تناسب اندام چیست؟ عوامل موثر بر تناسب اندام

تناسب اندام چیست؟ عوامل موثر بر تناسب اندام

تناسب اندام چیست، یکی از سوالاتی است که ذهن بسیاری از ما را به خود درگیر کرده است. در دورانی که مصرف غذاهای مضر افزایش، و تحرک ما انسان ها کاهش پیدا کرده است، داشتن تناسب اندام یکی از کارهایی است که دست یافتن به آن، سخت و دست نیافتنی به نظر می رسد. ما در این مقاله قصد داریم در مورد تناسب اندام، ویژگی های آن، تناسب اندام در خانم ها و غیره صحبت کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید تا از جوانب مختلف، این مساله را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

تناسب اندام چیست؟

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در بحث تناسب اندام، مطرح می شود، مناسب بودن توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزانه است. فردی که تناسب اندام دارد، استقامت و قدرت کافی برای انجام کارهای روزانه داشته و می تواند بدون استرس، خستگی و یا بیماری به کارهای خود رسیدگی کند.

اگر بخواهیم به شکل دیگری به سوال تناسب اندام پاسخ دهیم، باید بگوییم تناسب اندام، مجموعه ای از ویژگی ها و خصوصیات جسمانی است که به فرد کمک می کند با راندمان و بازده بالاتری کار کند. برای تناسب اندام ویژگی های متفاوتی تعریف کرده اند که در ادامه در خصوص آنها صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های تناسب اندام چیست؟

ویژگی های تناسب اندام چیست، موضوع دیگری است که باید به آن اشاراتی داشته باشیم؛ این ویژگی ها را می توانیم در عناوین زیر خلاصه کنیم:

 • افزایش پیدا کردن میزان انعطاف پذیری بدن، یکی از ویژگی های تناسب اندام است.
 • بالا رفتن قدرت عضلانی فرد نیز از دیگر ویژگی های یک برنامه تناسب اندام اصولی می باشد.
 • افزایش استقامت نیز در پی تناسب اندام به دست می آید.
 • استقامت قلبی – تنفسی نیز از دیگر خصوصیات بارز تناسب اندام می باشد.
تناسب اندام چیست

تناسب اندام بانوان چیست؟

در ادامه پاسخ به سوال تناسب اندام چیست، لازم می دانیم در خصوص تناسب اندام در بانوان نیز نکاتی را ارائه دهیم. خانم هایی که دوست دارند به تناسب اندام دست پیدا کرده و قدرت کافی برای سر و سامان دادن به کارهای روزانه خود را داشته باشند، خوب است به نکات زیر توجه کنند:

 • یکی از رازهای تناسب اندام در خانم ها، داشتن یک برنامه مدون و مرتب برای ورزش است. اغلب متخصصان، توصیه می کنند خانم ها یک برنامه منظم برای ورزش کردن داشته باشند و خود را نسبت به انجام آن پایبند بدانند.
 • از دیگر کارهایی که خانم ها برای ایجاد تناسب اندام می توانند انجام دهند، کار کردن با وزنه است. تمرین با وزنه، میزان عضله سازی در بدن را افزایش می دهد و باعث سوزاندن چربی و کالری می گردد؛ این برای کاهش وزن بسیار مفید و راهگشاست.
 • انجام درست حرکات از دیگر اصول دست پیدا کردن به تناسب اندام در خانم ها به شمار می رود. اگر به باشگاه می روید و یا اگر در خانه تمرین می کنید، تمام تلاش خود را به کار ببرید تا حرکات ورزشی را به درستی انجام دهید. انجام نادرست حرکات، نه تنها شما را به نتیجه دلخواه نمی رساند، بلکه باعث ایجاد آسیب های جسمانی نیز می گردد.

انواع تناسب اندام چیست؟

تناسب اندام چیست را با صحبت در مورد انواع تناسب مورد بررسی قرار می دهیم. انواع روش هایی که برای تناسب اندام تعریف می گردد، به تیپ بدن فرد بستگی دارد. هر فرد با هر تیپ بدنی که دارد، می بایست برخی حرکت های مخصوص را انجام دهد تا به تناسب اندام دلخواه برسد. برای مثال، یکی از تیپ های بدنی، تیپ بدنی اندومورف است؛ این افراد از جمله کسانی هستند که استعداد زیادی برای چاقی و اضافه وزن دارند؛ حرکت هایی که برای تناسب اندام در این گروه توصیه می شود، در راستای کاهش میزان چربی است.

