mba یا dba کدام بهتر است

MBA یا DBA کدام بهتر است؟ (تفاوت MBA با DBA)

مدیریت و مدیریت کسب و کار امروزه وارد حیطه جدیدی شده است. شاید قبل ترها می شد بدن داشتن اطلاعات مدیریتی بروز، یک سازمان و یا یک شرکت را اداره کرد، اما امروزه شرکت ها و یا سازمان ها برای آنکه به موفقیت های قابل توجهی دست پیدا کنند باید توسط یک مدیر لایق و آگاه هدایت و رهبری شوند. رشته های MBA و DBA در حوزه مدیریت کسب و کار به پرورش مدیرانی شایسته می پرداز‌ند، اما سوال مهمی که در اینجا مطرح می باشد این است که تفاوت MBA با DBA است. ما برای آنکه شبهات موجود در این مورد را برطرف کنیم، این متن را آماده کرده ایم. امیدواریم که در پایان متن به درک خوبی از تفاوت های این دو رشته دست پیدا کنید.

مدرکMBA چیست؟

موضوع بسیار مهمی که دانشجویان رشته MBA با آن درگیر هستند مربوط به استراتژی ها و تکنیک های جدید در حوزه های مدیریت پروژه، مدیریت فناوری و همینطور پیش بینی بازار است. معمولا افرادی که در دوره های آموزشی این رشته شرکت می کنند دانش و آگاهی زیادی در مورد مدیریت سازمان ها و یا شرکت های مختلف ندارند. این دوره، آماتورها را آماده می کند تا در حوزه مدیریت و هدایت سازمان ها توانمند شوند.

DBA چیست؟

رشته دیگری که آن نیز از جمله جدیدترین رشته های مرتبط با حوزه مدیریت است، DBA می باشد. کسانی  که قصد دارند مدرک این رشته را در اختیار بگیرند باید دوره ام بی ای را قبلا گذرانده باشند. شرکت کنندگان در این حوزه، می توانند با انجام تحقیقات گسترده، دیتا و اطلاعات خود را در حوزه مدیریت افزایش دهند. این مدرک موجب ایجاد تفکر انتقادی و توان حل مساله در شرکت کنندگان خواهد شد. کسب و کارهایی که اصول آنها بر اساس اصول تجارت محور بوده و می توانند به صورت کاملا خلاقانه مشکلات خود را حل کنند توسط مدیرانی که مدرک DBA دارند، هدایت می شوند.

mba بهتر است یا dba

تفاوت MBA و DBA

بعد از آنکه با دو رشته MBA  و DBA به صورت مختصر و مفید آشنا شدید، وقت آن است که در مورد تفاوت MBA با DBA نیز نکاتی را ارائه کنیم. آشنایی با این نکات می تواند به شما کمک کند تا در انتخاب رشته و افزایش اطلاعاتی مدیریتی، با افق دید بازتری اقدام نماید. برخی تفاوت های این دو رشته به شرح زیر است:

جامعه هدف

جامعه هدف، یکی از موارد تفاوت MBA با DBA  است. معمولا، کسانی در دوره MBA شرکت می کنند که می خواهند درک بهتر و واضح تری از یک کسب و کار داشته باشد. حرفه ای های کسب و کار و کسانی که در حوزه کاری خود به عنوان یک متخصص مطرح هستند سعی می کنند با گذراندن دوره های آموزشی این رشته، نکات خوبی را به دست آورند.

کسانی که دوره DBA را می گذرانند، کسانی هستند که می خواهند دانش و نظریه هایی جدید را فرا گرفته و آن را در کسب و کار خود به کار ببندند. شرکت کنندگان در این رشته، می توانند با کمک نکات جدیدی که دریافت می کنند تجارت خود را بهبود بخشیده و آن را گسترش دهند.

اکثر افرادی که قصد دارند از حالت کارمندی خارج شده و کسب و کاری برای خود راه بیندازند به فکر تحصیل در حوزه MBA می افتند، اما افرادی که تصمیم می گیرند در دوره DBA شرکت کنند، مدیریت یک سازمان را بر عهده داشته و می خواهند روش های چالش برانگیزی را در سازمان اجرایی کنند. این مورد یکی از مهم ترین مواردی است که باعث تفاوت MBA با DBA شده است.

