ریست فکتوری موبایل اندروید

ریست فکتوری چیست؟ (نحوه ریست فکتوری گوشی اندروید)

اگر قصد فروش گوشی خود را داشته باشید احتمالا با واژه ریست فکتوری آشنایی دارید. این تکنولوژی، تکنولوژی گوشی های جدید و اسمارت امروزی است و اغلب افرادی که بخواهند گوشی های هوشمند خود را به فروش برسانند، برای آنکه خیالشان از بابت پخش نشدن اطلاعات گوشی شان راحت باشد، حتما برای این کار اقدام می کنند. موضوعی که ما در ادامه قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم، ریست کردن گوشی، معایب و مزایای آن و زمان مناسب برای این عمل است.

ریست یعنی چه؟

ریست فکتوری یا همان بازگشت به تنظیمات خانواده یکی از فرایندهایی است که در گوشی های اندرویدی می توان آن را اعمال کرد. در این فرایند، تمامی اطلاعاتی که در دستگاه گوشی وجود داشته، حذف می شود و دستگاه به زمانی که از کارخانه به بیرون فرستاده شده است، بر می گردد. در این حالت، تمام اطلاعاتی که شما بر روی آن داشته اید اعم از عکس ها، فیلم ها، نام هایی که در گوشی ذخیره کرده اید، تمام برنامه ها و اپلیکیشن هایی که خود شما، شخصا آنها را دانلود کرده اید نیز حذف می گردد.

با توجه به اتفاقی که طی این فرآیند می افتد، حواستان باشد که هیچگاه نه در اثر حواس پرتی و نه در اثر کنجکاوی، این گزینه را انتخاب نکرده و اجازه ندهید که بر روی گوشی اعمال شود؛ زیرا تنها کسی که این وسط ضرر می کند خود شما هستید که اطلاعاتتان نابود شده است.

ریست فکتوری چیست

فواید ریست فکتوری

یکی از مهم ترین کاربردها و فواید ریست فکتوری زمانی است که یک فرد قصد دارد گوشی خود را بفروشد. امکان ندارد بتوانید گوشی را پیدا کنید که در آن هیچ اطلاعات شخصی وارد نشده باشد. برای آنکه بعدها و بعد از فروش گوشی، امکان دسترسی به اطلاعات شخصی وجود نداشته باشد، افراد ناچارند گوشی را ریست کنند تا تمامی اطلاعات که در آن وجود دارد پاک شود. این روش یکی از روش هایی است که می توان به کمک آن از پخش شدن اطلاعات جلوگیری کرد.

از دیگر کاربردهای این عمل می توان به جوانسازی حافظه داخلی گوشی اشاره کرد. اگر گوشی هوشمندتان، بنا به دلایل مختلف مدت هاست که در گوشه ای افتاده و اطلاعات داخلی آن نیز برای شما قابل استفاده نیست، بهتر است برای استفاده مجدد، حتما گوشی را ریست فکتوری کنید. به این شکل می توانید حافظه داخلی گوشی را پاک کرده و اجازه دهید تا فضا برای ریختن فایل های جدید ایجاد شود. یکی از مهم ترین دلایلی که می تواند باعث شود سرعت پردازش گوشی به سرعت افت کند پر شدن حافظه گوشی است. با ریست کردن گوشی و خالی کردن حافظه می توانید سرعت پردازش گوشی را افزایش دهید.

معایب ریست کردن گوشی

در کنار تمام مزیت هایی که می توان برای ریست فکتوری نام برد، این کار معایبی نیز ممکن است داشته باشد. یکی از مسائلی که برای برخی افراد اندکی نگران  کننده به نظر می رسد از دست دادن کلیه اطلاعاتی است که در گوشی خود دارند. برای اجتناب از این اتفاق می توان از اطلاعاتی که داخل گوشی وجود دارد یک بک آپ و یا نسخه پشتیبان تهیه کرد و سپس برای ریست کردن گوشی اقدام نمود. به این ترتیب می توانید از تمام اطلاعاتتان اعم از فیلم و عکس و غیره محافظت کنید و به این شکل آنها را در معرض نابودی و حذف شدن قرار ندهید.

موضوع دیگری که باید در مورد آن صحبت شود این است که ریست، به خودی خود برای گوشی شما هیچ ضرری ندارد. البته این به شرطی است شما هر چند ماه یک بار و یا هر چند سال یک بار برای انجام آن اقدام کنید. در صورتی که در یک بازه زمانی کوتاه چندین مرتبه گوشی را ریست کنید، موجب کاهش عمر و دوام باتری و پردازنده خواهید شد.

