وظایف پرستار در بیمارستان چه تفاوتی با وظایف کمک پرستار دارد؟

آیا کمک پرستار می تواند پرستار شود؟⭐بررسی کامل

در دوره کمک پرستاری نیک اندیشان، تمام بایدها و نبایدهای که یک کمک پرستار باید بداند به او گفته می شود. همینطور کلیه مراحلی که باید طی کند تا به یک کمک پرستار تبدیل شود، به صورت جزء به جزء برای او شرح داده می شود. افرادی که کمک پرستاری را دوست دارند می توانند دوره این موسسه را شرکت کنند.

آیا کمک پرستار می تواند پرستار شود؟

پرستار، شخصی است که بعد از گرفتن مدرک دیپلم و قبولی در کنکور وارد دانشگاه شده است. این فرد، ۴ سال متوالی در دانشگاه تحصیل کرده تا توانسته پرستار شود‌. در مقابل، کمک پرستار فردی است که با مدرک دیپلم در دوره آموزشی شرکت کرده و توانسته برخی از مهارت های ابتدایی پرستاری را بیاموزد.

کمک پرستارها، کارهایی بسیار ساده و غیر پیچیده انجام می دهند، اما پرستارها کارهای مهمی از جمله، انجام سی پی آر، بررسی کردن سطح هوشیاری بیمار، بررسی نبض او، گرفتن نمونه خون و اعمال این چنینی را انجام می دهند.

با توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم به دلیل تفاوتی که بین وظایف پرستار و کمک پرستار مشاهده می شود، امکان این که کمک پرستار به یک پرستار تبدیل شود و کارهای او را انجام دهد، وجود ندارد. مگر این که کمک پرستار، مجددا کنکور داده و این رشته را در دانشگاه قبول شود و کلیه مراحل تحصیل آن را بگذراند.

تفاوت حقوق ثابت کمک پرستاری با حقوق پرستار چقدر است؟

وظایف پرستار در بیمارستان چه تفاوتی با وظایف کمک پرستار دارد؟

برای این که به درک بهتری از این سوال که آیا کمک پرستار می تواند پرستار شود برسیم بهتر است با وظایف کمک پرستار و پرستار آشنا شویم.

برخی از مهم ترین کارهایی که یک پرستار در بیمارستان انجام می دهد، به شرح زیر است:

۱-نوشتن نام بیمار و ثبت پرونده؛

هنگامی که بیمار به بیمارستان آورده می شود باید نام او در سیستم ثبت شود. ثبت نام بیمار بر عهده پرستار است.

۲-چک کردن شرایط جسمی بیمار؛

پرستار با استفاده از دانشی که کسب کرده است باید به صورت مداوم حال بیمار را بررسی نماید و اگر مشکلی وجود داشت با مشورت پزشک اقدام به رفع آن‌کند. در واقع، فردی که دوره آموزش کمک پرستاری را نیز گذرانده می تواند علائم حیاتی را چک کند، ولی امکان و اجازه برطرف کردن مشکل بیمار با استفاده از دارو را نخواهد داشت.

۳-تزریق دارو؛

پرستار، مجوز تزریق دارو هم وریدی و هم عضلانی را دارد، ولی کمک پرستار در صورتی که دوره تزریق را گذرانده باشد و شرایط استخدام کمک پرستار در بیمارستان را داشته باشند، می تواند این کار را انجام دهد.

۴-کمک به پزشک؛

در ادامه پاسخ به سوال ایا کمک پرستار می تواند پرستار شود، باید بگوییم فردی که اطلاعات بیمار را به پزشک می دهد، پرستار است.

برخی از مهم ترین وظایف کمک پرستار در بیمارستان نیز به شرح زیر است:

۱-پخش کننده غذا؛

کمک پرستار مسئولیت دارد تا غذا را بین بیماران تقسیم کند.

۲-مراقبت از رژیم غذایی بیمار؛

فردی که به طور مکرر در حال بررسی سایت موسسه های آموزشی، جهت پیگیری مهلت ثبت نام کمک پرستاری است و می خواهد با شرکت در کلاس آموزشی اصول این روش را فراگیرد، باید بداند که مراقبت از رژیم بیمار یکی از مباحث مهم این کلاس است.

