هر آنچه باید درباره دوره dba مدیریت پروژه بدانید

دوره dba مدیریت پروژه⭐دوره dba مدیریت پروژه چیست؟

مهارت مدیریت پروژه آن چیزی است که یک کسب و کار جهت دستیابی به نتایج مطلوب نیاز دارد. با شرکت در دوره dba مدیریت پروژه و کسب یکسری فنون و تکنیک ها، می توان عملکرد را به بهترین حد ممکن رساند.

هر آنچه باید درباره دوره dba مدیریت پروژه بدانید

یک کسب و کار از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر یک، تسک ها یا وظایف مخصوص خود را دارد. هر یک از این تسک ها نیازمند زمان و بودجه مشخصی هستند که باید به درستی مدیریت شوند. در واقع هر یک از این وظایف را می توان یک پروژه نامید که باید آغاز و پایان مشخصی داشته باشد.

در واقع زمانی که شما مدیر یک مجموعه یا شرکت هستید، روزانه باید پروژه های مختلفی را مدیریت کنید. اینکه چه میزان بودجه صرف یک پروژه شود، به صورت فردی یا تیمی انجام شود، در چه بازه زمانی پروژه به اتمام می رسد و … از جمله مواردی هستند که توسط مدیر پروژه تعیین می شوند. مهارت اینکه چگونه باید پروژه های مختلف را مدیریت و اجرا کنید، با شرکت در دوره dba مدیریت پروژه به دست می آید.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه و شفاف، مدیریت پروژه را توضیح دهیم، باید بگوییم که: مدیریت پروژه در حقیقت فنون و تکنیک هایی است برای شروع، برنامه ‌ریزی، اجرا، کنترل و اتمام کار یک تیم برای دستیابی به اهداف خاص و برآورده کردن معیار های موفقیت مشخص. در حقیقت، مهارت مدیریت پروژه می تواند به شما کمک کند که پروژه های خود را با بهترین عملکرد ممکن به سرانجام برسانید.

شما با شرکت در دوره dba مدیریت پروژه، می توانید طرحی تدوین کنید که برای رسیدن به هدف چه کارهایی لازم است انجام شود، هر کار توسط چه کسی صورت گیرد، چقدر باید هزینه شود و زمان تحویل پروژه باید کی باشد. این دوره همچنین برخی از مهارت های دوره dba منابع انسانی را نیز در بر می گیرد. این دوره برای مدیران استارتاپ های بزرگ و کوچک که روزانه پروژه های بسیاری از شرکت های مختلف را در دست خود دارند، بسیار مفید و کاربردی است.

تفاوت دوره mba مدیریت پروژه و دوره dba مدیریت پروژه در چیست؟

تفاوت دوره mba مدیریت پروژه و دوره dba مدیریت پروژه در چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم تفاوت این دو دوره را بیان کنیم، لازم است هر کدام را به صورت مختصر تعریف کنیم. MBA به معنای کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (Master of business administration) است و DBA به معنای دکترای مدیریت کسب و کار (Doctor of business administration) است. با توجه به این تعریف، دوره های dba از mba تخصصی تر هستند.

در حقیقت، دوره dba مدیریت پروژه مخصوص مدیران یا اعضای هیئت مدیره است، اما دوره mba برای فارغ ‌التحصیلان مقطع کارشناسی یا اعضای شرکت های استارتاپی که می خواهند کار خود را ارتقاء بخشند، می باشد. حتی کسانی که دوره mba را گذرانده باشند، جهت ارتقاء مدرک و سطح دانش خود در دوره آموزش dba شرکت می کنند.

بهترین دوره dba در ایران کدام است و هزینه آن چقدر است؟

برای پاسخ به این سوال لازم است چندین فاکتور بررسی شود تا از طریق آنها بتوان بهترین دوره dba مدیریت پروژه در ایران را مشخص کرد. اول اینکه آموزش های این دوره در پروژه محور و منطبق بر بازار کار باشد. تکنیک های این دوره قرار است توسط دانش آموختگان به صورت عملی و در بازار کار مورد استفاده قرار گیرد.

در نتیجه آموزش های عملی به کار نمی آید. دومین فاکتور، مدرکی است که در انتهای دوره به دانش آموختگان اعطا می شود. اگر این مدرک، معتبر و قابل استعلام باشد، راهی برای ورود شما به بازار کار خواهد بود. این موضوع درباره برخی دوره ها همچون دوره dba مشاور حقوقی تاثیر بسزایی بر رزومه کاری شخص دارد. فاکتور بعدی که در اعتماد متقاضیان و دانش آموختگان تاثیر می گذارد، در نظر گرفتن شرایط پرداخت اقساطی است. در نظر گرفتن شرایط پرداخت اقساطی هم موجب می شود که افراد بیشتری در دوره شرکت کنند و هم منجر به جلب اعتماد متقاضیان می شود.

