اینجاست که مدیر مالی وارد عمل شده، مشکلاتی که به وجود ‌می ‌آیند را به راحتی و به شکلی کاملا منطقی حل و ثبات شرکت را تامین می کند. مهارت مقابله با چالش ها در دوره آموزش mba مالی به طور کامل به متقاضیان آموزش داده می شود.

وظایف مدیر مالی چیست؟ و مهارت های مدیر مالی چیست؟

وظایف مدیر مالی چیست؟

هر مدیر مالی باید بتواند وظایف و مسئولیت هایی که به او محول می شود را به درستی انجام دهد تا سازمان در مسیر درستی حرکت کند. با توجه به نقش منابع انسانی در رشد کسب و کار، مدیر مالی نیز باید با وظایف خود که در ادامه آورده شده اند، آشنا باشد:

۱-برآورد سرمایه مورد نیاز شرکت

مدیر مالی با در نظر گرفتن هزینه و درآمد های فعلی، سود و هزینه‌ های آینده و همچنین خرید دارایی‌ های ثابت و اهداف و برنامه ‌های توسعه شرکت، به برآورد نیاز ها و درآمد های شرکت می پردازد.

۲-تهیه و تخصیص بودجه

مدیر مالی وظیفه دارد که تامین مالی شرکت از راه‌ های مختلف را شناسایی کرده و با استفاده از بهترین راه، کمترین هزینه برای رسید‌ن به آن را معرفی کند.

۳-تعیین ساختار سرمایه

یک مدیر مالی باید برنامه مشخصی برای سرمایه‌گذاری داشته باشد. همچنین چگونگی سرمایه‌گذاری ‌ها و افق زمانی آن که بلند مدت یا کوتاه‌ مدت باشد جزء وظایف مدیر مالی است.

۴-ارائه یک برنامه مناسب برای سوددهی

ارائه یک برنامه مناسب برای سوددهی، بهترین پاسخی است که می توانیم به سوال مهم ترین وظایف مدیر مالی چیست، بدهیم. در واقع، رشد اقتصادی یک مجموعه به سودی که به ‌دست می‌آورد بستگی دارد؛ پس تدوین یک استراتژی مناسب برای سود آوری وظیفه مدیر مالی آن مجموعه است.

۵-توزیع سود مازاد میان سهامداران

مدیر مالی تصمیم ‌گیرنده این موضوع است که سود بدست ‌آمد‌ه شرکت به چه میزان تقسیم ‌شده و یا دوباره سرمایه‌گذاری شود.

۶-کنترل مالی

همچنین مدیر مالی باید تمام موارد بالا را به صورت مداوم ارزیابی کند که موجب صحت ‌سنجی تصمیمات وی می‌ شود.

وظایف مدیر مالی چیست و چگونه یک مدیر مالی موفق باشیم

چگونه یک مدیر مالی موفق باشیم؟

اینکه چگونه یک مدیر مالی موفق باشیم، قطعا با شرکت در دوره های آموزشی موسسات معتبری همچون نیک اندیشان میسر خواهد شد. اما در ادامه با تکنیک هایی که گفته می شود، می توانید در موقعیت شغلی تان درخشیده و پیشرفت کنید.

۱-مهارت‌ های ارتباطی را ارتقا دهید و شفاف صحبت کنید

برای اینکه به کارآمد ترین مدیری که می ‌توانید، تبدیل شوید باید خطوط ارتباطی بازی با کارمندان بسازید. انتظاراتتان را به وضوح بیان کنید و دیدگاه منحصر به فرد کارکنان را در نظر بگیرید. اگر می دانید که وظایف مدیر مالی چیست، باید برای پیشرفتتان با استفاده از تکنیک ریفریمینگ، مهارت ارتباطی تان را تقویت کنید.

۲-مهارت ‌هایتان را توسعه دهید

اگر انتظار دارید کارمندان مهارت ‌های تکنولوژیکی و اطلاعات تجاری شان را گسترش دهند، باید خودتان الگو باشید. کارکنان شما پافشاری و فداکاری برای ادامه دادن یادگیری و بهبود را تحسین خواهند کرد.

3- پذیرای ایده ‌ها و دیدگاه‌ های جدید باشید

به عنوان یک مدیر با گستره‌ای از دیدگاه‌ ها و ایده‌ های جدید در ارتباط هستید؛ سعی کنید از آن ها بهره ببرید و به عنوان یک مزیت رقابتی از آن استفاده کنید. قطعاً نباید از دیگران انتظار داشته باشید تا از یک طرز تفکر پیروی کنند.

سخن آخر

متقاضیان شغل مدیریت مالی باید بدانند که وظایف مدیر مالی چیست و این حرفه به چه مهارت هایی احتیاج دارد. قطعا رمز موفقیت در هر شغلی افزایش آگاهی و بروز بودن است که این امر نیز با شرکت در دوره های آموزشی مرتبط حاصل می شود.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
انواع مخراجکاری چیست؟⭐بررسی و معرفی انواع مخراج کاری
نوشته بعدی
شرح وظایف و اختیارات مدیر پروژه⭐+بررسی کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image