بهترین گرایش dba در دنیا چیست

بهترین گرایش dba در دنیا چیست؟! (معرفی بهترین گرایش dba)

بهترین گرایش dba، موضوعی است که در این مقاله به توضیحات آن می پردازیم. علاوه بر این به اهداف و آموزش های این دوره مدیریتی نیز اشاراتی خواهیم کرد؛ پس در ادامه با ما همراه باشید و سعی کنید در دوره dba نیز شرکت کنید.

مفهوم dba و هدف از برگزاری آن چه می تواند باشد؟

dba، مخفف شده جمله doctorate of business administration است که به فارسی دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار ترجمه می شود.

این دوره با هدف تربیت مدیرانی با قابلیت تحقیق و پژوهش برگزار می شود و در واقع عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها به حساب می آید. هدف dba، کاربردی کردن پژوهش و تحقیقات انجام شده در حوزه مدیریت و تجارت است؛ به نحوی که بتوان از آنها برای از بین بردن موانع پیش روی سازمان بهره برد.

دوره dba پس از دوره mba به مدیران عرضه می شود؛ به بیان دیگر بالاترین سطح مهارت آموزی برای مدیران، همین دوره است. اگرچه واژه دکترای مدیریت به دوره های dba اتلاق می شود، اما باید توجه داشت که dba با دوره phd تفاوت دارد و نمی توان از دید آکادمیک، مدرک dba را با مدرک phd یکی دانست.

بهترین گرایش dba برای مهاجرت به کشور های خارجی چیست؟

امروزه در بسیاری از کشورهای خارجی و البته توسعه یافته، مهارت های مدیریتی و حل بحران تا حد زیادی بر تحصیلات آکادمیک ارجحیت دارد. بنابراین، کسب مدرک های مدیریتی در این زمینه مانند mba و dba می تواند به شما در مهاجرت و دریافت ویزای شغلی، بسیار کمک کند.

گرایش های dba به دو دسته عمومی و تخصصی تقسیم می شوند. در دسته عمومی، محتوای آموزش بیشتر شامل ‌کلیات مدیریتی و افزایش مهارت پژوهشی متقاضی است، اما در دوره خصوصی، فرد می تواند در گرایش مد نظر خود به صورت تخصصی تحصیل کرده و با راهکارها و استراتژی های بسیار متنوعی برای مدیریت و حل چالش های مربوطه بیشتر آشنا شود.

به تعداد مشاغل موجود، گرایش های dba هم متنوع است. اما در برخی کشور ها گرایش های خاصی محبوبیت بیشتر و بازار شغلی بهتری دارند مانند:

 • گرایش بازاریابی یا نتورکینگ(Networking)
 • گرایش بازرگانی
 • گرایش مالی
 • گرایش تجارت الکترونیک
 • گرایش مدیریت راهبردی
 • گرایش فناوری اطلاعات و IT

بهترین گرایش dba و کسب مدرک آن قطعا شرایط شغلی و اقتصادی شما را در کشور های دیگر بهبود می بخشد. اما اینکه این مدرک را از کدام آموزشگاه بگیرید که قابل ترجمه نیز باشد، بسیار اهمیت دارد.

بهترین گرایش dba

آموزش های مطرح شده در دوره های آموزشی dba کدام اند؟!

همان گونه که اشاره کردیم، هدف از برگزاری دوره های DBA، ایجاد مهارت تحقیق و پژوهش در مدیران و کاربران است. همچنین اشاره کردیم که مزایای مدرک DBA را نمی توان با مدرک phd یکسان دانست.

مدیرانی که از این دوره استفاده می کنند باید بتوانند یک دستاورد علمی پژوهشی با هدف استفاده از علم مدیریت در پیش برد اهداف سازمان های منتخب داشته باشند. از این رو، ابتدا توانایی ها و دانش مدیریتی دانشجو ارتقا داده می شود و سپس از او خواسته می شود تا بر مبنای آموخته های مدیریتی خود، برای تحقیق و پژوهش اقدام کند. انتخاب بهترین گرایش dba در روند یادگیری اصول این حوزه به شما کمک بسیار زیادی می کند.

همانطور که در مقاله تفاوت MBA با DBA اشاره کردیم، در دوره های dba برخلاف دوره های mba، دروس مدیریتی، رهبری سازمانی و استراتژی به دانشجویان ارائه می شود.

