پولبک در فارکس چیست

پولبک در فارکس چیست؟ (تعریفی جامع و کاربردی)

پولبک در فارکس چیست، یکی از سوالات پر تکرار کسانی است که این روزها وارد بازار های مالی مانند فارکس شده اند و قصد فعالیت در آن را دارند. یافتن ناحیه ورود بهینه و صحیح در کنار نقطه خروج مناسب و مدیریت سرمایه، سه رکن پایه ای برای هر استراتژی معاملاتی محسوب می شوند. به طور کلی، برای اغلب معامله گران بازار مالی و علی الخصوص تحلیلگران تکنیکال بسیار مهم است که در بهترین نقطه ممکن اقدام به ورود و فعالیت کنند.

متخصصان تحلیل تکنیکال، از روش های مختلف و متنوعی برای ورود و خروج از معاملات بهره می برند که ورود براساس پولبک، یکی از متداول ترین آنها است. اگر می خواهید در این رابطه اطلاعات بیشتری به دست اورید، در ادامه همراه ما باشید و مقاله اصطلاحات رایج در بازار فارکس را نیز مطالعه کنید.

پولبک در فارکس چیست و چگونه انجام دهیم

پولبک به چه معناست؟

واژه پولبک از لحاظ لغوی به معنای عقب کشیدن یا قلاب کردن است. پولبک در نمودار به حرکت بازگشتی ناگهانی قیمت بعد از شکست یک سطح نموداری استاتیک (ثابت) و یا دینامیک (پویا) اطلاق می شود.

پولبک و قانون تبدیل سطوح (حمایت به مقاومت و بالعکس) همواره به عنوان دو مفهوم تکنیکالی و مرتبط با بازار فارکس هستند. اگر به کارایی قانون تبدیل سطوح اعتقادی نداشته باشیم، معامله گری بر پایه پولبک ها عملا مفهومی نخواهد داشت.

در ادامه صحبت در خصوص پولبک در فارکس چیست، باید بگوییم، پولبک نشان دهنده بهترین زمان خرید ارز در بازار فارکس است. زمانی که قیمت یک دارایی برای مدت زمان زیادی روند صعودی داشته باشد، پولبک اتفاق می افتد. با این حال، سود مثبت یک سیگنال، منحصر به فرد است و نشان می دهد که دارایی روند صعودی خود را از سر خواهد گرفت. برای آنکه در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید، باید در دوره فارکس شرکت کنید.

چه عواملی در ایجاد پولبک موثر است؟!

زمانی که پولبک اتفاق می افتد، ادامه روند قبلی بازار با کمی مکث رو به رو می شود. در واقع برای مدت زمان کوتاهی، کارگزاران در روند نزولی و صعودی، کنترل بازار را به دست می گیرند. رایج ترین مواردی که در تغییر قیمت موثر هستند:

۱. اتفاقات داخلی شرکت های بزرگ در صنعت های مختلف می تواند بر روند تغییرات قیمت دارایی ها تاثیرگذار باشند.

۲. اخباری که در خصوص یک دارایی منتشر می شود، تاثیر زیادی بر تغییر قیمت آن دارد. به طور مثال، زمانی که در خصوص عملکرد یک ارز دیجیتال یا هر نوع دارایی دیگر در بازار مالی، اخبار منفی منتشر می شود، باید منتظر یک پولبک بزرگ در روند افزایش قیمت آن باشیم.

۳. دارایی های همچون نفت، گاز و طلا تاثیر پذیری زیادی از احساسات بازار دارند.

۴. رویدادها و مناسبت های خاص، در قدرت و قیمت دارایی ها تاثیرگذار هستند؛ مانند مذاکرات ایران با سایر کشورهای جهان.

پولبک در فارکس چیست سوالی مهم و پر ابهام

فرق پولبک و تروبک یا تفاوت تروبک با پولبک در فارکس چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که ممکن است نام آن کمتر به گوش شما خورده باشد اصطلاح تروبک است. ما در اینجا می خواهیم از اشتباه بسیاری تریدرها که نمی دانند پولبک در فارکس چیست جلوگیری کرده و در مورد دو واژه تروبک و پولبک نکاتی را بیان کنیم. حالتی را در نظر بگیرید که در آن قیمت در حالت صعود بوده، یک سطح مقاومت را می شکند و آن را لمس می کند. اگر بعد از شکستن سطح مقاومتی، قیمت، کاهش پیدا کرده و بعد از آن مجددا صعودی شود، در اینجا گفته می شود که تروبک اتفاق افتاده است.

با توجه به توضیحی که در مورد تروبک اشاره کردیم، حال می توانیم در مورد فرق پولبک و تروبک راحت تر صحبت کنیم. یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بیان این دو وجود دارد این است که تروبک را زمانی به کار می برند که قیمت در حال صعود بوده و سطح مقاومتی را می شکند، اما پولبک را زمانی استفاده می کنند که قیمت روند نزولی داشته و ناحیه حمایتی را شکسته است.