از دیگر تیپ های بدنی، اکتومورف ها هستند؛ این گروه، به صورت طبیعی و ذاتی، لاغر هستند و نیازی نیست برای کاهش وزن دست به تلاش خاصی بزنند. حرکت هایی که این گروه انجام می دهند در راستای ایجاد عضله و گاهی اوقات نیز افزایش سایز است. مسومورف ها نیز کسانی اند که بدنی عضلانی و تنومند دارند و تناسب اندام را به دلیل کاهش چربی بدن پیگیری می کنند.

تفاوت لاغری و تناسب اندام در چیست؟

تفاوت لاغری و تناسب اندام چیست، موضوع مهم دیگری است که می بایست در مورد آن صحبت کنیم. وقتی فردی تصمیم می گیرد لاغر شود، تنها چیزی که از دست می دهد، چربی هایی است که در قسمت های مختلف بدن انباشته شده اند.

در تناسب اندام، یک فرد علاوه بر آنکه چربی های اضافه را از دست می دهد، در جنبه های متفاوت نیز به آمادگی لازم دست پیدا می کند؛ این یکی از مهم ترین تفاوت هایی است که بین لاغری و تناسب اندام وجود دارد.

ویژگی های تناسب اندام چیست

عوامل موثر بر تناسب اندام چه هستند؟

صحبت در مورد تناسب اندام چیست را با عوامل موثر بر تناسب اندام ادامه می دهیم. برخی از مهم ترین کارهایی که به شما کمک می کند به تناسب اندام برسید، به شرح زیر است:

 • اضافه کردن ورزش به برنامه روزانه، در ایجاد تناسب اندام کمک خوبی است. برخی متخصصان، شاه کلید تناسب اندام را ورزش می دانند.
 • حذف کردن برخی غذاها مانند غذاهای فست فودی، از دیگر راه های رسیدن به تناسب اندام است. همان طوری که می دانید فست فودها، چربی زیادی دارند و زیاده روی در مصرف آنها می تواند باعث افزایش وزن شود.
 • حذف کردن نوشابه و نوشیدنی هایی که قند زیادی دارند، از دیگر عوامل کمک کننده در تناسب اندام است. اگر قند، بیش از مقدار لازم به بدن برسد، به چربی تبدیل شده و باعث چاقی در افراد می گردد.
 • پایبند بودن به یک برنامه غذایی صحیح در طی روز نیز از دیگر شرط های رسیدن به تناسب اندام است.

جمع بندی

تناسب اندام چیست، موضوعی بود که در این مقاله به صحبت در مورد آن پرداختیم. دقت داشته باشید، تناسب اندام با لاغری تفاوت داشته و افرادی که از نظر وزن، در شرایط ایده آلی هستند، الزاما تناسب اندام ندارند. کسانی که به عنوان یک مربی ورزش کار می کنند، می بایست در مورد راه های ایجاد تناسب اندام و حفظ آن، اطلاعات کامل و علمی داشته باشند. اگر مربی باشگاه زنانه، و یا مردانه هستید توصیه می کنیم در دوره تغذیه و تناسب اندام نیک اندیشان حضور پیدا کنید. این دوره حاوی اطلاعات عملی و مهارت محور زیادی است و می تواند دوره مفیدی برای مربیان ورزشی باشد.

برای ثبت نام در دوره آموزش تغذیه و تناسب اندام نیک اندیشان بر روی دکمه ثبت نام زیر کلیک کنید👇

ثبت نام دوره

آیا نیک اندیشان به جز دوره تغذیه ، دوره های آموزشی دیگری در حوزه پیراپزشکی، برگزار می کند؟

بله نیک اندیشان در حوزه پیراپزشکی ، دوره های آموزشی زیر را هم برگزار می کند. که عبارتند از :

دوره مراقبت از پوست ، دوره کمک های اولیه و امدادگری ، دوره اپراتور لیزر (دوره لیزر موهای زائد) ، دوره دستیار دندانپزشک ، دوره mmt

آیا نیک اندیشان دوره های آموزشی در حوزه های دیگر هم برگزار می کند؟

بله ، نیک اندیشان در حوزه های آموزشی متعدد (بیش از 70 دوره) برگزار می کند. و شرایط شرکت در این دوره ها به گونه ای طراحی شده که تمامی افراد با شرکت در این دوره ها ، از جنبه های مالی ، دسترسی آسان ، بار علمی ، مدارک معتبر ، تضمین شغل پس از انتهای دوره، به سودشان باشد. که در ادامه به معرفی حوزه های آموزشی این موسسه به همراه برخی از  دوره های آن می پردازیم :
حوزه ماساژ

نوشته قبلی
وکیل کیست؟ و وظیفه وکیل خوب چیست؟
نوشته بعدی
فواید تناسب اندام چیست؟ فواید تناسب اندام بر سلامتی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up
آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی موسسه نیک اندیشان
اینستاگرام نیک اندیشان
close-image