اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود؟ در این رابطه چه میدانید؟

اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود؟⭐توجه کنید!

از مباحث مهمی که در دوره حسابداری آموزش داده می شود، بحث مالیات و مسائل مربوط به آن‌ است‌. همواره یکی از سوالاتی که ذهن مردم را درگیر می کند، اين است که اظهارنامه مالیاتی چیست و شامل چه کسانی میشود. ما در این مقاله از نیک اندیشان پاسخ تمامی سوالات شما را خواهیم داد، پس همراه ما باشید.

اظهار نامه مالیاتی چیست؟

پیش از اینکه بیان کنیم اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود، لازم است بدانیم که اظهارنامه مالیاتی چیست. در ماده ۹۵ از آیین نامه قانون مالیات های مستقیم بیان می شود، اظهار نامه مالیاتی، فرمی است که به وسیله آن صاحبان مشاغل و اشخاص حقوقی میزان درآمد، هزینه ها، دارایی ها، بدهی ها، سرمایه، معافیت ها، درآمد مشمول مالیات، مالیات، بخشودگی مالیات و علاوه بر این ها اطلاعات مربوط به هویت و محل زندگی خود را بر حسب نوع و حجم فعالیت خود، اعلام می کنند. خاطر نشان می کنیم، آماده کردن این فرم همواره یکی از چالش های شغل حسابداری بوده است.

همانطور که از تعاریف متوجه شدید، این اظهارنامه همانند یک کارنامه عمل می کند و اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول مالیات هستند، رویداد ها و عملکرد مالی خود را به وسیله این اظهارنامه ثبت می کنند و برای سازمان امور مالیاتی ارسال می کنند. این اظهارنامه گزارش کاملی از روند مالی فعالیت اقتصادی افراد است.

اکنون که متوجه شدید اظهارنامه مالیاتی و تنظیم آن از مفاهیم اولیه و اصلی حسابداری است، ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که با توجه به قوانین و رویه های مربوط به اظهارنامه مالیاتی، لازم است افراد اطلاعات خود را پس از ثبت دقیق ارسال کنند تا با جرایم سنگین آن روبه رو نشوند.

نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود؟ در این رابطه چه میدانید؟

اکنون زمان آن رسیده که بیان کنیم، اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود. تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در ایران و یا در خارج از ایران کسب درآمد می کنند، مطابق ماده یک قانون مالیات های مستقیم، مشمول پرداخت مالیات بوده و باید اظهارنامه مالیاتی را پر کنند.

اشخاص حقیقی برای تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی از اول فروردین تا ۲۹ اسفند زمان دارند؛ اما اشخاص حقوقی باید اظهارنامه خود را مطابق سال مالی تنظیم و به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. تنظیم و تهیه اظهارنامه مالیاتی از وظایف مهم حسابداران است که در دوره آموزش حسابداری شیوه تنظیم آن را به صورت کامل فراگرفته اند.

افرادی که باید اظهارنامه مالیاتی خود ارسال کنند به سه گروه تقسیم می شوند که عبارت است از:

  • گروه اول: همه اشخاصی که در سال قبل، ارزش فروش کالا و خدمت آن ها بیش از ۳۰ میلیارد ریال است. مانند مالکان بیمارستان ها، صرافی ها، کارخانه ها، هتل های سه ستاره و بالاتر، فروشگاه های زنجیره ای و سایر کسب و کار های بزرگ، بدون توجه به فعالیت و درآمد آن ها، در این گروه قرار می گیرند.
  • گروه دوم: همه اشخاصی که در سال قبل، ارزش فروش کالا و خدمات آن ها بین ۱۰ تا ۳۰ میلیارد ریال بوده است.
  • گروه سوم: کسانی که در ۲ گروه قبل جای ندارند، در این گروه قرار می گیرند.

