فواید تناسب اندام چیست؟ فواید تناسب اندام بر سلامتی

فواید تناسب اندام چیست؟ فواید تناسب اندام بر سلامتی

فواید تناسب اندام موضوعی است که در این مقاله قصد داریم به صحبت در مورد آن بپردازیم. یکی از اهدافی که همه ما برای داشتن آن تلاش می کنیم، شادی است؛ روش های متفاوتی برای رسیدن به شادی وجود دارد که یکی از آنها تناسب اندام است. ما به عنوان یک انسان، اگر بخواهیم کارهای روزمره زندگی مان را به نحو احسن انجام دهید و حسی پر از شادمانی در وجودمان داشته باشیم، می بایست سالم و تندرست باشیم. اگر برای شما نیز داشتن سلامت جسم، به عنوان یک دغدغه و نگرانی مطرح است، توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

تناسب اندام چیست؟

قبل از آنکه به صحبت در مورد فواید تناسب اندام، بپردازیم لازم می دانیم تناسب اندام را تعریف کرده و به صورت واضح و مشخص بگوییم که تناسب اندام چیست. یکی از رایج ترین تعاریفی که برای تناسب اندام ارائه می کنند، قرار داشتن بدن در سلامتی و تندرستی کامل است. به عبارت دیگر، تناسب اندام به افزایش توانایی فرد برای انجام فعالیت ها در طی روز گفته می شود.

افرادی که به تناسب اندام اهمیت می دهند، بیشتر از سایرین عمر می کنند و زندگی با کیفیت تری دارند. سیستم ایمنی این اشخاص، قوی تری است و در ضمن، لذت بیشتری را از زندگی تجربه می کنند. لازم به ذکر است، تناسب اندام شامل برنامه های متفاوتی مانند بدنسازی، تمرینات هوازی و تمرینات مربوط به بالا رفتن انعطاف پذیری بدن است.

اثرات تناسب اندام چیست؟

فواید تناسب اندام و اثرات آن بر زندگی فرد، موضوع مهم دیگری است که صحبت در مورد آن می تواند انگیزه افراد برای داشتن جسمی سالم را افزایش دهد. برخی از مهم ترین فایده های تناسب اندام به شرح زیر است:

 • وقتی شما از نظر جسمی در شرایط خوبی قرار دارید، در موقعیت های متفاوت، با بیشترین کارایی و بازده ظاهر خواهید شود.
 • از دیگر مزیت های تناسب اندام می توان به بالا رفتن استقامت قلب و ریه ها اشاره کرد. در تناسب اندام، برنامه های متفاوتی گنجانده شده است که یکی از آنها ورزش های هوازی است؛ ورزش های هوازی باعث افزایش استقامت ریه و قلب می شود.
 • وقتی تناسب اندام ایجاد می شود، انعطاف پذیری عضلات و ماهیچه ها بالاتر رفته و از بروز برخی آسیب ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.
 • افزایش قدرت عضلانی فرد از دیگر مزیت ها و فایده های تناسب اندام در افراد می باشد.
فواید تناسب اندام و فواید کم خوری از نظر علمی چیست

فواید تناسب اندام و فواید کم خوری از نظر علمی چیست؟

فواید تناسب اندام یکی از فواید جانبی کم خوری به شمار می رود. کسانی که اضافه وزن داشته و چربی زیادی در نقاط مختلف بدن خود انباشته دارند، چنانچه میزان کالری دریافتی را کاهش دهند، می توانند قدم های ابتدایی برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام را بردارند. برخی از فواید کم خوری به شرح زیر است:

 • یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین آثار کم خوری در انسان، افزایش طول عمر است. افراد پرخور، به دلیل آنکه از اندام های گوارشی خود زیاد از حد استفاده می کنند، شرایط را برای کاهش طول عمر خود فراهم می کنند.
 • افزایش طراوت و نشاط از دیگر فواید کم خوری به شمار می رود.
 • سلامت جسم و روح از دیگر اثرات کاهش خورد و خوراک است.
 • پاکی فکر و اندیشه فایده دیگری است که در اثر کم خوری ایجاد می گردد.
 • کم خوری، باعث کاهش ابتلا به بیماری های مختلف می شود.