یکی از نکات مهمی که تریدرها باید به آن توجه داشته باشند این است که وقتی قیمت، خط های مقاومتی یا حمایتی را می شکند نباید شتاب زده و از روی عجله معامله کنند. در این مواقع حفظ آرامش بهترین کاری است که می بایست برای جلوگیری از ضرر انجام داد.

فرق پولبک و تروبک یا تفاوت تروبک با پولبک در فارکس چیست؟

انواع پولبک در فارکس چیست؟

بعد از اینکه دانستیم پولبک در فارکس چیست، بهتر است با انواع آن نیز آشنا شویم. تحلیلگران تکنیکال، معمولا طبقه بندی های مختلفی را برای پولبک در بورس، فارکس و ارز دیجیتال ارائه می دهند. در اینجا قصد داریم رایج ترین دسته بندی پولبک را که بر اساس نحوه برخورد نمودار قیمت با خط روند است شرح دهیم. انواع پولبک شامل موارد زیر است:

  • پولبک معمولی: در این حالت، نمودار قیمت در مسیر بازگشت، با خط روند تماس پیدا کرده و از روی آن برمی گردد.
  • پولبک داخلی: در پولبک داخلی، نمودار قیمت از خط روند عبور کرده و سپس برمی گردد.
  • پولبک خارجی: پولبک خارجی زمانی اتفاق می افتد که نمودار قیمت در مسیر بازگشت، قبل از برخورد به خط روند برمی گردد.

طبق این توضیحات باید گفت که پولبک ها رفتار یکسانی ندارند، بنابراین در صورت ترید حین پولبک، بهتر است در حوالی خط روند معامله را بر اساس قدرت ریسک پذیری خود انجام دهید. برای اینکه با هر نوسان قیمتی بتوانید ترید مناسبی را انجام داده و در نهایت به سود برسید، باید در دوره های آموزشی فارکس و تحلیل بازار شرکت کنید. در غیر این صورت به دلیل رفتار هیجانی در بازار فارکس، شما نیز تحت تاثیر قرار گرفته و قطعا ضرر خواهید کرد.

انواع پولبک در فارکس چیست؟

مزایا و معایب پولبک در فارکس چیست؟!

پولبک هم مانند هر تکنیک دیگری که در بازار فارکس و دیگر بازار های مالی استفاده می شود، دارای یک سری مزایا و معایب است که به آن می پردازیم.

۱. پولبک به تریدرها، این امکان را می دهد تا در یک روند صعودی، با قیمت کمتری خرید کنند و در طول یک روند نزولی با قیمت بالاتری بفروشند. بنابراین، هربار که قیمت اوج می‌گیرد، با استفاده از پولبک ها، می‌توانید برای خرید ارزها با قیمت کمتر اقدام کنید.

۲. تشخیص پولبک با روند بازگشت برای افرادی که در بازار مبتدی هستند، چندان ساده نیست؛ ممکن است کارگزار تصور کند که بازار برای مدتی، روند نزولی دارد و معاملات خود را باز نگه می دارد. اگر این روند پولبک نباشد و معکوس آن باشد، قطعا تریدر دچار ضرر خواهد شد.

بسیاری از معامله گران در منابع آموزشی، همواره به دنبال روش ها و اصول دقیق برای معامله بر اساس پولبک ها هستند. لازم به ذکر است که این مفهوم و رفتار کلی، در تحلیل تکنیکال مورد استفاده است و هریک از بزرگان بازار، براساس تجربیات خود از این روش استفاده می کنند.

پیشنهاد ما این است که محیط فعالیت خود (نوع بازار و نمادهای معاملاتی) را مشخص کنید و پس از تست کردن پولبک ها، برمبنای تجربیات خود از این شرایط استفاده کنید تا بتوانید به درک عمیق تری از سوال پولبک در فارکس چیست، دست پیدا کنید.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را به پاسخ سوال پولبک در فارکس چیست، برسانیم. با هم متوجه این موضوع شدیم که پولبک یکی از روش های تحلیل نمودار قیمت و پیش بینی روند بازار است که شباهت بسیار زیادی با الگوی بازگشتی دارد، اما پولبک تاثیری کوتاه مدت، و روند بازگشتی تاثیری بلند مدت دارد.

نباید فراموش کرد که برای ورود و فعالیت در بازار کریپتوکارنسی، نیاز به آشنایی با اصول و تکنیک های آن دارید. دوره آموزش فارکس نیک اندیشان، به طور کامل به آنچه برای ورود به بازار فارکس نیاز دارید، پرداخته است و شما می توانید از این فرصت حداکثر استفاده را ببرید.

برای ثبت نام در دوره آموزش فارکس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇د

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
صرافی mt.gox چیست؟ ⚡ چرا فعالیت آن متوقف شد؟!
نوشته بعدی
تفاوت پولبک و بریک اوت چه می باشد؟! ⭐ (جامع و کاربردی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image