هزینه بهترین دوره dba مدیریت پروژه بسته به شرایط و مزایای دوره می تواند متفاوت باشد. از آنجایی که دوره dba از mba تخصصی تر است، هزینه این دوره نیز بیشتر خواهد بود. معمولا هزینه دوره های dba از 8 میلیون تومان شروع شده و تا 25 میلیون تومان متغیر است. البته هزینه دوره بسته به گرایش آن نیز می تواند تا حدودی متفاوت باشد. برای مثال، هزینه دوره dba گرایش مدیریت پروژه با هزینه دوره dba بیمه تا حدودی متفاوت است.

بهترین دوره dba در ایران کدام است و هزینه آن چقدر است؟

تفاوت دوره dba مدیریت پروژه با دوره dba مدیریت ساخت چیست؟

دی بی ای گرایش های متفاوتی دارد که یکی از آنها دوره dba مدیریت پروژه بود که در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. از دیگر گرایش های دی بی ای که ممکن است با مدیریت پروژه اشتباه گرفته شود، دوره دی بی ای مدیریت ساخت است. این دوره نیز از جمله دوره های تخصصی دی بی ای بوده و کسانی که در حوزه های مرتبط با عمران و سازه تحصیل کرده اند، چنانچه بخواهند اطلاعات مدیریتی خود را افزایش دهند، می توانند در این دوره شرکت کنند.

دوره dba مدیریت ساخت یک دوره ترکیبی است و مباحث مختلفی در آن ارائه می شود که از آن جمله می توان به مدیریت پروژه، مدیریت بحران، مباحث تخصصی در حوزه عمران، مدیریت ایمنی، و تضمین کیفیت اشاره کرد.

با توجه به توضیح مختصری که در مورد دی بی ای مدیریت ساخت اشاره کردیم، حال می توانیم به بررسی تفاوت های این دو بپردازیم. کسانی که در دوره دی بی ای مدیریت ساخت شرکت کرده اند، تنها در حوزه های مرتبط با عمران می توانند فعالیت داشته باشند، اما کسانی که در دوره های دی بی ای مدیریت پروژه تحصیل کرده اند، می توانند در حوزه های متفاوت ورود پیدا کرده و مدیریت پروژه ها را به صورت تخصصی تر و حرفه ای تر انجام دهند.

برای ثبت نام دوره dba مدیریت پروژه باید چکار کنیم؟

برای ثبت نام این دوره، باید از میان موسسات مختلفی که در زمینه آموزش dba و مسائل آن در حال فعالیت هستند، موسسه ای خوشنام و معتبر را پیدا کرد. در واقع قبل از شروع هر جستجویی برای پیدا کردن مرکز باید ببینید چه هدفی دارید. آیا هدفی که برای شرکت در دوره دارید این است که مدرک آن را بگیرید و با آن در داخل کشور کار پیدا کنید و یا این که شما در حال مهاجرت هستید و به این مدرک برای گرفتن اقامت نیاز دارید.

پس، برای ثبت نام باید نخست موسسه ای را بیابید که مدرک داده شده توسط آن، مدرک بین المللی باشد و جامعه بین الملل به طور کامل مدرک را قبول داشته باشند. بعد از این باید یک قطعه عکس پرسنلی داشته باشید تا در آخر بر روی مدرک شما درج شود. علاوه بر این، ضرورت دارد که از مدارک شناسایی خود مانند شناسنامه و کارت ملی جهت ثبت نام کپی تهیه شود. عموما افرادی که در این دوره شرکت می کنند، در مرتبه دکتری در حال تحصیل هستند. آن ها با شرکت در دوره dba مدیریت پروژه بر کیفیت کار خود جهت اداره پروژه و بالا بردن درصد موفقیت آن می افزایند.

چه سرفصل هایی در دوره dba مدیریت پروژه آموزش داده می شود؟

چه سرفصل هایی در دوره dba مدیریت پروژه آموزش داده می شود؟

در دوره dba مدیریت پروژه، مباحث تحقیقاتی و تکنیک های متعددی بیان می شود که در ادامه، سرفصل های دوره را به صورت خلاصه ذکر کرده ایم.

 • آشنایی با تکنیک ها، اصول و مفاهیم مدیریت و کنترل پروژه
 • یادگیری فرآیند های مدیریتی از مرحله اول تا زمان تحویل پروژه
 • آشنایی با استاندارد pmbok
 • آشنایی با نرم افزار های مدیریت پروژه
 • آشنایی با نحوه مدیریت ریسک، محاسبه تاخیرات و پیش بینی آن ها و گزارش نویسی
 • آموزش و انجام یک پروژه واقعی به صورت گروهی که در پایان دوره باید تحویل داده شود
 • ارتقای مهارت ها و علوم مدیریت پروژه
 • ایجاد یک تعامل دو طرفه بین اساتید و شرکت کنندگان برای اشتراک گذاری تجربیات کاری
 • برگزاری جلسات منتورینگ در طول دوره برای یادگیری کار گروهی و اصولی
 • شناخت فعالان حوزه مدیریت پروژه و کسب تجربه از آن ها

مباحثی که در بالا مطرح شد، هر کدام شامل چند زیر فصل هستند که در نهایت، یک آموزش کامل را تشکیل می دهند. در بیشتر این دوره ها، آزمون پایان دوره، یک پروژه واقعی و عملی است که متقاضیان برای دریافت مدرک نهایی، باید آن را به نحو احسن انجام دهند.