فواید تناسب اندام و فواید طناب زدن در چیست؟

فواید تناسب اندام را با صحبت در مورد فواید طناب زدن ادامه می دهیم. اگر فردی می خواهد به تناسب اندام دست پیدا کند، می بایست ورزش کردن را در برنامه روزانه خود جای دهد. از جمله ورزش های کمک کننده در جهت کاهش وزن و ایجاد تناسب اندام، طناب زدن است. برخی از فواید طناب زدن  و تاثیر آن بر تناسب اندام را در ما در ادامه ذکر خواهیم کرد:

 • هماهنگ شدن عصب و عضلات فرد یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین آثار و فواید طناب زنی است. وقتی یک فرد در حال طناب زدن است، روی حرکات پا متمرکز شده و این موجب افزایش هماهنگی خواهد شد.
 • از دیگر فواید طناب زنی که تاثیر خوبی بر تناسب اندام دارد، کالری سوزی است. سی دقیقه طناب زدن معادل سی دقیقه دویدن به صورت آرام و آهسته است. این ورزش از جمله ورزش های هوازی است و باعث کاهش وزن می شود.
 • افزایش تراکم استخوان از دیگر آثار جانبی طناب زنی است. متخصصان می گویند: یکی از بهترین روش های بهبود تراکم استخوان، بالا و پریدن ساده و یا همان طناب زدن است.
فواید تناسب اندام بر سلامتی

آیا تناسب اندام باعث افزایش کیفیت خواب می شود؟

از دیگر فواید تناسب اندام، می توانیم به افزایش کیفیت خواب اشاره کنیم. نکته بسیار جالبی که در تحقیقات به دست آمده، نشان می دهد، کسانی که در یک بازه زمانی 6  ماهه، بتوانند حداقل به میزان 5 درصد از وزن خود را کاهش دهند، 20 دقیقه بیشتر از قبل به خواب می روند.

برخی دیگر از تحقیقات که به منظور بررسی رابطه کیفیت خواب و تناسب اندام انجام شده، نشان می دهد کسانی که موفق شوند به صورت درست و اصولی وزن خود را کم کنند، در طی خواب با قطعی تنفس کمتری مواجه خواهند شد. این مورد باعث می شود که فرد در طی شب، خواب با کیفیت تری را تجربه کند و احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشد.

جمع بندی

فواید تناسب اندام موضوعی بود که ما در این مقاله در مورد آن صحبت کردیم. هر یک از ما، برای آنکه زندگی نرمال و طبیعی داشته باشیم، می بایست تناسب اندام را یکی از اولویت هایمان در زندگی قرار دهیم. رسیدن به تناسب اندام، بدون داشتن اطلاعات کافی، امکان پذیر نبوده و می بایست با دانش کافی در این مسیر قدم برداشت. اگر به هر دلیلی قصد دارید در مورد این موضوع اطلاعاتتان را تکمیل کنید، پیشنهاد می کنیم در دوره تغذیه و تناسب اندام نیک اندیشان شرکت کنید. این دوره توسط اساتید حرفه ای تدریس شده و در آن، نکات مهارت محور زیادی در اختیار شرکت کنندگان قرار داده می شود.

برای ثبت نام در دوره آموزش تغذیه و تناسب اندام نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره تغذیه ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره مراقبت از پوست ، دوره کمک های اولیه و امدادگری ، دوره اپراتور لیزر (دوره لیزر موهای زائد) ، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره mmt

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
تناسب اندام چیست؟ عوامل موثر برتناسب اندام
نوشته بعدی
تفاوت چیلر و اسپیلت چیست؟ و کدام بهتر است؟

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • در جوامع امروزی با توجه به شرایط زندگی، چاقی از معضلات بزرگیست که علاوه بر تهدید سلامتی افراد، اعتماد به نفس آنها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد ممنون از مقاله عالی و کاربردی تون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image