قبل از ریست فکتوری باید چه کنیم؟

ریست فکتوری چیست و نکات مهم قبل از انجام ریست، موضوع دیگری است که می بایست در مورد آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. هر زمان که تصمیم گرفتید گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، به نکات زیر توجه و دقت داشته باشید:

 • یکی از مهم ترین کارهایی که قبل از ریست کردن گوشی باید انجام دهید، بک آپ گرفتن از اطلاعات و تنظیمات در حساب گوگل است؛ سعی کنید از این موارد یک نسخه پشتیبان در اختیار داشته باشید.
 • مورد دیگری که قبل از ریست نباید فراموش کنید، تهیه یک نسخه پشتیبان از تمام عکس ها و فیلم هایی است که نمی خواهید در جریان ریست پاک شوند.
 • برای انجام ریست فکتوری، حتما گزینه محافظت بازنشانی کارخانه را غیر فعال نمایید.
 • مخاطبان شما از دیگر مواردی مهمی هستند که باید در حفظ و حراست نام و شماره تماس آنها کوشا باشید. در طی ریست گوشی، نام مخاطبان به همراه شماره تماس آنها پاک خواهد شد؛ قبل از ریست فکتوری از این مورد نیز یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.
 • برای بک آپ گیری از گوشی، مرجعی که قرار است اطلاعات روی آن ذخیره گردد، نباید حافظه داخلی گوشی همراه باشد؛ بی توجهی به این موضوع بسیار مهم، باعث حذف تمامی اطلاعات گوشی شما خواهد شد.

ریست فکتوری بدون حذف اطلاعات

ریست فکتوری چیست، موضوعی است که ما در این متن در مورد آن اطلاعات کاملی را در مورد به شما ارائه کردیم. یکی از مشکلاتی که با انجام ریست ایجاد می گردد، حذف کامل اطلاعاتی است که کاربر داخل گوشی خود داشته است؛ این، یکی از مهم ترین نگرانی هایی است که افراد را از انجام این عمل، باز می دارد. برای آنکه در حین انجام عملیات ریست، تمامی اطلاعاتی که داشته اید، حفظ شده و از بین نرود، خوب است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • زمانی که می خواهید گوشی را ریست کنید، باید به تنظیمات رفته و گزینه backup and reset را انتخاب کنید.
 • در قدم بعدی، بر روی گزینه reset settings، تب زده و آن را انتخاب نمایید.
 • بعد از آنکه reset settings را انتخاب کردید، گزینه تایید را انتخاب کنید.

اگر تمامی مراحلی که در فوق اشاره کردیم را مو به مو انجام دهید، گوشی اندروید شما بدون آنکه اطلاعاتتان پاک شود، ریست شده و به زمانی بازگشت می کند که برای اولین بار فعال شده است. در این حالت، کوچک ترین تغییراتی در گوشی شما رخ نداده و همه چیز حفظ خواهد شد. توصیه می کنیم برای انجام ریست به افرادی مراجعه کنید که در این حوزه تجربه و مهارت دارند.

نحوه ریست فکتوری گوشی های اندروید

آموزش ریست فکتوری در گوشی

همانطوری که در اشاره کردیم با این عمل، همه اطلاعاتی که در گوشی دارید را پاک خواهید کرد، پس اگر دیتایی در گوشی دارید که بنا به دلایل مختلف برای شما اهمیت زیادی دارد، حتما از دیتاهای داخل گوشی یک نسخه پشتیبان تهیه کرده و سپس برای ریست کردن آن اقدام نمایید. این مهم ترین کاری است که شما باید قبل از این عمل انجام دهید. برای ریست فکتوری، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • به قسمت تنظیمات گوشی خود بروید و گزینه system را انتخاب کنید.
 • در این قسمت گزینه های زیادی نمایش داده خواهد شد که یکی از آنها advanced است. بر روی این کلمه یک تب بزنید.
 • در قدم بعدی باید عبارت reset options را پیدا کرده و آن را انتخاب نمایید.
 • در منوی که پیش روی شما باز می شود، گزینه erase all data (factory reset) را مشاهده می کنید. با تب زدن بر روی این عبارت، شما به سمت ریست فکتوری گوشی حرکت خواهید کرد.
 • در قدم بعدی باید تایید کنید که می خواهید ریست کردن گوشی خود را انجام دهید. در اینجا به شما این هشدار داده می شود که با این کار تمامی دیتای شما از بین خواهد رفت.
 • اگر فکرهایتان را کرده و می خواهید گوشی را ریست کنید، بر روی گزینه delete all data که در پایین صفحه قرار داده شده یک تب بزنید.
 • یک پین و یا گذرواژه از شما خواسته می شود؛ این پین همان گذرواژه گوشی شماست. آن را که وارد کردید next را انتخاب کنید.
 • برای آنکه کار نهایی شده و تمامی اطلاعات حذف شوند delete all را انتخاب کرده و بر روی آن تب بزنید.
 • با تایید کردن شما، عملیات پاک کردن اطلاعات نیز آغاز می شود.