کاربرد های دوره dba مدیریت پروژه

بخش های آموزشی دوره dba مدیریت پروژه چه هستند؟

در دوره dba مدیریت پروژه مباحث آموزشی به بخش های زیر تقسیم می شوند:

1-آموزش PMBOK

اولین بخش از دوره مدیریت پروژه به آموزش مباحث مربوط به مدیریت و کنترل پروژه بر اساس آخرین ویرایش استاندارد PMBOK اختصاص دارد. موارد ارائه شده در این بخش به شرح زیر است:

 • آشنایی کامل با ادبیات مدیریت پروژه
 • آشنایی با امور مدیریت پروژه در سطح کارشناسی
 • آشنایی با امور مدیریت پروژه در سطح مدیر پروژه
 • مدیریت و کنترل پروژه از لحظه آغاز تا انتها
 • ترسیم مسیر موفقیت پروژه

2-آموزش MS Project

در قسمت دوم از این دوره آموزشی به آموزش برنامه ریزی و کنترل پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project پرداخته می شود. از جمله موارد ذکر شده در این قسمت :

 • مدیریت هزینه
 • مدیریت منابع
 • تقسیم کار
 • تهیه انواع گزارش در سطوح مختلف برای ذینفعان

3-آموزش پریماورا (Primavera P6)

در این بخش از دوره آموزش مدیریت پروژه، مباحث مربوط به برنامه ریزی و کنترل پروژه با استفاده از نرم افزار Primavera P6 ارائه می گردد. که شامل موارد زیر است:

 • آشنایی کامل با ساختار پروژه ها
 • کنترل و هدایت پروژه های سازمانی
 • چارت سازمانی و برنامه ریزی برای پروژه ها در سازمان
 • تهیه انواع گزارش در سطح کلان و در سطح Detail برای ذینفعان
 • تعریف شبکه فعالیت ها
 • تعریف منحنی منابع
 • بررسی شاخص ارزش حاصله
تفاوت دوره dba مدیریت پروژه با دوره dba مدیریت ساخت چیست؟

دوره dba مدیریت پروژه حضوری چه تفاوتی با دوره مدیریت پروژه آنلاین دارد؟

دوره مدیریت پروژه آنلاین برای کسانی مناسب است که به هر دلیلی وقت و زمان کافی برای حضور در دوره ها را ندارند. این افراد با شرکت در این دوره ها، می توانند با تکنیک و اصول مدیریت پروژه آشنا شده و اطلاعاتی را در این باره به دست آورند.

سوالی که در اینجا ممکن است برای برخی افراد پیش آید این است که اگر دوره های آنلاین مدیریت پروژه مزیت های زیادی دارند، چرا ما در دوره dba مدیریت پروژه حضوری شرکت کنیم و هزینه بیشتری بپردازیم. درست است که دوره های آنلاین مزیت هایی دارند، اما دوره های حضوری مزایایی به مراتب بیشتر داشته و در آموزش ما نقش پر رنگ تری می توانند ایفا کنند؛ این مزیت ها به شرح زیرند:

 • امکان تعامل با دانشجویان و اساتید در دوره های حضوری، بیشتر از دوره های آنلاین است.
 • برخی موسسه های آموزشی امکانات زیادی را در دوره های حضوری ارائه می کنند.
 • شرکت در کلاس های حضوری، با بازدهی بیشتری نسبت به دوره های آنلاین برخوردار است.

اگر تمایل و علاقه تان برای شرکت در دوره دی بی ای مدیریت پروژه زیاد است، توصیه می کنیم وقت و بودجه خود را در راهی صرف کنید که بیشترین مزیت ها را برای شما به دنبال دارد.

کلام آخر

هدف از این مقاله، آشنایی و معرفی کامل دوره dba مدیریت پروژه بود. از آنجایی که نیاز به مهارت های مدیریت پروژه روز به روز بیشتر می شود، یکی از دوره های باکیفیت و با هزینه مناسب که در شهر تهران برگزار می شود، دوره dba نیک اندیشان است. با توجه به مزایایی که دارد، این دوره پیشنهاد ما به شماست.

برای ثبت نام در دوره آموزش بورس نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره
نوشته قبلی
دوره dba بازرگانی⭐معرفی دوره dba گرایش بازرگانی
نوشته بعدی
دوره dba تحول دیجیتال چیست؟⭐معرفی و بررسی آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image