آزمایش چکاپ

 آزمایش چکاپ چیست ؟ و شامل چه آزمایش هایی می باشد؟

شاید شنیده باشید که معمولا به رانندگان توصیه می کنند ماشین خود را به صورت دوره ای و منظم به یک متخصص نشان دهند. این روش یکی از روش های پیشگیری از بروز خرابی می باشد. بدن انسان نیز مانند ماشین، باید به صورت دوره ای مورد بازدید قرار گیرد. یکی از روش هایی که می توانید از داشتن سلامت در جسمتان اطمینان حاصل کنید آزمایش چکاپ است. ما این متن را برای آشنایی شما با  جزئیات این آزمایش آماده کرده ایم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

آزمایش چکاپ به چه آزمایشی گفته می شود؟

برخی آزمایشات عمومی هستند که یک فرد در طول سال حداقل باید یک بار برای انجام آنها به آزمایشگاه های طبی مراجعه کند. نتایجی که از این آزمایشات به دست می آید این امکان را برای پزشک فرد فراهم می کند تا بتواند در مورد سلامت فرد بیماری به راحتی قضاوت کند. معمولا این آزمایش برای حل مشکلات جسمانی یاریگر خوبی است و به فرد کمک می کند پیش از آنکه مشکلش حاد و وخیم شود برای درمان آن اقدام کند.

انجام آزمایش چکاپ مرد و زن نمی شناسد و تمامی که کسانی که تمایل دارند بدن و جسمی سالم داشته باشند باید به صورت دوره ای این آزمایش را انجام دهند. توصیه می شود هر فرد حداقل در هر سال، یک بار این آزمایش را انجام دهد.

آزمایش چکاپ چیست

لیست آزمایشات چکاپ

در آزمایش چکاپ موارد مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد و به این شکل می توان متوجه شد که آیا یک فرد در سلامتی کامل به سر می برد یا خیر. این نوع آزمایش با نمونه گیری خون و ادرار همراه است. نمونه ای که از خون گرفته می شود حاوی برخی اطلاعات مهم و نتایجی که از آزمایش نمونه ادرار به دست می آید نیز در جای خود برای بررسی و قضاوت در مورد سلامت فرد، مهم هستند. در ادامه در مورد آنکه آزمایش کامل خون و ادرار شامل چه موادی هستند صحبت خواهیم کرد.

آزمایش کامل خون شامل چیست؟

 برای آزمایش چکاپ باید حتما نمونه گیری از خون صورت گیرد. اطلاعاتی که از یک نمونه خون به دست می آید به شرح زیر است:

شمارش سلول های خونی

یکی از بررسی های انجام شده در نمونه خون، شمارش سلول های خونی است. این شمارش با حروف اختصاری CBC در آزمایش عنوان می گردد. در این آزمایش، میزان گلبول های قرمز، نسبت  و تناسب گلبول های قرمز به هماتوکریت، حجم گلبول های قرمز و هموگلوبین مشخص می گردد. با این آزمایش می توان به وجود بیماری هایی مانند کم خونی، لوسمی و وجود التهاب در بدن پی برد.

قند خون

از دیگر مواردی که در آزمایش چکاپ باید مورد بررسی قرار داده شود آزمایش قند خون است. قند خون را با علامت اختصاری FBS در جواب آزمایش مشاهده خواهید کرد. معمولا کسانی که میزان اف بی اس آنها بالاست، در معرض ابتلا به دیابت بوده و یا به این بیماری دچار هستند.

آزمایش تیروئید

از دیگر آزمایشاتی که آن نیز یک بخش از آزمایشات چکاب می باشد، آزمایش تیروئید است. تیروئید یکی از غده های داخلی بدن بوده و پرکاری و یا کم کاری آن می تواند عوارضی داشته باشد. در این آزمایش پارامترهایی چون TSH، T4 و T3 مورد بررسی قرار داده می شود.

آزمایش چربی خون

از دیگر جزئیات آزمایش چکاپ، آزمایش چربی خون است. در این بخش نیز 4 پارامتر مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت. این 4 پارامتر شامل، کلسترول، چربی بد، چربی خوب و تری گلیسیرید است. معمولا اگر فردی در این حوزه مشکل داشته باشد احتمال آنکه به بیماری های قلبی دچار شود زیاد است.

