تمیز کردن کولر گازی

استفاده و نگهداری از اسپیلت

تعمیر، استفاده و نگهداری از اسپیلت

یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی قدیمی یا پنجره های ناکارآمد، فرایند مناسبی برای خنک نگه داشتن خانه شما در پی گرمای شدید تابستان انجام نمی دهد. یک فناوری جدید تهویه مطبوع امروزه بجای کولرهوایی و آبی مورد استفاده قرار می گیرد که همان اسپیلت یا کولر گازی است که برای استفاده و نگهداری از اسپیلت باید روش مراقبت از آن را بیاموزید.

اسپیلت ها، تهویه مطبوع مناسبی برای خنک کردن خانه شما در تابستان و روزهای گرم در سال، هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره تعمیر اسپلیت ها مانند مراحل مراقبت و نگهداری از آن، این مقاله را تا انتها بخوانید، سپس در صورت نیاز به راهنمایی برای انتخاب محصول مناسب با کارشناسان خدمات مشتری ما تماس بگیرید!

با نگهداری مناسب، سیستم تهویه مطبوع سیستم اسپلیت شما سال ها بیشتر دوام می آورد. همچنین کارآمدتر کار می کند، گرما و خنک می کند و به آرامی و روان به کار خود ادامه می دهد.

اما استفاده و نگهداری از ایمپلنت، چگونه است؟ ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر دو هفته یکبار چند دقیقه را صرف تمیز کردن اسپیلت خود کنید و سالی یک بار آن را سرویس کنید.

سرویس اسپیلت سالی یکبار

مهمترین بخش برنامه تعمیر و نگهداری کولر گازی شما تعمیر و سرویس سالانه است. این را می توان در هر زمانی از سال انجام دهید، اما بهتر است آن را قبل از هر فصلی که بیشتر از آن استفاده می کنید سرویس و تعمیر کنید.

شما آزاد هستید که از هر نمایندگی خدماتی که انتخاب می کنید، استفاده کنید؛ اما همیشه بهترین کار این است که از یکی از نمایندگی های خدمات مارک اسپیلیتی که تهیه کردید، استفاده کنید. با نمایندگی مخصوص اسپیلت خود، خیالتان راحت است که خدماتی از قبیل:

 • استفاده از قطعات معتبر برای تعمیرات
 • انجام مراحل نگهداری صحیح
 • عدم ابطال گارانتی شما
نگهداری از اسپیلت

قبل از فصول استفاده سنگین، یادآور سالانه مکرر را در برنامه تقویم گوشی خود قرار دهید تا هرگز فراموش نکنید که سیستم تهویه مطبوع خود را با سیستم اسپلیت سرویس کنید.

نگهداری از قطعات بیرونی اسپیلت

یونیت بیرونی کولرگازی سیستم اسپلیت شما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد تا مطمئن شوید که به درستی کار می کند. مهمتر از همه، شما باید دستگاه را عاری از گرد و غبار، خاک و سایر موانع نگه دارید تا مطمئن شوید که نمی توان راه آن را مسدود کرد.

برای تمیز کردن دستگاه، کافی است کلید مدار را خاموش کنید تا دستگاه خود را از برق جدا کنید. سپس دستگاه را با یک شوینده مخصوص اسپیلت، اسپری کنید تا زباله ها از سطح توری های اسپیلت پاک شوند. کویل ها، فن ها و پره های کندانسور نیز نیاز به تمیز کردن دارند، اما خدمات سالانه شما این امر را پوشش می دهد.

هنگام نصب یونیت بیرونی خود، مطمئن شوید که این کار را دور از درختان، باغ‌ها یا سایر موانعی که ممکن است زباله‌ها را درون آن بریزند، انجام دهید. این امر تعمیر و نگهداری مورد نیاز برای حفظ عملکرد روان یونیت خارجی کولرگازی سیستم اسپلیت شما را کاهش می دهد. اگر قبلاً واحد خود را نصب کرده‌اید، درختان و باغ‌ها را اصلاح کنید تا برگ‌ها روی واحد شما نریزند.