ریست فکتوری سامسونگ چگونه انجام می شود؟

در ادامه صحبت در خصوص ریست فکتوری چیست، بهتر است در مورد ریست کردن برخی برندهای معروف در کشور نیز توضیحاتی را ارائه دهیم. برخی مدل های گوشی شرکت سامسونگ، با مشکلات زیادی مواجه بوده و همین موضوع کاربران را مجبور می کند برای ریست کردن و بازگرداندن آن به تنظیمات کارخانه اقدام کنند. در ریست فکتوری، تمامی سیستم، ریبوت شده و اطلاعات گوشی به صورت کامل پاک می گردد. اگر دیتایی که در گوشی دارید، برایتان اهمیت زیادی دارد، حتما قبل از ریست کردن، بک آپ گیری را فراموش نکنید.

گوشی های تولید شده توسط این برند، مشخصات عالی و منحصر به فردی داشته و اغلب کاربران از داشتن یک گوشی سامسونگ رضایت زیادی را ابراز کرده اند. در مقابل گوشی هایی با عملکرد بالا، گوشی هایی نیز تولید شده اند که عملکرد خوبی نداشته و هر قدر از عمر آن می گذارد، مشکلات آنها افزایش پیدا می کند. از جمله این مشکلات می توانیم به هنگ کردن، عدم پاسخ سریع در گوشی و غیره اشاره کنیم. اگر صاحب یک گوشی سامسونگ هستید و می خواهید با این دست مشکلات، درگیری کمتری داشته باشید، نیاز دارید گوشی را ریست فکتوری کنید.

ریست فکتوری شیائومی چگونه انجام می شود؟

بعد از صحبت در مورد ریست فکتوری چیست، نیاز است تا در خصوص ریست فکتوری گوشی های شیائومی نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. شیائومی نیز یکی از برندهای مطرح تولید کننده گوشی در بازار بوده و توانسته محصولات خوبی را در اختیار کاربران قرار دهد. تمام گوشی های این برند، مجهز به سیستم عامل اندروید هستند و اگر شما در مورد نحوه ریست فکتوری گوشی اندروید، اطلاعات جامعی داشته باشید، به راحتی می توانید خودتان در منزل برای انجام این عمل اقدام نمایید.

یکی از مهم ترین مسائلی که در هنگام ریست کردن گوشی های شیائومی باید مورد توجه قرار دهید، فعال بودن حساب کاربری در گوگل و به یاد داشتن رمز آن است. صاحبان گوشی های شیائومی وقتی کار ریست را به پایان بردند، می بایست وارد حساب کاربری خود در گوگل شوند؛ در غیر این صورت، کار ریست فکتوری گوشی به صورت کامل انجام نشده و مشکلی که به خاطر آن گوشی ریست شده، حل نشده باقی خواهد ماند. برای بک آپ گیری اطلاعات می توانید از کارت حافظه، رایانه شخصی، گوگل درایو و غیره کمک بگیرید.

جمع بندی

موضوعی که در این متن در مورد آن با صحبت کردیم ریست فکتوری بود. ریست کردن گوشی در واقع همان بازگشت گوشی به تنظیمات کارخانه است. زمانی که گوشی را از فروشنده تحویل می گیرید هیچ برنامه و هیچ داده ای بر روی آن نصب نشده است، در واقع با ریست کردن تمامی اطلاعات پاک شده و درست به مانند روزی خواهد شد که شما آن را برای اولین بار خریداری کرده اید. افزایش اطلاعات در این حوزه برای تمامی کسانی که در دوره تعمیر موبایل نیک اندیشان شرکت می کنند، اتفاق خواهد افتاد. بعد از شرکت در این دوره، به کاربردی بودن و منحصر به فرد بودن آن اعتراف خواهید کرد؛ زیرا تمامی مباحث مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک تعمیرکار حرفه ای در این دوره آموزش داده خواهد شد.

برای ثبت نام در دوره تعمیر موبایل (گوشی) نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره تعمیر موبایل ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه فنی مهندسی ، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه فنی مهندسی ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

حوزه کامپیوتر

دوره طراحی سایت ، دوره سئو ، دوره آموزش اتوکد ، دوره آموزش تری دی مکس (3D MAX)

نوشته قبلی
آزمایش چکاپ چیست؟ و شامل چه آزمایش هایی می باشد؟
نوشته بعدی
تفاوت کاپوچینو با کافی میکس و قهوه و نسکافه در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image