ضد عفونی کننده زخم خانگی

هر فردی در هر سن و سالی ممکن است دچار زخم و جراحت گردد، پس بایستی همیشه در منزل روش های درمانی و پیشگیری از ایجاد عفونت زخم را دانسته و در مواقع لزوم از آنها استفاده کنیم. یکی از این روش ها درمان و نحوه ضد عفونی کننده زخم خانگی می باشد. بایستی بدانیم چگونه می توان در منزل و با کمک داروهای خانگی و سنتی به درمان و رفع عفونت زخم خود پرداخت.

اگر شما هم مایل هستید از دانسته هایی که در این مقاله قرار می دهیم آشنا و در شرایط لزوم از آنها استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم ما را در درمان و ضد عفونی کننده زخم خانگی همراهی کنید.

چگونه زخم را تمیز کنیم؟

تمیز نمودن زخم قبل از اینکه لازم باشد زخم پانسمان یا گچ گرفته شود بسیار حیاتی و مهم می باشد. با این روش خطر عفونت در زخم کاهش پیدا کرده و روند بهبودی افزایش پیدا می کند.

قبل از اینکه بخواهیم چند مورد از ضد عفونی کننده زخم خانگی را به شما معرفی نماییم بد نیست ابتدا ببینیم چگونه می توان زخم ایجاد شده را تمیز نماییم. پس با ما همچنان همراه باشید.

ابتدا دست های خود را با آب و صابون به خوبی شسته و خشک می کنیم. پس از آن دستکش یکبار مصرف برداشته و می پوشیم.

از اینکه بخواهید چیزی که در زخم وجود دارد را بردارید اجتناب نمایید.

به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه زخم را زیر آب جاری قرار داده تا شسته شود.

محلول نمکی آماده نموده و با کمک یک پد یا پارچه تمیز که به محلول نمکی آغشته است روی پوست به آرامی بمالید و زخم را پاکسازی کنید. توجه کنید بهتر است از ضدعفونی کننده استفاده نکنید چرا که ممکن است به پوست آسیب رساند.

حال با کمک یک حوله یا پارچه تمیز و خشک محل زخم را خشک کنید.

سپس با انجام این مراحل نوبت به بانداژ می رسد. با کمک پانسمان استریل دیگر گرد و غبار و هر آلودگی روی پوست نخواهد چسبید.

اگر متوجه شدید پانسمان انجام شده خیس شده آن را کناری گذاشته و از یک پانسمان جدید روی زخم گذاشته و کمی فشار روی زخم را وارد کنید.

ضد عفونی کننده زخم خانگی

حال نوبت آن است به سراغ ضد عفونی کننده زخم خانگی برویم و با چند مورد از آنها آشنا گردیم.

بریدگی ها همانطور که گفتیم ممکن است به هر دلیلی ایجاد گردد، می تواند ناچیز و خفیف و یا مزمن باشد.

بهترین روش برای ضد عفونی کردن زخم در منزل این است که با آب ولرم و صابون محل آسیب دیده را بشوییم.

اما در صورتی که زخم عفونی شده باشد دیگر آب و صابون راه حل مناسبی نیست و بایستی به فکر یک راه چاره اساسی بود.

ضد عفونی کننده زخم خانگی

ما در اینجا به چند مورد از درمان ها و ضد عفونی کننده زخم خانگی که می تواند برای ما مفید و در منزل آنها را داشته باشیم اشاره خواهیم کرد.

قبل از نام بردن این درمان های خانگی متذکر شویم که تمام این درمان ها سنتی بوده و سالها پیش نیاکان ما از این روش برای بهبود حال خود استفاده و از آن نتیجه می گرفتند.

ضد عفونی کننده زخم خانگی آلوئه ورا

در گذشته از ژل آلوئه ورا به منظور درمان آفتاب سوختگی استفاده می نمودند‌. اما امروزه با تحقیقاتی که بر روی آلوئه ورا انجام گرفته نشان می دهد، این داروی گیاهی کاربردهای دیگری هم می تواند داشته باشد.

از کاربردهای گیاه آلوئه ورا می توان به درمان سوختگی، بثورات و آکنه اشاره نمود. همچنین این داروی گیاهی می تواند درد را کاهش داده و حتی در طول روز می توان چندین بار از آن استفاده نمود.

عسل

از دیگر داروهای طبیعی به عنوان  ضد عفونی کننده زخم خانگی می توان به عسل اشاره نمود. طبق بررسی های انجام شده عسل می تواند به درمان زخم های جزئی کمک شایانی نماید و یک درمان کننده موثر برای جلوگیری از عفونت باشد.

گل همیشه بهار

از دیگر درمان ها و ضد عفونی کننده برای زخم می توان به گل همیشه بهار اشاره نمود.

