پیتزا چیست؟ (تاریخچه پیتزا و طرز تهیه انواع پیتزا)

پیتزا چیست؟ (تاریخچه پیتزا و طرز تهیه انواع پیتزا)

افزایش سفر به اقصا نقاط جهان علاوه بر انتقال فرهنگ، موجب انتقال دستورهای غذایی متفاوت نیز شده است. در برخی موارد، غذاهایی که شاید بتوان آن را غذای وارداتی نامید، با استقبال خوبی در کشور مقصد مواجه شده است. از جمله غذاهایی غیربومی کشورمان ایران که از بچه گرفته تا بزرگ علاقه زیادی به خوردن آن نشان می دهند، پیتزا است. ما در این متن قصد داریم در مورد تاریخچه پیتزا صحبت کرده و طرز تهیه چند نوع پیتزای معروف و خوشمزه را آموزش دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

تاریخچه پیتزا در دنیا

به نظر شما پیتزا مال کدام کشور است؟ تصوری که برای بسیاری افراد در مورد این غذا وجود دارد این است که پیتزای خوشمزه و دوست داشتنی، متعلق به کشور ایتالیا بوده و در آنجا به دنیا آمده است. درست است که پیتزای مدرن و امروزی در کشور ایتالیا ابداع شده، اما تاریخ می گوید، یونانی ها قبل از ایتالیایی ها نان خود را با موادی مانند گیاهان، روغن و پنیر می پوشاندند.

برخی معتقدند اولین جرقه های ابداع این غذای ایتالیایی به دست فقیران ناحیه ناپل ایتالیا زده شد. در آن زمان، این افراد برای آنکه بتوانند شکم خود را بهتر شکل ممکن سیر کرده و در ضمن غذایی با طعمی متفاوت میل کنند، گوجه فرنگی را به نان های مسطحی که داشتند، اضافه می کردند.

برخی دیگر از اسناد تاریخی نشان می دهد، فردی به نام رافائل اسپوزیتو برای اولین بار این غذا را ابداع  کرده است. او یک نانوایی داشته و در شهر ناپل ایتالیا زندگی می کرده است. رافائل این غذا را به افتخار ملکه Margherita پخته و سپس به دلیل استقبال بی نظیر از طعم و عطر آن، دری سراسر دنیا گسترده شده و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

تاریخچه پیتزا در ایران

بعد از بررسی تاریخچه پیتزا در دنیا، خوب است در مورد تاریخچه پیتزا در ایران نیز نکاتی را ارائه کنیم. این غذا اولین بار توسط سربازان در دوران ساسانی طبخ می شد. آنها، سپر خود را روی آتش قرار می دادند و سپس یک تکه خمیر را بر روی آن پهن می کردند و در ادامه نیز به آن پنیر و خرما اضافه می کردند. این، یک شکل ابتدایی از پیتزا بود.

در سال 1310، پیتزایی شبیه به پیتزای مدرن و امروزی، در کافه های خیابان دولت در تهران مشاهده شد. در آن زمان کافه هایی که برگرفته از کافه های غربی بودند، این غذای ایتالیایی را طبخ کرده و در اختیار مشتریان قرار می دادند. بعدها در سال 1340، رضا رئیسی فارغ التحصیل رشته کشاورزی از یکی از دانشگاه های کالیفرنیا، پیتزا پنیری را تاسیس کرد و در اینجا بود که عامه مردم با این غذای مسطح دایره ای شکل و طعم آن آشنا شدند.

پیتزا چیست؟

طرز تهیه انواع پیتزا

بعد از آنکه با تاریخچه این غذای خوشمزه و لذیذ آشنا شدید، خوب است در مورد طرز تهیه انواع این غذای ایتالیایی نیز اطلاعاتی دریافت کنید. برخی از مشورترین انواع پیتزا به شرح زیر هستند:

  • پیتزای پپرونی
  • پیتزای مخلوط
  • پیتزای قارچ و گوشت
  • پیتزای مرغ
  • پیتزا مارگاریتا

پیتزای پپرونی

پیتزای پپرونی یکی از انواع معروف پیتزا می باشد و در تهیه آن از نوعی کالباس تهیه شده از گوشت گوساله استفاده می کنند. این کالباس طعم تندی داشته و به همین دلیل، استفاده از آن، مزه ای خاص و دوست داشتنی در پیتزا به وجود می آورد. در برخی جاها به جای استفاده از این کالباس تند، از کالباس معمولی استفاده می کنند، اما با کمک فلفل، پیتزای پپرونی طعم دار و تند می شود.

