انواع وظایف حسابدار مالی کدامند؟ (شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی)

شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی⭐جامع 0 تا 100

در هر مجموعه و ارگانی، هر فرد وظایف مربوط به خودش را دارد و آگاهی از این وظایف ضروری است. در دوره حسابداری به صورت کامل، با وظایف حسابدار آشنا خواهید شد. همچین در این مقاله از نیک اندیشان، قصد داریم به شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی بپردازیم؛ پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

حسابدار مالی چه کسی است؟

برای اینکه شما بدانید شغل حسابداری مناسب چه کسانی است، نخست باید با هر یک از شاخه های آن آشنا شوید. یکی از عناوین مهم در صنعت حسابداری، حسابداری مالی بوده که مسئولیت تهیه و تدوین گزارش های مالی و بررسی مالیات و حسابداری را برعهده دارد.

حسابدار مالی، وظیفه تهیه گزارشات مالی و پیگیری همه تراکنش های مالی را به انجام می رساند. این در حالی است که یک حسابدار عمومی، تنها مجوز دسترسی به سطح یک تراکنش ها را دارد؛ اما حسابدار مالی می تواند تمامی تراکنش های مالی یک بخش یا شرکت را ببیند. چنین فردی به مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری مسلط بوده و نقش مهمی در تحلیل عملکرد مجموعه دارد. این فرد با استفاده از صورت های مالی شرکت، تراکنش های مالی را ارزیابی و نتایج آن را به مدیران شرکت گزارش می دهد.

این گزارشات می تواند ترازنامه، صورت سود و زیان، جریان ورودی و خروجی و قرار داد های جاری مجموعه باشد. حسابدار مالی باید با طرح فرضیات مختلف، نقدینگی موجود، سرمایه اولیه و پرداختی را تخمین بزند که این یکی از چالش های شغل حسابداری است.

لازم است حسابدار مالی، مستنداتی شامل دفتر حساب سرمایه گذاری، شناسنامه دارایی ها و گروه دارایی های ثابت شرکت را داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که حسابدار مالی علاوه بر پردازش فعالیت های مالی و اقتصادی، برخلاف حسابدار عمومی، وظیفه بهبود آن را نیز بر عهده دارد.

مهارت های حسابدار مالی چیست؟ یک حسابدار چه چیز هایی باید بلد باشد؟

انواع وظایف حسابدار مالی کدامند؟ (شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی)

در این قسمت از مقاله قصد داریم، به شرح وظایف کارشناسان حسابداری مالی بپردازیم. اکثر کارفرمایان نسبت به وظایف حسابدار مالی شناخت کاملی ندارند و این سبب بروز مشکل در انجام کار می شود. به عنوان مثال، برخی از کارفرمایان از حسابدار مالی خود توقع فروش کالا و اجناس را دارند و یا اینکه توقع دارند این افراد جهت انجام کار های بانکی به بانک مراجعه کنند؛ در حالی که اینها از وظایف حسابدار مالی نیست‌.

در این قسمت، وظایف حسابدار مالی که در دوره آموزش حسابداری حتما به آن اشاره می شود، ذکر خواهیم کرد؛ این وظایف به این شرحند:

1- شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی به شکل تخصصی

 • گردآوری اسناد و مدارک مورد نیاز شرکت
 • اطمینان از صحیح بودن مدارک
 • حسابداری، مطابق مدارک صدور اسناد
 • دریافت تاییدیه اسناد و نامه های مربوط به حسابداری و امضا کردن آن ها بر اساس دستورالعمل ها
 • تنظیم و گردآوری اسناد مربوط به لیست حقوق و دستمزد
 • طراحی کدینگ سامانه به صورت استاندارد
 • تراز دقیق حساب ها از جمله حساب های بانک
 • نگهداری مدارک حسابداری و گرفتن بک آپ از آن ها
 • ویرایش و بستن حساب ها در صور پایان دوره مالی
 • تهیه گزارشات تراز حساب ها و بایگانی آن ها

2- شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی از جهت کنترل ها

 • پیگیری مطالبات شرکت
 • کنترل دقیق صندوقدار، تنخواه گردان و انبار دار
 • بررسی دقیق مدارک ارائه شده و اطمینان از صحت آن
 • وظایف حسابدار مالی از منظر نگهداری مدارک
 • بایگانی مرتب آن ها در زونکن های مربوطه
 • تشکیل زونکن مربوط به مالیات، بیمه، لیست ها و قبوض
 • تشکیل زونکن دولتی برای نگهداری از بخشنامه ها و آیین نامه ها

3- شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی از منظر ارائه گزارش

 • گزارش دادن، موارد درون و برون سازمانی و بیان مغایرت های آن
 • گزارش به موقع زمان، چک ها و بدهی ها و هزینه های مازاد

4-شرح وظایف کارشناسان حسابداری مالی از نظر اخلاق حرفه ای

 • اسرار شرکت را با توجه به دستورات مدیرعامل حفظ کند.
 • ارائه گزارشات سهام داران در جلسه هیئت مدیره
 • گزارش بی انضباطی و تخلفات مالی در جلسات هیئت مدیر

5- وظایف حسابدار مالی از نظر ارتقا سطح دانش

 • در کلاس های ارتقا دانش حسابداری شرکت کند.
 • برای پیشرفت کاری، هدف داشته باشد.
 • برای بالا رفتن دانش در انجمن ها و گروه های تخصصی حسابداری شرکت داشته باشد.
 • با سایر اعضای مجموعه به منظور بهتر شدن روند کاری همکاری کند.
بررسی و شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی

با توجه به‌ شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی، اهمیت حسابدار مالی کسب و کار چیست؟

اهمیت حسابدار مالی و ضرورت وجود او در هر کسب و کاری غیر قابل انکار است. بر اساس شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی، مزایای به کار گیری این افراد در شرکت ها و سازمان ها عبارتند از:

1-محافظت از سوابق تجاری شرکت

ثبت تمام رویداد ها و تراکنش های مالی در یک شرکت و کسب و کار از فراموش شدن آن جلوگیری می کند. به علاوه با ثبت دقیق حساب ها، امکان کلاهبرداری عوامل شرکت نیز غیر ممکن می شود.

2-ارزیابی نتیجه

نگهداری و ثبت داده های مالی توسط حسابداری باعث می شود که در یک بازه زمانی مشخص، ارزیابی درستی از عملکرد مالی شرکت به دست آید.

3-تسریع دریافت وام

زمانی که حساب های مالی به درستی ترازبندی شوند، اعطای وام به متقاضیان سریع تر انجام می شود.

4-ارزیابی ارزش کسب و کار

در صورت وجود اطلاعات مالی یک شرکت، امکان تشخیص ارزش تجاری در صورت انتقال کسب و کار وجود دارد.

5-تسریع در روند کار های مالیاتی

یک حسابدار مالی، داده های شرکت را به گونه ای دسته بندی و محاسبه می کند که کار های مالیاتی و محاسبه آن سریع تر و دقیق تر انجام می شود.

با توجه به‌ شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی، اهمیت حسابدار مالی کسب و کار چیست؟

شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی به صورت هفتگی چگونه است؟

حسابداری در یک شرکت، تنها به وظایف روزانه محدود نمی شود، بلکه وظایفی هم هستند که به‌ صورت‌ هفتگی یا سالانه باید توسط آن ها انجام شوند. شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی به صورت هفتگی عبارتند از:

۱-بررسی مغایرت گیری بانکی؛

وظیفه مغایرت گیری بانکی و وارد کردن سایر تراکنش ها در سایر شرکت ها به عهده حسابدار خزانه داری است. این کار از طریق نرم افزار های مربوطه نیز قابل انجام است.

۲-انجام عملیات پرداخت برای خریدهای سازمان و تامین کنندگان؛

بسیاری از شرکت ها برای تامین نیاز های خود و مصارف کسب و کارشان با شرکت های دیگر در تعامل هستند. حسابدار خرید و حسابدار انبار باید بابت این خرید ها فاکتور هایی را تنظیم کرده و پرداختی ها را انجام دهد‌.

۳-رسیدگی به درخواست های مشتریان برای دریافت رسید؛

وظیفه حسابدار فروش این است که فاکتور ها را در سند حسابداری ثبت کند. در صورتی که مشتریان برای فاکتور هایشان درخواست رسید داشته باشند، حسابدار انبار یا حسابدار فروش به این درخواست ها رسیدگی می کنند.

