نشتی آب کولر

5 دلیل نشتی آب کولر و راه حل آن

یکی از وسیله هایی که واقعا برای ما آن هم در فصل تابستان که گرما بسیار شدت داشته و طاقت فرسا می باشد، ضرورت دارد، کولر می باشد. وقتی سیستم تهویه مطبوع کار خود را به خوبی انجام می دهد، ما به فکر تعمیر و نگهداری کولر گازی نمی افتیم. همین عامل ممکن است، باعث مشکل در قطعات AC شود، که این یکی از شایع ترین مشکلات به حساب می آید. ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با مشکلات نشتی آب کولر صحبت کنیم و ببینیم به چه دلایلی ممکن است کولر دچار نشتی آب گردد و چگونه می توان راه حلی برای آن یافت نمود. پس با ما تا انتهای این مقاله هم آه باشید.

مشکلات نشتی آب کولر

ممکن است به هر دلیلی کولر ما دچار نشتی آب کولر  گردد. این دلایل می تواند در دراز مدت باعث کارکرد نامناسب و در نتیجه باعث نابودی کولر گردد. در اینجا ۵ مشکل رایج که باعث نشتی در نقطه AC کولر می شود را بیان خواهیم نمود:

چکیدن آب بوسیله واحد اصلی

یعنی اینکه دستگاه خوب کار نمی کند و آب در نقطه AC نشت دارد. احتمال دارد، مشکلات دیگری هم در بروز چنین مواردی دخالت داشته باشند، مثلا:

نصب نامناسب:

اگر دستگاه تهویه مطبوع شما نشتی آب کولر داشته باشد، مهم ترین دلیل آن می تواند نصب نادرست تهویه مطبوع باشد. یعنی، در هر دو لوله AC زهکشی خوبی انجام نگرفته است. زیرا، جریان آب خارج شده از ظرف زهکشی به صورت مستقیم به خروجی مختل می شود و امکان دارد آب به سمت عقب جریان پیدا کند یا در همان سطح قرار گیرد. زمانی که آب نتواند به جلو جریان پیدا کند، هنگام نصب نمودن کولر، اطمینان پیدا کنید که لوله نسبت به واحد اصلی در ارتفاع کمتری قرار دارد، تا آب بتواند به سمت پایین و سمت خروجی زهکشی جریان پیدا کند.

گرفتگی لوله تخلیه:

در بعضی مواقع کثیفی و زباله در لوله زهکشی تهویه مطبوع، موجب مسدود شدن می شوند که مانع خروج مایعات از طریق سیستم زهکشی می شود. وقتی که آب به بیرون سرازیر نشود، مستقیم وارد واحد اصلی تهویه مطبوع می گردد و این امر باعث نشتی آب کولر  AC می شود.

همیشه نقطه AC را زود به زود تمیز کنید و یا برای راحتی کار خود می توانید برای سرویس‌دهی واحد تهویه مطبوع، خود به شرکت ها زنگ بزنید و کمک بخواهید.

کثیفی در فیلتر هوا:

کثیفی فیلتر هوا یکی از دلایل نشتی آب کولر است. جریان هوایی که در داخل واحد تهویه مطبوع، وجود دارد، عاملی برای کثیفی فیلترهای AC  می باشد که باعث می شود جریان هوا را روی سیم پیچ های اوپراتور مسدود کند. همین کار موجب می شود تا دمای کویل ها تا سطح انجماد کاهش پیدا کند. همچین در مواقعی، به جای رطوبت، روی کویل ها، یخ تشکیل می شود و آب اضافی آن در ظرف زهکشی می چکد و ظرفی ‌که آب اضافی در آن باید تجمع پیدا کند، ظرفیت آن تمام می شود و آب کولر از طریق واحد اصلی نشت می کند.

اگر شما ماهانه یک بار کولر گازی خود را تمیز کنید در این صورت عیب دستگاه خود را راحت تر می بینید و به کمک یک راهنمای عیب یابی AC می توانید، برای مشکلات کوچک راه حل پیدا کنید. راه کار دیگری هم وجود دارد، اینکه، با کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند، تماس بگیرید تا کولر شما را سرویس و تعمیر کنند.

مبرد/گاز کم:

وقتی مبرد یا گاز کولر شما نشت پیدا می کند، فشار داخل واحد AC را کاهش می دهد. این امر موجب انجماد سیم پیچ های اواپراتور می شود و آب را در ظرف زهکشی سرازیر می کند. و در نتیجه نشتی آب کولر اتفاق می افتد.

مخزن تخلیه آسیب دیده:

زمانی که دستگاه تهویه مطبوع، قدیمی شده باشد، به احتمال زیاد سینی تخلیه، که کار آن جمع آوری مایعات است، آسیب دیده و یا زنگ زده می شود و باعث می شود در سینی آب جمع نشود و از طریق واحد اصلی نشت کند. نشت یا تخلیه نشدن آب، فقط توسط یک تکنسین ماهر و با تجربه قابل حل است.

نشتی آب کولر

چطور می توانیم مشکلات رایج نشتی آب کولر را برطرف کنیم؟

برای این امر هم راهکارهایی وجود دارد که می توان با کمک آن به رفع مشکلات نشتی کولر کمک نمود. این راهکارها شامل این موارد می باشد.

۱. نصب مجدد: اگر در ابتدای کار متوجه مشکل در نصب و یا اشتباه تهویه مطبوع شدید، باید سریعا با یک تکنسین تماس بگیرید تا کولر را بررسی نموده و در صورت نیاز نصب مجدد انجام شود.