پیتزای مخلوط

یکی از انواع پیتزای محبوب در کشورمان، پیتزای مخلوط است. همانطوری که از نام این نوع غذای ایتالیایی مشخص است، مواد مختلفی را می توان به کار برده و پیتزای مخلوط را طبخ نمود. اغلب خانواده های ایرانی به میل کردن این نوع غذای ایتالیایی علاقه زیادی دارند و سعی می کنند نحوه پخت آن را در منزل آموزش ببینند. سوسیس و کالباس از جمله مواد اصلی در پخت این غذا به شمار می روند.

پیتزای قارچ و گوشت

از دیگر انواع پیتزاهایی که آن نیز طعم و مزه خوبی دارد، پیتزای قارچ و گوشت است. همان گونه که از نام این نوع پیتزا مشخص است، مواد اصلی این نوع غذا، قارچ و گوشت است. اصولا در تهیه این نوع پیتزا از سوسیس و کالباس استفاده نمی شود و به همین دلیل می توان به عنوان یک غذای سالم و خوش طعم از آن یاد کرد. پیتزای قارچ و گوشت میزان پروتئین بالایی دارد و خود این عامل، باعث شده این نوع غذای ایتالیایی محبوبیت زیادی پیدا کند.

پیتزای مرغ

در طبخ پیتزای مرغ از مواد اولیه ای چون مرغ استفاده می شود و سوسیس و کالباس را در کمتر جایی می توان در لیست مواد اولیه پخت این غذا مشاهده کرد. از دیگر مواد مورد نیاز برای تهیه این نوع غذا، می توان به قارچ، فلفل دلمه ای، گوجه و برخی دیگر از انواع سبزیجات اشاره کرد. مزه فلفل دلمه ای و فیله مرغ، طعمی به یادماندنی و فوق العاده در پیتزای مرغ ایجاد خواهد کرد.

پیتزا مارگاریتا

پیتزا مارگاریتا را نیز می توان به عنوان یکی از خوشمزه ترین و لذیذترین انواع پیتزاهای حال حاضر نامید. در این نوع، مواد اولیه ای مانند گوجه فرنگی، موزارلای و برگ های ریحان قرار می دهند. این نوع غذای ایتالیایی در اواخر قرن 19 میلادی توسط ناپلی به افتخار ملکه ایتالیا طبخ شده و مزه خوبی دارد. جالب است بدانید که رنگ این غذا، رنگ پرچم ایتالیاست.

تاریخچه پیتزا و طرز تهیه انواع پیتزا

جمع بندی

ما در این مقاله، به معرفی چند پیتزا معروف پرداختیم و سعی کردیم تاریخچه کوتاهی در رابطه با این غذای ایتالیایی بیان کنیم. این غذا طرفداران زیادی داشته و این محبوبیت نیز به دلیل طعم و مزه بی نظیر آن است. اگر شما نیز می خواهید به عنوان یک آشپز حرفه ای کار کنید و در رابطه با طبخ این نوع غذا، تجربه و مهارت کافی به دست آورید، توصیه می کنیم در دوره آشپزی بین الملل نیک اندیشان شرکت کنید؛ این دوره یکی از بهترین دوره های آشپزی برگزار شده در سطح کشور می باشد. با شرکت در دوره های ارزشمند نیک اندیشان، به یک پیتزا پز حرفه ای و خوش آوازه تبدیل شوید و کاری کنید که بقیه عاشق دستپخت شما شوند.

برای ثبت نام در دوره آموزش آشپزی بین الملل نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

چرا دوره آموزش آشپزی بین الملل نیک اندیشان ؟

هلدینگ آموزشی نیک اندیشان با برگزاری دوره هایی حرفه ای و پر بازده، توانسته یک برند عالی در زمینه آموزشی و کاریابی باشد. چرا که شما با شرکت در دوره های آموزشی نیک اندیشان، مهارت های گوناگونی را توسط اساتیدی مجرب، آموزش می بینید. و در حین آموزش هر آنچه که در بازار کار آن مهارت، نیاز دارید را با زبان ساده و به صورت منتوری (تجربی) به شما منتقل می کنند تا بتوانید در آینده خیلی نزدیک از آن مهارت (حرفه) که یاد گرفته اید، درآمدزایی کنید.

آیا نیک اندیشان به جز دوره آشپزی بین الملل ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه آشپزی و کافی شاپ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه آشپزی و کافی شاپ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره لته آرت ، دوره شیرینی پزی ، دوره آشپزی ایرانی ، دوره باریستا کافه من ، دوره شیرینی پزی

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیر موبایل

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره فیلمبرداری

نوشته قبلی
طرز تهیه اسموتی ؟ 7 اسموتی جدید و خوشمزه
نوشته بعدی
کباب کوبیده چیست ؟ (تاریخچه و طرز تهیه کباب کوبیده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image