۴-ثبت تراکنش هایی که در سازمان ها اتفاق افتاده؛

برخی تراکنش ها در سازمان ها هر چند روز یکبار انجام می شوند. برای نظم دهی به این تراکنش ها، بهتر است حسابدار، آن ها را به صورت هفتگی در سند حسابداری ثبت کند.

شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی به صورت هفتگی چگونه است؟

مهارت های حسابدار مالی چیست؟ یک حسابدار چه چیز هایی باید بلد باشد؟

پس از شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی اکنون زمان آن رسیده که مهارت های حسابدار مالی را بیان کنیم. حسابداری طیف وسیعی از وظایف و مسئولیت ها را می طلبد. لازم است حسابداران، ویژگی های کلیدی مانند توجه به جزئیات، مهارت های مالی قوی و درک روشن از اخلاق تجاری را داشته باشند.

یک حسابدار باید تخصص هایی در زمینه اظهارنامه مالیاتی، تحقیق در مورد کلاهبرداری مالی و علی الحساب و تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی داشته باشد. یک حسابدار باید بتواند با گستره ای از همکاران و مشتریان ارتباط برقرار کند که ممکن است این افراد به اندازه کافی از اعداد و حسابداری اطلاعات نداشته باشند.

همچنین حسابدار ها باید مهارت تحلیلی بالایی داشته باشند، تا بتوانند به تفسیر داده ها و تجزیه و تحلیل آن ها بپردازند، این افراد باید بتوانند به صورتی عینی به تحلیل داده ها بپردازند تا چالش های پیش روی مجموعه را شناسایی کنند. علاوه بر این، اکثر حسابداران همزمان روی چند پروژه کار می کنند و باید از مهارت مدیریت زمان برخوردار باشند تا بتوانند ساعت هایی را به انجام پروژه مالی و ساعت هایی به انجام کار های حسابداری اختصاص بدهند.

امانت داری از دیگر صفات و ویژگی هایی است که یک حسابدار مالی باید از آن برخوردار باشد. نه تنها حسابداران مالی، بلکه هر کسی که در حوزه بررسی حساب های یک شرکت یا مجموعه کار می کند، باید این صفت را داشته و آن را حفظ کند.

 

با شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی آشنا شوید

با در نظر گرفتن شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی، محدودیت های یک حسابدار مالی چیست؟

حسابداری مالی، تنها می تواند معاملات مالی و پولی را ثبت کند و هیچ گونه اجازه برای اعمال تغییر در سطح قیمت ها را ندارد. گاهی امکان دارد گزارشات دریافت شده از حسابدار مالی واقع بینانه نباشد؛ زیرا بر حسب استاندارد های خاصی ارائه شده که شرایط نا به سامان جامعه و اوضاع اقتصادی موجب آن می شود.

با این توضیحات اطلاعات ارائه شده توسط حسابدار مالی می تواند فقط به صورت ظاهر سازی بوده و منصفانه نباشد. در واقع این شایستگی و میزان صداقت حسابدار است که می تواند صورت های حسابداری قابل اطمینانی را تهیه کند.

هیچ حسابداری اجازه انتشار اطلاعات مالی یک سازمان یا شرکت را به بیرون ندارد. در واقع درز هر گونه اطلاعات مالی از طرف حسابدار می تواند برای او مشکلات قانونی ایجاد کند. گرچه شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی از نظر اخلاقی کاملا پسندیده است، اما حسابدارانی هم هستند که برای منفعت بیشتر و به دلایل مختلف، از اطلاعات مالی به نفع خودشان یا رقبا سوء استفاده می کنند.

خوشبختانه با روی کار آمدن نرم افزار های حسابداری تا حد زیادی امکان اشتباه یا اعمال تغییر در اصل حساب ها بسیار محدود تر شده است، اما باز هم این حسن کار و اخلاق حسابدار مالی است که نقش زیادی در امنیت اطلاعات مالی دارد.

سخن آخر

ما در این مقاله به شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی پرداختیم و متوجه شدیم که مسئولیت این فرد در شرکت چقدر مهم است. حسابدار مالی یکی از اعضای حیاتی و کلیدی در هر مجموعه و سازمانی است. اگر شما نیز به این حوزه علاقه زیادی دارید، در دوره های حسابداری نیک اندیشان شرکت کنید.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود؟⭐توجه کنید!
نوشته بعدی
وظیفه یک حسابدار برای تنظیم و تحویل اظهارنامه مالیاتی چیست؟⭐جامع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image