گل همیشه بهار یا همان کالندولا باعث تحریک کلاژن شده و به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی که دارد برای درمان زخم و جلوگیری از عفونت بسیار مناسب است.

شما می توانید از پماد کالندولا که در داروخانه ها موجود است برای این امر استفاده نمایید و یا اینکه از دم کرده گل همیشه بهار برای درمان زخم و عفونت خود استفاده کنید.

ضد عفونی کننده زخم خانگی روغن اسطوخودوس

از دیگر ضد عفونی کننده زخم خانگی می توان به روغن اسطوخودوس اشاره نمود. چه روغن و چه اسانس اسطوخودوس به منظور تسریع در زخم بسیار کارساز و مفید می باشد و به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی که دارد، یک روش عالی برای ضد عفونی کردن زخم است.

البته این را هم متذکر شویم، قبل از استفاده بایستی حتماً با یک روغن حامل همچون: روغن زیتون، روغن بادام و یا روغن جوجوبا رقیق و سپس مورد استفاده قرار بگیرد.

خمیر زردچوبه

یکی دیگر از محصولات خانگی موجود در تمام آشپزخانه ها برای درمان و ضد عفونی کننده زخم خانگی زردچوبه می باشد.

زردچوبه دارای ماده ایی به نام کورکومین است که به عنوان یک ضد التهاب و ضد میکروب شناخته می شود و برای درمان زخم و عفونت بسیار مناسب است.

ضد عفونی کننده زخم خانگی روغن درخت چای

از روغن درخت چای هم می توان به دلیل خواص ضد عفونی کننده طبیعی که دارد برای درمان زخم و عفونت استفاده نمود. برای درمان عفونت ابتدا روغن درخت چای را با یک روغن حامل رقیق نمود و پس از رقیق نمودن می توانید ۲ بار در روز از آن استفاده کنید.

نکته

فقط قبل از استفاده از گیاهان دارویی و روغن های طبیعی حتما تست حساسیت را انجام دهید تا خدایی ناکرده دچار عوارض مصرف این گیاهان و روغن های طبیعی قرار نگیرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

یک زمانی است که هر گونه درمان خانگی روی زخم عفونت دیده انجام می دهید، بهبود پیدا نمی کند و برعکس لحظه به لحظه به شدت عفونت افزوده می شود. در این هنگام برای اینکه از بیشتر شدن عفونت جلوگیری کنیم بایستی به سریعاً نزد پزشک و درمان را با کمک پزشک معالج و با کمک داروهای تجویزی پزشک شروع نماییم.

از علایمی که نشان می دهد بایستی به دنبال درمان های سریع و پزشکی باشیم به این شرح است:

 • وجود چرک و ترشح بسیار
 • تراوش رنگ زرد یا سبز
 • قرمز شدن اطراف پوست آسیب دیده
 • التهاب و تورم
 • در هنگام لمس احساس گرما نمودن
 • افزایش درد
 • وجود رگه های قرمز رنگ
 • بوی نامطبوع
 • تب و لرز

در صورتی که بریدگی بیشتر از ۳/۴ سانتی متر بود و یا عمق آن ۱/۴ سانت برآورد شد، بایستی سریعاً به پزشک مراجعه شود.

از داروهای تجویزی توسط پزشک برای درمان و ضد عفونی کنندگی زخم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • آنتی بیوتیک های خوراکی
 • شستشو با محلول‌های آنتی بیوتیکی موضعی
 • تخلیه مایعات
 • بستری شدن در بیمارستان
 • کورتیکواستروئیدها به منظور التهاب

جمع بندی ضد عفونی کننده زخم خانگی

فرقی نمی کند کودک یا بزرگسال هستیم، کار خطرناک یا ساده انجام می دهیم، همه در خطر زخمی شدن هستیم. در صورت ایجاد خراش، زخم سطحی در منزل به درمان زخم خود بپردازیم. ما می توانیم در صورتی که زخم دچار عفونت شد ابتدا با درمان های خانگی همچون: عسل، روغن اسطوخدوس، محلول نمکی، خمیر زردچوبه و … به فکر بهبود آن باشیم. اما اگر درمان و بهبودی با درمان های خانگی صورت نپذیرفت بایستی سریعا نزد پزشک برویم و درمان را از آنجا ادامه دهیم.

برای ثبت نام در دوره آموزش مدیریت زخم نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره مدیریت زخم، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی و طب، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی و طب، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره تکنسین داروخانه (دوره داروخانه) ، دوره بازی درمانی ، دوره mmt درمان سوء مصرف مواد

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
ویژگی کولر اسپیلت سامسونگ
نوشته بعدی
چگونه باعث توقف خونریزی شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image