دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز چیست

معرفی دوره mba نفت و گاز⭐(دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز)

دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز، یکی از دوره های آموزش عالی بوده و معرفی آن موضوع صحبت ما در این مقاله است. چنانچه می خواهید در این رابطه اطلاعات بیشتری به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید و برای کسب اطلاعات کامل تر، در دوره mba گرایش نفت و گاز شرکت کنید.

دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز چیست؟ برای چه کسانی مناسب است؟ چه مباحثی در آن ارائه می شود؟

دوره mba نفت و گاز، تنها دوره ی برگزار شده در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی است. این دوره از جمله دوره های تئوری است و به دلیل نقش مهمی که انرژی هایی چون گاز و نفت دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است. افرادی که در این دوره شرکت می کنند، به مانند کسانی که در دوره mba علم داده شرکت می کنند، مباحث مرتبط با نفت و گاز را آموزش می بینند.

تمرکز این دوره، انرژی جهانی و منابع طبیعی است و توجه به مباحث پژوهشی، حرف اول را در آن می زند. همان طوری که دانش آموخته دوره mba حقوقی قادر است مشکلات حقوقی شرکت ها را حل کند، دانش آموختگان ام بی ای نفت و گاز نیز می توانند با شرکت در این دوره، مشکلات کسب وکارهای مرتبط با حوزه گاز و نفت را سروسامان دهند.

ام بی ای نفت و گاز نیز به مانند دوره mba منابع انسانی، مخاطبان خاصی به شرح زیر دارد:

 • کسانی که در حوزه گاز و نفت فعالند و می خواهند ارتقاء درجه پیدا کنند
 • کارکنان، کارشناسان و کارشناسان ارشد شاغل در حوزه نفت
 • مدیران ارشد، مدیران عملیاتی و میانی فعال در حوزه نفت و گاز

کسی که در دوره mba تجارت الکترونیک حضور پیدا می کند، سرفصل های متناسب را فرا می گیرد و شرکت کنندگان دوره های ام بی ای نفت و گاز نیز سرفصل هایی چون مدیریت انرژی، مدیریت دانش، فرآوری و انتقال گاز، مدیریت رفتار سازمانی، مدیریت ریسک، مدیریت استراتژیک و مدیریت اقتصادی را آموزش می بینند.

فرق دوره mba نفت و گاز، و dba نفت و گاز چیست

فرق دوره mba نفت و گاز، و dba نفت و گاز چیست؟

درست است که دی بی ای نیز به مانند دوره آموزش mba، یک دوره مدیریتی است، اما تفاوت های زیادی بین این دو دوره وجود دارد. dba نفت و گاز، دوره عالی مدیریت در حوزه نفت و گاز است و کسانی که در آن شرکت می کنند، اصول و روش حل مشکلات و چالش های سازمان را یاد گرفته و سعی می کنند با یک رویکرد کاملا کاربردی و اجرایی با آنها مقابله کنند. شرکت کنندگان در این دوره، مهارت اجرایی و دانش مدیریتی بسیار بالایی کسب کرده و به همین واسطه می توانند، رهبری و هدایت سازمان های بزرگ را به عهده بگیرند.

اما، کسانی که در دوره mba نفت و گاز شرکت می کنند، اطلاعات و دانش اولیه مدیریت را کسب می کنند. به صورت کلی، اگر بخواهیم از نظر جایگاه، این دو دوره را بررسی کنیم، باید بگوییم، دوره های dba از دوره های mba در سطح بالاتری قرار دارند. اصولا، کسی که در دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز (ام بی ای) شرکت می کند، با فردی که در دوره دی بی ای نفت و گاز شرکت می کند، از نظر سرفصل ها و مباحثی که باید پشت سرگذارند، با هم تفاوت دارند.

فرق دوره های آموزشی شرکت نفت، با دوره mba نفت و گاز چیست؟

دوره mba نفت و گاز، به بحث مدیریت در این حوزه می پردازد، اما دوره های آموزشی شرکت نفت، به منظور افزایش اطلاعات و دانش افراد در حوزه ی نفت برگزار می شوند. از جمله مباحث ارائه شده در دوره های آموزش نفت می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • آشنایی با فرآیندهای استخراج، پالایش و اکتشاف نفت
 • آشنایی با فرآورده های نفتی
 • آشنایی با ساختار و ترکیب شیمیایی نفت
 • اقتصاد در حوزه گاز و نفت
 • الزامات ایزو 2900 در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی

دیگر تفاوتی که بین ام بی ای نفت و گاز و دوره های آموزشی نفت وجود دارد، حضور در یک آزمون است. افرادی که می خواهند با حضور در دوره های شرکت نفت مدرک دریافت کنند، باید در آزمون شرکت کرده و نمره قبولی به دست آورند؛ این در صورتی است که دوره های ام بی ای، بدون نیاز به شرکت در آزمون به پایان می رسند و فرد برای آنکه از شرکت در این دوره به نتیجه دلخواه خود برسد، می بایست تمام نکات ذکر شده در کلاس را مد نظر قرار داده و برای اداره سازمان از آنها استفاده کند.