آزمایش کبد

از دیگر آزمایشات مهمی که در آزمایش چکاپ باید به آن نیز توجه شود، آزمایش کبد است. کبد یکی از مهم ترین اندام های داخلی بدن بوده و سلامت آن، ضامن سلامت انسان است. در آزمایشات چکاب، میزان آنزیم های کبدی اندازه گیری شده و پزشک با بررسی جواب می تواند به شما بگوید که آیا کبد شما سالم است یا خیر.

آزمایش کلیه

برای بررسی وضعیت کلیه نیز باید آزمایش چکاپ صورت گیرد. برای ارزیابی وضعیت کلیه بررسی مواردی چون نیتروژن، اسید اوریک، سدیم، اوره خون، کلسیم، فسفر، پتاسیم، کراتینین و GFR لازم است.

بررسی میزان ویتامین ها

ویتامین ها نیز از جمله مواردی هستند که کمبود و یا بیش بود آنها در بدن می تواند عوارض خاص خود را داشته باشد. در آزمایش چکاپ ویتامین های متفاوت از جمله ویتامین دی، ب 12، ب 9، ویتامین آ، ویتامین سی و غیره بررسی می شوند. البته ارزیابی ویتامین ها در بدن، در صورتی که خود بیمار درخواست داشته باشد انجام می گیرد. توجه داشته باشید که ویتامین دی نقش زیادی در سلامتی داشته و هر زمان که برای چکاب کامل و انجام آن اقدام می کنید حتما به پزشکتان یادآوری کنید که در نسخه، اندازه گیری این نوع ویتامین را نیز درج کند.

آزمایش چکاپ کامل بدن

در آزمایش ادرار چه پارامترهای اندازه گیری می شود؟

  • یکی از نتایج مهم در آزمایش ادرار میزان پروتئین است. بالا بودن میزان آن، نشان دهنده اختلال در کلیه هاست.
  • میزان اسیدیته: غیر طبیعی بودن این فاکتور نیز می تواند نشانه ای از بروز اختلال در بدن باشد.
  • غلظت: رنگ ادرار نیز می تواند به نشانه ناکافی بودن میزان مایعات در بدن باشد.
  • کتون: اگر میزان کتون ادرار بالا بود، احتمال آنکه فرد به دیابت مبتلا باشد وجود دارد.
  • خون: وجود خون در ادرار نشانه وجود سنگ کلیه، سنگ مثانه و یا آسیب به کلیه می باشد.
  • گلبول های سفید: وجود این فاکتور در ادرار به معنای آن است که بدن دچار عفونت شده است.
  • بیلی ‌روبین: اگر در نتیجه آزمایش چکاپ، بیلی ‌روبین وجود داشته باشد، احتمال آنکه فرد به بیماری کبدی دچار شده باشد وجود دارد.
  • باکتری: وجود باکتری در ادرار، یکی از علائم عفونت در بدن است.
  • کریستال: کریستال ها نیز نشانه ای بر وجود اختلال در عملکرد کلیه ها هستند.

جمع بندی

موضوعی که ما در متن در مورد آن صحبت کردیم، آزمایش چکاپ بود. با توجه به وضعیتی که بیمار دارد ممکن است موارد مختلفی در این آزمایش وجود داشته و یا نداشته باشد. ما سعی کردیم برخی از عمومی ترین آزمایشاتی که همگان برای انجام آن اقدام می کنند را ذکر کنیم. انجام آزمایش به خودی خود خوب است، اما تفسیر درست از آن نیز در جایگاهی بالاتر قرار گرفته است. معمولا کسانی که در دوره آزمایشگاه شرکت کرده اند می توانند جواب آزمایش را تفسیر کرده و تا حدی به شما اعلام کنند که آیا از نظر جسمانی با مشکلی رو به رو هستید و یا خیر. به هر حال اگر علاقه مند به کسب اطلاعات در این حوزه هستید، توصیه می کنیم در دوره آزمایشگاه نیک اندیشان شرکت کنید. با شرکت در این دوره می توانید اطلاعات درج شده در جواب آزمایش را تفسیر و ارزیابی کنید.

برای ثبت نام در دوره دستیار آزمایشگاه نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
برگر چیست؟ ( برگر با همبرگر چه تفاوتی دارد)
نوشته بعدی
ریست فکتوری چیست؟ (نحوه ریست فکتوری گوشی اندروید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image