۳-بررسی علائم عمومی بیمار؛

در واقع یکی از وظایف مشترک پرستار و کمک پرستار بررسی علائم بیمار است که امروزه کمک پرستاران این کار را انجام می دهند.

۴-نظافت تخت و تعویض لباس بیمار؛

کمک پرستار باید کار تعویض روکش تخت بلند کردن بیمار و تعویض لباس او را انجام دهد.

با توجه به تشریح وظایف کمک پرستار و پرستار، و در جواب این پرسش که آیا کمک پرستار می تواند پرستار شود، باید گفت در محیط بیمارستان، این کار شدنی نخواهد بود. حتی کسانی که سوال چگونه بهیار شویم نیز برایشان به وجود آمده است، نمی توانند پرستار شوند و باید حتما در رشته دانشگاهی این حوزه تحصیل کنند..

تفاوت حقوق ثابت کمک پرستاری با حقوق پرستار چقدر است؟

حقوق ثابت کمک پرستاری با حقوق کمک پرستار در کشورهای مختلف متفاوت است. در ایران، بین حقوقی که یک کمک پرستار در بیمارستان دریافت می کند با حقوقی که پرستار دریافت می کند، تفاوت چشمگیری وجود دارد. به طور مثال، اگر حقوق پرستار ۲۰ الی ۲۵ میلیون در ماه باشد، حقوق کمک پرستار ۸ تا ۱۰ میلیون در ماه است. همین اختلاف زیاد است که سبب می شود سوال آیا کمک پرستار می تواند پرستار شود، مطرح شده و کمک پرستارها به فکر دریافت حقوق بیشتری بیفتند.

نرخ حقوق پرستار و کمک پرستار در کشورهای مختلف متفاوت هست. به طور مثال، کشور ترکیه به پرستاران در ماه ۳۰ هزار لیر حقوق می دهد، در حالی حقوق کمک پرستار در ترکیه، ۱۰ هزار لیر در ماه است. این اختلاف بین کشورهای اروپایی و امریکایی نیز به چشم می خورد. به طور مثال، حقوق کمک پرستار و پرستار در آلمان ۳ هزار یورو تا ۵ هزار یورو در ماه متغیر است.

با ادامه تحصیل کمک پرستاری، ایا کمک پرستار می تواند پرستار شود؟

با ادامه تحصیل کمک پرستاری، ایا کمک پرستار می تواند پرستار شود؟

بدون تحصیلات دانشگاهی و فقط با شرکت در دوره های مختلف، امکان پرستار شدن وجود ندارد؛ زیرا پرستار نقشی تعیین کننده در سلامت بیمار دارد و باید شناخت کافی نسبت به ساختار جسمی بیمار، انواع داروها، روش های استفاده و تجویز دارو داشته باشد. بنابراین لازم است که با کلیه اصطلاحات این رشته آشنا شود و همه آن ها را فراگیرد. چنین دانش تخصصی را نمی توان از طریق دوره ها و کارگاه های آموزشی به دست آورد.

اگر یک کمک پرستار کلیه این مراحل را گذراند و تصمیم گرفت در کنکور دانشگاه ها شرکت کند، آنگاه در جواب ایا کمک پرستار می تواند پرستار شود، می توانیم به جرات بگوییم، بله؛ او می تواند. برخی از کمک پرستارانی که انگیزه ای قوی دارند و سن شان نیز برای پرستار شدن مناسب است، حاضرند این مسیر را با تمام سختی طی کنند تا به یک پرستار تبدیل شوند. البته، برخی دیگر از کمک پرستاران نیز ترجیح می دهند، تنها با ادامه تحصیل کمک پرستاری، اطلاعات خود را در حوزه کمک پرستاری افزایش دهند و کار دیگری نکنند.

کلام آخر

مباحثی که در این مقاله نیک اندیشان به آن پرداخته شد برای آن دسته از افرادی است که می خواهند بدانند ایا کمک پرستار می تواند پرستار یشود یا خیر. امیدواریم این گروه، با خواندن این مطالب به جواب سوال خود رسیده باشند‌.

برای ثبت نام در دوره آموزش کمک پرستاری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
کاربرگ حسابداری چیست؟⭐همه چیز درباره آن
نوشته بعدی
علت روشن نشدن چراغ قوه گوشی آيفون چیست؟⭐کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image