اشخاصی که در یکی از این ۳ گروه قرار بگیرند، تا ۳ سال امکان اینکه گروه خود را تغییر دهند، ندارند و باید تعهدات مربوط به گروه خود را پرداخت کنند. اشخاص، به منظور پیش قدم شدن برای پرداخت مالیات، با توجه به مفاهیمی که در تعریف علی الحساب در قانون محاسبات عمومی وجود دارد، می توانند علل الحساب مالیات خود را زود تر پرداخت کنند و با این عمل از تخفیف ها و بخشودگی ها بهره ببرند.

نحوه ارسال اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

با توجه به آنچه که بیان شد، متوجه شدید که اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود و چه کسانی بر اساس ماده ۴ آیین نامه قانون مالیات های مستقیم، موظفند هرساله در مهلت مقرر اظهارنامه مربوط به فعالیت اقتصادی خود را تنظیم و تهیه کرده و به صورت الکترونیکی آن را ارسال کنند.

چنانچه امکان ارسال الکترونیکی اظهارنامه برای مودیان وجود نداشته باشد آن ها می توانند اظهارنامه را به صورت فیزیکی تکمیل کرده و از طریق پست ارسال نمایند. البته توصیه می شود، به منظور جلوگیری از بروز برخی  اشتباهات و مشکلات، تا جایی که امکان دارد این اظهارنامه را به صورت الکترونیکی و از طریق وب سایت tax.gov تنظیم و ارسال کنید.

مودیان، به خصوص مدیران شرکت ها، در هنگام تنظیم اظهارنامه مالیاتی باید بسیار دقیق عمل کنند. کسانی که اطلاعات کافی در این باره ندارند، خوب است از مشاوران مالیاتی کمک بگیرند؛ زیرا آن ها به خوبی می دانند که اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود. همچنین برای تنظیم اظهارنامه از مشاوران و نرم افزار های به روز استفاده کنید؛ زیرا هر چیزی که در اظهارنامه ثبت می شود، از سمت سازمان امور مالیاتی قطعی تلقی می شود.

بهتر است شرکت ها، با توجه به الکترونیکی شدن ارسال اظهارنامه های مالیاتی، از سامانه های نرم‌افزاری به روز، به منظور تنظیم و ثبت اظهارنامه استفاده کنند تا محاسبات به دقت انجام شود و شرکت با جریمه های ناخواسته مواجه نشود.

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست؟

جریمه عدم ارسال اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اکنون که می دانید اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود، اگر شما نیز جز افرادی هستید که باید آن را پرداخت کنید، لازم است اقدام به تهیه و ارسال آن نمایید؛ زیرا مطابق ماده ۱۹۲ از قانون مالیات های مستقیم «در تمام مواردی که مودی یا نماینده اش که به موجب این قانون از بابت پرداخت مالیات مکلف تنظیم اظهارنامه است، اگر آن را در موعد مقرر تنظیم و ارسال نکند، با جریمه غیرقابل بخشودگی معادل ۳۰ درصد از مالیات، متعلق به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل و ۱۰ درصد مالیات، سایر مودیان مواجه خواهد شد‌. حکم این ماده درباره درآمد های کتمان شده و هزینه های غیر واقعی نیز جاری است.» با توجه به توضیحات، اظهار درآمد و هزینه ها در اظهارنامه مالیاتی بسیار مهم بوده و باید در موعد مقرر نیز ارسال شود.

سخن آخر

امیدواریم با مواردی که در مورد اظهارنامه مالیاتی شامل چه کسانی میشود، بیان کردیم، متوجه شده باشید شغل حسابداری مناسب چه کسانی است. هلدینگ آموزشی خدماتی نیک اندیشان با برگزاری دوره های برتر آموزشی به شما کمک خواهد کرد تا همه ریزه های کاری های حسابداری را فرا بگیرید.

برای ثبت نام در دوره آموزش حسابداری نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
ارزش ویژه در ترازنامه چیست؟⭐0 تا 100
نوشته بعدی
شرح وظایف کارشناس حسابداری مالی⭐جامع 0 تا 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image