بهترین گرایش dba چیست؟ هرآنچه باید درباره آن بدانید

دوره های DBA در سراسر دنیا با گرایش های جذاب و متنوعی ارائه می شود. با این حال تعدادی از این گرایش ها با استقبال بیشتری همراه شده اند. به طور کلی دوره آموزش dba، در دو رده بدون گرایش (عمومی) و دارای گرایش برگزار می شود. در دوره بدون گرایش، هدف اصلی ارتقای مهارت پژوهشی دانشجو در زمینه های عمومی مدیریت است و انتخاب نکردن گرایش خاص، این امکان را به دانشجو می دهد که براساس زمینه کاری و تخصصی منحصر به خود، یک حوزه پژوهشی را انتخاب کند. در ادامه، به زیر شاخه های این حوزه اشاره می کنیم تا شما بتوانید بهترین گرایش dba را از بین آنها انتخاب کنید.

۱. گرایش عمومی

۲. گرایش مدیریت بازاریابی

۳. گرایش مالی و سرمایه گذاری

۴. گرایش مدیریت فناوری اطلاعات

۵. گرایش بازرگانی

۶‌. مدیریت استراتژیک

بهترین گرایش dba چه شاخصه هایی باید داشته باشد؟

همان طور که گفته شد، نمی توان یک یا چند گرایش خاص را به عنوان بهترین dba معرفی کرد، زیرا در جوامع امروزی، با توجه به گستردگی تجارت و سازمان های تجاری، به انواع رشته های مدیریتی در کسب و کار نیاز است. به طور کلی، گرایش های dba در دوره هایی با مشخصه های زیر باید برگزار شوند:

1-مطالب آموزشی جامع و کامل باشد؛

مباحثی که در دوره های dba مورد بحث قرار می گیرند، باید از هر نظر کامل و جامع باشند تا دانش پذیر بتواند مهارت و تکنیک های مدیریتی را به درستی آموخته و اجرا کند‌.

2-حضوری بودن دوره؛

کیفیت دوره های حضوری و بهره وری آن ها بسیار بیشتر از دوره های مجازی است. در صورت امکان و واجد شرایط بودن، بهتر است دوره های حضوری را اولویت خود قرار دهید.

3-رزومه قوی اساتید دوره؛

اساتید دوره ها باید از نظر تحصیلی و شغلی، رزومه قابل قبولی داشته باشند تا دانش پذیران نیز به واسطه آن ها رشد کرده و سطح علمی شان ارتقاء پیدا کند‌.

4-هزینه دوره به صرفه باشد؛

بهتر است دوره هایی را انتخاب کنید که هزینه یا شهریه دوره را به صورت اقساطی و با مبلغی به صرفه دریافت می کنند.

شاید خواندن مطالب زیر برای شما جالب باشد:

بهترین گرایش MBA

تفاوت DBA با PhD

مزایای مدرک DBA

بازار کار دوره dba

انتخاب بهترین گرایش dba و تحصیل آن، چه دستاورد هایی برای شما به همراه دارد؟

انتخاب بهترین گرایش dba و تحصیل آن، چه دستاورد هایی برای شما به همراه دارد؟

کسب تخصص های DBA کمک می کند تا دیدگاه گسترده تری را نسبت به آینده و مسیر کسب و کارتان به دست آورید. با شرکت در بهترین گرایش dba مزایای زیر نصیبتان می شود:

 • شرکت در دوره DBA و کسب مهارت های لازم کمک می کند تا افراد در برابر مشکلات و چالش های احتمالی در روند کسب و کارشان آمادگی کافی را داشته باشند و بتوانند بهترین تصمیم را در روند مدیریتی خود اخذ کنند.
 • فرد با شرکت در دوره DBA تمامی مهارت های لازم در زمینه های مدیریتی مانند حسابداری، مدیریت مالی، بازاریابی و … را به دست می آورد و در نتیجه می تواند نسبت به مسائل مالی کسب و کار یا سازمان خود درک درستی داشته باشد تا در مواقع مورد نیاز تصمیمات اصولی بگیرد.
 • کسب تخصص های DBA به مدیران سازمان ها کمک می کند تا بتوانند برای کسب و کار خود، برنامه ریزی کرده و استراتژی مناسبی را انتخاب کنند.
 • با شرکت در دوره DBA مدیرات کسب و کار ها می توانند اصول مدیریتی را به صورت عملی و کاربردی مورد استفاده قرار دهند.
 • با  کسب تخصص DBA مدیران می توانند شیوه ای مبتنی بر تجربه و نگاه علمی، مدیریتی و عملیاتی به سازمان داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image