رویکرد

از دیگر مواردی که باعث تفاوت MBA با DBA شده است، رویکرد این دو رشته است. MBA رویکرد عملی تر و عمومی تری داشته و می تواند به علاقه مندان کمک کند تا  برای حل مشکلات خود مهارت تحلیل و عملی بیشتری را فرا بگیرند. افرادی که در این دوره شرکت می کنند به خوبی یاد می گیرند با تدوین برنامه های جدید کسب و کاری، سودهای بیشتر از کسب و کار و تجارت خود به دست آورند. استفاده از موثرترین و کاراترین روش های سودآوری از مهم ترین مباحثی است که در این دوره آموزش داده می شود.

در بیان تفاوت MBA با DBA، باید در مورد رویکرد DBA نیز نکاتی ارائه گردد. رویکرد این دوره، آموزش دانشجویان و شرکت کنندگان است تا بتوانند تحقیقات مفصل و جامعی را در حوزه مدیریت انجام داده و آنها را منتشر کنند. در این دوره، ارائه و خلق روش های سودآور مطرح نبوده و تمرکز آن بر این مساله می باشد که سود سازمان از کجا آمده است. یکی از جاهایی که این رشته کاربرد زیادی دارد، زمانی است که یک سازمان می خواهد مدیر عاملی موفق و ماهر استخدام کند.

سطح

افرادی می توانند در دوره DBA شرکت کنند که قبلا در دوره MBA تحصیلات خود را به پایان رسانده باشند. خوب است به این نکته توجه داشته باشید که DBA بالاترین مدرک در دنیای کسب و کار و تجارت است و به همین سبب فرصت خوبی برای آشنایی با ایده های جدید در کسب و کار فراهم می کند.

هزینه

در هنگام انتخاب یکی از این دو رشته، به تفاوت MBA با DBA از نظر هزینه نیز باید توجه داشت. همان طوری که اشاره کردیم، DBA از نظر آموزشی، در سطح بالاتری قرار داشته و به همین دلیل هزینه ای که باید برای شرکت در این دوره پرداخت گردد از هزینه شرکت در دوره MBA بیشتر و بالاتر است.

تفاوت mba و dba

تفاوت MBA با DBA از نظر اعتبار مدرک؛ اعتبار مدرک dba در ایران بالاتر است یا اعتبار مدرک mba؟

یکی از سوالاتی که در مورد تفاوت MBA با DBA ممکن است به وجود آید، اعتبار مدرک این دو دوره است. در بیان تفاوت بین اعتبار مدرکmba  و اعتبار مدرک dba در ایران باید بگوییم، اعتبار مدرک به نوع دوره بستگی ندارد. یکی از مهم ترین مسائلی که روی اعتبار مدارک تحصیلی تاثیر می گذارد، موسسه ای است که آن را برای شما صادر می کند.

دوره دی بی ای و دوره ام بی ای، دوره هایی هستند که هر کدام در سطوح مختلف مدیریتی برگزار می شوند و این تفاوت در سطوح، دلیل قانع کننده ای بر وجود تفاوت بین اعتبار مدارک آنها نیست. برای مثال، نمی توان گفت که دی بی ای، سطح پیشرفته ی مدیریت است، پس، مدرک معتبرتری دارد، و ام بی ای، چون یک دوره عمومی مدیریت است، مدرکش معتبر نیست. هر یک از این دوره ها، مخاطبان خاص خود را داشته و این افراد نیز در زمان انتخاب موسسه ای که می خواهند دوره های ام بی ای و دی بی ای را در آنجا پشت سر گذارند، می بایست به اعتبار مدرک و اعتبار موسسه توجه داشته باشند. کسانی که می خواهند با مدرک خود مهاجرت کنند، بهتر است در دوره های موسسه ای شرکت کنند که مدرک معتبری ارائه می دهد.