۲. رفع گرفتگی لوله تخلیه: اگر متوجه گرفتگی در لوله زهکشی شدید، می توانید از یک پمپ مرطوب یا خشک برای مکیدن گرفتگی استفاده کنید. زیرا، این کار گرفتگی را باز می کند و آب به آرامی تخلیه می شود.

۳. تعویض سینی تخلیه: وقتی ظرف تخلیه شکسته یا صدمه دیده بود، سعی کنید هر چه زودتر آن را عوض کنید.

۴. فیلتر هوا را تمیز کنید: حواستان باشد فیلتر کولر را زود به زود تمیز کنید. به عنوان مثال: یک ماه به یک ماه، باید فیلتر AC را بیرون بیاورید و زیر آب بگذارید و به آرامی تمیز کنید.

چگونگی تعمیر نشتی آب کولر

برای تعمیر نشتی کولر، می توانید از یک متخصص کمک گرفته و یا اینکه خود این کار را انجام دهید. اما عاقلانه تر این است که از یک متخصص که در این زمینه تخصص دارد کمک بخواهید. یک تکنسین با تجربه می تواند مشکل را به درستی ارزیابی کند و بهترین راه حل را پیدا کند و انجام دهد. تکنسین ها، با خدمات و تجربه، راه حل های سریع و مطمئن به شما ارائه می دهند.

علت آب دادن کولر آبی (نشتی آب کولر آبی)

علت آب دادن کولر آبی (نشتی آب کولر آبی) چیست؟

کولرهای آبی نیز به مانند سایر کولر ها ممکن است دچار نشتی شوند. برخی دلایل نشتی کولر آبی ممکن یکی از دلایل زیر باشد:

1- خراب شدن شیر شناور کولر

اگر شیر شناور کولر خراب بوده و یا تنظیم نباشد، ممکن است این شیر نشتی بدهد. خوب است بدانید که شیر شناور کولر، وظیفه تنظیم میزان آب درون سینی یا کف کولر را به عهده دارد. وقتی که آب وارد شده به داخل کولر، بیش از حد معمول می شود، شیر شناور قطع به سمت بالا حرکت کرده و آب قطع می شود.

2- درست متصل نبودن شیلنگ آب کولر

دیگر علت آب دادن کولر آبی، ایجاد مشکل در شیلنگ است. این شیلنگ، باریک بوده و وظیفه دارد که آب را از شیر به کولر برساند. گاهی ممکن است در محل اتصال شیلنگ به شناور، نشتی وجود داشته باشد، و یا گاهی ترک خوردن و یا پوسیدگی خود شلنگ است که باعث نشتی آب کولر می شود.

3-ایجاد رسوب در داخل شیر سر ریز

یکی از قطعات داخل کولر که می توان به کمک آن آب کفی کولر را تخلیه کرد، شیر سر ریز آب کولر است. این شیر را روی سوراخ کفی کولر می بندند و در مواقعی که نیاز است آب جمع شده داخل کولر را به کمک آن تخلیه می کنند. گذشت زمان و استفاده از کولر در مدت زمان های طولانی ممکن است باعث ایجاد رسوب در این شیر و ایجاد نشتی در آن شود.

جمع بندی نشتی آب کولر

کولرها وسایل سرمایشی و گرمایشی هستند که انواع مختلفی دارند. برخی تنها یکی از این دو را انجام می دهند و مدل های پیشرفته تر توانایی گرمایش در کنار سرمایش را دارند. هر کدام از این مدل ها ممکن است در دراز مدت و حتی کوتاه مدت دچار نشتی شوند. در این صورت باید حتما عیب یابی شوند و نشتی آنها تعمیر شود. تعمیر نشتی باید به دست متخصص و تعمیرکار انجام شود. کولرها بسیار حساس هستند و ممکن است شما با تعمیرات خانگی خود موجب بدتر شدن وضعیت کولرتان شوید.

نشتی آب کولر به راحتی قابل حل است و تنها باید به یک تکنسین برای تعمیر آن، اعتماد کنید. شما می توانید دوره تعمیرات کولر اسپیلت نیک اندیشان را انتخاب کنید و تعمیرات اسپیلت را به درستی و در زمانی کوتاه و تحت نظر بهترین مربیان آموزش ببینید.

برای ثبت نام در دوره تعمیر اسپیلت نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره تعمیر اسپیلت، دوره های آموزشی دیگری در حوزه فنی و مهندسی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه فنی و مهندسی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

 دوره تعمیر پکیج ، دوره تعمیر موبایل ، دوره نصب دوربین مدار بسته ،  دوره تعمیر یخچال ، دوره برق ساختمان (آموزش برق ساختمان)

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، هلدینگ آموزشی نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از دوره های آن می پردازیم :

حوزه پیراپزشکی (طب)

دوره طب سنتی، دوره داروخانه، دوره کمک پرستاری، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره لیزر موهای زائد، دوره کاشت مو، دوره کاشت ابرو

حوزه فنی مهندسی

دوره پکیج ، دوره تعمیرات موبایل ، دوره تعمیر اسپیلت ، دوره تعمیر یخچال ، دوره نصب دوربین مدار بسته

حوزه مدیریت کسب و کار

دوره BBA ، دوره MBA ، دوره DBA یکساله ، دوره POST DBA

حوزه حسابداری و بازرگانی

دوره حسابداری ، دوره بازرگانی ، دوره آموزش صادرات و واردات

حوزه روانشناسی کاربردی

دوره بازی درمانی ، دوره مونته سوری

حوزه هنری

دوره عکاسی ، دوره بازیگری

نوشته قبلی
ارز چین لینک چیست؟
نوشته بعدی
حساب کارگزاری چگونه کار می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image