نظافت و نگهداری یونیت داخلی شما

یونیت داخلی کولر گازی سیستم اسپلیت شما نیز به تمیز کردن منظم نیاز دارد، هم قسمت بیرونی آن و هم فیلترهای هوای داخل آن. برای بهترین نتیجه، تمیز کردن هر دو هفته یکبار توصیه می شود.

برای تمیز کردن قسمت بیرونی یونیت داخلی، کافی است آن را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. از اسپری های شیمیایی یا پاک کننده ها استفاده نکنید زیرا ممکن است به آن آسیب برساند.

برای تمیز کردن فیلترهای هوای داخل دستگاه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • توری ورودی هوا را باز کنید.
 • فیلتر هوا را بردارید.
 • آنها را جاروبرقی بکشید یا بشویید و سپس خشک کنید.
 • فیلترهای هوا را دوباره نصب کنید و دریچه ورودی هوا را ببندید.
 • فیلترهای هوای کولر گازی شما یک عملکرد ضروری را انجام می دهند. به لطف طراحی سوراخ‌دارشان، هوا را به راحتی از خود عبور می‌دهند، اما گرد و غبار و زباله‌ها را می‌گیرند و هوا را هنگام عبور از سیستم تهویه مطبوع شما تمیز می‌کنند. نتیجه هوای سالم تر و تمیزتر در خانه شما است.

متأسفانه، هنگامی که گرد و غبار و زباله جمع می شود، این فیلترها مسدود می شوند و باعث می شوند تهویه مطبوع شما به طور ضعیف تر و ناکارآمدتری کار کند. فرآیند تمیز کردن توضیح داده شده در بالا یک راه آسان و سریع برای اطمینان از این است که این اتفاق نمی افتد.

عملیات تمیز کردن اسپیلت در خانه

رطوبت زیاد داخل یونیت داخلی کولر گازی اسپلیت سیستم شما می تواند باعث شود که هر زمان که کار می کند بوی رطوبت از آن منتشر شود. خوشبختانه، این موضوع به راحتی قابل تعمیر است.

برای جلوگیری از این اتفاق و/یا رفع آن در صورت وقوع، به سادگی از عملکرد خود تمیز شونده سیستم تهویه مطبوع اسپیلت استفاده کنید.

 1. دستگاه را در حالت «خنک» یا «خشک» قرار دهید.
 2. دکمه پاور را یکبار فشار دهید.
 3. فن به مدت 30 دقیقه به کار خود ادامه می دهد و سپس به طور خودکار خاموش می شود و رطوبت یونیت داخلی را کاهش می دهد.
 4. سیستم تهویه مطبوع سیستم اسپلیت شما باید همیشه در مواقعی که به آن نیاز دارید یکپارچه کار کند – و همچنین کارآمد باشد و حداقل توان را مصرف کند. برای اطمینان از این موضوع، هر دو هفته یکبار کمی برای نگهداری آن صرف کنید و یک سرویس سالانه را با یک ارائه دهنده خدمات ثبت شده دوره اسپیلت رزرو کنید.

تعویض منظم فیلترها

فیلترها یکی از حیاتی ترین اجزای کولر گازی شما هستند. آنها به خوبی گردش می کنند و هوا را تمیز می کنند، بنابراین باید مرتبا تمیز شوند. در واقع، فیلترهای کثیف می‌توانند منبع باکتری‌های موجود در هوا باشند تا در سراسر خانه پخش شوند.

تمیز کردن فیلترها به تعداد دفعات استفاده از سیستم اسپلیت بستگی دارد. به طور کلی، یک بار در ماه یا هر 2 ماه یک بار کار بی خطری است. همچنین یک عادت سالم است که با جاروبرقی هر از گاهی گرد و غبار، تار عنکبوت و کثیفی را از فیلتر خارج کنید.