تفاوت mba با dba در میزان حقوق دریافتی فارغ التحصیلان آن ها چگونه است؟

تفاوت mba با dba در میزان حقوق دریافتی فارغ التحصیلان آن ها چگونه است؟

افرادی که مدرک dba دارند، معمولا از سطح علمی بالاتری برخوردارند. این افراد در سازمان، حقوق بیشتری نسبت به فارغ ‌التحصیلان mba دریافت می‌کنند و احتمال ارتقای شغلی نیز برای آن‌ ها بیشتر است. همین مسئله، بسیاری از افرادی که در پوزیشن ‌های مدیریت میانی فعالیت دارند را تشویق می ‌کند تا تحصیلاتشان را ادامه بدهند و مدرک dba بگیرند.

با داشتن مدرک dba، شما می توانید بر افرادی که مدرک mba دارند، ریاست کرده و مدیریت بخش های مربوط به گرایشی را که در آن تحصیل کرده اید، بر عهده بگیرید. در واقع تفاوت mba با dba به خاطر همین سطح تحصیلی و موقعیت شغلی آن هاست که بیشتر به چشم می خورد.

البته ممکن است فردی که به تازگی مدرک DBA گرفته و در یک سازمان مشغول به کار شده است، کمتر از کسی که مدرک MBA دارد اما ده سال است که در سازمان کار می ‌کند، حقوق بگیرد. مدرک تحصیلی، تنها معیار برای تعیین دستمزد کارمندان و مدیران یک سازمان نیست. سابقه کاری، رزومه موفق، مدرک تحصیلی و غیره فاکتور هایی هستند که در میزان درآمد افراد در یک کسب و کار نقش دارند.

مدرک dba بین المللی یا مدرک mba بین المللی؟

همانطور که عنوان شد تفاوت MBA با DBA در ساختار، رویکرد و سطوح مختلفی قرار دارد. اهمیت مدرک dba بین المللی و مدرک mba بین المللی نیز برگرفته از شرایط گوناگونی هست. هر دوی این مدرک حائر اهمیت بوده و امکان مهاجرت با آن فراهم است. به طور مثال هم فردی که در کارگاه بین المللی dba شرکت کرده و مباحث مرتبط با این رشته را فرا گرفته می تواند از مدرک خود استفاده کند و هم فردی که دوره mba را گذرانده و موفق به اخذ مدرک شده است.

 هر سازمان هم به فردی نیاز دارد که در زمینه دکتری مدیریت کسب و کار یا dba مهارت داشته و هم به فردی نیاز دارد که دوره مدیریت پیشرفته کسب و کار یا دوره mba را گذرانده است. دانش و محتوای ارائه شده در هر دوی این دوره با هم متفاوت بوده و می توان گفت موضوعات مختلف این دو دوره، دیگر تفاوت MBA با DBA است. به هر حال آن چه که مسلم هست نیاز اساسی سازمان های داخلی و خارجی به هر دوی این گرایش است. بنابراین نمی توان گفت که dba بر mba برتری داشته و یا برعکس.

جمع بندی

ما در این متن به بحث و صحبت در مورد تفاوت MBA با DBA  پرداختیم. این دو رشته از  جمله رشته های جدید و مدرن در حوزه مدیریت سازمان بوده و کسانی که می خواهند در اداره سازمان خود موفق عمل کنند و یا کسانی که به دنبال کارافرینی هستند، تمایل دارند تا یکی از این دو رشته را انتخاب کرده و در آن به تحصیل مشغول شوند. با شرکت در دوره MBA و DBA و دوره POST DBA نیک اندیشان به خوبی به تفاوت هایی که این دو باهم دارند، پی خواهید برد. بدون شک این دوره یکی از بهترین دوره  هایی که علاقه مندان به مدیریت و کارآفرینی می توانند در آن شرکت کرده و اطلاعات جامع و کاربردی زیادی را فرا بگیرند.

برای ثبت نام در دوره POST DBA نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره dba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

برای ثبت نام در دوره mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
10 غذا با میگو به همراه دستور پخت
نوشته بعدی
بهترین غذا‌های فرانسوی (10 تا از غذاهای معروف فرانسه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image