فرق دوره های آموزشی شرکت نفت، با دوره mba نفت و گاز چیست

از پیش نیازهای مهم دوره های آموزشی مشاوره مدیریت (دوره mba نفت و گاز) چه می دانید؟

دوره mba نفت و گاز از مهم ترین دوره های این زیر شاخه، یعنی شاخه نفت و گاز به شمار می رود و به همین دلیل، افرادی که می خواهند در آن شرکت کنند می بایست صلاحیت و شایستگی های لازم برای شرکت در آن را داشته باشند. برخی از مهم ترین پیش نیازهای حضور در دوره های آموزشی مشاوره مدیریت نفت و گاز به شرح زیر است:

 • کسانی که می خواهند در دوره ی ام بی ای نفت و گاز شرکت کنند، می بایست حداقل مدرک کارشناسی یا لیسانس را داشته باشند. بهتر است مدرک کارشناسی این افراد در رشته های مدیریت و یا زیر شاخه های نفت و گاز و مهندسی باشد.
 • افرادی که رشته مقطع کارشناسی شان مرتبط نیست، می بایست سابقه مدیریتی بالایی داشته باشند. کسانی که در این دوره شرکت می کنند و در یک رشته غیر مرتبط درس خوانده اند حداقل می بایست به مدت 3 سال مدیریت یک مجموعه را به عهده داشته باشند.
 • در برخی شرایط، علاقه مندان به شرکت در این دوره مجبورند در یک امتحان نیز شرکت کنند. سربلندی در این آزمون نیز از دیگر پیش شرط های حضور در دوره ام بی ای نفت و گاز است.

دوره آشنایی با تجهیزات نفت و گاز چه تفاوتی با دوره mba نفت و گاز دارد؟

دوره آشنایی با تجهیزات نفت و گاز با دوره هایی که در زمینه مدیریت گرایش نفت و گاز برگزار می شود تفاوت های زیادی دارد. در واقع این دو دوره فقط در موضوع نفت و گاز مشابه هستند اما در موضوعات و مباحث آموزشی کاملا متفاوتند. افراد پس از گذراندن هر کدام از این دوره ها مهارت های کاملا مختلفی کسب می کنند.

در دوره mba نفت و گاز به دانش آموختگان نحوه برخورد و مواجهه با معضلات و مشکلاتی که در صنایع نفت و گاز اتفاق می افتد، آموزش داده می شود، اما در دوره ای که برای آشنایی با تجهیزات پالایشگاه ها برگزار می شود، مباحث زیر مطرح می شود:

 • دیگ بخار
 • پمپ ها
 • مخازن
 • برج های خنک کننده
 • برج های تقطیر
 • توربین های گازی
 • ابزار دقیق و غیره

در واقع مدیریت کردن حوادث و بحران های حین کار، اولویت اصلی این دوره ها است. بهتر است افرادی که در مقام مدیریت پالایشگاه ها و نهاد های مربوطه فعالیت می کنند، این دوره ها را پشت سر گذاشته تا در برخورد با مسائل گوناگون، عملکرد بهتری داشته باشند.

از پیش نیازهای مهم دوره های آموزشی مشاوره مدیریت (دوره mba نفت و گاز) چه می دانید؟

کلام آخر

دوره مدیریت گرایش صنعت نفت و گاز، موضوع صحبت ما در این مقاله بود. بهتر است برای شرکت در دوره هایی که به صورت کاملا خاص و منحصر به فرد برگزار می شوند، بهتر است سراغ موسسه های معتبر و مطرح آموزشی در کشور، همچون نیک اندیشان را گرفت. مدرک ارائه شده توسط این موسسه، بین المللی است و اعتبار بالایی دارد.

برای ثبت نام در دوره آموزش mba نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره mba علم داده چیست؟⭐معرفی دوره mba علم داده
نوشته بعدی
طراحی سایت با وردپرس چیست و چگونه انجام می شود؟⭐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image