تمیز کردن کمپرسور

کمپرسور AC شما نقش فشرده سازی گازهای کم فشار و حجم کم را ایفا می کند تا در صورت نیاز برای خنک سازی، آنها را به فشار بالا و دمای بالا تبدیل کند. اطمینان از تمیز کردن مکرر کمپرسور باعث خنک شدن بهتر و هوای بهتر و با کیفیت می شود. روغنی که مخصوص AC طراحی شده است را می توان برای طول عمر آن استفاده کرد.

کویل های اواپراتور

هنگامی که هوا از سیستم تهویه مطبوع عبور می کند، یک کویل اواپراتور گرما را جذب می کند تا هوای سرد را در تمام فضا بگذارد. با تعویض کویل های اواپراتور قدیمی، می توانید جریان هوا و گردش هوا را در داخل فضای مسکونی یا اداری خود به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

خاموش کردن منبع تغذیه در زمان های کم

در طول تابستان، استفاده شما در اوج خود است. اما در دوره‌های خاموشی مانند پایان فصل یا شاید زمانی که در تابستان برای تعطیلات حرکت می‌کنید، به جای اینکه فقط آن را خاموش کنید، باید برق را کاملاً قطع کنید. قطع منبع تغذیه باعث می شود دستگاه در زمانی که از آن استفاده نمی شود از برق استفاده نکند.

سرویس منظم اسپیلت

سرویس تهویه مطبوع اسپلیت شما توسط متخصصان با تجربه، طول عمر آن را افزایش می دهد و عملکرد آن را در بسیاری از تابستان ها حفظ می کند. سرویس فقط باید هر چند سال یکبار انجام شود، مگر اینکه تغییرات قابل توجه و عمده ای در عملکرد آن ایجاد شود.

فیلترهای کولر گازی

 • فیلترهای AC

مهمترین وظیفه تعمیر و نگهداری که کارایی کولر گازی شما را تضمین می کند، تعویض یا تمیز کردن منظم فیلترهای آن است. فیلترهای گرفتگی و کثیف میزان جریان هوا را کاهش داده و کارایی سیستم را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

علاوه بر این، هنگامی که جریان هوا مسدود می شود، هوا می تواند فیلتر را دور بزند و خاک را مستقیماً در سیم پیچ اواپراتور رسوب کند و ظرفیت جذب حرارت سیم پیچ را مختل کند. تعویض فیلتر کثیف و گرفتگی با فیلتر تمیز می تواند مصرف انرژی کولر گازی شما را بین 5 تا 15 درصد کاهش دهد.

برای تهویه مطبوع مرکزی، فیلترها معمولاً در جایی در طول کانال برگشت قرار می گیرند. مکان های رایج فیلتر در دیوارها، سقف ها یا در خود تهویه مطبوع است. دستگاه های تهویه مطبوع اتاق دارای فیلتری هستند که در داخل کوره نصب شده است که رو به داخل اتاق است.

برخی از انواع فیلترها قابل استفاده مجدد هستند. بقیه باید جایگزین شوند آنها در انواع و کارایی های مختلف موجود هستند. فیلتر یا فیلترهای سیستم تهویه مطبوع خود را هر یا دو ماه در فصل سرمایش تمیز کنید یا تعویض کنید. اگر کولر گازی دائماً مورد استفاده قرار می گیرد، در شرایط گرد و غبار قرار دارد یا حیوانات خانگی خزدار در خانه دارید، ممکن است فیلترها نیاز به توجه بیشتری داشته باشند.

کویل کولر گازی

کویل اواپراتور و کویل کندانسور کولر گازی در طول ماهها و سالهای کارکرد خود آلودگی را جمع آوری می کند. فیلتر تمیز از کثیف شدن سریع کویل اواپراتور جلوگیری می کند. با این حال، با گذشت زمان، سیم پیچ اواپراتور همچنان کثیفی را جمع می کند.

این کثیفی جریان هوا را کاهش می دهد و سیم پیچ را عایق می کند و توانایی جذب گرما را کاهش می دهد. برای جلوگیری از این مشکل، هر سال کویل اواپراتور خود را چک کنید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید.

کویل های کندانسور در فضای باز نیز می توانند بسیار کثیف شوند اگر محیط بیرون گرد و غبار باشد یا اگر شاخ و برگ در نزدیکی آن وجود داشته باشد. شما به راحتی می توانید سیم پیچ کندانسور را ببینید و متوجه شوید که آیا خاک روی پره های آن جمع شده است یا خیر.

شما باید کثیفی و زباله را در نزدیکی واحد کندانسور به حداقل برسانید. دریچه های خشک کن، ریزش برگ ها و ماشین چمن زنی همه منابع بالقوه کثیفی و زباله هستند. تمیز کردن ناحیه اطراف کویل، از بین بردن هر گونه زباله، و کوتاه کردن شاخ و برگ به عقب حداقل 2 فوت (0.6 متر) اجازه می دهد تا جریان هوای کافی در اطراف کندانسور وجود داشته باشد.

مراقبت از کولر گازی

باله های کویل اسپیلت

پره های آلومینیومی روی کویل های اواپراتور و کندانسور به راحتی خم می شوند و می توانند جریان هوا را از طریق سیم پیچ مسدود کنند. عمده فروشان تهویه مطبوع، ابزاری به نام “شانه باله” را می فروشند که این باله ها را به حالت اولیه تنظیم می کند.

گاهی اوقات یک سیم سفت را از کانال های تخلیه دستگاه عبور دهید. مسدود شدن کانال های تخلیه از کاهش رطوبت دستگاه جلوگیری می کند و رطوبت اضافی ناشی از آن ممکن است دیوارها یا فرش را تغییر رنگ دهد.

درزگیر پنجره برای تهویه مطبوع اتاق

در شروع هر فصل سرمایش، مهر و موم بین کولر و قاب پنجره را بررسی کنید تا مطمئن شوید که با بدنه فلزی دستگاه تماس دارد. رطوبت می تواند به این مهر و موم آسیب برساند و اجازه می دهد هوای خنک از خانه شما خارج شود.

آماده شدن برای زمستان

در زمستان، کولر اتاق خود را بپوشانید یا آن را بردارید و ذخیره کنید. پوشاندن یونیت بیرونی یک کولر مرکزی از واحد در برابر هوای زمستان و زباله محافظت می کند.

استخدام یک متخصص AC حرفه ای

هنگامی که تهویه مطبوع شما بیش از تعمیر و نگهداری معمولی نیاز دارد، مانند زمانی که دمای داخل خانه را تا حد مطلوب کاهش نمی دهد، یک تکنسین خدمات حرفه ای استخدام کنید. یک تکنسین آموزش دیده مشکلات سیستم تهویه مطبوع شما را پیدا کرده و برطرف می کند.

تکنسین و متخصص تعمیر اسپیلت باید:

 1. مقدار صحیح مبرد را بررسی کنید
 2. نشتی مبرد را با استفاده از نشت یاب تست کنید
 3. هر مبردی را که باید از سیستم خارج شود، به جای رهاسازی غیرقانونی آن در جو، ضبط کنید.
 4. نشتی کانال را در سیستم های مرکزی بررسی و آب بندی کنید
 5. جریان هوا را از طریق سیم پیچ اواپراتور اندازه گیری کنید
 6. ترتیب صحیح کنترل الکتریکی را بررسی کنید و مطمئن شوید که سیستم گرمایش و سیستم سرمایشی نمی توانند به طور همزمان کار کنند.
 7. پایانه های برق را بررسی کنید، اتصالات را تمیز و سفت کنید و در صورت لزوم یک پوشش غیر رسانا اعمال کنید
 8. موتورهای روغن و تسمه چک از نظر سفت بودن و سایش بخش های مختلف اسپیلت.
 9. دقت ترموستات را بررسی کنید.

برای ثبت نام در دوره تعمیر اسپیلت نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره تعمیر اسپیلت، دوره های آموزشی دیگری در حوزه مالی، برگزار می کند؟

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب) 

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری 

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
ارز دیجیتال چیست؟ معایب و مزایای ارزهای دیجیتال
نوشته بعدی
بازار فارکس چیست و چگونه باید در آن معامله انجام داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image